Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze sprzętu.


pacholekck

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum i od razu informuję, że na temacie audio nie znam się prawie wcale.

Kupiłem niedawno mieszkanie i chciałbym skompletować jakiś sprzęt grający. Napiszę najpierw co chcę osiągnąć. Chcę, żeby dźwięk z telewizora, konsoli, laptopa oraz gramofonu leciał mi z głośników 5.1, które planuję zakupić. Posiadam TV Samsung UE40H5000, telewizję UPC z dekoderem od nich, jakiś stary gramofon, konsole XBOX i laptopa. Z tego co się orientuję to potrzebuję zakupić amplituner i zestaw głośników. Tutaj pytanie do Was czy z budżetem 2000-2500zł jestem w stanie kupić coś sensownego? Bardzo proszę o propozycje sprzętu i z góry dziękuję za wszelkie porady.

Proszę jeszcze o potwierdzenie, że taka konfiguracja będzie działała poprawnie:
Do wejść HDMI amplitunera podłączam: laptopa, XBOXa, dekoder UPC?, a wyjście HDMI łączę z telewizorem? Gramofon pewnie podepnę jakimiś cinchami?

Podaję jeszcze kilka informacji:
1. Zestaw ma być głównie używany do filmów i TV (około 65%), czasem muzyka z laptopa i gramofonu (około 35%).
2. Sprzęt raczej nowy.
3. Słucham każdego rodzaju muzyki, ale głównie rapu.
4. Nie jestem audiofilem icon_smile.gif
5. Pokój ma około 22 metry, poniżej rzut:
http://zapodaj.net/8a54b3d5c2ad7.jpg.html
Planowane ustawienie głośników zaznaczyłem na czerwono. Napiszcie proszę co o tym myślicie i polećcie jakiś amplituner i głośniki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka jest w dwu kanalach, lwia część filmów w tv także, szkoda kupowac kd i tracić jakość , zwlaszcza że w tym budżecie jakość amplitunera i kolumn 5.1będzie skromna, podstawowa. Gramofon podłączasz owszem chinchami, ale ,, piecyk,, musi mieć wejście Phono na gramofon, a amplitunery kd nawet ze sredniej półki czasem go nie mają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, co w takim razie proponujesz? Poczytałem teraz jeszcze trochę i sam zacząłem się zastanawiać nad zestawem stereo. Odejdzie mi wtedy też problem z ustawianiem głośników, a miejsca za wiele nie mam.

W takim razie czy do jakiegoś wzmacniacza stereo będę w stanie podłączyć wszystkie rzeczy? Da się to jakoś skonfigurować? Co byście polecili w budżecie około 2tys.?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem zdjęcia tej Yamahy, którą polecasz i szczerze mówiąc, nie wiem jak miałbym to podłączyć. Potrzebuję kupić dodatkowo coś jeszcze?

Mam następujący sprzęt:
- Telewizor Samsung UE40H5000,
- dekoder UPC,
- Xbox 320/one,
- gramofon,
- laptop.

Mógłbyś napisać jak (co do czego) i jakimi kablami powinno być to spięte?

Generalnie jestem już na 90% przekonany, że kupię zestaw stereo zamiast KD. Proszę o dalsze propozycje.

Admina proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.

Z góry dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Przepraszam miałem na myśli model RN301 sieciowy

1. Podpinasz Dekoder oraz Xboxa do telewizor za pomocą kabli HDMI
2. Telewizor łączysz z amplitunerem stereo za pomocą kabla optycznego
3. a) Laptop łączysz do gniazda analogowego za pomocą kabla analogowego jack-chinch
b) łączysz go za pomocą sieci. Udostępniasz dysk amplitunerowi i idtwarzasz z niego utwory (DLNA)
c) zakupujesz konwerter z USB na coaxiala i podlaczas za pomocą chincha do wejscia coaxialnego.

