Skocz do zawartości

Jakie kable będą mi potrzebne?


Recommended Posts

Witajcie.

Pierwszy raz będę miał zestaw głośników z oddzielnym amp'em więc to dla mnie nowe przeżycie. Kupiłem parę głośników Wharfedale Diamond 9.0 i 5m kabla do podłączenia tych głośników (ten kabel, według sprzedawcy, można normalnie przeciać - nie znam technicznej nazwy). To by było tyle.

Teraz czekam na swój amp który zamówiłem, Jest to Gemtune SMSL SA-36A. Będzie mi potrzebne coś jeszcze żeby podłączyć ten zestaw do swojego komputera? Jakieś kable łączące głośniki z amp'em? Może jeszcze jakiś z komputera do ampa?

Wybaczcie za moją małą wiedzę w tym temacie.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście będą potrzebne kable głośnikowe. Jak piszesz masz takie. Przecinasz na pół (powinny być równe do obydwu kolumn)
i podłączasz lewy L wzmacniacza do jednej (stojącej z lewej strony) kolumny a prawy R wzmacniacza do prawej kolumny.
Plus kolumny do plusa wzmacniacza a minus kolumny do minusa wzmacniacza.
Nie wiem czy zaciski we wzmacniaczu się odkręcają i przyjmują gołe kable. Ale jeśli nie, to musisz kupić głośnikowe wtyki bananowe i zakonfekcjonować nimi kable od strony wzmacniacza, abyś mógł te kable podłączyć.
A komputer, to zależy jakie ma wyjścia. Analogowe jest pewnie tylko wyjście słuchawkowe.
Dlatego kupujesz przejściówkę minijack - 2xRCA (cinch) i minijack dajesz do wyjścia słuchawkowego komputera a wtyki RCA odpowiednio do wejść we wzmacniaczu. Na ogół R to czerwony.
Jeśli kiedyś zechcesz poprawić jakość dźwięku z komputera, to kupisz przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) i podłączysz między kompem a wzmakiem.

Mam nadzieję, że wzmacniacz w miarę dobrze wysteruje kolumny. A pomieszczenie jest nieduże.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No oczywiście będą potrzebne kable głośnikowe. Jak piszesz masz takie. Przecinasz na pół (powinny być równe do obydwu kolumn)
i podłączasz lewy L wzmacniacza do jednej (stojącej z lewej strony) kolumny a prawy R wzmacniacza do prawej kolumny.
Plus kolumny do plusa wzmacniacza a minus kolumny do minusa wzmacniacza.
Nie wiem czy zaciski we wzmacniaczu się odkręcają i przyjmują gołe kable. Ale jeśli nie, to musisz kupić głośnikowe wtyki bananowe i zakonfekcjonować nimi kable od strony wzmacniacza, abyś mógł te kable podłączyć.
A komputer, to zależy jakie ma wyjścia. Analogowe jest pewnie tylko wyjście słuchawkowe.
Dlatego kupujesz przejściówkę minijack - 2xRCA (cinch) i minijack dajesz do wyjścia słuchawkowego komputera a wtyki RCA odpowiednio do wejść we wzmacniaczu. Na ogół R to czerwony.
Jeśli kiedyś zechcesz poprawić jakość dźwięku z komputera, to kupisz przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) i podłączysz między kompem a wzmakiem.

Mam nadzieję, że wzmacniacz w miarę dobrze wysteruje kolumny. A pomieszczenie jest nieduże.



Będę mieszkał w akademiku. Ściany będą słabo szczelne a pomieszczenia będzie dosyć mało. Co do wzmacniacza, trudno mi powiedzieć - potrzebowałem czegoś taniego (nie inwestuje jeszcze w jakiś lepszy zestaw stereo), i ten był polecany dosyć często na internecie, więc go zamówiłem.

Istnieje jakiś tani DAC (powiedzmy do 150zł) który będzie warty czasu i pieniędzy? W sklepie Richer Sounds polecali mi dragonfly, ale 120 funtów (+/- 700zł) to przegięcie jak na ten zestaw.

Mógł byś nastawić mnie na te kable, np. na ebayu? Nie chcę kupić czegoś niekompatibilnego z tym co mam (a raczej kupić to co mi jest potrzebne). Dziękuje mocno!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że DACa powinieneś poszukać używanego. Co znajdziesz, trudno przewidzieć. W tej cenie na pewno nie będzie wyrafinowany ale i tak lepiej to zagra niż połączenie przejściówką z komputera do wzmacniacza.
Ważne jest aby miał takie wejście jakie masz wyjście cyfrowe w komputerze. Np. HDMI, USB albo Toslink (optyczne)
I taki wówczas kupisz kabel. Z DACa do wzmacniacza najczęściej będą wówczas 2xRCA - 2xRCA.

Kable głośnikowe to samo. Nie wiem jak zagra ten zestaw, więc konkretnych nie polecę.
Na początek kup jakieś tanie, z miedzi OFC. Mogą być nowe.
Jeśli chcesz droższe, to Supra (pełniej grające) albo Chord (chłodniejsze). Te nie powinny niczego w dźwięku zepsuć.
Oczywiście gdybyś się zdecydował na te droższe, to kup używane.

Odpisując naciśnij przycisk Odpisz na dole strony a nie ten bezpośrednio pod ostatnim postem, bo wówczas niepotrzebnie cytujesz to co napisałem. A przecież wiadomo na co odpowiadasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DAC'em chyba w tym momencie poczekam, i ewentualnie w ciągu miesiąca czy dwóch zoorientuję się co jest na rynku (no chyba że coś ciekawego wyskoczy na gumtree w szybszym okresie czasu, to spróbóje złapać).

Kable głośnikowe juz mam. Tak jak mówiłem w pierwszym poście, razem z głośnikami kupiłem 5m kabla, niezbyt drogiego ale wątpie żeby to tworzyło jakąkolwiek różnice na tym poziomie. W tym momencie potrzebny mi będzie kabel z karty dzwiękowej (wbudowanej) do wzmacniacza.

Zamawiąjac jedno z tych:

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=min...ca&_sacat=0

Mam już wszystko co mi potrzebne?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz wszystko.

Co do okablowania, to można być sceptycznym, ale wiele osób słyszy różnice nawet w budżetowych zestawach.
Ja w takim zestawie audio wiele lat temu gdy kupiłem kable głośnikowe i interkonekty Monster Cable od razu usłyszałem wyraźną różnicę w wielu aspektach dźwięku.

Warto, nie warto sam się przekonasz kupując lepsze okablowanie. No ale oczywiście najpierw kolumny, elektronika a dopiero kable.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...