Skocz do zawartości

dali zensor 3 i monitor audio bronze 2


borys

Recommended Posts

Zamierzam złożyć sobie jakieś stereo, zależy mi na ciepłym miękim a zarazem głębokim basiku, polecają mi właśnie te kolumny tylko nie wiem z jakim sprzętem je sparować. Muzyki słucham różnej od metalu po klubowe rytmy.Mój pokój to około 15m2, interesuje mnie sprzęt z radiem FM/DAB+ CD USB. Wiem że da się to z czasem skompletować nie wszystko na raz. Na początek pewnie wybór wzmacniacza bo tak chyba będzie najprostrza obsługa jestem niewidomy i lubie tradycyjne pokrętła, chociasz pilot też by się przydał.Na sam wzmacniacz chciałbym wydać około 1000-1200 zł. Czasem lubie głośniej posłuchać to i żeby troche tej mocy było. Myślałem o czymś z Denona lub Pioneera, proszę o jakieś propozycje to w przyszłym tygodniu będe w wawce to sobie posłucham.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Do Denona PMA-720AE proponował bym posłuchać kolumn Magnat Quantum 673. Zapewniają głęboki bas jak na te mono wszystko dość spore kolumny podstawkowe. Mo ze nie jest strasznie miękki za to dość dobrze kontrolowany i odpowiednią dawką energii potrzebna do muzyki. Z Denonem PMA-520AE bas będzie nieco bardziej poluzowany , ale i nieco mniej czysty dźwięk w pozostałej części pasma. Generalnie to dobre połączenie kolumn ze wzmacniaczami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumny schodzą nisko z basem to praktycznie zawsze odpada powieszenie na ścianie bez względu na to z której strony jest tunel basreflex. Wtedy również to praktycznie niema znaczenia czy jest on z przodu czy z tyłu. Taką zasadę stosuje się do kolumn z wysoko strojonym tunelem ( czyli krótkim ) do wstawienia w regał z książkami. Kolumny o których tu mowa powinny stać na standach lub jeśli już maja stać na komodzie to możliwie daleko od naroży pokoju. Tunel zawsze można przymknąć wsuwając pierścień z gąbki do niego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja właśnie lubie dźwięk z tunela i chce aby był on z przodu. Natomiast jak takie z tylnym tunelem dosuniemy do ściany to przecież straci na głębi basu, tak samo jak zatkamy go gąbką.Mógłby ktoś powiedzieć gdzie w tych bronze2 jest basrefleks w opisie nie ma a zdjęcia nic mi nie mówią. W dali zensor 3 jest właśnie z przodu przynajmniej tak zrozumiałem z opisu chyba że się myle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach Monitor Audio Bronze 2 na zdjęciach mają widoczny tunel br z przodu poniżej głośnika nisko-średnio-tonowego. Z tego co pisałeś nie widzisz i ktoś chyba wprowadził Cie w błąd. Dosuniecie tunelu szczelnie do ściany powoduje faktycznie zamkniecie go , co jest często bardzo wskazane przy umieszczeniu kolumny przy ścianie. Jednak odstęp na poziomie ~2 cm powoduje nastrojenie tego tunelu na niższa częstotliwość. Ulega on wydłużeniu. Do tego przybliżenie źródła dźwięku do powierzchni odbijającej dźwięk nie stłumi go a właśnie wzmacnia. Widywałem kolumny wyposażone w standardzie w wieszak do powieszenia na ścianie z tunelem br z tyłu. Przybliżanie kolumny do tylnej ściany zwiększa ilość basu. Przysuwanie niewielkiej kolumny do ściany bocznej pogarsza głównie stereofonie. Panują bzdurne poglądy na temat wyższości tunelu br z przodu nad tym z tyłu. Podstawowa wada tego typu położenia ( z przodu ) to bardziej dokuczliwe szumy powietrza przy jego wylocie kiedy gramy głośno. Zaletą jest mniejsza wrażliwość na zmianę odległości od tylnej ściany bo faktycznie dosuwanie takiej kolumny do tylnej ściany mniej wzmacnia bas. Za to tunel z tyłu przy takim samym głośniku daje możliwość nastrojenia go niżej i uzyskania szerszego pasma przenoszenia w dół. Położenie tunelu jest często traktowane w sposób determinujący wybór , a faktycznie jest stosunkowo mało istotne w większości przypadków.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumna z tunelem z tyłu i ta z tunelem z przodu stoją w tej samej odległości od tylnej ściany to ta z tunelem z przodu ma ten tunel dalej od ściany icon_smile.gif . Dlatego tunel z tyłu bardziej wzmacnia bas. Zwykle jednak kolumny projektuje się aby stały w pewnej odległości od ściany. Czasem ma to być nawet 1/3 odległości wymiaru wzdłuż pomieszczenia w którym stoją. Jeśli kolumna stoi w bardzo dużej odległości od ścian (np. w otwartej przestrzeni to bas z tylnego tunelu nie będzie miał się od czego odbić. Dlatego kolumny estradowe mają zwykle tunele z przodu lub pod spodem ( subwoofery ) . W subwooferach często głośnik umieszcza się blisko podłogi aby podnieść jego sprawność a nie po to aby dźwięk się stłumił icon_smile.gif . Sytuacja kiedy tunel br jest bardzo blisko s
