Skocz do zawartości

Jak to jest z prądem płynącym w kablach.


Angel

Recommended Posts

Jeśli chodzi o patynę na srebrze to stanowi ona bardzo cienką warstwę, a na opór przewodnika wpływa również jego długość i ta jest tu znikoma. Sprawa ma się dramatycznie inaczej z metalami pokrytymi tlenkami które są izolatorami. Miedź z tego powodu właśnie sprawia kłopoty. Dlatego od dawna w elektronice stosowano srebro na styki, a przynajmniej srebrzenie. Problem z pokrywaniem się patyną srebra w elektronice prawie nie istnieje. Na ogół pojawia się tam gdzie ma kontakt z wodą w której znajdują się nawet minimalne ilości kwasu siarkowego. Z tego powodu że z śniedzeniem srebra spotykamy się głównie w biżuterii długo noszonej i w starych sztućcach stołowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No tak, muszę kupić przejściówki banan-szpilka. Tylko, że my tu gadamy o gołych drutach, a ja będę jeszcze przejściówkę na banana zakładał.


Witek.
Kwestia dobrej przejściówki (na szpilkę) jest również rozwiązaniem problemu z grubymi kablami - bo często kabli o zbyt dużej średnicy nie da się włożyć normalnie do zacisków głośnikowych - nie tylko we wzmacniaczu/amplitunerze, ale i w starszych kolumnach audio.

Przydają się również wtyki bananowe które umożliwią podłączenie kolumn z pojedyńczymi zaciskami dwoma drutami bi-wire (taki wtyk jest równocześnie gniazdem dla drugiego wtyku bananowego).
Cytat

Mam np Shark Wire Music Life o przekroju żyły 6m2 gdzie w środku idzie jeszcze plastikowa rurka. No w żaden otwór się to nie mieści


Jakbyś wspomniał o tym tydzień temu - to bym Ci pożyczył przejściówki banan na BFA... Ale jak znowu wylądujesz w stolicy to ... icon_smile.gif

Pozdrawiam
PS.Faktycznie lepiej nie oddzieraj, bo pewnie bym się wydarł przy najbliższej okazji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że ten Qed Silver spiral jest za drogi. Potrzebuję 8 metrów. W związku z tym zastanawiam się bardziej już tylko nad Qed Silver Anniversary i kimber 4 PR. 2x po 4 metry, z konfekcją qed airlock metalowym. Ewentualnie same kable, bez konfekcji. Chciałbym wypożyczyć takie kable i trochę je potestować. Kto mógłby udostępnić i na jakich warunkach? Odpowiedzi proszę na priv, bo nie ma sensu zaśmiecać dyskusji ewentualnymi zakupami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Qed Silver Anniversary to tylko z airlockami ( miałem) i nie chodzi o jakieś dodatkowe wartości soniczne tych wtyków, ale praktyczność użytkowania. Te posrebrzane pojedyńcze nawet kabelki są bardzo sztywne, tak jak sztywna jest izolacja i wewnętrzna rurka.
Niech airolcki będą chociaż z jednej nawet strony kabla ( raczej od strony wzmacniacza dla wygody aplikacji w zaciski a tyłu wzmacniacza bywa ciasno, w kolumnach jest łatwiej włożyć te sztywniaki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem taki, że gdybym chciał, to bym na kable i kilka tys. wywalił. Ale sprzęt kupiłem za 6 tys. z hakiem (wzmacniacz i kolumny mam na myśli), więc cena kabli powinna być proporcjonalna. Potrzebuję 8 metrów i chciałbym wydać około 800zł. Do tego dochodzi 8 qed airlock metal. To następne 400 zł. Poza tym kable pójdą pod panelami, a spirale są za grube. Z chęcią bym wypróbował te qed anniversary lub kimbery. Spirale też bym wypróbował z ciekawości.
A w ogóle to jak te airlocki montować? Potrzebowałbym specjalnej maszynki? Airlocki z plastikami kupiłbym do amplitunera kina domowego, a metalowe do stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A w ogóle to jak te airlocki montować? Potrzebowałbym specjalnej maszynki? Airlocki z plastikami kupiłbym do amplitunera kina domowego, a metalowe do stereo.


