Skocz do zawartości

dali zensor 3 i monitor audio bronze 2


borys

Recommended Posts

Z drugiej strony kolumny do użytku domowego są z reguły przewidziane do pracy w jakiejś odległości od ścian. Szczególnie kolumny do małych pomieszczeń będą grać bardzo źle w otwartej przestrzeni. Również te które są przewidziane do ustawienia w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany tylnej jeśli zostaną ustawione daleko od niej będą miały problemy z reprodukcją niskich częstotliwości. |Nie wszystkie kolumny ustawione daleko od ścian będą dobrze grać. Również te które są przewidziane do ustawienia daleko od ścian zagrają nie zagrają w pełni tak jak mogą kiedy ustawimy je blisko ściany. Bywają również specjalne kolumny przeznaczone do zawieszenia i takie które są zintegrowane z pomieszczeniem. Obecnie bardzo rzadko spotykane są konstrukcje przewidziane do ustawienia w narożu pomieszczenia. Jednak większość przeciętnych i typowych kolumn zachowuje się dość podobnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Wszystko i tak zależy od własnych upodobań dźwiękowych, tylko i tak odsłuch sprzętu w salonie a we własnym pokoju będzie się pewnie różnił.
A wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tym wygrzewaniem kolumn, czy muszą one grać bez ustanku ileś tam godzin i na jakiejś konkretnej głośności.
Może Wam się wyda że to banalne pytania, ale ja dopiero raczkuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie jeszcze jedna kwestja, w danych technicznych np. magnat 673 podają że impedancja jest 4-8 omów,
natomiast przy wzmacniaczu np. Denon PMA-720 również napisane jest że 4 omy moc 85W, 8 omów moc 50W.
Wnioskuje z tego że na wzmacniaczu musi być możliwość wyboru tych omów, 4 albo 8.
Jak to właściwie przekłada się na dźwięk, czy ma to jakąś różnice.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zazwyczaj mają zmienną oporność, np. odtwarzając niskie tony i spada im impedancja do 4 ohm i niżej
Wraz ze spadkiem rośnie wtedy zapotrzebowanie na ,,prąd,, który daje ( powinien) właśnie wzmacniacz !
W tym wzmacniaczu nic nie przestawiasz i we większosci tez nie ( w niektórych tak np. yamaha as), jako że ma zasilacz z zapasem ( tu akurat 200w) napędzi i duże kolumny i ze spadkiem do 4 ohm. Mówiąc krótko poda tyle prądu ile potrzeba, zgodnie z zapotrzebowaniem dźwięku-kolumny.
Ma to wpływ na dźwięk, bo np. najtańsze amplitunery KD mają zasilacz 150w a mają 5 kanałów, więc moc oscyluje w okolicach 30w przy 8 ohm ale dla dużych kolumn- wspomniane spadki i zapotrzebowanie na prąd, prądu już im brakuje, skutkiem jest słaba kontrola dźwięku , brak basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie kolejne banalne pytanie,
jak np. kupie tego Denona PMA-720 z czasem dokupię DCD-720 no i do tego jakiś tuner też pewnie z Denona bo chce aby wszystko obsługiwać jednym pilotem.
Jak wygląda kwestja zasilania poszczególnych tych komponentów, czy każdy z osobna trzeba podpiąć do gniazdka.
w jaki sposób przesyłany jest dźwięk do wzmacniacza czy kablami chinch-chinch czy denon ma jakieś swoje gniazda do rozbudowy systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest na prąd icon_wink.gif ja sugeruję sprzet nie do gniazdka tylko do listwy filtrującej/przepięciowej, a tą dopiero do gniazdka.
Można ewentualnie coś mniej prądożernego np. tuner podpiąć pod tzw. złodziejkę prądu we wzmacniaczu na tylnej ściance . Zapewne zobaczysz ją nawet na zdjęciu w necie
Cytat

Jak wygląda kwestja zasilania poszczególnych tych komponentów, czy każdy z osobna trzeba podpiąć do gniazdka.
w jaki sposób przesyłany jest dźwięk do wzmacniacza czy kablami chinch-chinch czy denon ma jakieś swoje gniazda do rozbudowy systemu.


