Skocz do zawartości

subwoofer do stereo


mordor12

Recommended Posts

Witam ponownie. Mam pytanie. Mianowicie zauwazylem dziwna rzecz. Wszystko gra pieknie , jednak wylaczajac suba co jakis czas slysze jak gdyby bardzo ciche stukniecie (jak by cos delikatnie strzelilo) w glosnikach w kolumnie. Zapewne bym tego nie uslyszal jednak suba mam przy lewej kolumnie wiec jak go wylaczam to ucho mam zaraz przy glosnikach. Hmmm, wiecie co to moze byc i czy moze cos to spowodowac? Dodam , ze dzieje sie to w momencie kiedy wylaczam suba, jednak nie zawsze i jest naprawde bardzo ciche.
Moja kolejnosc uruchomienia jest taka:
1. zrodlo
2. wzmacniacz
3. sub

Jak wylaczam to na odwrot.
Nie wiem, moze jest to blaha rzecz, ale wole sie zapytac fachowcow icon_wink.gif
Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

W tej sytuacji Wzmacniacz należy włączać ostatni i pierwszy wyłączać. Przynajmniej jeśli to przeszkadza. Subwoofery jeśli posiadają funkcję automatycznego włączenia inicjowanego pojawieniem się sygnału same przechodzą w stan czuwania i włączają się kiedy są potrzebne. Wtedy wyłącznik główny używa się tylko kiedy dłużej nie będziemy go używać lub chcemy go odłączyć. Takie kliknięcia nie powinny być groźne dla wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie przeszkadza wogole icon_wink.gif, chcialem sie tylko upewnic czy czegos to nie zepsuje, wole dmuchac na zimne.

Mam jeszcze pytanie, Przypuscmy , ze mam wlaczona funkcje automatycznego wlaczenia suba i jest on w trybie czuwania. Zawsze co noc przed pojsciem spac wylaczam listwe zasilajaca do ktorej jest podlaczony caly sprzet. Czy zawsze musze przed tym wylaczyc suba wylacznikiem, czy moge jednak wylaczyc listwe zasilajaca kiedy sub jest w trybie czuwania?

MobyDick na Ciebie zawsze mozna liczyc, dzieki icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Po dluzszych odsluchach nowo zakupionego suba musze powiedziec ze jestem po prostu zachwycony. Obecnie gra jeszcze lepiej niz na poczatku wiec zapewne wygrzanie swoje zrobilo. Co do mocy musze przyznac Panowie , ze mieliscie racje. Glosnosc mam ustawiona w nim na 25 % i to jest moim zdaniem optimum do mojego pomieszczenia. Oczywiscie ta moc jest dobrana do maksymalnej glosnosci na jakiej slucham, wiec przy normalnym graniu jest on w granicach 12-15 % swojej mocy i jest miod. Zgral sie pieknie z kolumnami na tyle , ze zanika totalnie w pomieszczeniu i bas ktory produkuje doslownie leci z kolumn.

No wlasnie, jestem na tyle nim zachwycony , ze zaczalem rozwazac kupno drugiego takiego suba do zestawu. Naczytalem sie wiele ze to moze poprawic stereofonie itd. Dlatego zwracam sie do Was Panowie o porade, czy warto cos takiego rozwazyc, czy jednak dac sobie spokoj. Musze powiedziec , ze mnie korci do takiego eksperymentu , ale wole sie dowiedziec czy to napewno cos by zmienilo?

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na to środki to warto poeksperymentować. Użycie więcej niż jednego subwoofera może dać lepszy bas dzięki częściowemu rozproszeniu rezonansów pomieszczenia. Warto jest wtedy poeksperymentować z różnymi położeniami subwooferów ( na ile pozwalają na to warunki ). Trzeba tylko pamiętać że oba subwoofery razem nie powinny grac głośniej niż pojedynczy, kiedy ustawienie jest optymalne. Powstaje wtedy więcej zmiennych. Niekoniecznie ustawienie symetryczne subwooferów musi być najlepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec powracamy do tematu. Przyplyw gotowki jest to mozna kombinowac.
Chce sie dowiedziec czy dobrze podlacze drugiego suba, wiec prosze bardzo o sprawdzenie. Dla przypomnienia obecnie suba podlaczaonego mam pod wyjscie Rec we wzmacniaczu dwoma chinczami.

