Skocz do zawartości

Jakie kolumny podłogowe do wzmacniacza Hegel H-80 do pokoju 20m^2?


keith

Recommended Posts

Cytat

Samo słuchanie nawet w nieskończoność bez wyciągania trafnych wniosków nic nie da. Tak jak to że bezmyślny belfer nawet przed emeryturą nie stanie się nagle dobrym nauczycielem. Najbardziej praktyczna jest dobra teoria , która się sprawdza.


Widzę, że Kolega chce zasugerować, że jestem bezmyślnym belfrem i starym .... bo skąd nagle taka sugestia w wypowiedzi dotycząca belfra.
A może wypowiedź Kolegi ma przypadkowy związek z moim nickiem ??


A tak nawiasem mówiąc człowiek uczy się do końca życia. Każdy ma swoje doświadczenia, swoje upodobania muzyczne, określone warunki akustyczne itp. i nie jeden z nas na tym forum ma 30 letnie a nawet i dłuższe doświadczenie nie tylko w budowaniu kolumn, ale też w obcowaniu z muzyką, również tą na "żywo".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

No niestety masz rację - ja od miesiąca walczę z głośnikiem JBLa (stąd pytałem jakiś czas temu czy masz kogoś od napraw głośników - i dostałem namiar).
Mimo że preferuję odbiór osobisty to czasami zdarza się wpadka. Zresztą nawet przy nowym sprzęcie można mieć pecha (jest gwarancja i naprawa zapewne będzie bezpłatna) i na tydzień czy dwa zostać bez sprzętu. icon_eek.gif

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą - Keith, może warto by zmienić tytuł Twojego wątku?
Np. na "Jakie kolumny podłogowe do wzmacniacza Hegel H-80 do pokoju 20m^2 ?"
Jeśli chcesz - napisz swoją propozycję i zrobimy to (opcja dostępna tylko dla admina i moderatorów).



Zgadzam się jak najbardziej-tytuł wątku który zaproponowałeś będzie bardziej na czasie
Pozdrawiam.
Ps-swoja droga dyskusja nabrała rumieńców (to do michalwronki który pisał że tylko u niego jest gorąco)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria Domus jest jak dla mnie taka sobie. Niby niezła, ale Ty oczekujesz poza tym innego typu grania, rzeczywiście Venere byłyby lepsze w tym kontekście.
Co do Zollerów (chodzi dokładnie o Zoller Design Metropolis Imagination, tak?), to owszem naprawdę dobre kolumny, ale trzeba uważać szczególnie z górą. i nie pisze tego tutaj jako zwolennik łagodniejszych wysokich tonów, ale nawet dla kogoś kto lubi jaśniejsze i ostrzejsze może być tego na dłuższa metę za dużo.
Biorąc pod uwagę pewną ekspozycję wysokich we wzmacniaczu oczywiście.
Wiadomo też jak potrafi zagrać starsza, odwrócona kopułka Focala jaka została użyta w Zollerach. Jest niezwykle detaliczna i nieodpowiedni dobór elektroniki może się źle skończyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W odpowiedzi na propozycję Profi i RoRo -Cabasse Iroise 500, dopiero zobaczyłem że impedancja 8 Ohm,zalecana moc wzmacniacza 120W.
Jak wiecie mój Hegel ma 2x80 W przy8 Ohm.Czy aby nie za słabo?



Zwróć uwagę na skuteczność 93 dB tych kolumn, w 20 metrach spokojnie pociągnie je kilkuwatowy wzmacniacz lampowy. Zalecana moc wymagana jest przy głośnym graniu w dużych pomieszczeniach, aby pokryć zapotrzebowanie głośników niskotonowych na prąd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zalecana moc wymagana jest przy głośnym graniu w dużych pomieszczeniach, aby pokryć zapotrzebowanie głośników niskotonowych na prąd.

Masz rację.
Ale duża moc wzmacniacza przydaje się również przy cichym (również przy normalnym...) słuchaniu kolumn z bardzo dużymi głośnikami albo po prostu "lubiących" prąd.