4. Gramofon podlączasz do wejscia analogowego za pomocą podwójnych chinchów. Czy gramofon ma przedwzmacniacz?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki raz jeszcze za odpowiedź, ale nasuwają mi się kolejne pytania:

1. Czy jeżeli podłącze źródła dźwięku (dekoder, konsola) do wzmacniacza przez telewizor, to czy telewizor nie pogarsza jakości dźwięku?
2. Jeżeli pogarsza, to czy ta strata nie będzie na tyle duża, że bardziej opłaca się kupić amplituner z wejściami HDMI? Wiadomo że w tej samej cenie będzie to gorsza jakość dźwięku, ale może telewizor pogarsza go bardziej?
3. Rozumiem, że przy podłączeniu urządzeń przez telewizor (HDMI) do wzmacniacza (kabel optyczny) dźwięku nie będę słyszał w głośnikach TV? Czy poogłaszanie/przyciszanie pilotem od TV będzie miało wpływ na głośność, czy tylko pilot od wzmacniacza?
4. Dlaczego wzmacniacz ma dwie pary wyjść na głośniki (A i B)? Można podłączyć 4 głośniki czy to ma inną funkcję?
5. Gramofon chyba nie ma przedwzmacniacza. Model to unitra Adam gs 424. Rozumiem, że jeżeli RN301 nie ma wejść "PHONO" to trzeba zakupić dodatkowy wzmacniacz do gramofonu? Ile takie coś może kosztować?

Dziękuję za wszelką pomoc i przepraszam za głupie pytania, ale audio to coś na czym zupełnie się nie znam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad4.
Możez mieć np. 2 pokoje, wystarczy jeden wzmacniacz i para kolumn w 1 pokoju,
, a 2 w drugim. Przełączasz sekcje a lub b w zależności gdzie odpoczywasz! icon_wink.gif nie robisz hałasu wszędzie i nie musisz chodzić z wzmacniaczem!
Możesz mieć w salonie pare kolumn podłogowych i drugą monitory do innej muzyki i zależnie id nastroju wybierasz model, wcikając guzik Sekcja a lub b, a nie przepinając kable na kolanach icon_wink.gif
Zaś 4 kolumny jednocześnie grające pod wzmacniaczem to kiepski pomysł, bo muzyka jest stereo i wzmacniacz też, co by było przy 4 włączonych kolumnach- dźwiękowy bałagan i to delikatnie mówiąc! Inna sprawa ze mógłby 4 jednocześnie grających nie napędzić.

Ad 1 i 2
trochę pogarsza, nad grami i filmem nie ma co płakać i tak lepiej niż z pierdziawek tv, ale dla płyt cd lepiej kupić za 200zł normaln yużywany odtwarzacz cd i podłączyć rca do wzmacniacza. Kupno amplitunera dla samego hdmi za np. 1000zł to pomyłka ! Wzmacniacz zagra bez porównania lepiej, dodatkowo tani amplituner nie napędzi dobrze większychkolumn, niskich tonów prawie nie będzie, mam na myśli amplitunery kd podstawowe typu yamaha, pioneer z 3 z przodu.

Ad3.
Włożenie optyka w tv nie włącza głośnikow tv, jak przy słuchawkach! Sporo inych funkcji zależy od konkretnego tv.

Ad5.
To już szukaj, czy ma czy nie u prof google icon_wink.gif tak jak rozpiętości cen przedwzmacniaczy gramofonowych ( nie wzmacniaczy) jest ogromna !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już działąmy to pisz tutaj moderator przeniesie Twój temat:


Cytat

Dzięki raz jeszcze za odpowiedź, ale nasuwają mi się kolejne pytania:

