Skocz do zawartości

Prosze o rady-Kolumny Dali zensor 5 - Jakie kable, jaki amp lub wzmc ?


liblias

Recommended Posts

Dzień dobry,

Kupiłem kolumny Dali Zensor 5 i potrzebuje Państwa pomocy ponieważ nie bardzo sie znam , a zależy mi na złożeniu zestawu Stereo ( słucham muzyki głównie trance, house, progressive house )

Proszę o poradę dot. wzmacniacza lub amplitunera, z tego co już sie orientowałem przez wzmacniacz będzie lepszy dźwięk ?
zainteresowałem sie Denon pma-720AE lub Denon 1500

Jeśli chodzi o amplituner to harman Kardon 3770

Kolejna sprawą są kable, chciałbym średnią/wyższą półka, prosze o porady słyszałem ze średnimi sa marki QED czy jakos tak ?

I ostatnie pytanie, jeśli mam kolumny 6 ohm to musze podłączyć po 4ohm czy pod 8ohm ? w sytuacji gdy wzmacniacz/amplituner nie posiada 6 ohm.

I tak jak wspomniałem prosze o wrażenie opinii nt hk3770 i pma720ae oraz oczywiście mile widziane sugestie !

Bardzo dziękuję z góry za pomoc !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam.

Wzmacniacz obsługuje określony zakres impedancji jesli chodzi o kolumny. Tzn. jeśli z tyłu wzmacniacza jest napisane, że może pracować w zakresie np. 6-16Ohm to można podpiąć pod wzmacniacz kolumny o minimalnej impedancji 6 Ohm a maksymalnej 16 Ohm. Takie rozwiązania są najbezpieczniejsze z uwagi na zalecana impedancję przez producenta. Impedancję kolumn powinieneś mieć określona w specyfikacji kolumn (bądź też bezpośrednio z tyłu kolumn). Nie zaleca się podpinania kolumn o impedancji mniejszej niż jest to wskazane na wzmacniaczu (np. 4 Ohm kolumny i wzmacniacz 8-16 Ohm), aczkolwiek i takie zestawu mogą pracować stabilnie i bezpiecznie. Większość dobrze skonstruowanych wzmacniaczy poradzi sobie z impedancją niższą, niż jest to fabrycznie wskazane. Kolejna sprawa - producenci kolumn bardzo często zawyżają impedancję, gdzie faktyczna wartość wynosi zazwyczaj 4 Ohm a nawet i mniej (żeby nabywca mógł spać spokojnie o swój przykładowo pma 720ae...). Oczywiście istnieje ryzyko uszkodzenia wzmacniacza podpinając pod niego kolumny o np. 2 Ohm biorąc pod uwagę, że wysteruje on kolumny w zakresie 8-18 Ohm (fabryczne zalecenia). Najczęstszym jednak objawem takiego sprzężenia jest mocniej nagrzewający się wzmacniacz. Ponadto nie należy przesadzać z regulacją głośności przy takich zabiegach. Oczywiście mówimy o wzmacniaczach stereo zbudowanych jak wzmacniacze, a nie mini-wieże z półki marketowej. W problematyce tej raczej bardziej chodzi o to, czy Twoje kolumny są wymagające prądowo. Można polemizować jeszcze na temat efektywności...

W sprawie doboru sprzętu, zacznij od doprecyzowania pytania (wielkość pomieszczenia, kwota, sprzęt nowy czy używany):
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje Ci za odpowiedz !


