Skocz do zawartości

Jakie kolumny podłogowe do wzmacniacza Hegel H-80 do pokoju 20m^2?


keith

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Faktycznie Thiele lubią "trochę" mocy.
Dla tego modelu minimum to 100W dla 4 omów, ale dla głośnego słuchania firma sugeruje 400W !!!
Odnośnie odległości od ścian: ok. 60cm to wystarczające minimum, ale zalecane jest 90-100cm z tyłu i "drobne" 150cm z boku icon_eek.gif

W każdym razie jakbyś nadal miał ochotę na coś z tej "stajni" to nie wchodź w modele podstawowe (np. CS 0.5) bo nie warto.
Możesz pomyśleć nad modelami serii 1.x (np. CS 1.5 czy ew. CS 1.6), bo mają trochę mniejsze wymagania "prądowe" i odległościowe.
W każdym razie i tak (jak zwykle przy lepszym i bardziej wymagającym sprzęcie) odsłuch jest konieczny.

Proponowałem Ci już Chario Pegasus - nie masz w swojej okolicy jakiegoś salonu z Chario? Do Krakowa Nautilus jest dystrybutorem) masz jednak trochę drogi, ale do Wrocławia będzie już bliżej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Nie ukrywajmy, że Thiele są wymagającymi kolumnami. I tu należy się zastanowić. Jeśli możesz za jakiś czas pomyśleć o lepszym wzmacniaczu, to mogłyby to być kolumny "rozwojowe"
Ale jeśli ten Hegel jest nie tyle docelowy co na pewno na wiele lat, wówczas trzeba pomyśleć o innych kolumnach.
Jak chcesz, to możemy popatrzeć za innymi kolumnami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. poszukam ciekawych, dobrych kolumn w cenie do 8 kzł. Nie zawsze na zawołanie są takie jak się chce, ale na pewno w takim budżecie można znaleźć wybitnie grające kolumny. Koledzy na pewno także przedstawią swoje propozycje.
Ja oczywiście dopiero jutro, bo dziś udaję się już w objęcia Morfeusza. Dobranoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie kilka propozycji:

1. Canton Digital 2 lub 2.1. Większych Digital 1 / 1.1 nie polecam ze względu na metraż.
Znakomite kolumny, które można dorwać w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie niższej niż produkty konkurencji o takiej klasie grania. Odpowiednik nowych kolumn za co najmniej 30 tys. zł. Ważne, żeby w komplecie był kontroler, bo mikrofon pomiarowy można dokupić nie-firmowy. Softem mogę poratować icon_biggrin.gif .
W przypadku tych kolumn, a raczej zestawu masz możliwość optymalizacji akustyki pomieszczenia odsłuchowego i do wyboru 9 różnych charakterystyk brzmieniowych. To mogłoby być lekarstwem na niezbyt szczęśliwe (planowane) rozstawienie kolumn, jeśli faktycznie tak mają stać jak pisałeś.

Digitalki to kolumny o neutralnej barwie, zabrzmią tak jak zagra wzmacniacz. Jeśli Hegel jest jasny, takie będziesz mieć brzmienie, co możesz skontrować ciepło / ciemno brzmiacym odtwarzaczem CD / innym źródłem.

Przestrzeń fenomenalna, zwłaszcza po cyfrowej korekcji. Kolumny zakwalifikowano do klasy referencyjnej

Nie wiem, czy ta oferta (LINK) jest aktualna, chyba nie... ale sprawdzić można. W Niemczech aktualnie nie ma kompletnych dwójek, jest tylko oferta bez kontrolera i kolumny coś pokiereszowane.

2. Tannoy DC8T, cieplejsze i bardziej miękkie brzmieniowo niż Cantony, również znakomita przestrzenność
3. Cabasse Egea, a jeszcze lepiej coś z serii Iroise. Dźwiękowo coś pomiędzy Cantonami a Tannoykami. Holograficzna przestrzeń icon_biggrin.gif

Wspólnym mianownikiem powyższych propozycji są koaksjalne (współosiowe) przetworniki, tzn. że głośnik wysokotonowy siedzi pośrodku średniotonowego. Jest to naprawdę świetny wybór, jeżeli zależy Ci na nieprzeciętnej stereofonii (dla mnie to jeden z najważniejszych aspektów brzmienia). Jeszcze kolumny Audio Physic są w tej kategorii bardzo twardym zawodnikiem, lecz ze względu na umieszczone na bocznych ściankach niskotonowce mogą być problematyczne w ustawieniu w Twoich warunkach.

Tannoye i Cabasse Iroise mocno przekraczają Twój budżet, ale że okazje się trafiają - nigdy nie mów nigdy icon_lol.gif .