1. Czy jeżeli podłącze źródła dźwięku (dekoder, konsola) do wzmacniacza przez telewizor, to czy telewizor nie pogarsza jakości dźwięku?
2. Jeżeli pogarsza, to czy ta strata nie będzie na tyle duża, że bardziej opłaca się kupić amplituner z wejściami HDMI? Wiadomo że w tej samej cenie będzie to gorsza jakość dźwięku, ale może telewizor pogarsza go bardziej?
3. Rozumiem, że przy podłączeniu urządzeń przez telewizor (HDMI) do wzmacniacza (kabel optyczny) dźwięku nie będę słyszał w głośnikach TV? Czy poogłaszanie/przyciszanie pilotem od TV będzie miało wpływ na głośność, czy tylko pilot od wzmacniacza?
4. Dlaczego wzmacniacz ma dwie pary wyjść na głośniki (A i B)? Można podłączyć 4 głośniki czy to ma inną funkcję?
5. Gramofon chyba nie ma przedwzmacniacza. Model to unitra Adam gs 424. Rozumiem, że jeżeli RN301 nie ma wejść "PHONO" to trzeba zakupić dodatkowy wzmacniacz do gramofonu? Ile takie coś może kosztować?

Dziękuję za wszelką pomoc i przepraszam za głupie pytania, ale audio to coś na czym zupełnie się nie znam.



Ad1. Wyjście będzie cyfrowe. Nie następuje żadna zmiana sygnały a przez to jego pogorszenie. Co innego jakbyśmy wychodzili z TV analogami.
AD3. To zalezy od TV. W niektórych modelach trzeba dac opcje zewnętrzne głosniki, zeby te nie grały. W niektórych gniazda działają niezależnie i trzeba po prostu sciszyc glos w TV.
AD4. Tak można podłączyć 4 głośniki. Jednak zasilacz jest jeden więc jeśli włączysz 4 będzie utrata mocy na 2 kanałach.
Ad5. Tak jeśli nie ma przedzmacniacza to trzeba by go dokupić. W zależności od klasy od 100 zł do .........
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie proszę moderatora o przeniesienie tematu do działu stereo.

Pora więc wybrać sprzęt.

Głośniki - muszą być dość wąskie. Maks 20cm szerokości. Niestety będą stały bezpośrednio obok ściany. Z tyłu będzie może 10cm luzu, z boków w ogóle. Niestety inaczej nie mam możliwości tego ustawić. Budżet na kolumny to około 1500zł. Nie upieram się żeby były nowe.
Pojawiła się w tym temacie propozycja Melodika bl30. Na ceneo najtańsze za 1600zł para. Znalazłem również aukcję używanych Canton Chrono 507.DC za około 1500zł. Co będzie lepiej u mnie grało? Może jeszcze jakieś inne propozycje? Jeżeli np. melodika gra tylko trochę słabiej, a używane kupiłbym może za około 1000zł to wówczas wolę zaoszczędzić 500zł. Jeżeli uda mi się kupić sprzęt, który będzie grał poprawnie i nie wykorzystać budżetu to super. Nie wiem czy jest sens wydawać dużo kasy jeśli i tak akustyka pokoju jest słaba (brak możliwości poprawnego ustawienia kolumn).

Wzmacniacz - budżet najlepiej też 1000zł - 1500zł. Też biorę pod uwagę używkę, jednak wolałbym nowy, lub przynajmniej coś na gwarancji. Musi mieć wejścia cyfrowe. Najlepiej jakby miał też wejścia PHONO pod gramofon.
W tym temacie padła propozycja Yamaha R-N 301 około 1230zł najtańsza na ceneo. Wyczytałem gdzieś, że dobrym wzmacniaczem jest też Advance Acoustic X-i60. Jest trochę droższy 1750zł na ceneo, ale ma wejście PHONO. Odpada mi więc dodatkowy koszt wzmacniacza do gramofonu. Jest tez używka na olx. http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-advance-ac...html#c53ba4869b Proszę ewentualnie o inne propozycje.

Jeszcze tylko jedno pytanie. Jeżeli będę chciał puścić muzykę z dysku z laptopa, to lepiej podłączyć laptopa kablem jack-chinch bezpośrednio pod wzmacniacz, czy laptopa po HDMI do TV, a potem optykiem pod wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ok, w takim razie proszę moderatora o przeniesienie tematu do działu stereo.