A więc zgodnie z wytycznymi dot sprzętu icon_wink.gif

1,2 ) Chciałbym znaleźć wzmacniacz/amplituner do 1800 pln może być używany może byc nowy icon_wink.gif
3 ) Zależy mi na zestawie stereo - głównie słuchanie muzyki.
4 ) Posiadam kolumny Dali Zensor 5
5 ) powierzchnia pokoju, jest to prostokąt wielkosci 20m2
6 ) House, Progressive House, Trance
7 ) Myślę, że będę rozbudowywał choćby o suba
8 ) Chciałbym, aby była możliwość z Ipada puszczenia muzyki bluetoothem, ale nie jest to koniecznie, stawiam bardziej na jakosc/czystosc muzyki
w tym wypadku dlatego może to być sam wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota, jaką chcesz przeznaczyć to już konkret. Kolumny zostały zakupione w ciemno, po odsłuchu w zestawieniu z jakimś sprzętem (tzn. salon audio po odsłuchach)?. Prawdę mówiąc najlepszym rozwiązaniem byłoby zabranie kolumn i umówienie się w najbliższym salonie audio celem dobrania elektroniki. Zensor to całkiem dobrze grające kolumny, chociaż siódemki grają zdecydowanie lepiej od piątek. Dobrze, że pomieszczenie nie przekracza 20 m. Osobiście nie polecę z doświadczenia żadnej elektroniki z możliwością sprzężenia za pomocą technologii bluetooth, tym bardziej stosując źródło w postaci Ipad'a.

Swego czasu miałem przyjemność odsłuchu salonowego Zensorów 5. Zdecydowanie we wspomnianej kwocie nie polecam Denona. Jest to elektronika bardzo popularna, stosowana z np. serią Zensor w zestawie. W tych pieniądzach można jednak lepiej. Uważam, że Dali dobrze zagrają z piecem NADa. Przykładowo 326BEE:
http://allegro.pl/nad-c326bee-rozliczymy-t...5649831940.html

Można się pokusić także o wzmacniacz Adavance Acoustic X-i90, z opcją Bluetooth (po zakupie bodajże jakiegoś modułu):
http://allegro.pl/wzmacniacz-advance-acous...5659472219.html

Za okazję cenową traktować można także ten piec:
http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-copland-cs...html#ed29b2b7df

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji w której posiadasz wzmacniacz tranzystorowy bez transformatorów na wyjściu ( jakich jest zdecydowanie większość ) z selektorem impedancji, ustawienie to zazwyczaj określa minimalną wartość nominalnej impedancji kolumn. Czyli jesli kolumny maja 6 ohm wówczas należy go ustawić na 4 ohmy. W niektórych wzmacniaczach Yamahy w instrukcji pisze że ustawienie selektora impedancji na 6 ohm pozwala na podłączenie kolumn 4 ohmy.
O ile połączenie Dali Zensor 5 z wzmacniaczem Denon PMA 720AE może okazać się nie najszczęśliwszym połączeniem to nie zgodzę się że NAD C326BEE jest lepszym wzmacniaczem. Jednak wiem ze dla wielu ludzi połączenie tego Nada zabrzmi lepiej niż z wspomnianym Denonem. Sądzę że Revo pomylił PMA 720AE z czymś innym podając go jako przykład wzmacniacza który nie powinien grać z kolumnami o impedancji niższej niż 8 ohm. Jest właśnie dokładnie odwrotnie, do tego wzmacniacza nie powinno się podłączać kolumn o impedancji wysokiej . Chyba że są to kolumny o niskiej mocy i z założenia nie będą miały grać zbyt głośno. Selektor impedancji w wzmacniaczach tranzystorowych ma pozwolić grać głośniej kolumnom o wyższej impedancji. Brak takiego selektora i zalecenie impedancji nie niższej niż 8 ohm powoduje taką samą sytuacja jak korzystanie z kolumn 4 ohm przy selektorze ustawionym na 8 ohm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz,


Niestety kolumn Zensor 7 nie miałem okazji zobaczyć, a kolumny zensor 5 miałem po atrakcyjnej bardzo cenie bo poniżej 2 tys pln za nowe ( 2 kolumny).

Pokój posiada 20 m2 jest to prostokat, ale wydaje mi sie ze "piątki" wystarczą , dlaczego ? proszę spojrzeć na rysunek orientacyjny jak to jest ułożone w moim pokoiku, zensor 7 mogłyby być za duże. Odległość tv od narożnika wynosi około 4,5m... zawsze można z czasem wymienić, ale sadzę ze wystarczą, ew dokupię sub'a icon_wink.gif


Ja tylko wspomniałem o Ipadzie, natomiast zależy mi na jakości, czystości dzwięku każde pierdniecie slyszec chce icon_wink.gif , najbardziej przypadło mi do gustu hk3770 lub denon pma720ae.

