Skocz do zawartości

pytanie do fanów kaseciaków ;)


Recommended Posts

Cześć !

Pierwsze co znalazłem to JVC KD-65 , potem JVC KD-A7 , JVC KD-V400 oraz SONY TC-RX80ES. Coś więcej może znajdziesz wpisując w Google "cassette deck with spectrum analysers" . To jedyne tropy na jakie wpadłem. Ale czy jest coś co by miało analizator na każdy kanał to wątpię chyba, że na rynku sprzętu profesjonalnego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, mysie pysie icon_cool.gif

Na zdjęciu widać (kolor plastiku, czcionka nadruków), że to Technics.
Widać kilka literek symbolu urządzenia: GE90

Wujek gugiel: wpisałem "audio ge90" i poszukałem po grafice:
https://www.google.pl/search?q=audio+ge90&a...xwf-H9s7UZp0%3D

Odpowiedź brzmi: Procesor dźwięku DSP Technics SH-GE90
http://www.hifi-pictures.net/equalizer/Technics%20SH-GE90/

A na serio - nie kojarzę żadnych magnetofonów kasetowych z takimi spektralizerami - nie wyobrażam sobie wysterowania sygnału za pomocą spektralizera - bo niby jak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A na serio - nie kojarzę żadnych magnetofonów kasetowych z takimi spektralizerami - nie wyobrażam sobie wysterowania sygnału za pomocą spektralizera - bo niby jak?

Oprócz wyświetlanego equalisera (zbiorczo dla obu kanałów) w deckach jest jeszcze poziom wysterowania oddzielnie dla lewego oraz prawego kanału (czyli jak w zwykłych innych deckach) albo ustawiasz na "wycieraczkach" w przypadku KD-A7 (bo w tym wypadku nie wiadomo czemu jest bezpośrednio obok equalisera jest tylko zbiorczo dla obu kanałów).
Więc spokojnie można ustawić prawidłowy poziom nagrania... icon_cool.gif

W jednym z decków JVC KD-A7 (może jeszcze w innym, ale nie przypominam sobie) masz klasyczne analogowe "wycieraczki" oraz analizator widma.
Natomiast pozostałe decki mają już oprócz wyświetlanego pasma (5 albo 7 częstotliwości) zwykłe "punktowe" poziomy dla lewego i prawego kanału.

Pozdrawiam
PS. To, że na fotce z 1 postu jest equaliser Technicsa - to przecież widać. Każdy kto zna Technicsa z przełomu wieków powinien w ciemno powiedzieć co to jest icon_mrgreen.gif , a że equalisery Technicsa mają w nazwie na początku "SH" to nawet googlować nie trzeba było.
Swoją drogą - w equaliserach albo nie ma wyświetlaczy (te najtańsze), albo są 2 oddzielne dla lewego i prawego kanału, albo zbiorczy. Ilość regulowanych częstotliwości - od 5 do kilkunastu.
A kolega Adamc chyba nie pytał o equalisery, a o decki z takim wyświetlaczem. icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamc napisał "coś takiego jak na fotce,po jednym na kanał" i dal przykładową fotkę o co chodzi...
więc mogło to trochę Ciebie zmylić.
Ale jakby znał już model takiego decka, to pewnie jego fotę by wstawił.

W każdym razie odpowiedź dostał (a nawet kilka) icon_lol.gif

Swoją drogą: Adamc - czy będziesz robił sobie kolekcję takich decków, czy tak po prostu zaciekawił Cię ten temat?
Jeszcze jakbyś chciał inne nietypowe wyświetlacze - to w JVC były jeszcze "wycieraczki" + wyświetlacz punktowy dla L oraz R. Albo od połowy lat osiemdziesiątych cyfrowy wyświetlacz maksymalnego poziomu sygnału w dB (po raz pierwszy zastosowany w modelu JVC KD-V6 z 1983r, bardzo fajnej trzygłowicówce).
Tu masz link jak to wyglądało
http://www.vintagecassette.com/jvc/kd-v6

Poza tym - podwójne wyświetlacze (na jednym m.in. poziomy wysterowania, a na drugim licznik) w kilku modelach JVC, SONY, TEACu i zapewne paru innych firmach.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za zainteresowanie i tropy różne icon_smile.gif
Mam magnetofon z "wycieraczkami" pięknymi, a ostatnio przyszedł mi do głowy taki wyświetlacz i pomysł, że może by tak taki kaprys sobie sprawić icon_wink.gif
Co do fotki to oczywiście wytropiłem, że to korektor i zresztą nabrałem wątpliwości czy nie pomyliło mi się w pamięci i czy takie analizatory tylko w korektorach były - ale kto pyta nie błądzi icon_smile.gif
Poszperam, popatrzę tam gdzie wskazujecie i jakbym coś upolować chciał to się pochwalę icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poszperam, popatrzę tam gdzie wskazujecie i jakbym coś upolować chciał to się pochwalę icon_smile.gif