Przeniosłem Twój temat do działu STEREO.

Cytat

Jeszcze tylko jedno pytanie. Jeżeli będę chciał puścić muzykę z dysku z laptopa, to lepiej podłączyć laptopa kablem jack-chinch bezpośrednio pod wzmacniacz, czy laptopa po HDMI do TV, a potem optykiem pod wzmacniacz?

Połączenia komputer-wzmacniacz za pomocą kabla jack-cinch czasami wywołują awarię wzmacniacza (przesterowania i przepięcia). Teoretycznie nie powinno tak się dziać - ale się dzieje... W przypadku laptopa jest trochę lepiej (komputery stacjonarne mają zazwyczaj bardziej "siejące" zasilacze niiż laptopy), ale mimo wszystko zdarzają się problemy.

W przypadku wykorzystania kabla optycznego masz problem z głowy - ale musisz mieć włączony TV. Więc trudno powiedzieć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze...

Poza tym - gdy "idziesz" bezpośrednio kablem jack-2x cinch na amplituner, to wykorzystujesz układy laptopa, a gdy poprzez TV to przetwornik DAC amplitunera (który zazwyczaj jest lepszy niż karta muzyczna laptopa).

A co do kolumn - naprawdę nie masz możliwości odsunąć bardziej kolumn od ściany? Takie rozstawienie nie będzie optymalne dla dźwięku!
Jeżeli tak musi zostać - to mimo wszystko lepszym wyjściem będą kolumny z otworem basrefleksu z przodu (lub zamknięte), niż te z otworem z tyłu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co do kolumn - naprawdę nie masz możliwości odsunąć bardziej kolumn od ściany? Takie rozstawienie nie będzie optymalne dla dźwięku!
Jeżeli tak musi zostać - to mimo wszystko lepszym wyjściem będą kolumny z otworem basrefleksu z przodu (lub zamknięte), niż te z otworem z tyłu.




Niestety nie mam takiej możliwości:/
Kojarzy ktoś jakieś godne polecenia w budżecie do 1500zł kolumny z bassrefleksem z przodu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o tej aukcji:
http://olx.pl/oferta/melodika-bl30-CID99-I...html#b80fc69417
ewentualnie:
http://olx.pl/oferta/canton-chrono-507-dc-...html#e1eee4a6b2

Przy Melodikach wchodzi w gre zakup w ciemno i wysyłka, po Cantony mógłbym pojechać.

Z kolumn o szerokości do 20cm i z bassreflexem z przodu znalazłem jedynie zensor5, ale one przekraczają mój budżet. Czytałem natomiast, że jeżeli kolumna jest oddalona od ściany o 10-20cm to nie ma znaczenia czy bassreflex jest z przodu czy z tyłu, bo i tak nie będzie to dobrze grało.

Chętnie prosiłbym o kilka propozycji, żebym ewentualnie mógł sam czegoś szukać z używek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłbyś w stanie dorzucić 300pln to wtedy -> http://q21.pl/indiana-line-nota-550.html lub http://q21.pl/monitor-audio-mr4.html
Lub tańsze, także bardzo dobre polskie kolumny -> http://q21.pl/pylon-audio-pearl-25.html
Negatywnych opinii o Pylonach nigdzie nie znajdziesz, jeśli boisz się polskich marek (tylko tutaj BR niestety z tyłu)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celdur z całym szacunkiem,ale czy ty słuchałeś tych wszystkich swoich propozycji -czy tylko nabijasz posty?
Jeżeli już proponujesz monitor audio mr4 za 1800zł to w takiej samej cenie w promocji sa MA bx5 + kable - w Q21,
Mysle ze o wiele lepsze od mr4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

co myślicie o tej aukcji:
http://olx.pl/oferta/melodika-bl30-CID99-I...html#b80fc69417
ewentualnie:
http://olx.pl/oferta/canton-chrono-507-dc-...html#e1eee4a6b2

Przy Melodikach wchodzi w gre zakup w ciemno i wysyłka, po Cantony mógłbym pojechać.

