Skocz do zawartości

Aranżacja audio pomieszczenia


darthkurak

Recommended Posts

Witam.
Jestem początkujący na forum, więc jeżeli napiszę coś nie tak to dajcie znać.
Sprawa wygląda następująco:
Mieszkam w niewielkiem 32 metrowym mieszkaniu. Pokój "dzienny" w którym z żoną głównie cały czas przebywamy ma około 16 metrów. Jest to nasze miejsce gdzie jemy, przebywamy, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, i śpimy. Takie pomieszczenie wszystko w jednym. Stoi tam też moje biurko z komputerem.
Na chwilę obecną posiadam monitory aktywne na biurku Yamahy hs50m, który już delkiatnie mówiąc, mi się znudziły. Chciałbym przesiąść się na coś, co niekoniecznie będzie monitorem, ale zaoferuje mi nadal czysty i dobry dźwięk (założmy, że o lepszej jakości niż to co oferowały mi dotychczas), który będzie się nadal charakteryzował w miarę neutralnym brzmieniem. Więc od przyszłego rozwiązania oczekuję dobrej jakości słuchanej muzyki, najlepiej takiej, która pozwoli mi na nowo zachwycić się słuchanymi utworami.
Z drugiej strony, mamy też 42 calowy telewizor. I chcielibyśmy, by przyszłe rozwiązanie posłużyło nam do odtwarzania dźwięku z tegoż źródła. Więc kolejnym założeniem jest oglądanie filmów.
Czyli muzyka + filmy.
Problem jest taki, że pokój nie jest zbyt wielki, nie ma w nim też dużo miejsca. Nie miałem wcześniej styczności z kinami domowymi, nie jestem też obeznany z aktualną sytuacją na rynku.
Z jednej strony zastanawiam się czy dałoby radę tak małe pomieszczenie z małą ilością miejsca zaadaptować na kino domowe - i czy to ma w ogóle sens, a z drugiej - jeżeli nie, to jak to rozwiązać by z obu źródeł dało się słuchać przyjemnie muzyki/oglądać filmy.
Na pewno nie chcę plątaniny kabli, więc jeżeli kino domowe, to z połączeniami bezprzewodowymi.
Pytanie też, czy to mają być kolumny stojące, czy może niewielkie wiszące, które można by było podczepić na półkach.
Po prostu mam problem jakie byłoby tu najlepsze rozwiązanie na obecny metraż i układ pomieszczenia, tak by z obu źródeł i obu miejsc siedzenia cieszyć się świetnym dźwiękiem. Tutaj: https://drive.google.com/folderview?id=0B5Y...amp;usp=sharing zamieszczam zdjęcia jak wygląda pokój i rozmieszczenie rzeczy w nim. Oczywiście niewielka aranżacja jest możliwa, ale raczej na zasadzie - tu trochę przesunąć w lewo albo prawo icon_wink.gif. Dwa pierwsze zdjęcia są robione z kanapy, dwa drugie, z miejsca naprzeciw.
Może pomożecie jakoś? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W pierwszej kolejności odpowiedz na pytanie czy zależy Wam głownie na słuchaniu muzyki czy kinie domowym.
Z tego co mówisz w pokoju jest mało miejsca. Dobrze by było jabyś przedstawił jakiś screen szablon rzut pokoju, abyśmy wiedzieli co mozna pokombinować w ustawieniem.

Czy wchodzą w gre głosnki podłogowe?
Czy możemy dobierać głosniki suroundowe?
Ile chcesz przeznaczyć na system?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,

W pierwszej kolejności odpowiedz na pytanie czy zależy Wam głownie na słuchaniu muzyki czy kinie domowym.
Z tego co mówisz w pokoju jest mało miejsca. Dobrze by było jabyś przedstawił jakiś screen szablon rzut pokoju, abyśmy wiedzieli co mozna pokombinować w ustawieniem.

Czy wchodzą w gre głosnki podłogowe?
Czy możemy dobierać głosniki suroundowe?
Ile chcesz przeznaczyć na system?

Pozdrawiam



Hej. Tak jak pisałem, zależy mi na słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów, przy czym do filmów nie musi to być kino domowe (przynajmniej tak mi się wydaje). Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy muzyką a filmem - postawiłbym na muzykę, to jest dla nas ważniejsze.
Co do rzutu - postaram się to dzisiaj ogarnąć i zamieszczę. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale wrzuciłem zdjęcia, więc na podstawie nich można dobrze zobaczyć jak sie ma sytuacja w pokoju.