No i niestety bez odsłuchu nie będziesz wiedzieć, które z kolumn będą najlepszym wyborem. Sprzęt z górnej półki jest technicznie dopieszczony, ale brzmieniowo powinien wpasować się w preferencje słuchacza, inaczej będzie zonk.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniane przez Profiego używane kolumny Cabasse Iroise 500 masz w tym salonie audio (Audio Forte - Warszawa)
http://audioforte.com.pl/node/3755?prod=11...amp;cat_sub=510

MobyDick
Hegel H-80 mocą nie powala, ale zasilacz ma mocny (podobnie jak np. Rotele...). Więc trudno do końca powiedzieć, czy sobie poradzi (jak napisałeś) z wymagającymi kolumnami - to już trzeba sprawdzić samodzielnie, bo teoria to jedno -a praktyka to drugie icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuje-nieprzecietna stereofonia,holograficzna przestrzeń-to cos o czym właśnie mysle i stawiam jako priorytet.
Cabasse Iroise 500 z komisu Warszawskiego ,jak najbardziej.Pojechałbym nawet do Warszawy specjalnie żeby ich posłuchać,
ale jestem jeszcze poza granicami kraju i nie wiem kiedy będę mógł przyjechać.
Ale już wiem jakie mam brać pod uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cabasse Iroise 500 z komisu Warszawskiego ,jak najbardziej.Pojechałbym nawet do Warszawy specjalnie żeby ich posłuchać...

Zauważ, że jest to sprawdzona i zacna firma audio a nie tylko komis - więc wiesz co kupujesz i od kogo (jeśli się zdecydujesz), a poza tym bez problemu zrobisz odsłuch (choć profilaktycznie w salonach audio warto się wcześniej umówić na termin, bo ktoś może wcześniej zarezerwować czas na odsłuchy).
O ile wiem to Hegla nie mają w swojej ofercie, więc trzeba przyjechać z własnym (albo kupić u nich jeszcze jakiś wzmacniacz icon_lol.gif ).

Natomiast jeżeli podobają Ci się kolumny Thiel - to mniejsze (i tańsze...) modele są mniej wymagające
Jest w tej chwili (zresztą były już wystawiane i nie sprzedały się) kolumny Thiel CS 3.5 (też Wwa)
http://allegro.pl/thiel-cs-3-5-i5699497598.html
Tu już wymagania są następujące: minimalna moc 50W (oraz 200W przy głośnym słuchaniu), odstęp od ściany 30cm (a od narożnika 90cm).
Cena 4200zł jest typowa - ani okazja, ani przegięcie. icon_rolleyes.gif
Ciekawostką w tym modelu jest to, że ma "equaliser" (choć ta nazwa jest mocno na wyrost - bo jest to po prostu przełącznik) i wybierasz 2 pozycje: przepuszcza wszystko i masz wtedy granie od 20Hz (oczywiście przy sporym spadku) albo zaczyna grać od 40Hz (wtedy są trochę słabsze tony, ale w niektórych pomieszczeniach pozbywasz się pasożytniczego basu - a poza tym ograniczasz zapotrzebowanie na moc wzmacniacza).

Co do Cantonów o których napisał Profi (czekałem kiedy to zrobi icon_wink.gif ), to faktycznie jest to ciekawa propozycja - ale w Polsce rzadko bywają (w Niemczech - zdecydowanie częściej i zazwyczaj taniej). A kolumny są trochę mniej wymagające.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co są do kupienia Thiel CS 1.6. Cena w stosunku do wyższych modeli przesadzona, ale z drugiej strony co nowego i tak dobrze grającego się kupi za takie pieniądze? A przy tym by to były kolumny na tyle nieduże, bu można je łatwiej ustawić w pomieszczeniu i napędzić?
http://allegro.pl/thiel-cs-1-6-cherry-outr...5695974670.html
Choć to w sumie wyniesie jeszcze drożej, ale jakby co polecam właśnie z outriggerami.
I stan tych kolumn wydaje się być bardzo dobry.

Co do innych kolumn, to na myśl przychodzą mi jeszcze niewielkie, ale świetne Xavian Giulietta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ten Thiel nie jestem pewien czy podoła oczekiwaniom jeśli chodzi o natężenie dźwięku. Giulietta chyba również.

Mobydick
A słuchałeś Thiela - czy to tylko Twoja teoria?