Z kolumn o szerokości do 20cm i z bassreflexem z przodu znalazłem jedynie zensor5, ale one przekraczają mój budżet. Czytałem natomiast, że jeżeli kolumna jest oddalona od ściany o 10-20cm to nie ma znaczenia czy bassreflex jest z przodu czy z tyłu, bo i tak nie będzie to dobrze grało.

Chętnie prosiłbym o kilka propozycji, żebym ewentualnie mógł sam czegoś szukać z używek.



Te Melodiki nie wyglądają na aukcji zbyt dobrze. Z kolei jeśli tym Cantonom nic nie jest to za 1500 zł to bardzo dobra okazja. Możesz śmniało iść w te kolumny. To wyższa półka niż wspomniane wcześniej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Celdur z całym szacunkiem,ale czy ty słuchałeś tych wszystkich swoich propozycji -czy tylko nabijasz posty?
Jeżeli już proponujesz monitor audio mr4 za 1800zł to w takiej samej cenie w promocji sa MA bx5 + kable - w Q21,
Mysle ze o wiele lepsze od mr4.




Jakby kolega nie zauważył to w dziale promocji monitor audio zostały im same bx1.
Gdybym je widział to bym zaproponował zamiast mr4.
Sugeruję ładnie grające kolumny.
A po drugie to Twój post to zwykły offtop , zupełnie nic nie wnoszący do tematu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W tym temacie padła propozycja Yamaha R-N 301 około 1230zł najtańsza na ceneo. Wyczytałem gdzieś, że dobrym wzmacniaczem jest też Advance Acoustic X-i60. Jest trochę droższy 1750zł na ceneo, ale ma wejście PHONO.



Trochę dziwna alternatywa : najtańszy sieciowy amplituner yamahy vs.i wzmacniacz Advance . Na plus yamahy dajesz radio www, a na plus Advance wejście phono ?
O ile się nie mylę oba mają wejście optyczne, cyfrowe, ale to już pomijam, bo chyba ważniejsze jest to że te dwa sprzęty graja inaczej.
Jeśli nie zależy Ci na sieciowości najniższego serią amplitunera yamahy rn301 to lepiej wybierz model wzmacniacza yamaha AS500 ( lub 501 z dodatkowym optykiem) lub amplituner stereo RS500 bo te modele mają (raczej ) wejście Phono- a zależy ci na tym.
Choć dalej oczywiście yamaha np, as czy rs gra inaczej od Advanca i trzeba mieć tego świadomość i dobrać kolumny pod wzmacniacz i gust oczywiście.

kubax nie ma nic bardziej wkurzającego na forum jak ktoś piszę na temat,( no bo celdur nie wpisał postu typu " ale shit ,planujesz" ), a ktoś odpisuje mu pytaniem" czy ty nabijasz posty ?" . Nikt tu nie płaci za wpisy, to koleżeńska, ludzka pomoc i każdy wpis to dobra wola i poświęcony czas prywatny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn to zadzwonię dzisiaj w sprawie tych Canton Chrono 707.DC. Jeżeli się dogadam i wszystko będzie ok to zdecyduję się na nie. Dlatego przyjmijmy przy wyborze wzmacniacza, że ma grać z tymi kolumnami.

