Skocz do zawartości

subwoofer do stereo


mordor12

Recommended Posts

Jestem tu nowy, wiec WITAM WSZYSTKICH icon_smile.gif . Posiadam kolumny Pylon Audio Pearl 25 oraz wzmacniacz Pioneer A 656, troche leciwy , ale gra zacnie.
Jednak w tym koplecie brakuje mi troche basu (lubie wiekszy kop), z tego wzgledu chcialbym dokupic subwoofer. Wiem , ze znajde sie tu z negatywnymi opiniami co do uzycia suba do stereo ale tak juz zdecydowalem. Walczylem z ustawieniem kolumn, akustyka, jednak na nic to sie zdalo. Wiem , iz do muzyki (jezeli juz) najbardziej nadaje sie sub zamkniety jak Velodyne czy Rel, ale nie stac mnie niestety na te cacka.
Znalazlem na necie takie cudo :

http://www.q21.pl/wharfedale-wh-s10e.html

Co myslicie o nim? Obudowa zamknieta , moc calkiem spora, sub aktywny. Na wydanie mam max 1000 pln. Pokoj 18m2. Muzyka pop , rock. Filmy tez ogladam na tym zestawie.
Podlaczyl bym go do wzmacniacza przez wyjscie sluchawkowe (nie odlacza mi kolumn). Dziala , bo testowalem niedawno w ten sposob sub kolegi, jakis magnat niedrogi , tyle ze bas reflex i musze poiwiedziec ze dawalo to rade i bardzo mi sie podobalo.

Prosze cos doradzic.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam
Popatrz sobie na ten: http://www.q21.pl/tannoy-ts-300.html

DSC01446.jpg


Osobiście posiadam ten model i potrafi zejść naprawde nisko.Konstrukcja zamknięta, auto on-off,muzyka-kino, zresztą sam poczytaj icon_smile.gif
Cena troszeczkę powyżej budżetu ale cóż(lepiej dołożyć). Posiadałem kiedyś suba z bas refleksem i dźwięk był i u mnie i u sąsiada,
w przypadku tej konstrukcji zamkniętej bas jest tam gdzie ma być.
Podłącz suba do wyjścia "line" ze wzmacniacza , a nie jak piszesz do gniazda słuchawkowego.
Co do Twojego typu to się nie wypowiem(nie słuchałem), może inni forumowicze coś napiszą.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić subwoofer z wejściem i wyjściem głośnikowym (tzw. wysokopoziomowe)
Podłączasz wtedy (potrzebujesz kolejnej pary kabli głośnikowych)
wzmacniacz ---> subwoofer---> kolumny

Zresztą w swoim wzmacniaczu masz wyjście na 2 pary kolumn - więc możesz taki sub podpiąć pod druga parę zacisków i wybrać położenie selektora wyjść głośnikowych na "A+B"

Na subie regulujesz poziom wzmocnienia oraz pasmo odcięcia, by dobrze zgrał się z Twoimi kolumnami i pomieszczeniem.


Tannoy Arena to świetny subwoofer - ale nie ma takiej możliwości podłączenia...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnodnie suba do muzyki , moze warto dozbierac do takiego Rel T5.,slyszalem same pozytywne opinie o nim, za 1000 pln jest Klipch rpw 10, co prawda konstrukcja bas reflex z przodu , ale duzo ludzi wypowiada sie pozytywnie o nim jako subie do muzyki. Niestety nie mam doswiadczen praktycznych w tym temacie, wiec nie wypowiem sie z doznan sluchowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Możesz kupić subwoofer z wejściem i wyjściem głośnikowym
Podłączasz wtedy (potrzebujesz kolejnej pary kabli głośnikowych)
wzmacniacz ---> subwoofer---> kolumny



Tak , wiem o tym, jednak nie znalazlem zadnego suba o konstrukcji zamknietej do 1000 pln z takimi wejsciami icon_sad.gif

A przez podlaczenie suba aktywnego jak napisalem powyzej czyli przez wyjscie sluchawkowe we wzmacniaczu wplywa to jakos na wzmacniacz? Mozna go przez to uszkodzic?
Czy przy takim podlaczeniu po rca pod "line in" do suba bede mogl na nim korygowac manualnie pasmo przenoszenia i jego glosnosc? Mysle ze tak ale wole sie upewnic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby starsze konstrukcje Yamahy (305 i słabsze mocowo 205 i 105) mają konstrukcję zamkniętą, głośnik i regulatory na przedniej ściance (co jest wygodnym rozwiązaniem).
Ceny za zadbany egzemplarz dochodzą do 600zł (ale w tym momencie nie widzę nic z tych modeli na allegro).