F1angel
o tych CS 1.6 nie wspominałem - bo cena wg mnie jest za wysoka (mimo że są stosunkowo świeże). 7 tysięcy to jednak trochę za dużo (cena może trochę zejdzie - jak będzie konkretny kupiec, albo da się za tyle kupić z podstawkami).
Poza tym CS 1.5 grają lepiej icon_razz.gif , no i można je trafić taniej od CS 1.6

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 1500zł była bardzo okazyjna i zupełnie nie oddawała wartości tych kolumn - więc się tym nie sugeruj icon_biggrin.gif
A że okazje się zdarzają przekonało się już parę osób na tym Forum (choćby ostatnio ELAC 512 i sub Tannoy).

O tym że obecna cena 1.6 jest wysoka pisał wcześniej F1angel i ja to potwierdziłem. Natomiast faktem jest że te sprzedawane na allegro kolumny są wg sprzedawcy stosunkowo młode i w idealnym stanie - więc możliwe, że jednak znajdą kupca. Jak ktoś szuka tego modelu w idealnym stanie - to czemu nie.
Natomiast wg mnie i Kolegów - można lepiej wydać takie pieniądze jeżeli ma się czas na szukanie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety masz rację - ja od miesiąca walczę z głośnikiem JBLa (stąd pytałem jakiś czas temu czy masz kogoś od napraw głośników - i dostałem namiar).
Mimo że preferuję odbiór osobisty to czasami zdarza się wpadka. Zresztą nawet przy nowym sprzęcie można mieć pecha (jest gwarancja i naprawa zapewne będzie bezpłatna) i na tydzień czy dwa zostać bez sprzętu. icon_eek.gif

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą - Keith, może warto by zmienić tytuł Twojego wątku?
Np. na "Jakie kolumny podłogowe do wzmacniacza Hegel H-80 do pokoju 20m^2 ?"
Jeśli chcesz - napisz swoją propozycję i zrobimy to (opcja dostępna tylko dla admina i moderatorów).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Ten Thiel nie jestem pewien czy podoła oczekiwaniom jeśli chodzi o natężenie dźwięku. Giulietta chyba również.

Mobydick
A słuchałeś Thiela - czy to tylko Twoja teoria?

F1angel
o tych CS 1.6 nie wspominałem - bo cena wg mnie jest za wysoka (mimo że są stosunkowo świeże). 7 tysięcy to jednak trochę za dużo (cena może trochę zejdzie - jak będzie konkretny kupiec, albo da się za tyle kupić z podstawkami).
Poza tym CS 1.5 grają lepiej icon_razz.gif , no i można je trafić taniej od CS 1.6

Pozdrawiam



Jestem świadomy praw fizyki icon_smile.gif i wiem jak działają głośniki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolego oglądamy wykresiki, parametry, czytamy, duużo czytamy .....
Wniosek płynie z tego, że nie trzeba słuchać kolumn, wzmacniaczy, sprzętu w określonej konfiguracji, w określonych warunkach, nie trzeba mieć wieloletniego doświadczenia ?
To po cholerę się tak męczyć, aby dobrać sprzęt, wystarczy kurs fizyki na poziomie gimnazjalnym ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja budową i modyfikowaniem kolumn zajmuję się prawie 30 lat icon_smile.gif i trochę kolumn już w tym czasie posłuchałem. W tym przypadku chodzi o kolumny do muzyki która wymaga czasem sporego natężenia. Mamy wzmacniacz o dobrej wydajności prądowej lecz niezbyt dużej mocy. Wydaje się że pojedyncze głośniki z niewielkimi membranami nie będą w stanie podołać wymaganiom. Do tego napisałem swoją opinię w trybie przypuszczającym icon_smile.gif. Samo słuchanie nawet w nieskończoność bez wyciągania trafnych wniosków nic nie da. Tak jak to że bezmyślny belfer nawet przed emeryturą nie stanie się nagle dobrym nauczycielem. Najbardziej praktyczna jest dobra teoria , która się sprawdza.
15 cm głośnik ScanSpeak-a podobnie jak u Dynaudio ma membranę takiego rozmiaru jak 13 cm z starego Tonsilu. Kiedy komuś do niezbyt głośnego słuchania w mniejszym pomieszczeniu polecałem kolumny z głośnikiem o takich rozmiarach i potencjale byłem krytykowany za to i radzono mu duże podłogowe kolumny z baterią głośników. Tu sądzę że Sonusy Venere w wersji 2,5 drożnej były by lepsze. Chodzi również o dość detaliczne i żywe brzmienie.
Często spotykam się z opiniami ludzi którzy sporo słuchają i wyciągają dość dość idiotyczne wnioski pozbawione sensu, bo brak im podstawowej wiedzy teoretycznej.
Z wykresów też można sporo wyczytać , tylko trzeba to umieć robić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...