Co do wzmacniacza to zależy mi na tym żeby miał wejście optyczne i wejście PHONO. Modele jakie znalazłem:

1. Yamaha A-S301 ~ 1300zł nówka
2. Yamaha A-S501 ~ 1500zł nówka
3. Yamaha R-N500 ~ 1750zł nówka
4. Advance Acoustic X-i60 ~ 1750zł nówka

Advanca znalazłem uzywkę. Co myślicie?
http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-advance-ac...html#acc93dc1b7

Aha jeszcze jedno pytanie co do tych kolumn Canton.
http://olx.pl/oferta/canton-chrono-507-dc-...html#e1eee4a6b2
Lepiej brać powiedzmy za 1700zł z tym subem, czy odpuścić i tylko kolumny za 1500zł? Jeżeli brałbym z subem, to czy trzeba go podłączać pod wzmacniacz? Jeśli tak to jak? Pod każdy z ww. modeli będzie się dało?

Czekam na jakieś opinie o zaproponowanym sprzęcie, ewentualnie o jakieś inne propozycje, rady. Z góry dzięki.

Cytat

Trochę dziwna alternatywa : najtańszy sieciowy amplituner yamahy vs.i wzmacniacz Advance . Na plus yamahy dajesz radio www, a na plus Advance wejście phono ?



Niestety, nie rozumiem icon_smile.gif Nie mam pojęcia, która firma jest lepsza i czy xi60 jest dobrym czy raczej budżetowym modelem Advancca. Także jeśli mógłbym prosić wprost czy jest ok, czy lepiej najtańsze yamahy? Nie zależy mi na podłączeniu wzmacniacza do Internetu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi że któraś firma lepsza, lub gorsza, ja staram się tak nie szufladkować. Natomiast jak ktoś lubi yamahę i ma pod ten gust też dobrane kolumny, raczej nie ucieszy się z Advanca. Bo te dwie firmy ( ja nie znam przecież ich wszystkich modeli) brzmią inaczej, poczytaj nawet zakładkę testy- wzmacniacze, amplitunery stereo itd., na forum!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych Cantonów sugerowałbym nowe Monitor Audio -> http://allegro.pl/monitor-audio-bx5-transp...5662373120.html
Z 2700zł na 1800zł jako że już tej serii nie będzie to ładna okazja.Mogłem wcześniej podać link ale wyleciało mi z głowy.
+ słuchanie jak dobre kolumny się wygrzewają to +100 do szczęścia icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Celdur z całym szacunkiem,ale czy ty słuchałeś tych wszystkich swoich propozycji -czy tylko nabijasz posty?
Jeżeli już proponujesz monitor audio mr4 za 1800zł to w takiej samej cenie w promocji sa MA bx5 + kable - w Q21,
Mysle ze o wiele lepsze od mr4.




Jakby kolega nie zauważył to w dziale promocji monitor audio zostały im same bx1.
Gdybym je widział to bym zaproponował zamiast mr4.
Sugeruję ładnie grające kolumny.
A po drugie to Twój post to zwykły offtop , zupełnie nic nie wnoszący do tematu.


Akurat zaproponowałem MA BX5-tyle wniosłem do tematu w jednym poscie,na co Ty przystałes po napisaniu 5postów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Akurat zaproponowałem MA BX5-tyle wniosłem do tematu w jednym poscie,na co Ty przystałes po napisaniu 5postów

No i tej wersji się trzymajmy - bez offtopów.

A na przyszłość: jak macie konkretne propozycje cenowe kolumn (sprzętu), to link do aukcji lub strony z tym sprzętem. Bo tego brakowało (link pojawił się dopiero 2 posty przed moim bieżącym postem) i nie było by tych przepychanek.


Odnośnie wzmacniacza Advance Acoustic X-I60, to lepiej by było pójść tropem sprzedającego ten wzmacniacz i kupić używany, mocniejszy model X-i90 (z DACem i preampem gramofonowym na pokładzie).
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry139266
A informację który to jest model od dołu łatwo zdobędziesz poświęcając chwilę z wujkiem googlem icon_cool.gif
a przy okazji poszukaj testów tych wzmacniaczy - bo są dostępne.

O różnym brzmieniu wzmacniaczy (i amplitunerów) różnych firm pisał już Jacek75 w swoim poście.
AA ma trochę analogowe granie - zmierzające w stronę wzmacniaczy lampowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...