Airlocków nie zamontujesz samodzielnie. Potrzebne odpowiednie narzędzie, które zaciska wtyki bez dostępu powietrza. Nie bardzo rozumiem dlaczego Angelus uważa za szczególnie trudne stosowanie QED Silver Spiral bez wtyków. Kłopotem jedynie może być ich przekrój 5.5 mm2.ja sam bezproblemowo gołe te kable stosowałem, a dopiero po pewnym czasie założyłem Furutechy (niestety drogie, ale wtyki marne to tylko potrafią chrzanić).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Airloc'ów nie zamontujesz samodzielnie. Nie w każdym salonie też Ci zamontują. Ja w Kielcach nie znalazłem takiego salonu. Tłumaczą się, że za drogo jest by kupić taką maszynkę.
Nie opłaca im się.
Do swoich Straight Wire Rhapsody S nabyłem końcówki wraz z montażem w Mega Hz Katowice. Bardzo profesjonalnie i miło mnie potraktowano. Montaż końcówek na nie łatwych do zarobienia kablach profesjonalny. Polecam.

Kable oczywiście tylko używane. Co jak co, ale kupować nowe kable, to przepraszam jeśli kogoś urażę, głupota.
Potrzebujesz 8 metrów?
A dokładnie, to 2 x 4 metry czy 4 x 2 metry (do bi - wiringu)?

Na pewno lepiej jest kupić parę lepszych kabli do single - wire i do tego dodać zworki z dobrej jakości kabla, niż dwie pary dwa razy tańszych kabli.
Za jakiś czas można kupić drugą parę lepszych kabli by wykonać bi - wiring.

Nie wiem, czy mnie zrozumiesz. Ale spróbuję.
Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie wymieniać żadnego z elementów elektroniki, czy tym bardziej kolumn, to warto kupić lepsze kable.
Nie ma czegoś takiego jak "proporcjonalna cena kabli". To są mity podobne do tych, że kolumny powinny mieć "moc" 25 - 50 % większą niż moc wzmacniacza.
To są według spostrzeżeń i doświadczeń najbardziej doświadczonych audiolubów nieaktualne już "dobre rady".
Podobne gusłom, jakie szerzyła moja kochana przecież babcia, zabraniając mojej mamie karmienia mnie piersią po roku.
Oczywiście młodym adeptom sztuki audio pisze się tak często w poradach. Bo i system słaby, i świadomość kryteriów doboru elementów zestawu w powijakach.
Wielu doświadczonych i osłuchanych kolegów ma okablowanie często "nieproporcjonalnie" drogie do całości systemu. A jest to świadome działanie, poparte wieloma odsłuchami.
Na pewno w budżetowych rejonach nie warto wydawać zbyt dużo na kable, bo niedoskonałą jeszcze elektronika i kolumny same posiadają zbyt dużo wad. A te można poprawić kupując lepszej klasy urządzenia. Ale jeśli ma się zestaw już na dość wysokim poziomie rozdzielczości, to kable mogą być naprawdę dużo droższe niż by się wydawało nawet dość doświadczonym, ale sztampowo myślącym a nie słuchającym użytkownikom sprzętu audio.

Słowem jeśli na czymś zaoszczędzisz, nawet właśnie na kablach, to "zaoszczędzisz" na jakości dźwięku. Jego klasie, rozdzielczości, otwartości.

Do "mądrali". Proszę mi tu nie pisać, że kupując lepsze kolumny, wzmacniacz, czy źródło więcej zyskam. Bo nie o tym tu była mowa. Proszę czytać ze zrozumieniem.

Edit: Po wpisie Wpszoniaka, którego nie widziałem w momencie gdy zacząłem pisać.
Dlatego uważam, że trudno jest uzyskać dobry efekt wpinając te kable bezpośrednio do gniazda, bo to jednak "multistrand" i lepiej będą działać w dobrze zaciśniętej końcówce.
Z doświadczenia wiem, że takie kable trzeba co jakiś czas dokręcać w zaciskach. A czasem jeden z drucików może się oddzielić i "podążać" w kierunku zacisku o przeciwnej polaryzacji.
Szkoda kolego Wpszoniak, że jednak nie założyłeś Airloców. Są o tyle lepsze, że w czasie odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych, czyli powietrza.
Zagniecione hydraulicznie kable nie pozwalają, by zachodziły żadne niekorzystne procesy.
Chyba, że mi napiszesz, iż końcówki są srebrne a metoda montażu, to właśnie zagniatanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A w ogóle to jak te airlocki montować? Potrzebowałbym specjalnej maszynki?


W sklepie. " Maszynki "( w sumie prostej jak kombinerki ) do zakładania wtyków airlock nie ma co kupować na jednorazową zabawę, bo to bez sensu .