Tak kablami chinch/chinch tzw. RCA to najbardziej uniwersalny i powszechny sposób łączenia komponentów systemu od tanich po najdroższe. RCA występuje praktycznie zawsze, choć czasami oczywiście są obok nich np. wejścia/wyjścia optyczne ( w różnych kategoriach cenowych ) czy mniej popularne XLR ( raczej droższy sprzęt.

Nowym pilotem nie obsłużysz starego tunera. Wiele firm tunerów w ogóle już nie oferuje, denon też już w najnowszej serii tunera jako takiego nie ma. Denon ma odtwarzacz sieciowy np. DNP 720, czyli radio www, odtwarzacz plików z sieci, wejścia cyfrowe itd. ale też co ciekawe ma na pokładzie "normalne radio" .
Choć w sumie jak planujesz odtwarzacz dcd 720 też masz tam fajny odtwarzacz plików z usb który wyświetla tytuły płyt i utworów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak teraz wszystko przekształca się w odtwarzacze sieciowe.
A gdyby znaleźć takie urządzenie co ma wszystko w jednym CD/USB/Tuner z innej firmy niż denon, tylko takie wszystko w jednym to już jakość pewnie nietaka.
Mógłbym tymczasowo jako źródło dźwięku podłączyć swoją wieżyczke Panasonic SC-PMX5 to takie właśnie wszystko w jednym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są urządzenia lepsze i gorsze, z wyposażeniem skromnym i rozbudowanym- wedle potrzeb klienta. Pamiętać jednak należy o 3 rzeczach
- dopasowaniu modelu do swoich potrzeb i wymagań!
- nie ma sensu kupowania super drogiego sieciowca do tanich kolumn i reszty.
- należy też pamiętać że kupując super drogi stremowiec sieciowy a słuchając na serwisach bezp£atnych płyt podłej jakości( lepsze są płatne), i tym podobnych historii też marnotrawisz potencjsł drogiego stremowca.
Są różne wynalazki yamaha cdn 301 ma cd i radio www, ale chyba bez usb, są amplitunery nr 500, 602 bez cd, ale z radiami www i zestawem wejść cyfrowych, pioneery n 10, 30, 50 z różnymi funkcjami i jakoscią z fajnym ekranem, jest wspomniany denon dnp 720 i droższy 730, jak również marantz, kwestia indywidualnego doboru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest obecnie na rynku jakiś sam tuner FM/DAB+ godny polecenia najwyżej będzie jeszcze jeden pilot.
Obawiam się że obsługa takiego odtwarzacza sieciowego będzie dla mnie utrudniona z powodu niepełnosprawności, zazwyczaj tam jest jakiś ekranik gdzie trzeba różne pozycje wybierać np. stacje internetowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego. Z drugiej strony DAB istnieje jako format już od bardzo dawna. Nadawcy w zasadzie go nie chcieli bo nadawanie w tym standardzie wiązało się z tm ze bardzo niewielu ludzi będzie go odbierać. Szczególnie w przeszłości tunery tego typu były bardzo drogie w stosunku do radioodbiorników FM. Radia komercyjne i wszystkie które nadają reklamy muszą zabiegać o jak największa rzesze odbiorców ich audycji. A tu nadaje się prawie do nikogo. Radio musi być słuchane masowo a do tego potrzebne są tanie radia. Ja nie widzę powodu aby się tym tak bardzo podniecać. Transmisjom telewizji satelitarnej DVB-S towarzysza audycje radiowe DAB-S. Również Polsat daje dostęp do DAB-T do odbioru tymi samymi urządzeniami co telewizja DVB-T. Niestety są kodowane. Dla dobrego odbioru dźwięku z Tunerów AV wskazany jest zewnętrzny DAC zbudowany do celów audio. Radio cyfrowe z satelity jest dostępne od dawna i bez problemu. Polskie radio nadaj 5 swoich programów na jednym kanale. Aby zmienić program wybieramy inną ścieżkę dźwięku. Mamy tam multum kanałów radiowych z różnych krajów za darmo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie lepiej kupić normalny tuner, masz tym samym duży wybór , niskie ceny i pewnie przez najbliższe lata spkojnie masa prywatnych nadawców tak będzie nadawać. Jak za parę lat dab plus się upowszechni, będzie więcej i tanich tunerów tego typu.
Jak dziś pamiętam debiut tv plazm w cenie auta, po 5 latach i rozwojowi tv typu lcd, plazmy były do kupienia już tylko za lepszą pensję, potem jeszcze taniej. Nowości muszą być droższe, tak jest teraz tunerami dab, czy z tv z supercienkimi matrycami oled w tv.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To może kupić po prostu tuner FM i darować sobie te DAB+