Gdy mam podlaczone tak jak na rysunku ponizej to sub gra dosc cicho i jakos bez "werwy"

http://ifotos.pl/zobacz/Podlaczen_sxnwqpx.jpg

Natomiast jak podlacze w ten sposob to sub gra o wiele glosniej i dynamicznie, zreszta tak go mam podlaczonego caly czas i jest doskonale.

http://ifotos.pl/zobacz/Podlaczen_sxnwqps.jpg

Zakladajac ze nabede drugiego suba to ktore podlaczenie bedzie lepsze czy takie ponizej (ale tu wiem ze suby beda graly ciszej)

http://ifotos.pl/zobacz/podlaczen_sxnwqhp.jpg

Czy podlaczenie kablem typu "Y" czyli Rca - 2 x Rca?

http://ifotos.pl/zobacz/Podlaczen_sxnwqhe.jpg

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Wszystko jasne. Mam jeszcze takie pytanie male odnosnie jednego suba. Nie mam akurat w tej chwili kalba typu "Y" i nie mam jak sprawdzic. Moje pytanie jest takie , czy jak podlacze suba wlasnie kablem typu "Y" wychodzac ze wzmacniacza z jednego kanalu Rec i dwa rca podlaczajac pod suba , bedzie tak samo glosno jak bym podlaczyl Kablem 2xrca - 2xrca tak jak na rysunku 2?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak będzie głośno zależy od ustawienia samego subwoofera- aktywnego, z wzmacniacza wychodzi tylko "impuls".
Jedynym minusem może być to że jak podepniesz się w planowany sposób np. pod lewe wyjście, a jakiś wybuch, czy perkusja będzie zarejestrowana w ścieżce dźwiękowej na kanale prawym, no to wiadomo że w subwowerze mruknięcia basu nie będzie.
Chyba że podepniesz po jednym subie na każdy każdy kanał, jak bodaj na 4 jpg.
W przypadku kiedy jest jedno, ale dedykowane-oryginalne wyjście na subwoofer jak np. w Yamaha a-s500, taki problem nie występuje bo wychodzi sygnał obu kanałów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To jak będzie głośno zależy od ustawienia samego subwoofera- aktywnego, z wzmacniacza wychodzi tylko "impuls".
Jedynym minusem może być to że jak podepniesz się w planowany sposób np. pod lewe wyjście, a jakiś wybuch, czy perkusja będzie zarejestrowana w ścieżce dźwiękowej na kanale prawym, no to wiadomo że w subwowerze mruknięcia basu nie będzie.
Chyba że podepniesz po jednym subie na każdy każdy kanał, jak bodaj na 4 jpg.
W przypadku kiedy jest jedno, ale dedykowane-oryginalne wyjście na subwoofer jak np. w Yamaha a-s500, taki problem nie występuje bo wychodzi sygnał obu kanałów.



Jak najbardziej podepne tak jak na 4 zdjeciu, kazdy sub do innego kanalu.

Moze troche nie zrozumiale napisalem .

Chodzilo mi o to (tyczy sie to jednego suba):

Podlaczenie jak na rys1 daje slaba dynamike i glosnosc

Podlaczenie jak na rysunku 2 daje wieksza moc i dynamike

Wszystko przy tej samej glosnosci suba


I ciekawy jestem czy jak podlacze kabel typy Y tak jak na rysunku ponizej

http://ifotos.pl/zobacz/nowejpg_sxnshpe.jpg

to uzyskam efekt jak przy rys 1 , czy tak jak rys 2

W tej chwili nie mam po prostu takiego kabla i nie moge sprawdzic, na dniach zakupie i juz bede wiedzial, ale pomyslalem ze moze ktos bedzie wiedzial icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hej RoRo icon_smile.gif
Dokladnie ceny spadly, mysle ze juz nizej nie bedzie, a sub naprawde warty zakupu i dlatego zdecydowalem sie na drugi. No nic zobaczymy co z tego wyjdzie;)