ściany pozostawieniem szczeliny sprawia że basu jest więcej z powodu większej bliskości lecz częstotliwość środkowa pracy tunelu jest niższa. Razem sprawia to że basu nie jest raczej więcej ale jest głębszy ( niżej schodzi ). W ten sposób kolumna powieszona na ścianie ma głębszy bas zamiast uwypuklać to co czego było by zbyt dużo. Wyższe strojenie obudowy sprzyja zwiększeniu natężenia niskich tonów bez większego rozciągnięcia. Jednak jeśli spadek charakterystyki nie jest zbyt gwałtowny , wtedy i w takiej sytuacji dolny skraj pasma zyskuje na pogłębieniu. Wniosek jest tu taki że kolumny z przednim tunelem są zwykle strojone wyżej i przybliżanie do ściany często jest gorszym pomysłem niż kolumn z tylnym br. Tak by to wyglądało statystycznie. Generalnie większość kolumn dla optymalnej pracy powinno stać dalej niż się je zwykle stawia w warunkach domowych. Skutkiem tego jest to że pewne niskotonowe nuty wybrzmiewają dość długo i są podkreślane. Owocuje to basem burczybasem icon_smile.gif. Często coś takiego podoba się na początku , jednak z czasem męczy. Dobrze dopasowane kolumny do pomieszczenia mogą nawet w niewielkiej przestrzeni zapewnić nisko schodzący bas bez nadmiernego podbarwienia jakimiś częstotliwościami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadam małe kolumny z Panasonic SC-PMX5 tam właśnie tunel jest z tyłu, mam je na komodzie odsunięte od ściany ok 10cm i dopiero wmiare grają, fakt że to mały kaliber. Moim zdaniem to indywidualna sprawa kto gdzie woli ten tunel, przy niższych głośnościach gdy tunel jest z przodu to jest leprzy efekt bez potrzeby podkręcania głośności. chodzi o to że fajnie mruczy przy niskiej głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon DRA-f109 na pewno da rade napędzić te kolumny podobnie jak Panasonic SC-PMX5. Wzmacniacze o których tu mowa to zupełnie inna liga. A ja jeszcze raz powtórzę żebyś spróbował gdzieś posłuchać Magnata Quantum 673 najlepiej z Denonem PMA-720AE. Może wtedy zmienisz zdanie na temat tunelu z tyłu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że te Magnaty są dość tanie około 1000 za parke, mówisz że mój Panasonic SC-PMX5 pociągnie te kolumienki, tylko i tak pewnie szału nie będzie. Domyślam się że Ty używasz tych Magnatów 673 a z czym je używasz? Czyli amplituner DRA-F109 będzie gorszy dźwiękowo od PMA-720. A co sądzisz o advance acoustic x-i60 no tylko cena większa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Magnaty są tanie szczególnie jak na to co oferują. Są lepsze od wielu droższych kolumn tego typu. Jednak zasługują na coś lepszego niż Panasonic SC-PMX5 i Denon DRA-F109. Sądzę że nie warto zmieniać jednej wierzy na drugą podobną. Na początek możesz próbować nowych kolumn z tym sprzętem który masz a potem można się rozejrzeć za czymś lepszym i będziesz miał porównanie czy warto zmieniać elektronikę. Nie używam żadnych kolumn których sam nie zrobiłem lub nie przerobiłem gruntownie icon_smile.gif i nie mam tych Magnatów. Jak już pisałem PMA-720 to bardzo udana konstrukcja przy swojej cenie i byłby to bardzo duży krok w przód w stosunku do Panasonica który masz. Advance Acoustic X-i60 to dość specyficzny wzmacniacz , zupełnie inny niż PMA720. Podejrzewam że nie był by dobry w połączeniu z Quantum 673 i knight2. Bardziej powinien pasować do Bronze2, zensor3. Jest wyposażony w DAC. Jednak podejrzewam że nie takiego wzmacniacza potrzebujesz. Na pewno warto go posłuchać z dobrze do niego dobranymi kolumnami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche za duży wybór tego wszystkiego zwłaszcza gdy ktoś dopiero zaczyna przygodę z leprzym stereo. Ja już od podstawówki marzyłem o jakimś własnym składaku zwłaszcza że po utracie wzroku bardzo słuch mi się wyostrzył i stał się wybredny. Masz racje że kolumny z przednim tunelem do słuchania dłużej i głośniej są męczące a jak jeszcze pomieszczenie jest nie za duże to wogule.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że kolumny z przednim tunelem są meczące tylko że to z której strony jest wyprowadzony nie jest aż tak bardzo krytyczne i to że wyprowadzenie z tyłu ma sporo zalet. Nie sprawdziło by się jednak w kolumnach regałowych do wstawienia wśród książki i to że każde kolumny ( nawet te bez tunelu br ) wymagają zwykle jakiejś odległości od ścian. Bywa że kolumny są zaprojektowane do powieszenia na ścianie lub są przeznaczone do zabudowy w ścianie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym. Tunel z tyłu sprawia że mniej dokuczliwe są ewentualne szumy od turbulencji przepływającego powietrza. Najważniejszą zaletą jest to że tunel umieszczony z tyłu znajduje się bliżej ściany i będąc na nią skierowany działa efektywniej. Sprawia to że można go nastroić nieco niżej. Skutkuje to nieco niższa dolna częstotliwością graniczną pasma przenoszenia bez nadmiernego eksponowania tego zakresu. Wadą jest jednak to że odległość od tylnej ściany i to z czego ona jest ma większy wpływ na reprodukcje dolnego skraju pasma. Z tego powodu w subwooferach często umieszcza się tunel br i/lub głośnik właśnie na dole aby podnieść skuteczność ich działaniu aby miejsce ustawienia stało się mniej krytyczne. Jeśli wylot tunelu znajduje się blisko jakiejś powierzchni staje się ona jego przedłużeniem. To również bywa wykorzystywane w niektórych kolumnach przewidzianych opcjonalnie do zawieszenia na ścianie. Kolumna taka ma zwykle przytwierdzony wieszak i dystanse w tyłu w dolnej części.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...