Chyba najłatwiej będzie u nas trafić JVC KD-A7, pojawiają się co jakiś czas na "aledrogo" - ale w różnym stanie. W każdym razie to całkiem niezły deck icon_smile.gif

V400 oraz SONY to raczej rzadkie modele na naszym rynku

Cytat

Za to korektory miewają naprawdę rozbudowane słupkomigacze

To najlepiej jeszcze obraz rzucić na ścianę z projektora icon_mrgreen.gif , wtedy będzie jeszcze większy.
Albo przynajmniej wejść na komp i odpalić jakiś soft z wyświetlaniem częstotliwości (i podłączyć duży monitor...).


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To najlepiej jeszcze obraz rzucić na ścianę z projektora icon_mrgreen.gif , wtedy będzie jeszcze większy.
Albo przynajmniej wejść na komp i odpalić jakiś soft z wyświetlaniem częstotliwości (i podłączyć duży monitor...).


Pozdrawiam


Nigdy nie miałem korektora icon_sad.gif .
Ale zawsze lubiłem sobie wyświetlić na ekranie kompa jakiś analizator widma icon_mrgreen.gif Jest w tym jakaś pulsująca magia icon_biggrin.gif Jak w w 2 części Madagaskaru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie stare deki zwykle mają sprawne tylko wskaźniki ( jeśli są sprawne ) . Mechanizm magnetofonu zwykle nie jest zbyt trwały ze wzgledu na swoją budowę. Philips stworzył standard CC do zastosowani przenośnych i początkowo był to standard mono. Dobre decki Compact Castette bo tak nazywa się ten standard potrafiły zaskoczyć naprawdę dobrym dźwiękiem o ile były całkowicie sprawne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

700zł za tego decka JVC to zdecydowanie przesada (no chyba, że byłby w stanie gabinetowym - a nie jest!)
Realna cena za egzemplarz w dobrym stanie to 400zł

Cytat

Takie stare deki zwykle mają sprawne tylko wskaźniki ( jeśli są sprawne ) . Mechanizm magnetofonu zwykle nie jest zbyt trwały ze wzgledu na swoją budowę.

MobyDick
bez przesady z tą niesprawnością!
Jak kupujesz porządne, solidnie wykonane modele jak np. ten JVC (i sporo innych z tego okresu), to wystarczy odpowiednie traktowanie sprzętu, jego konserwacja i wymiana pasków napędowych i można się cieszyć deckami przez wiele lat (jednokasetowe tej klasy zazwyczaj nie były wykorzystywane do masowego kopiowania kaset).
A kupując można się zdecydować na coś w okolicy i dokładnie sprawdzić działanie przed zakupem, a nie licytować w ciemno na podstawie (często kiepskiego) opisu i bylejakich zdjęć

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaset słucham sporadycznie choć mam ich dość dużo ale magnetofony mam "od zawsze" i jak pisze RoRo - nie ma tragedii ze stanem kaseciaków. Jak ze wszystkim - i zadbać i zniszczyć można wszystko niezależnie od wieku więc jak się nie trafi pechowo na złom to zwykle wymiana pasków to największe naprawy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Korektora ze względu na sam wyświetlacz nie kupię; już sam wyświetlacz bym wolał nabyć i kombinować, jak to podłączyć, żeby świeciło ale aż takim gadżeciarzem chyba nie jestem

Adamc
Jak ktoś ma smykałkę do elektroniki - to poniżej projekt układu equalisera (w pdf) ze sklepu avt
http://ep.com.pl/files/2805.pdf
A u Ciebie na czym stanęło - equaliser jak ten Technics, czy zakup decka z wyświetlanym equaliserem jak np. JVC KD-A7?


Cytat

Tak z boczku polecę ten oto sofcik:
http://www.vuplayer.com/other.php

Stare to, ale wycieraczki chodzą baaardzo realistycznie. Działa w Win7.

Jak odpalałem na XP to VU chodzi przez chwilę a potem zamiera icon_sad.gif
Zobaczę jeszcze na siódemce...


A korzystacie lub znacie coś ciekawego z analizatorów widma dla Windy?
Tu jest artykuł na stronie pcmusic.pl i parę propozycji, ale ja się nimi nie bawiłem
http://www.pcmusic.pl/darmowe-wtyczki-na-p...-i-voxengo-span

Zapraszam do dyskusji w nowym wątku dotyczącym oprogramowania
Oprogramowanie audio do komputera, soft do obróbki dźwięku oraz wyświetlania sygnału na ekranie.
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...t=0#entry140182


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...