Co do głośników podłogowych nie mam preferencji. Raczej kwestią jest rozwiązanie które się nada w moim pokoju. Czy to będę podłogowe, stojące, czy wiszące na półkach - nie robi mi to różnicy.
Suroundowe? - to muszę zapytać - a co to jest i z czym to się je?
Na system najlepiej chciałbym przeznaczyć około 3 tyś, maks 4. Głównie zależy mi na znalezieniu czegoś kompromisowego pod względem jakości do ceny.

EDIT:
Załączam rzut pokoju w paincie. Jeżeli chodzi o kolumny stojące, podłogowe - podejrzewam, że jakoś by się je dało wcisnąć w rogach - biurko przesunąć trochę w prawo, a w prawym rogu pokoju przy telewizorze by stało. Tylko większość z tych kolumn wtedy byłaby przysłaniana przez inne meble (stół, łóżko, półka, biurko).
Tak teraz myślę, że można by było pójść na kompromis i ustalić, że przy biurko słuchałbym tylko w słuchawkach. Więc, załóżnym że gównym miejscem odsłuchu jest łóżko/kanapa. A miejscem centralnym (amplituner) - pod telewizorem.
Myślałem też np o kolumnach wiszących w każdym z rogów, pod sufitem, lekko skierowanych w dół (bo w taki sposób, żadne meble ich by nie przysłaniały), tylko nie mam pojęcia czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Biorąc pod uwagę główne preference skierował bym wybór na kolumny podłogowe głownie do muzyki.
Coś pokroju Dali Zensor 5. Te niewielkie kolumny, bardzo dobrze wypełnią Wasz pokój dźwiękiem. Zachowają optymalnądynamikę i precyzję. Umieścił bym je po prawej i lewej stronie telewizora - tu wymaga nieco Waszej inwecji, gdyż widze że jeden głośnik wylądował by w przejściu.

Do tego dobrej klasy choć podstawowy amplituner pokroju Yamaha RS 301.

Drugą opcją były by małe kolumny podwieszane pod górę. Wówczas uzyskacie efekt kinowy surround ale kolumny beda grały nieco gorzej w stereo.
Tu proponował bym rozwiązanie oparte na kolumnach Canton movie 75 + amplituner Marantz NR1504.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,

Biorąc pod uwagę główne preference skierował bym wybór na kolumny podłogowe głownie do muzyki.
Coś pokroju Dali Zensor 5. Te niewielkie kolumny, bardzo dobrze wypełnią Wasz pokój dźwiękiem. Zachowają optymalnądynamikę i precyzję. Umieścił bym je po prawej i lewej stronie telewizora - tu wymaga nieco Waszej inwecji, gdyż widze że jeden głośnik wylądował by w przejściu.

Do tego dobrej klasy choć podstawowy amplituner pokroju Yamaha RS 301.

Drugą opcją były by małe kolumny podwieszane pod górę. Wówczas uzyskacie efekt kinowy surround ale kolumny beda grały nieco gorzej w stereo.
Tu proponował bym rozwiązanie oparte na kolumnach Canton movie 75 + amplituner Marantz NR1504.

W razie pytań lub wycen zapraszam



Dzięki serdeczne za odpowiedź. Oba rozwiązania są naprawdę ciekawe.
Jeżeli chodzi o Canton movie 75 - naprawdę mi się podoba, ale pytanie - czy nie idzie znaleźć podobnego zestawu, tyle że w połączeniu bezprzewodowym? Ciągnięcie kabli byłoby u mnie dosyć uciążliwe. Po za tym te głośniczki są na tyle małe że nie koniecznie musiałbym je rozmieszczać pod sufitem - mógłbym rozmieścić po meblach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jeszcze zapytam: Czym różnią się poszczególne wersje Canton Movie? Np 70, 75, 85 cx itp?
Z tego co zauwayżłem to teraz w dużej przecenie są Canton Movie 70.
I jakieś inne zamienne kolumny tego typu?
Nie ukrywam, że jestem zwollennikiem kupowania używanego sprzętu w dobrej cenie, dlatego pytam o inne zamienne podzespoły. Tak samo ten amplituner Marantz NR1504 - jakieś alternatywy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nowe modele z Canton Movie to 78 / 95 / 135 itp
Dwa pierwsze różnią się wykonczeniem z kolei 135 jest odseparowanym głośnikiem wysoko tonowym nad średnio tonowym.
Inne typy takich głośników to : Tannoy SFX lun nowsze TFX 5.1 / Magnat Interior / Dali Fazon micro / Elac Cinema i wiele innych.....
Jednak zadne nie maja bez przewodowego tyłu. Wszystko po kablach.

Co Do Marantza takie slim modele robi Marantz / Yamaha oraz od niedawna Pioneer.

Daj nam znać ile masz na nowy sprzet przygotujemy specjalne wyceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...