Skocz do zawartości

[Laik] Czy zastąpić głośniki TV?


uazar

Recommended Posts

Cześć.

Mam na biurku 3 sprzęty:

Laptop - połączony przez HDMI (ewentualnie RGB + jack) do TV
Xbox 360 - połączony do TV przez HDMI

No i TV - LG PJ550. TV ma już swoje lata i głośniki zaczęły powoli odmawiać posłuszeństwa.

Chciałbym znaleźć jakieś rozwiązanie abym mógł na jednym zestawie słuchać dźwięku z każdego z tych sprzętów.

Szukam rozwiązania (nowe/używane) do 500 zł, co by już nie męczyć ani siebie ani telewizora icon_smile.gif TV służy mi tylko i wyłącznie jako wyświetlacz dla konsoli i lapka.

Gdzieś tam poszperałem w internetach i wynika, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie wzmacniacza i dwóch kolumn (oddzielnie lub w zestawie).

No i tutaj pojawia się prośba do Was. Czy moglibyście poradzić jakiś zestaw który będzie grał? Nie oczekuję żadnych audiofilskich przeżyć bo to nie ma sensu (słucham tylko spotify, youtube albo mp3)

Może lepiej jakąś miniwieżę? głośniki komputerowe? plastikowe kino?

Każda opinia będzie dla mnie bardzo cenna.

Dzięki z góry,

EDIT: zapomniałem dodać, że dźwięk z konsoli mogę wypuścić przez toslink, HDMI i RCA (stereo)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest też taki że taki wzmacniacz/ amplituner stereo musiałby mieć wejścia cyfrowe, a takich jest mało i sporo kosztują plus kaska na kolumny. Używanych praktycznie brak, bo to świeże produkty .
Rozwiązaniem jest DAC ( 50-120zł) który przyjmie sygnał audio optyczny z tv ( zobacz czy TV ma audio optical out ) i przekonwertuje na klasyczne 2 RCA we wzmacniaczu wtedy wszystko co oglądasz na tv, czyli filmy i gry masz nagłośnione. Tyle że za 400zł ciężko kupić wzmacniacz i 2 kolumny.
Chyba że jakaś podła mini wieża za 400zł plus taki DAC ( optical in -> analog out), pytanie czy tania mini wieża ma w ogóle wejście audio " IN " dla RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wzmacniacza i dwóch kolumn. Co Ty na to?
Jeśli tak, to jak daleko od ściany tylnej i bocznych będą stały kolumny?

A może telewizor ma też wyjścia audio RCA? Wówczas z niego można by wyprowadzić dźwięk do wzmacniacza.
Oczywiście dźwięk byłoby lepiej wysłać do wzmacniacza z danego elementu, który akurat jest w użyciu; podłączony do telewizora.
Jeśli TV nie ma wyjścia analogowego (tymczasowo można nawet wyjść przejściówką ze słuchawkowego, ale jakośc będzie słaba), to warto
pomyśleć o DACu. Na początek może być tylko taki aby działał, niedrogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry dzięki podpowiedzi.

TV ma tyko wyjście toslink. Ale z drugiej strony nie muszę z TV wypuszczać dźwięku - przecież on jest tylko wyświetlaczem dla laptopa i konsoli.

Z konsoli mam możliwość wypuszczenia dźwięku za pomocą RCA (stereo).

Wygląda na to, że generalnie mógłbym zastosować praktycznie każde rozwiązanie które ma jakiś audio in icon_smile.gif

Podwyższyłem trochę budżet do 1000 zł i zastanawiam się nad:

1. "miniwieża"

2. zestaw stereo (wzmacniacz + kolumny [monitory?])

Generalnie z racji tego, że nie bardzo znam się sprzęcie i boję się, że kupię coś co za chwilę mi przestanie grać (czyli raczej nowy sprzęt), a dodatkowo jestem nieco ograniczony jeśli chodzi o miejsce, o wiele bardziej odpowiada mi opcja "miniwieża". Wiem, że będę musiał przełączać kabelek z kompa na konsolę i odwrotnie, ale to mi akurat nie przeszkadza.

SHARP XL HF102 ?


Dajcie znać czy nie popełniam jakiegoś strasznego błędu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę że powiedzenie " jeszcze dołóż xxx zł to będzie super" możesz różnie odebrać. Jednak skoro masz 1000zł dlaczego planujesz tego Sharpa z kategorii najtańszych firmowych mikro wież? On nie rozwiązuje Ci tematu wejścia cyfrowego, przypuszczam też że gra przeciętnie jak to mikrowieża za 550zł.
Poświęć nieco czasu i popatrz na wyszukiwarkach czy w kwocie 1000zł znajdziesz coś jeszcze poza funkcją USB i CD , czyli włanie wejście optyczne, oraz rca icon_wink.gif .
Ze swojej strony mogę polecić Denona M39 razem z firmowymi kolumnamii ( i tak lepszymi niż najtańsze paździerzowe z tanich wież, bo one same kosztują 450zł) gra naprawdę przyzwoicie, klasę lepiej niż te wieżyczki za 600zł no i ma wejście optic i rca.
Co chyba najważniejsze można go kupić z głośnikami poniżej 1000zł icon_smile.gif .
M39 ma też potencjał na dużo lepsze brzmienie( jak większość mini wież), gdybyś kupił mu kiedyś kolumny podstawkowe ( kolumniarskiej firmy) z prawdziwego zdarzenia. Ewentualnie od razu zdecydować się na kupno samego m39, i dobrać mu dobre monitory.

Oczywiście za 1tys. można kupić używany, ale niezmęczony wzmacniacz stereo, dwie już całkiem zacne markowe już kolumny typu monitor, do tego cyfrowy dac np. fiio D3 i będzie to grać aż miło. Jednak ustawienie kolumn na biurku, nawet małych, nie zawsze jest dobrym pomysłem.
W grach dźwięk jakoś ujdzie, ale słuchanie muzyki kiedy kolumny są blisko siebie ( np. 1 metr) dodatkowo ustawione blisko tylnej ściany i na cienkim blacie biurka, jest już kulawe. Ustawiając kolumny tak jak trzeba ( nawet w tanim sprzęcie, ba nawet miniwiezy), sporo można poprawić .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...