Z tym, że są to konstrukcje słabsze niż wymieniane wcześniej suby (zresztą widać to już po cenie).

Wyjście słuchawkowe nie służy do podpinania suba icon_eek.gif
ale jak lubisz ryzyko i nie będziesz przesadzał z głośnością to nikt Ci tego nie zabroni - Twój sprzęt, Twoje ryzyko!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki RoRo za podpowiedzi, zaraz poczytam o nich.

A cos sie moze uszkodzic we wzmacniaczu przez takie podlaczenie? Przeciez sub ma wlasny wzmacniacz, wiec napewno nie pobiera nic mocy z wyjscia słuchawkowego. Ale ja sie nie znam wiec nie bede sie tu wymadrzal icon_smile.gif

Pomysl zaczerpnalem z tego filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=RxadA-rGOVk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu słuchawkowym masz inny poziom sygnału - ale elektronikiem nie jestem i nie podam Ci szczegółów.
A podpinałeś w taki sposób sub kolegi?

Pytałeś "Czy przy takim podlaczeniu po rca pod "line in" do suba bede mogl na nim korygowac manualnie pasmo przenoszenia i jego glosnosc? Mysle ze tak ale wole sie upewnic."
... i dobrze myślałeś: możesz regulować obie wartości, a gdy zaczniesz od minimalnej głośności na subie masz sporą szansę, że nic się nie stanie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , podpialem i dzialalo ladnie. jak zglasnialem wzmacniacz to sub tez sie zglasnial. Nie bylo zadnych przesterow, czy dudnienia, a podstawa basowa ogolnie zrobila sie solidna. Powyzej podal link, skad sie dowiedzialem o takim podlaczeniu. Tak sobie pomyslalem , jezeli kolegi sub zagral calkiem ladnie, a jakis wypas to nie byl to od razu pomyslalem o takim wharfedale w konstrukcji zamknietej, zapewne jeszcze bylo by lepiej.

Cytat

... i dobrze myślałeś: możesz regulować obie wartości, a gdy zaczniesz od minimalnej głośności na subie masz sporą szansę, że nic się nie stanie.



Ale "komu" nic sie moze nie stac? wzmacniaczowi czy subwooferowi czy obu? icon_smile.gif Generalnie widze ze na elektoda.pl takie podlaczenia polecaja jak nie ma w subwooferze wejsc wysokopoziomowych, wtedy laczy sie niskopoziomowe czyli np wyjscie sluchawkowe ze wzmacniacza z "line in" w subie. Ponoc przez takie podlaczenie dzwiek jest troche lepszy , niz przez wlasnie wysokopoziomowe czyli glosnikowe. Ale jak pisalem nie znam sie . Powtarzam tylko co sie dowiedzialem, przeczytalem, ogladalem icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego "Wafla" z Twojego linku zdecydowanie wolałbym TannoyArenę - to już wyższa klasa sprzętu (zresztą na początku te suby kosztowały koło 2 tysięcy - teraz są tańsze).
Wyjdzie Ci ciut drożej, ale sub jest lepszy (i wg mnie także zdecydowanie lepiej wygląda) i ma regulatory z przodu. Zresztą Antram też go chwali...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kwotę kilkunastu złotych można kupić urządzonko pasywne którym podłącza się subwoofer aktywny bez wejść wysokopoziomowych do wyjść głośnikowych wzmacniacza. Podłączanie do wyjścia słuchawkowego może być dość ryzykowne. Często słuchawki podłącza się we wzmacniaczach do wyjścia słuchawkowego przez rezystory szeregowe np. 100 Ohm. Jeśli sub ma wysoką impedancję wejściową np. 47kOhm to taki rezystor jest prawie nie istotnym tłumikiem. Sygnał wyjściowy z takiego wyjścia słuchawkowego może mieć zbyt wysokie napięcie. Praktycznie podłączamy wtedy wejście niskopoziomowe suba do wyjść głośnikowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie Ci MobyDick. Spadles mi z nieba. A moglbys podac jakies linki do sprawdzonych takich urzadzen? Bardzo Cie prosze.