Czy moglibyście mi doradzić jeszcze konkretne kable w pełnym pakieci,e tak w cenie do 400 pln ? dwa kable dlugosci 1,5m wzmc/amplituner<->kolumna

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałeś kolumn bardzo analitycznych to zensor 5 nie były najlepszym wyborem, za to są ładne i potrafią efektownie zagrać. Pma720ae dobrze nadaje się do kolumn właśnie analitycznych czyli dających dużo informacji. Dlatego połączenie tych klocków nie da wzmacniaczowi prezentować swoich zalet. Hk 3770 wydaje się tu być lepszym wyborem w tej sytuacji, ale raczej w sytuacji gdyby był do kupienia w jakiejś bardzo spektakularnie niskiej cenie, bo raczej nie jest wart swojej nominalnej ceny. Lepiej było by przyjrzeć się propozycjom Revo ze sprzętem używanym. Są tu na forum ludzie którzy potrafią doradzić jeszcze lepiej jeśli chodzi o używany sprzęt.
Jeśli chodzi o kable to lepiej się z nimi wstrzymać z zakupem dopóki nie wiadomo z czym to będzie grało i nie będzie wiadomo czego brakuje. Jeśli brak jest jakiegoś przewodu w ogóle jakiegokolwiek to lepiej zaopatrzyć się do tego czasu w coś taniego (najlepiej choć niekoniecznie, o w miarę dobrej jakości wykonania ). Te kolumny nie należą do zbyt wrażliwych na jakość kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn z tego co mi wiadomo do muzyki house jest dobrym wyborem, ponieważ m.in ma Bass ukierunkowany do przodu i go posiada.
Jak wspominałem nie znam się na tym, dlatego proszę Was o pomoc. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dali 5 wydały się mało ofensywnymi kolumnami, raczej nie lubią mocnych głośnych i basowych ataków, są bardziej melodyjne i spokojne, niż analityczne ( apropos tych wszelkich niuansów i jak napisałeś każdego pierdniecia). Na 20 m wystarczą, ale jednak są nie tyle lepsze kolumny co bardziej odpowiednie, pod to co tu piszesz. Jednak skoro już są, to chyba lepszym jeśli chodzi o dźwiękowe detale i tzw.drapieżność , soczystość byłby wzmacniacz yamaha as 501 z optykiem lub 500 bez niego.
Denon 720 bardziej jest do faktycznie analityczniejszych kolumn, lub fanów masywniejszego grania, melodyjnego, ale bez rozkladania piosenki na czynniki pierwsze, a tymi dali 5 moze byc mdło- dla ciebie.
Postaraj się bardziej rozsunąć kolumny niż ta szerokość leda 130 cm? Będzie szersze stereo i lepszy dokladniejszy przekaz, teraz może się zlewać w jedno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ADVANCE ACOUSTIC X-i90 to warto przeczytać test z gazety Audio . jest to ciekawy wzmacniacz choć o dość specyficznym charakterze. Przygotowanie tego wzmacniacza do podłączenia modułu bluetooth ogranicza się do znajdującego się z tyłu gniazda zasilania dla takiego produktu tegoż producenta. Tak naprawdę można podłączyć do niego moduł tego typu od dowolnego producenta tak jak w każdym innym wzmacniaczu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest ten wzmacniacz możesz przeczytać na stronie do której wkleiłem link. Sądzę że powinien dobrze współgrać z kolumnami które masz. Powinien nadać im przyjemnego klimatu , a kolumny powinny uzupełnić jego niedostatki. Najlepiej gdybyś mógł posłuchać jak to razem gra. Tu w cenie masz już wbudowany DAC. Do tego masz wybór czy chcesz słuchać muzyki z wzmacniacza pracującego w klasie A lub AB. Kilkanaście watów klasy A w większości przypadków wystarcza do słuchania muzyki w domu bez udziału sąsiadów z okolicy. Sam wcześniej napisałem że jest to jeden z wzmacniaczy na które warto zwróć uwagę jeśli chodzi o używane. Harman powinien być bardziej dynamiczny. Denon 720AE będzie bardziej analityczny o czym za bardzo się nie przekonasz na Zensorach. Yamahy z tego przedziału cenowego ( nowe ) podkreślą wyższy środek pasma który te kolumny mają wycofany. Ja omijał bym NADy ze względu na ich charakter dominujący brzmienie w sposób jakiego nie lubię. Jednak z tymi kolumnami może być nieźle. X-i90 ma jeszcze tą zaletę że można do niego podłączyć inną końcówkę mocy lub stworzyć w oparciu o niego bi-amping.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta konieczność funkcji bth we wzmacniaczu dla muzyki z ipada wynika że ipad jest gdzieś indziej, czy model ten nie ma wyjścia na normalny kabel? Czy musisz go trzymać wciąż w dłoni by skakać po utworach ? Wybierając wśród HK i AC bardzo się ograniczasz, trochę wygląda to tak ,, nieważne jak wzmacniacz gra, byleby miał bth, bo kablom mówię nie,,.
Nie sądzę by z AC i dali słychać było selektywną górę, a słuchane gatunki muzyczne miały oczekiwany pazur. Prędzej z tym HK, natomiast wspomniana yamaha , w tym sieciowa rn, ma ten plus, że jest ogólnie dostępna w sklepach i sam możesz to ocenić by nie zrobić wtopy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz przypomnę że wyposażenie dowolnego wzmacniacza w (nowy) adapter bt/nfc to kwota ~100 zł i to niezły. Chyba nie doczytałeś Jacku że ten X-i90 posiada tylko gniazdo zasilania 5V do tego celu. Nawiasem mówiąc większość adapterów tego typu włąsnie takiego napiecia potrzebuje. Wspomniany X-i90 z natury nie należy do pazurzastych. Jednak dość soczysta góra Dali Zensor 5 powinna doświetlić dość ciemną górę wzmacniacza. Tu wybór to kwestia gustu i sądzę że każdy wybór będzie niezły , choć inny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli obecność "wbudowanego" bth, jak również wszelkich wejść typu 5V, usb 5v itp. nieco ułatwiających podłączenie lub też sprawiające że jest o jeden kabel zasilający ( ten moduł ) mniej. Tak czy siak takie założenia nadal ograniczają wybór.
Lepiej wybrać wzmacniacz, lub amplituner stereo, co gra tak jak powinien ( według kupującego i jego kolumn) , a jak musi być ten BTH to kupić oddzielny moduł - są nawet takie wsadzane bezpośrednio w wejścia RCA, więc jest porządek. Niestety spora część tych tanich modułów ma wyjście typu minijack, więc nie unikamy i tak kabelka typu minijack x 2 RCA icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bth nie jest konieczny, ale jest wygoda tak jak napisales przeskakiwac z numeru na numer lezac na kanapie;)) xi90 mam mozliwosc kupic uzywany bez gwarancji i tak zastanawiam sie . W poniedzialek do aklepu pojde.

