Skocz do zawartości

2.0 z Amplitunerem za ~5000zł


MisieX

Recommended Posts

Witam,

Podchodzę do tematu drugi raz icon_smile.gif Poprzednio już prawie byłem zdecydowany, ale postanowiłem poczekać do przeprowadzki. Koniec końców może i dobrze wyszło, bo w międzyczasie zdążyłem zaoszczędzić na większy budżet icon_smile.gif

Szczegóły:
- budżet, tak jak w tytule, 5000zł - tyle chciałbym MAX wydać na dwie kolumny podłogowe, kable i amplituner - jeśli zdecyduję się na suba i/lub głośnik centralny, to znajdę na to osobne środki. Oczywiście jeśli 2.0 + ampli da się cokolwiek taniej, to będzie super, zdecydowanie nie mam parcia na wydanie każdej złotówki z budżetu icon_wink.gif

- sprzęt nowy, nie używany

- pokój ma ~27m2, bardzo wysoki sufit (prawie 4m) i dwie pary dużych drzwi do pokoi obok

- z racji drewnianych stropów, nie jestem przekonany co do subwoofera - nie wiem czy moi sąsiedzi będą się z niego cieszyć tak jak ja icon_wink.gif - jak bardzo niesie się to w pionie? Wiem, że ogromnie poprawiłoby to wrażenia w KD, ale może wystarczą kolumny z dobrym głośnikiem niskotonowym?

- ponieważ nie mam teraz jak poprowadzić kabli (najwcześniej po dużym remoncie za kilka lat) + nie mam budżetu na pełne 5.1, odpuszczam sobie satelity. Rozważam natomiast głośnik centralny - jaką różnicę dawałby dodatkowy głośnik centralny w przypadku KD?

- zastosowanie - głównie KD, potem radio, muzyka myślę że jakieś 15% (chociaż może się to zmienić gdy zaznam muzyki w nowej jakości icon_wink.gif

- źródłem sygnału będzie Plazma, z której dźwięk będzie szedł optykiem do amplitunera, dlatego nie zależy mi na najnowszych standardach dekodowania w amplitunerze, może być model z serii z poprzednich lat, dekodowaniem zajmować się będzie albo plazma albo serwer DLNA, od BR mam Playstation

- z funkcji sieciowych zależy mi głównie na radiu internetowym i integracji z DLNA

- rodzaj muzyki praktycznie każdy - od metalu, przez dubstep do jazzu i klasyki

- totalnie nie umiem opisywać dźwięku, ale spróbuję icon_wink.gif - lubię selektywny, przejrzysty dźwięk. Otwarty ale nie ostry, z ciepłym, nie dudniącym basem, z szeroką sceną.


Teraz trudniejsza część, czyli co rozważam. Od ostatniego razu gdy próbowałem ogarnąć temat sprzęt poszedł o dwie generacje do przodu, więc znowu niewiele wiem icon_wink.gif

Amplituner:
- W przypadku 3.0/3.1 rozważam Onkyo 545 albo starsze 636, a z Denonów 1200 albo starsze 2100. Wydaje mi się, że mocniejszego sprzętu nie potrzebuję.
- W przypadku 2.0/2.1 oprócz wyżej wspomnianych modeli dochodzi jeszcze Onkyo 8050. Jak się ma takie 8050 w stereo w porównaniu z np. 636?

Kolumny - tutaj totalnie nie wiem, podaję te, które bardziej podobają mi się wizualnie, bo sucha specyfikacja niewiele mi mówi:
- Z tańszych: Jamo S 628 (tutaj też duży głośnik niskotonowy eliminowałby zakup suba?), Taga Harmony TAV-906F v.3, Wharfedale Diamond 230
- Z droższych: Dynavoice Definition DF-5, Monitor Audio MR6, Indiana Line Tesi 560, Wharfedale Diamond 240
- Z drogich: Dynavoice Definition DF-6, Cambridge Audio Aero 6

Na głośnikach centralnych i subwooferach nie znam się w ogólę, więc prosiłbym o jakieś informacje i propozycje. Chciałbym do końca miesiąca wybrać kilka opcji, pojechać na odsłuch i dokonać zakupu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
pierwsza podstawowa sprawa to wybór rodzaju sprzętu. Jeśli zamierzasz słuchać muzyki i oglądać filmy w konfiguracji 2.0, ewentualnie 2.1., zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór dobrego amplitunera stereofonicznego, sieciowego. Po prostu w podobnych kwotach zakupisz urządzenie, które zaoferuje znacznie lepszy dźwięk. W takim przypadku spójrz proszę na amplituner Yamaha R-N500 lub jeden z najnowszych modeli Onkyo czyli TX-8130 lub TX-8150. Jako kolumny do Twojego salonu zdecydowanie zaproponowałbym polską konstrukcję Pylon Audio Sapphire 25. To dosyć potężna kolumna, która dobrze współpracuje z podanymi powyżej amplitunerami i jest w stanie spokojnie dobrze nagłośnić Twój salon. Alternatywą może być Kef C7 (brzmienie raczej miękkie, cieple, chociaż z dobrym, nisko schodzącym basem), Melodika BL40 (raczej mocne, otwarte, dynamiczne i jaśniejsze brzmienie, kolumna idealna do mocniejszych, rockowych odsłuchów), Dali Zensor 7 (równe, dobrze wypełnione brzmienie ze świetnym basem) oraz Jamo C97 (podobnie jak Dali tylko z trochę większą swobodą, przejrzystością).