Kolejna sprawa , ktora mnie trapi, jedne suby maja wejscia i wyjscia glosnikowe a inne tylko wejscia glosnikowe. W drugim wariancie to oczywiste ze musze polaczyc kable do suba razem z kablami do kolumn i wpiac je pod te same terminale wyjscia we wzmacniaczu i jedne doprowadzic do kolumn a drugie do suba. . Ale czy jak jest wariant pierwszy to czy moge zrobic tak samo jak w wariancie drugim, czy jednak mam podpiac ze wzmacniacza jedna pare kabli do wejscia w subie i musze obowiazkowo wyjsc z niego druga para kabli do kolumn. Mam nadzieje ze zrozumiale to napisalem icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład takiego konwertera : http://allegro.pl/konwerter-sygnalu-audio-...5699878572.html
Nie sprawdzałem go. Kiedy coś takiego potrzebowałem sam to sobie robiłem.
Nie trzeba obowiązkowo wykorzystywać wyjść głośnikowych w subwooferze.
Czasem takie wyjście jest zwyczajnie podłączone tylko do wejścia i faktycznie jest bez różnicy gdzie podłączymy kable od wzmacniacza.
Bywa że takie wyjście głośnikowe jest filtrowane. Wtedy jest tam włączony szeregowo najczęściej jeden kondensator.
Jednak wyjścia głośnikowe z subwooferów to rzadkość i korzystanie z nich jako rozgałęźników nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Przewody biegnące do kolumn najlepiej jest podłączać bezpośrednio do wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za konkretna odpowiedz i za linka.

Mam jesze jedno pytanie. Zalozmy ze mam suba z wejsciami glosnikowymi. Podlacze pod niego wzmacniacz i wszystko ladnie i pieknie.
A czy moge drugie urzadzenie podlaczyc pod tego suba pod te same wejscia glosnikowe gdzie podlaczony mam kable ze wzmacniacza stereo?
I wtedy jak chce posluchac stereo z subem to drugie urzadzenie jest wylaczone. A jak chce posluchac drugiego urzadzenia to wzmacniacz stereo wylaczam. Czyli pod jedne terminale wejsciowe w subie wpiete dwie pary kabli od dwoch urzadzen. Oczywiscie naraz bym nie wlaczal i tego i tego. Taki uniwersalny subwoofer do dwoch zastosowan icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwóch wzmacniaczy nie wolno łączyć ze sobą razem nawet jeśli nie są włączane równocześnie. Teoretycznie można by było jeśli mamy pewność że kiedy używamy jeden wzmacniacz drugi ma odłączone wyjścia głośnikowe. Jednak zawsze może dojść do pomyłki i doprowadziło by to do uszkodzenia obu. Można jednak o czymś takim pomyśleć jeśli jeden wzmacniacz jest podłączony do wejść wysokopoziomowych a drugi do niskopoziomowych. Do niskopoziomowych można podłączyć przy użyciu np. takiego konwertera jakiego podałem wcześniej przykład. Wzmacniacze tranzystorowe mają zwykle bardzo niską impedancję wyjściową , kilkadziesiąt do nawet kilku tysięcy razy niższą od impedancji podłączanych do nich kolumn. Podłączenie wzmacniacza do wyjścia drugiego powoduje zwarcie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to duzo sie wyjasnilo icon_smile.gif Dziekuje.

Wrazie subwoofera bez wejsc wysokopoziomowych znalazlem takie urzadzenie aby podpiac dwa rozne urzadzenia:

http://allegro.pl/przelacznik-audio-video-...5638070844.html
lub tanszy
http://allegro.pl/przelacznik-splitter-rca...5671314552.html

Mysle , ze tu juz chyba konfliktu by nie bylo, wybieralbym zrodlo jakie chce i tyle, czy to dobre rozwiazanie?

Porownuje po prostu wszystkie mozliwe opcje jakie sa. Wole to zrobic przed zakupem (stad tyle roznych pytan odnosnie rozynych wejsc w subie), niz kupic cos i wtopic pieniadze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wejść niskopoziomowych sytuacja już nie jest tak bardzo krytyczna. Bez problemu jedno wyjście można rozgałęzić na 2 wejścia bez przełącznika. Z kolei 2 wejścia podłaczone stale do jednego wejścia np. w jednym subwooferze zwykle działają bez problemu nawet razem i równocześnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. W takim razie pozostalo mi juz wybrac tylko subwoofer i do dziela icon_smile.gif

Cytat

Zresztą w swoim wzmacniaczu masz wyjście na 2 pary kolumn - więc możesz taki sub podpiąć pod druga parę zacisków i wybrać położenie selektora wyjść głośnikowych na "A+B"



O w sumie dopra propozycja, nie dopatrzylem wczesniej, to chyba bylo by lepsze, estetyczniejsze rozwiazanie niz podpinac kable pod te same terminale co kolumny. Rozumiem , ze wtedy dziala to na takiej samej zasadzie jak by byly razem wpiete z kolumnami.
Przy takim ustawieniu wzmacniacz nie bedzie sie pocil i dzieli mocy na A i B?
Z tego co wiem jak podpina sie dwie pary kolumn i wlacza sie A + B to wtedy wzmacniacz dzieli moc chyba na pol i oddaje moc odpowiednio pod A i B , no ale tutaj sub jest aktywny wiec raczej z wyjscia B by puszczal tylko sygnal? Dobrze rozumiem?
Dobre by bylo takie rozwiazanie gdyz gdyby zaszla potrzeba aby wylaczyc suba w jakims utworze to wtedy robie to z poziomu wzmacniacza. A w innym przypadku bym musial wylaczac suba z tylu co juz nie jest takie wygodne.