Cytat

kable pójdą pod panelami, a spirale są za grube.


Masz zrobione rowki pod panelami ?, bo raczej pianka do paneli nie zniweluje ich grubości. Myślałeś o kablach w formie taśmy, lub kablach płaskich ,tak z głowy np .VDH clearwater

PS. To sobie razem Panowie popisaliśmy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75, no rzeczywiście popisaliśmy sobie.
Co do zagniatania kabli. To gdyby wystarczało byle jak, można by to zrobić kombinerkami. Ale ważna jest odpowiednia siła tego zabiegu. By kable dobrze zespolić z wtykiem a przy okazji nie uszkodzić. Podejrzewam, że siła zaciskania wtyków Airloc na kablach za pomocą specjalistycznego urządzenia jest dużo większa niż "domowymi" sposobami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda kolego Wpszoniak, że jednak nie założyłeś Airloców. Są o tyle lepsze, że w czasie odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych, czyli powietrza.
Zagniecione hydraulicznie kable nie pozwalają, by zachodziły żadne niekorzystne procesy.
Chyba, że mi napiszesz, iż końcówki są srebrne a metoda montażu, to właśnie zagniatanie.


Pozwól Angelusie, że się wytłumaczę. Wciąż uważam, że im prostsza ścieżka prądu tym lepiej (na zasadzie- im mniej pretekstu do chrzanienia tym lepiej), a więc dlatego początkowo nie stosowałem wtyków. Bardzo mi to brzmieniowo odpowiadało. Jednak zdawałem sobie sprawę z faktu, że to niekomfortowa sytuacja, mogąca wywoływać pewne suptelne zmiany po każdym odkręaeniu i dokręcaniu końcówek w zaciskach głośnikowych lub w wzmacniaczu. Próbowałem różne (prócz Airlocka) i tylko dwie firmy WBT i Furutech, które oferowały wtyki zachowujące brzmienie gołych (a przynajmniej ja nie słyszałem). Airlock byłby następnym po Furutechu próbowanym, ale już nie czułem potrzeby zmieniania czegokolwirk w moich kablach (zresztą wcześniej zmieniłem to, że nałożyłem czarny oplot firmy Techflex + końcówki Y jak na zdjęciach. Trochę zmieniło "brzmienie" kabla, ale to temat na inny czas)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Jacek75, że jesteś w stanie zapewnić przy pomocy innych narzędzi rezystancję na styku kabel - wtyk poniżej 1000 µΩ na mm2 ,
przy sile nacisku ponad 50 N na mm2 ?
Tu siły zaciskania nie zapewnia pan, ale to urządzenie.
Uważasz, że każda praca wymaga dużej siły? Szczególnie gdy ma się odpowiednie urządzenie? Na przykład wykopanie ogromnego rowu za pomocą koparki?
Jacek, mamy już XXI wiek icon_wink.gif. Zresztą takie rzeczy możliwe były już w XIX w i wcześniej.
Proszę Cię, mam nadzieję, że nie piszesz poważnie takich rzeczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż mi nie odpowiedziałeś kolego Wpszoniak . Jak były montowane wtyki WBT i Furutech?
Jeśli na dwie mikroskopijne śrubeczki jak w większości kabli WBT, to moim zdaniem lipa. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego? Czy muszę?
Jak dla mnie taki montaż kabla we wtyku to kpina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem wtyków Furutech FP-202G i FP-201G. Śrubki jak na zdjęciu, czyli ze względów konstrukcyjnych nie mogły być większe (takie mam wrażenie). Średnica wewnętrzna przewidziana dla kabla to 6mm... Idealnie wpasowały się QED z jego średnicą.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozumiem Jacek75, że jesteś w stanie zapewnić przy pomocy innych narzędzi rezystancję na styku kabel - wtyk poniżej 1000 µΩ na mm2 ,
przy sile nacisku ponad 50 N na mm2 ?
Tu siły zaciskania nie zapewnia pan, ale to urządzenie.
Uważasz, że każda praca wymaga dużej siły? Szczególnie gdy ma się odpowiednie urządzenie? Na przykład wykopanie ogromnego rowu za pomocą koparki?
Jacek, mamy już XXI wiek icon_wink.gif. Zresztą takie rzeczy możliwe były już w XIX w i wcześniej.
Proszę Cię, mam nadzieję, że nie piszesz poważnie takich rzeczy?


50 N/mm 2 to nie pomłyka ? 50 MPA icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...