Jeśli natomiast decyzja zapadnie na amplituner wielokanałowy, spójrz na pewno na Denon AVR-X2200W lub Onkyo TX-NR646. To dwa dobrze grające i w pełni wyposażone urządzenia, które połączyłbym z kolumnami jak powyżej.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje. Żeby móc się zdecydować na konfigurację stereo lub wielokanałową, potrzebuję odpowiedzi na pytanie o głośnik centralny - jak bardzo wpłynie to na komfort oglądania filmów? Czy jest to raczej wyrzucanie kasy i nie ma sensu bawić się w półśrodki (tzn. albo 2.0/2.1 albo 5.0/5.1), czy będzie zauważalna różnica w jakimś aspekcie dźwięku?

Byłbym również bardzo wdzięczny za jakieś opinie odnośnie chociaż niektórych kolumn, które wymieniłem w swoim pierwszym poście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W przypadku systemu 3.0 poprawisz dialogi, ale czy na tyle aby wydawać 1000 złna centralnego nie bardzo. Przy pomijaniu satelit zalecamy wybrać lepsze fronty. Do Twoich preferencji świetnym zestawem będzie Yamaha RN-500 lub Onkyo 8130 z kolumnami Klipsch Reference R28F, zachowasz możliwości cyfrowych połączeń oraz dynamikę na kinowym poziomie.

W razie pytań lub wycen zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w kinie można się obyć bez głośnika centralnego. Często pomija się w kwestii jego obecności to co jest w nim najważniejszym celem. Mianowice głównym zadaniem głośnika centralnego który bywa nazywany dialogowym jest lepsze przywiązanie dialogów aby dochodziły z kierunku gdzie stoi ekran. Szczególnie jest to istotne kiedy oglądamy film będąc nie dokładnie na środku pomiędzy kanałami głównymi przednimi.
Głośnik subniskotonowy w kinie jest istotny o tyle że powinien się znajdować nawet w połączeniu z dużymi pełnopasmowymi kolumnami jako głośnik efektowy z założenia w systemach dźwięku cyfrowego Dolby Digital i DTS.
A ja na Twoim miejscu kupił bym amplituner Yamaha RX V777 i kolumny Magnat Quantum 675 z opcją dalszej rozbudowy systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za kolejne sugestie.

Postanowiłem postawić na Amplituner Stereo - Onkyo 8050 albo 8150. Onkyo 8130 jest (przynajmniej na papierze) gorsze od 8050 pod niemal każdym względem, a do tego droższe. Pytanie czy warto będzie dopłacać prawie 1000zł do 8150?

Jeśli chodzi o kolumny, to na placu boju pozostały:

Monitor Audio MR6, Indiana Line Tesi 560, Wharfedale Diamond 240, Pylon Audio Sapphire 25, Dynavoice Definition DF-6, Cambridge Audio Aero 6, Dali Zensor 7.

Przy czym nie wiem czy będę mógł sobie pozwolić na którąś z ostatnich trzech w przypadku wyboru Onkyo 8150.

Postaram się zawęzić wybór (będę wdzięczny za jeszcze trochę pomocy tutaj icon_smile.gif i umówić się na odsłuch - dam znać na czym stanęło na końcu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko budżet pozwoli, to naprawdę warto dołożyć do modelu TX-8150, poza praktycznie pełnym wyposażeniem, które docenisz albo teraz, albo w przyszłości (po prostu amplituner nie zestarzeje się tak szybko), TX-8150 oferuje wyraźnie lepsze brzmienie.
Z mojego doświadczenia sugerowałbym przede wszystkim nastawić się na Pylon Audio Sapphire 25, moim zdaniem to świetne połączenie z Onkyo, chociaż może oczywiście podczas odsłuchu okazać się, że coś innego bardziej przypasuje Ci brzmieniowo.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór piecyka stereo do dużych kolumn, jest rozsądny. Natomiast jeśli słuchasz np. metalu i lubisz selektywne brzmienie, ale i mocne, a źródłem jest niestety tv, musisz być ostrożny!
Może kup wzmacniacz i odwiedź sklep z danym modelem kolumn, tylko uwaga w sklepie będzie grało klasę lepiej, dokładniej, barwniej bo muza będzie z cd, a nie tv !!! icon_wink.gif
Monitor audio mr6 mogą się sprawdzić, Tesi są dobre ale mogą zagrać już za słodko i delikatnie, droższe Dali zensor 7 to też dobra propozycja i lepsza klasa, a ciekawa bo bywają używane w dobrej cenie! Sugerowałbym też używane wyższej klasy np, monitor audio silver(rx).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mnie jakoś nie przekonuje TX-8150 w stosunku do TX-8050 sporo droższy i na dodatek bez wyjść pre out.




Wyjscie pre out przy tej klasie sprzetu jest raczej zbedne, chyba ze na drugą strefe.

Jest droższy jednak zyskał Wifi oraz Bluetooth, co jednak jest obecnie w "modzie". Oczywiście w przypadku 8050 Wi Fi lub Bluetooth można było dorobić za pomocą zewnętrznych urządzeń. Jednak obecnie klienci cenią "naszpikowane" urządzenia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często pomija się w kwestii jego obecności to co jest w nim najważniejszym celem. Mianowice głównym zadaniem głośnika centralnego który bywa nazywany dialogowym jest lepsze przywiązanie dialogów aby dochodziły z kierunku gdzie stoi ekran. Szczególnie jest to istotne kiedy oglądamy film będąc nie dokładnie na środku pomiędzy kanałami głównymi przednimi.
Głośnik subniskotonowy w kinie jest istotny o tyle że powinien się znajdować nawet w połączeniu z dużymi pełnopasmowymi kolumnami jako głośnik efektowy z założenia w systemach dźwięku cyfrowego Dolby Digital i DTS.
A ja na Twoim miejscu kupił bym amplituner Yamaha RX V777 i kolumny Magnat Quantum 675 z opcją dalszej rozbudowy systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...