Ale jestem upierdliwy z tymi pytaniami, za co przepraszam icon_wink.gif. Ale mysle , ze przyda sie ta informacja dla innych ludzi , bo szukajac po necie wszystko jest polowiczne a tutaj bedzie caly komplet pytan i odpowiedzi w jednym, no i widac , ze ludzie na tym forum konkretnie sie znaja za co pelny szacunek .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączając 2 pary kolumn do jednego wzmacniacza który ma jedną parę końcówek mocy prawie zawsze kolumny są łączone równolegle i wtedy jeśli podłączymy 2 pary kolumn o impedancji 8 Ohm ( każda ) mamy obciążenie 4 Ohmowe dla wzmacniacza. Impedancja wejść wysokopoziomowych subwoofera to zwykle ponad 1000 Ohm. Jeśli podłączymy 1kOhm równolegle z kolumnami 4 Ohmowymi impedancja obciążenia spada w tak niezmiernie mały sposób że w praktyce to dalej 4 Ohmy.

Kwestia wyższości wejść niskopoziomowych nad wysokopoziomowymi lub odwrotnie to w dużej mierze sprawa dość indywidualna. Zdania na ten temat są podzielone. Tam gdzie sygnał dla subwoofera jest obrabiany we wzmacniaczu jak mamy to w amplitunerach kina domowego i wzmacniaczach wyposażonych w takie wyjście sprawia że wtedy właściwie tylko takie podłączenie jest sensowne. Jest jednak specjalista do subwooferów angielski REL który uważa że najlepsze są podłączenia wysokopoziomowe. Jednak takie użycie suba umozliwia jedynie uzupełnianie kolumn z ograniczonym pasmem. Stosuje się je głównie dla poszerzenia pasma w dół dobrych monitorów standowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne dzieki MobyDick. Kurcze , ale sie duzo nauczylem icon_smile.gif Wiedze teoretyczna juz mam , wiec szukam suba.
Czytalem troche o tym Tannoy proponowanego przez Pana "antram". Faktycznie swietny jest ale cena dla mnie zaporowa. Max moge wydac 1000. Znalazlem tego "wafla" proponowanego przeze mnie za 800 pln, calkiem fajna cena, tylko zastanawiam sie czy ta moc 150w bedzie wystarczajaca na 18m2, Jak by mialo 200 w to juz bym sie chyba nie zastanawial. Czytalem , ze tak w 20 m2 to najlepiej aby glosnik suba mial wlasnie 25 cm srednicy i jego wzmacniacz moc min 200 w. W sumie nic innego nie znalazlem w tej kwocie. Same Jamo z br, Magnaty, no ale to raczej juz tylko do kina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę nie jest cena zaporowa za Tannoy TS-300 !

Jak dla Ciebie w tej chwili cena maksymalna to tysiąc złotych - to może skorzystaj z oferty Q21 na 10 nieoprocentowanych rat za nowy Sub Tannoy TS-300
http://www.q21.pl/tannoy-ts-300.html
Wydajesz 1299zł, ale masz to rozłożone na 10 miesięcy icon_rolleyes.gif
A jaka jest normalna cena tego suba - wystarczy popatrzeć na oferty innych firm.

Warto jednak skontaktować się z tą firmą - bo pewnie dorzucisz jeszcze stówkę i kupisz od sprzedawcy z tej aukcji (firma z Łukowa) czarny model Tannoy Arena Highline 300
http://allegro.pl/show_item.php?item=5677590974
Trochę przekraczasz założony budżet, ale kupujesz dobry, nowy sprzęt na pełnej gwarancji z polskiej sieci dystrybucyjnej!

Ten sub Tannoy jest świetny zarówno w muzyce jak i w kinie domowym: szybki i mocny.
A rekomendacja jest prosta: gra z podłogówkami w cenie (nowe) o dychę (i nie chodzi tu o dziesięć złotych) droższymi i świetnie daje sobie radę icon_cool.gif

Pozdrawiam
PS. Jest to jedyny znany mi model który może grać zarówno w pionie (tak jest zazwyczaj pokazywany) jak i w poziomie (w zależności od tego, jak wkręcisz nóżki). Pomysł genialny icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...