Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 3000zł + kłopotliwe pomieszczenie


darek84

Recommended Posts

Cześć,

będę wdzięczny za wsparcie w doborze mojego pierwszego systemu stereo. Dodatkowo proszę o ocenę jakie są szanse na urządzenie tego w pokoju dziennym z wyspą kuchenną wg załączonego schematu, gdyż nie wiem czy to w ogóle będzie miało sens.

Generalnie chciałbym na początek kupić dobrej jakości głośniki, wzmacniacz + tuner (ew.amplituner sieciowy), opcjonalnie w zależności od możliwości finansowych - CD
Kwota ok. 3000.

1) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Może być używany, chociaż nie sądzę, że posiadam duże kompetencje żeby ocenić jego stan przy zakupie..

2) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Planuje w przyszłości dokupić gramofon (np.PRO-JECT), + ew. jakiś NAS multimedialny, chciałbym korzystać z utworów w dobrej jakości gromadzonym na dysku sieciowym.

3) Jaka jest powierzchnia pokoju?

17m2 z wyspą, wygląda to mniej więcej tak:

DSC01446.jpg



Wyobrażam sobie ulokowanie głośników naprzeciwko sofy, z racji że miejsca nie jest zbyt wiele, rozpatruje monitory na podstawkach (zaznaczyłem na obrazku miejsca obok stołu). Miejsce odsłuchowe to sofa, ale stół może być kłopotliwy, który jest umiejscowiony na przeciwko. Oczywiście można przemyśleć zmianę aranżacji, jednak możliwości nie jest zbyt wiele. Obecnie wygląda to tak, że za pośrednictwem projektora oglądam filmy, które wyświetlam nad stołem. Czy da się coś zrobić z tym pokojem bez wyrzucania z niego obecnych mebli?

4) Jakiej muzyki słucham?

Różnej, ale jeśli miałbym sprecyzować: muzyka elektroniczna, hip-hop, rock, trochę jazz; również filmy.
Nie słucham bardzo głośno muzyki, lubię szczegółowe brzmienie. Ładniej na ten moment nie jestem w stanie opisać swoich preferencji.

5 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Możliwość podłączenia do komputera, sieci (strumieniowanie muzyki i oglądanie filmów)

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
pomieszczenie nie jest idealne, jednak wydaje mi się, że warunki akustyczne dadzą możliwość przyjemnego odsłuchu wysokiej jakości.
Biorąc pod uwagę Twoje wymagania, zwróć uwagę na amplituner sieciowy Yamaha R-N500 oraz kolumny podstawkowe Monitor Audio MR2, ewentualnie Indiana Line Tesi 260. Jeśli lubisz bardziej dynamiczne, mocne, szybkie brzmienie, warto rozważyć kolumny Melodika BL20.
Drugą opcją jest system oparty na najnowszym amplitunerze sieciowym Onkyo TX-8130 oraz kolumnach Kef C3.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej służę pomocą. Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon z Monitor Audio ( ja słuchałem z serią bx5 ciągle jeszcze gdzie nie gdzie dostępną razem obok najnowszej bronze5) zgrywa się dobrze, pasmo jest dość dobrze wypełnione, atrakcyjnie podane, bez znaczących braków (może nieco miękki dół pasma). Jest to zestawienie które może się podobać.

Co do Denon DNP 730 to o włączaniu jeszcze PC możesz zapomnieć , wystarczy zgrać muzykę na pendriva i grać bezpośrednio z tego odtwarzacza sieciowego.
W sumie w tej powierzchni można pomyśleć też o podłogówkach takich gabarytowo jak np. MA bx5, Melodika bL30, bo do kolumn typu monitor jak te 2, tez wypada kupić stojaki, bo na ścianie samych ich nie powiesisz.
Rozwiązaniem jest też sugerowany yamaha RN500- takie wszystko w jednym, tylko z wcześniejszymi kolumnami brzmienie robi się nie co ostrzejsze, klarowniejsze, ale np. do jazzu ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową niedogodnością jest oczywiście Twoje pomieszczenie. Ten sposób ustawienia kolumn nie jest najlepszy, ale chyba trudno by było rozmieścić je inaczej.
Czy do takiego saloonu warto kupić Dali 400/450? Trudne pytanie.
Takie kolumny zawsze warto kupić. Ale jakie kolumny lepiej sprawdziłyby się w takim ustawieniu?
Może jakieś mniejsze? Np. Dali 350. Albo wręcz jakieś większe monitory, Raczej z wylotem bassreflex z przodu obudowy. Albo wręcz obudowa typu zamkniętego.
Następna nie mniej ważna sprawa to akustyka. Jeśli chciałbyś tak ustawić kolumny, to jest tu kilka zagwozdek.
1. Lewa kolumna stoi znacznie bliżej ściany niż prawa. Właściwie stoi w rogu pomieszczenia, co jest podwójnie niekorzystne.
2. Stół i krzesła pomiędzy miejscem odsłuchowym a kolumnami to przeszkoda, która w normalnych warunkach nie powinna mieć miejsca.
3. Sofa jako miejsce odsłuchowe stoi zbyt blisko ściany. Przydałoby się ja wysunąć choć pół metra do przodu a za głową umieścić panel silnie pochłaniający odbicia dźwięku od ściany.
Co, jak i dlaczego dowiesz się z tego artykułu: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli Cię temat zainteresuje 9a powinien) to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy. Prześlę Ci ciekawe materiały o akustyce i ustawianiu kolumn.