Panowie a wy byscie hk czy ac wzieli dla siebie ? icon_wink.gif Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że hk3770 i xi90 nadają się do Zensorów 5 a ich dodatkowe wyposażenie jest bardzo wskazane. Pewnie dłużej szukając dało by się znaleźć lepszy czysty wzmacniacz w podobnej cenie i można do niego dokupić dodatkowe wyposażenie z którym wiązały by się dodatkowe koszty i/lub dodatkowe kabelki.

Dla siebie wziął bym xi90 choć pewnie nie kupił bym wcześniej Zensorów 5. Do tych kolumn i tego typu muzyki jakiej słuchasz chyba lepiej było by kupić jakąś nową Yamahe lub coś zupełnie innego używanego. Droższe HK bywały bardziej interesujące w przeszłości. Może z używanych Denon PMA-1500AE był by dobry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liblias, na pytanie który piec kupić, to biorąc pod uwagę jakość wykonania, możliwości wzmacniacza, ogólny charakter, jaki prezentuje Advance Acoustic, bez zastanowienia kupiłbym osobiście ix90. To są bardzo dobre sprzęty.

Można by było się pokusić, idąc tropem MobyDick, o jakąś Yamahę.... Ale wspominałem już wcześniej, jeśli sprzęt nowy - kolumny pod "pachę" i odsłuch.

Porównując AA do tego Harmana....Nie znam tego drugiego, ale raczej nie jest to jakiś nadzwyczajny piec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...