Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze: gramofon + kolumny do 2000zł.


NoTakCzyNie

Recommended Posts

Cześć,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w sprawach sprzętowych jestem dosyć mocnym laikiem, dlatego z góry przepraszam za wszystkie popełnione gafy. icon_smile.gif

Od dłuższego czasu przymierzam się do kupna sprzętu grającego. Kilka lat temu nabyłem używany wzmacniacz Denona PMA-720A. Grał razem z jakimiś wysłużonymi Tonsilami i najtańszym Grundigiem za 2 stówki. Głośniki i gramofon się posypały, wzmacniacz ostał.

Ostatnimi czasy trochę zaoszczędziłem, akurat jestem świeżo po przeprowadzce i urządzam pokój, dlatego też obok łóżka i biurka - priorytetem stało się dla mnie nagłośnienie.

Na cały sprzęt chciałbym przeznaczyć nie więcej jak 2000zł (to już maksymalna stawka). Słucham dużo, muzyka instrumentalna, electro, rap, trip-hop, muzyka relaksacyjna, jazz, blues, rock, funk, a i pewnie przewinie się jakiś metal. Ogólnie wszystko co znajdę na wosku (a trochę ich już nazbierałem).
Z drugiej strony oczywiście chciałbym podłączyć sobie sprzęt do komputera, i czasami umilać czas muzyką, o którą trudno na winylu lub obejrzeć dobry film.
Jeżeli chodzi o brzmienie, to przede wszystkim przestrzeń, ciepło, wyrazistość. Nienawidzę płaskiego dźwięku, odrzuca mnie dudnienie. Winyl ma duszę, chcę przede wszystkim ją poczuć. icon_smile.gif

Załączam plan pokoju:

DSC01446.jpg



I teraz tak. Pokój nieduży, bo niecałe 15m. Obawiam się, że wymyślone przeze mnie ustawienie głośników jest kompletnie beznadziejne. Muzyki na pewno będę słuchał na łóżku, dodatkowo mam w planach podłączenie rzutnika i ekran w miejscu, gdzie jest ściana z drzwiami - więc dochodzi odbiór filmów na łóżku i koło łóżka. Na dokładkę dochodzi nieszczęsne biurko - na bank przytrafi mi się przynajmniej raz dziennie łupnąć w jakąś grę lub puścić muzykę.

Moje pytania:

- jak polecacie ustawić kolumny?
- jakie głośniki, jaki gramofon?


Pozdrawiam serdecznie,
Paweł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj?

Gdzie jest miejsce odsłuchowe?

Jeśli na łóżku, przesuń prawy głośnik, miedzy biurko a gramofon. Wówczas koniecznie musisz je wysunąć nieco do przodu lub zastosować absorbery akustyczne w rogu pokoju. Przy obecnej konfiguracji kolumny są za szeroko stracisz stereofonie. Alternatywą jest przesuniecie lewego głośnika koło drzwi. Nieco dziwna konfiguracja gdyż drzwi będziesz miał miedzy kolumnami. Jednak poprawna. Obie będą stały w rogach i jest miedzy nimi mniejsza odległość.

Z kolumn proponuję Ci zakup Melodika BL 30. To konstrukcja którą zapewni Ci dobry bas i czyste granie. Z Gramofonów Denon DP29 luh nieco drozszy TT5005 od Marantza.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home

Miejsce odsłuchowe zarówno na łóżku (priorytet) jak i przy biurku (rzadziej, ale jednak).
Czyli polecasz ustawić albo między gramofonem a łóżkiem, albo tę drugą przełożyć tutaj za drzwi, koło szafy?

Widzę polecany przez Ciebie sprzęt mogę dorwać nowy w granicach 1400 za wszystko. Jest sens celować w coś innego? Interesują mnie również używki. icon_smile.gif
(Pytam, bo przeglądałem tu kilka podobnych tematów i padały różne nazwy - czy polecane przez Ciebie głośniki uwydatnią mi ciepło muzyki jazzowej/bluesowej? W większości czasu pewnie będzie szło coś takiego).

Pozdrowienia!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Poczytałem trochę w sieci i w pamięci zapadły mi Cantony. modele 507 DC oraz Ergo 70 i Ergo 90.
Jak duża będzie różnica pomiędzy wspomnianymi 507 oraz Ergo? Przeczytałem, że te drugie odznaczają się dużą czystością i wyrazistością dźwięku w porównaniu do 507 - czy to prawda, czy raczej różnica jest mało wyczuwalna?
Znalazłem też używane Dali Concept 6 w całkiem dobrej cenie, blisko miejsca, w którym mieszkam. Jeżeli dodzwonię się do sprzedawcy, pojadę je sprawdzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...