Co do amplifikacji ewentualnych Dali, to raczej nie bardzo widzę tu Yamahę z funkcjami sieciowymi. No chyba, że Cię stać kupić normalny, dobry (polecam oczywiście używany) wzmacniacz stereo i do tego jakiś odtwarzacz sieciowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przeczytałem artykuł na temat akustyki i zgodnie z Twoją wypowiedzią dosyć dużą niedogodnością jest pomieszczenie. Jednak chciałbym znaleźć przyzwoite rozwiązanie, które w obecnych warunkach zagra najlepiej jak się da, dodatkowo postaram się coś wymyślić z tym stołem itd.

Coraz bardziej skłaniam się do sprzętu z drugiej ręki (głośniki, wzmacniacz) oraz nowy odtwarzacz sieciowy, bo z tym chyba trudniej w wersji używanej. Jeśli chodzi o Dali 450, znalazłem coś takiego: http://olx.pl/oferta/kolumny-dali-450-CID9...html#0f5f733b34

Jeśli jednak ryzykowny jest ten wybór z racji na warunki, czy możecie polecić coś bardziej spasowanego do mojej sytuacji np. jakieś konkretne monitory (ew. kolumny) podobnej klasy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Monitor Audio maja mocniejsza górę. Niektórzy jej nie mogą znieść. Ale to głównie zależy od elektroniki i upodobań. Magnaty mają lepszy zakres niskich częstotliwości. Bas jest głębszy i bardziej energiczny. Pasują lepiej do elektroniki z podkreśloną górą. Najlepiej posłuchaćicon_smile.gif Obecny model to Quantum 673 .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny magnat quantum 673 w swojej klasie cenowej są naprawdę niezłe, natomiast Monitor audio RX(silver) 2 to kolumny o klasę wyżej.
673 zbudowane są na bazie 16cm głośnika, są gabarytowo i wydajnościowo wystarczające dla większości osób na nieduży , jak ten pokój , natomiast RX2 zbudowane są na bazie głośnika 20cm( nieczęsta sytuacja) a to różnica. Które graja lepiej, cóż graja inaczej i warto pochylić się nad wzmacniaczem jak trafnie napisał MobyDick.
Do Magnatów lepszym oczywiście subjektywnie będzie wzmacniacz bardziej selektywnie grający, z twardszym basem z uwydatnioną górą pokroju Yamaha as 500/300/501, Pioneer A30, droższy Marantz 6005, że te popularne wspomnę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor audio nie każdemu jednak podchodzą. Pierwszy odsłuch wydaje się być dźwięczny jednak z czasem dźwięk zaczyna niektórym przeszkadzać. Konieczny jest nieco dłuższy odsłuch z różnym repertuarem. Z kolei Magnaty w swojej klasie cenowej to na prawdę dźwięczne maszynki. Są bardziej uniwersalne i określane mianem "bezpieczny zakup". Pamiętajmy że MA to cena praktycznie dwukrotnie wyższa.

Złotym środkiem może okazać się Dali Lektor 2 ma co prawda mniejszy głośnik ale zagra bardzo dobrze w środku pasma, najlepiej wokalami i czystością.

jacek75 dobrze wspomniał o wzmacniaczach, dołożył bym jeszcze tylko NAD 326BEE.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby podłączyć gramofon potrzebny do tego celu nie jest DAC lecz przedwzmacniacz gramofonowy. Część wzmacniaczy posiada taki wbudowany. Jeśli jednak wzmacniacz nie posiada takiego wbudowanego ( co było kiedyś regułą ) można dokupić coś takiego jako element zewnętrzny. DAC to przetwornik cyfrowo analogowy umożliwiający podłączenie źródeł dźwięku z wyjściem cyfrowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy dobrze rozumiem, że jeśli chciałbym podłączyć np. dodatkowo gramofon wypadało by mieć wzmacniacz z wbudowanym dac'kiem jak np. Yamaha as501 ?



Nie, do gramofonu wejście PHONO jest potrzebne. Jeśli gramofon ma własny przedwzmacniacz to możesz podłączyć go pod np. aux.
as 501 i jej dac jest cyfrowy-optyczny dla np. sygnału z tv, czy audio z cd po kablu optycznym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable jak zwykle poleca się zostawić na koniec. Najpierw jeśli możesz i masz jakieś najtańsze choćby, posłuchaj na nich.
Bo nie wiesz jeszcze czy coś będziesz chciał skorygować w brzmieniu. Może wysokich będzie za mało, albo niskich tonów za dużo, czy będą ciut za twarde itp. To oczywiście będą bardzo delikatne zmiany, żebyś miał jasność sytuacji. Ale coś tam da się zrobić. Czasami.
Jeśli nic zupełnie nie masz, to kup na początek, choćby na Allegro interkonekty Prolink a głośnikowe jakieś z dobrej miedzi beztlenowej.
Mogą być Alphard DaVinci SL-8 albo SL-10, Adam Hall, Excellent. Najlepiej jakieś do 10 zł za metr. Z trochę droższych QED, Jantzen czy Melodika itp. Tu ceny do 20 zł za metr.
A później jak już posłuchasz i zechcesz coś doszlifować w brzmieniu, to napiszesz na forum w tym wątku i Ci pomożemy dobrać lepsze i bardziej odpowiednie okablowanie. Ale może trafisz i będziesz zadowolony.
Nie pakowałbym się na razie tak w ciemno w kable za 1000 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...