Ja już chyba nie kupię kolejnego (troska o dobre układy z żoną), chociaż mam w amplitunerze od razu wyjścia na 2 suby.
Ale nie obiecuję - zawsze mogę sprzedać sub Yamahy i kolejną "Arenę" 300 kupić icon_wink.gif

Ktoś na naszym Forum wytargował mocniejszego TS-500 za 1200zł, może ja też poszukam?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare dni temu Tannoy arena 300 poszedl na allegro w aukcji za 710 Pln. Nowy ze sklepu na pelnej gwarancji. Bidowalem , ale w ostatniej sekundzie ktos mnie przebil icon_sad.gif Okazje sie zdarzają . Takiego Ts-500 wyrwac w dobrej cenie to juz wogole poezja icon_wink.gif

Najgorsze jest to , ze kupujac kolejny sub musze kupic nowy stolik rtv, gdyz moj jest za dlugi wiec potrzebuje krotszy o jakies 70 cm aby sub wszedl, a i tak z nimi bede latal jak glupi szukajac dobrego miejsca dla nich:) A tak naprawde to wszystko przez Ciebie Roro icon_wink.gif, mowiles "Kup Tannoya , Kup Tannoya bedziesz zadowolony" , no i kupilem. icon_smile.gif I co sie okazalo? Teraz chce kolejny icon_wink.gif Tak to jest z chlopakami z forum sie zadawac:) hehe icon_wink.gificon_wink.gificon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam Ponownie icon_wink.gif

Panowie, mam sprawę.

Potrzebuję dokupić wzmacniacz stereo z wyjściem na suba. Chcę podłączyć Tannoy Ts 300 do niego bez żadnych konwerterów, srelów, dzielników napięcia tylko po Bożemu.
Mam możliwość kupienia w dobrych pieniądzach Nad'a 326 bee oraz Denon Pma 720 ae.

Pierwsze pytanie.
Czy mogę podłączyć suba pod wyjście Pre out we wzmacniaczu Denon Pma 720 ae?

Pytanie drugie.
Nad 326 bee ma dwa dedykowane wyjścia na sub. Czy każde z tych wyjść ma miksowane dwa kanały?
Załóżmy , że będę chciał podłączyć subwoofer pod wyjście SUB1 to jednym kablem Rca łącze go z Tannoy ts 300 (mój sub ma dwa wejscia rca)? Czy przy takim podłączeniu będą niskie tony z dwóch kanałów?
Nieraz na filmach jest np. wybuch z lewej kolumny lub z prawej dlatego się pytam;)

Czy jednak w Nadzie jest tak , że SUB1 to lewy kanał, a SUB2 to prawy kanał?

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia pre out są z zasady przewidziane do podłączenia zewnętrznych końcówek mocy i właśnie do nich powinno podłączać się wejścia stereo w subwooferach. Wymagają wtedy filtrowania w subie. Problem mogą stanowić wzmacniacze wymagające zwór zakładanych pomiędzy pre out i wejścia na końcówki mocy w samym wzmacniaczu. Niektóre suby posiadają wyjścia na końcówki mocy stereo odfiltrowujące ta cześć pasma którą przenosi subwoofer. Dlatego wyjścia takie w PMA 720 AE nadają się do tego celu w połączeniu z subem który masz. Wyjścia sub out są z zasady zmiksowane i na ogół sygnał przepuszczany jest do nich przez jakiś filtr dolnoprzepustowy. W warunkach audio amerykańskiego użycie kilku subwooferów nie jest rzadkością i większa ilość wyjść na nie ma uzasadnienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem , że w razie co pod Denona 720 ae pod Pre Out mogę bezpiecznie podłączyć. Wtedy zapewne muszę użyć dwóch kabli rca , zarówno pod wyjście pre out L oraz R i te dwa chinche pod suba? W subie nie mam oznaczeń L oraz R, tylko jedno wejscie rca jest czerwone a drugie białe. Jest jakaś zależność jak te dwa kable podłączyć czy bez różnicy?
Czyli np. Wyjscie z pre-out "L" do wejscia rca czerwonego w subie i z pre-out "R" do białego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...