A co do wymagań "na prąd" to miałem w tym roku taki przypadek:
duże kolumny podłogowe (moc ciągła 140W lub więcej) z podwójnym głośnikiem 20 były podłączone do miniwieży (ciągła moc wzmacniacza na pewno nie więcej niż 2x20W), wzmacniacz grał prawie na maksimum swoich możliwości a właściciel był bardzo szczęśliwy, że ma tyle basu.
Ja byłem wybitnie zniesmaczony, na szczęście już wychodziłem - więc moje męczarnie trwały tylko minutę (a potem moja żona się spytała "czemu to tak kiepsko grało?").
Po powrocie do domu odłączyłem na chwilę (z mojego innego zestawu) podstawkowe kolumny AE Evo One (pojedyńczy głośnik 13cm) i podpiąłem pod mocne końcówki mocy. Zgadnij, jaka była mojej mina żony gdy zobaczyła (i usłyszała), że te małe kolumny zagrały dużo lepiej od tych dużych (niezależnie od głośności)? Zresztą na chwilę zgłośniłem do poziomu tej nieszczęsnej miniwieży i nawet żona nie narzekała, bo było słychać że rezerwa mocy jest bardzo duża i moje kolumny były "trzymane za pysk" i dyscyplinowane przez końcówki mocy.

A odnośnie tych kolumn Cabasse - to chyba był ich test w Audio ładnych parę lat temu, więc spróbuj poszukać...
Jest o tym mowa w teście AUDIO kolumn Cabasse Iroise 3 z czerwca 2015 roku
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...abasse-iroise-3
"Jest zatem parę spraw do wyjaśnienia. Iroise 3 to kolejna konstrukcja o nazwie Iroise, wcale nie trzecia, ale być może już nawet szósta (istnienie pierwszej, Iroise MC300, jest dyskutowane przez "Cabassologów" - www.forumcabasse.org/wiki/Iroise). Potem były Iroise MC, Iroise SCS, wreszcie testowane w "Audio" pod koniec XX wieku (były nawet na okładce) - Iroise 500."


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewności nie ma...
Stąd wiele razy powtarzana sugestia, że trzeba posłuchać.
Stereofonia i czysty dźwięk może będzie prawidłowa - ale np. drugi plan może być słabo słyszalny (albo i nie - napisałem już, że nie wiadomo).

Wspominałem już o tym, że Twój Hegel ma wydajny (czyli robiony na wyrost - ale również po to, by mieć odpowiednią rezerwą prądową jak np. znane z tego wzmacniacze i amplitunery Harmana), co przy niezłej mocy (choć nie powalającej na kolana) daje szansę na prawidłowe granie.

Przy Twoim pytaniu wyszła też kolejna sprawa: nie każda kolumna "lubi" ciche granie. Dopiero przy paru watach głośniki grają jak trzeba.
Zagraliśmy kiedyś na niezłym wzmacniaczu lampowym (Leben 300) z dwoma różnymi głośnikami podstawkowymi wyższej klasy (bo tak chyba można powiedzieć o kolumnach kosztujących kiedyś 5 i jakieś 15 tysięcy złotych): Sonus Faber (większy głośnik) oraz Xavian (mniejszy głośnik). Sonusy były wyższej klasy, na większym głośniku i schodziły niżej - ale przy cichym słuchaniu (trochę poniżej normalnej głośności) Xaviany grały lepiej.
Natomiast już przy normalnej głośności widać (słychać) było, że Sonusy potrafią więcej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roro, ja mam podobne doświadczenia z Infinity Kappa 8.2i. Słuchałem ich pod lampą Cayin-a, mocarnym tranzystorze jak też na zwykłym bumboxie. Na tym ostatnim kolumny grały tak jakoś inaczej icon_eek.gif icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif

A moje Digital 1 na podwójnej amplifikacji przy niskich poziomach grają słabiej niż poprzednie Digital 2, co świadczy o ich apetycie na prąd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Małe sprostowanie. Na świetnym wzmacniaczu lampowym Leben CS300XS icon_biggrin.gif


Chętnie potwierdzę (nie pytany zresztą)- na świetnym wzmacniaczu!

Użyłem skrótu myślowego!
Ale chętnie sie zgodzę z przedmówcami (bo myślę tak samo) więc niech Wam będzie - na ŚWIETNYM WZMACNIACZU !
Zresztą mogę pójść dalej: również w świetnym towarzystwie (choć niestety Brakujące ogniwo nie dotarło - Kolega Belfer miał inne zajęcia).

W każdym razie dzięki temu Lebena słuchałem na różnych kolumnach i w dwóch różnych pomieszczeniach icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...