To będzie najlepsze wyjście - nie wydasz dużo, masz spory wybór urządzeń, dopasujesz sobie model pasujący stylistycznie do wzmacniacza (jeżeli zależy Ci na tym).
A jak za parę lat będzie już czas na DAB, to wtedy kupisz tuner cyfrowy. No i wtedy nie będziesz musiał wydać pięciuset złotych jak teraz.

Jeżeli nie DENON (obsługa pilotem od wzmacniacza), to jest przecież parę firm których modele są obsługiwane przez pilota - kupisz wtedy uniwersalny za kilka/kilkanaście złotych (bo zazwyczaj w komplecie z tunerem nie ma pilota)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borys
Raczej nie warto podłączać tych Magnatów pod niezbyt mocnego Panasonica.
Raczej zastanów się, czy kolumny są prawidłowo rozstawione i stoją odpowiednio daleko od ściany (spory otwór basrefleksu na tylnej ściance) i spróbuj trochę poeksperymentować.


Cytat

Tunel z tyłu sprawia że mniej dokuczliwe są ewentualne szumy od turbulencji przepływającego powietrza.

Jeżeli tuner b-r jest odpowiednio duży i właściwie wyprofilowany, to tych szumów nie usłyszysz icon_cool.gif

Poza tym - nie zawsze jest potrzebne wspomaganie przez tylną ścianę niskich częstotliwości. A czasami jest to niewskazane (np. niezbyt duże pomieszczenie i za dużo basu).

A otwór b-r z tyłu wcale nie jest tak doskonały i pożądany, dlatego równie często jest z przodu kolumny (zresztą przy problemach z miejscem tzn. mała odległość tylnej ścianki kolumny do ściany zazwyczaj szuka się właśnie kolumn z b-r z przodu).
A poza tym są jeszcze (choć to rzadsze rozwiązania) kolumny z głośnikiem niskotonowym i/lub otworem b-r w dolnej ścianie kolumny oraz nóżki odpowiedniej wysokości. No i oczywiście kolumny zamknięte i z pasywnym radiatorem.

Cytat

Z tego powodu w subwooferach często umieszcza się tunel br i/lub głośnik właśnie na dole aby podnieść skuteczność ich działaniu aby miejsce ustawienia stało się mniej krytyczne.

Równie często masz głośnik na frontowej ścianie suba... Dzięki temu rozmieszczenie suba też jest "mniej krytycznie" icon_cool.gif
To już zależy od zamysłu producenta.
Zresztą producenci raczej nie proponują umieszczania suba w narożniku pomieszczenia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj RoRo rozpowszechniasz nieprawdziwe często rozpowszechniane schematy myślenia icon_smile.gif w ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd, Ja bym tych Magnatów nie stawiał blisko tylnej ściany. Jednak jeśli ktoś che więcej basu to powinno być ok. Bardziej obawiał bym się bliskości ścian bocznych ( to dotyczy większości kolumn ). Turbulencje w tunelach występują zawsze. Bywają większe lub mniejsze , a usytuowanie tunelu z tyłu zawsze ta kwestie poprawia. Subwoofery można stawiać w narożniku pokoju jeśli są odpowiednio nisko cięte filtrem dolnoprzepustowym. Jest oczywistym że takie usytuowanie wymaga innych ustawień natężenia dźwięku z suba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche już eksperymentowałem z tym Panasonicem, obecnie kolumienki mam odsunięte od ściany tak około 10cm i grają wmiare.
Lecz brakuje trochę tej dynamiki zwłaszcza niskich tonów, po pierwsze kolumienki są dość małe, no i sam głośnik niskotonowy ma niewielką średnice.
Komoda na której to wszystko stoi ma wymiary 90/40 cm więc jak wrazie postawie większe kolumienki np. z tylnym tunelem to odsuwanie od ściany będzie ograniczone, nie wiem czy w moim przypadku nie sprawdzą się bardziej kolumny z przednim tunelem np. bronze2.
Co o tym sądzicie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oj RoRo rozpowszechniasz nieprawdziwe często rozpowszechniane schematy myślenia icon_smile.gif w ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd...

Ja ??? Bez żartów icon_mrgreen.gif
A Ty się zastanów, jak oddziałuje tylny otwór b-r przy kolumnie wciśniętej w kąt albo gdzieś między meblami.
Przy każdej okazji ja i parę osób starszych stażem podkreślamy, jak ważne jest prawidłowe rozmieszczenie kolumn i nie ustawianie ich za blisko ścian.
Ale to nie temat do dyskusji w tym wątków, bo Ty masz swoje zdanie - a ja swoje.

Natomiast kwestia prawidłowego ustawienia suba (włącznie z zakresem przenoszonych częstotliwości) wymaga "chwili" zabawy i testowania, zresztą przydaje się do tego "ciut" doświadczenia i osłuchania oraz mikrofon pomiarowy w przypadku amplitunerów/wzmacniaczy kina domowego.


Borys
Przy niskich częstotliwościach przydaje się większa moc niż w Twoim Panasonicu, więc nie oczekuj cudów - raczej skup się na wymianie wzmacniacza i kolumn do niego

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz abym na początku kupił wzmacniacz i kolumny a jako źródło dźwięku podłączył swego Panasonica,
Tylko że to będzie możliwe jedynie poprzez wyjście słuchawkowe w wieży a to chyba kiepski pomysł, czy puki co może być.
A co sądzicie o kupowaniu kolumn np. tych bronze2 w Wielkiej Brytani bo tam je chyba produkują.
Kupowaliście sprzęt z tamtąd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli sugerujesz abym na początku kupił wzmacniacz i kolumny a jako źródło dźwięku podłączył swego Panasonica...

W żadnym wypadku! Nie sugeruję czegoś takiego - bo wykorzystanie wyjścia słuchawkowego w miniwieży jest kiepskim rozwiązaniem.
Napisałem tylko wyraźnie, że miniwieża jest za słaba do mocniejszych kolumn.

Poza tym - wystarczy 100...200zł na to, by kupić nienajgorszy odtwarzacz CD i nie bawić się w ewentualne kombinacje z Panasonicem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Oj RoRo rozpowszechniasz nieprawdziwe często rozpowszechniane schematy myślenia icon_smile.gif w ten sposób wprowadzasz ludzi w błąd...

Ja ??? Bez żartów icon_mrgreen.gif
A Ty się zastanów, jak oddziałuje tylny otwór b-r przy kolumnie wciśniętej w kąt albo gdzieś między meblami.
Przy każdej okazji ja i parę osób starszych stażem podkreślamy, jak ważne jest prawidłowe rozmieszczenie kolumn i nie ustawianie ich za blisko ścian.
Ale to nie temat do dyskusji w tym wątków, bo Ty masz swoje zdanie - a ja swoje.

Natomiast kwestia prawidłowego ustawienia suba (włącznie z zakresem przenoszonych częstotliwości) wymaga "chwili" zabawy i testowania, zresztą przydaje się do tego "ciut" doświadczenia i osłuchania oraz mikrofon pomiarowy w przypadku amplitunerów/wzmacniaczy kina domowego.


Borys
Przy niskich częstotliwościach przydaje się większa moc niż w Twoim Panasonicu, więc nie oczekuj cudów - raczej skup się na wymianie wzmacniacza i kolumn do niego

Pozdrawiam



Właśnie tak oddziałuje tunel z przybliżaniem go do ściany że wtedy gra głośniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze względu na to że mam ograniczone miejsce tzn. komoda o głębokości 40cm to manewrowanie kolumną z tylnym tunelem będzie mocno ograniczone.
Temu bardziej skłaniałbym się z modelem z przednim b-r.

Kupowaliście sprzęt z Wielka Brytania, jak to wygląda cenowo czy się opłaci.
Czym właściwie różnią się te dwa modele M-A BX2 i Bronze2 warto trochę przepłacić, słuchał ktoś tych obu modeli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...