Skocz do zawartości

Głośniki do zawieszenia wokół salonu.


Mil

Recommended Posts

Witam na forum,
piszę z prośbą o radę - chciałem w pomieszczeniu o wymiarach podanych na zdjęciu zainstalować głośniki podwieszane - bez subwoofera i innych dodatków.
Chciałbym, żeby każdy głośnik był identyczny, tak żeby jakość muzyki była w całym mieszkaniu jednakowa.
Mój budżet na sprawę nagłośnienia to jakieś 2000zł.
Słucham Pink Floyd, muzyki filmowej, ambient itp.
Jakie głośniki moglibyście polecić? Mi w salonie Denon polecono Sonos Play:1, ale one są na chwilę obecną za drogie (ok. 1000zł/szt.). Jednak, jeżeli chodzi o ich wymiary - są tym, czego szukam (16x12x12 cm).
W których miejscach zaproponowalibyście rozmieszczenie głośników?
Czy umieszczanie ich ok. 30cm od sufitu byłoby OK i nie wpłynęłoby negatywnie na walory muzyki?
Jak przygotować infrastrukturę w ścianach do głośników? Jakie kable kupić? Czy do zasilania głośników stosuje się jakieś standardowe kable, tak jak np. do komputerów PC i monitorów, czy każdy producent ma inne?


- na czerwono zaznaczyłem drzwi balkonowe,
- przerwa w ścianie po prawej stronie, to tak na prawdę wyjście do przedpokoju - nie ma tam drzwi, ani nawet kawałka obniżenia sufitu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli wybierzesz Sonosa to inne ma on kabli głośnikowych. Są to głośniki aktywne. Musisz podłączyć je do prądu a jeden dodatkowo do internetu za pomocą RJki. Faktycznie głośniki aktywne były by dobrym wyborem.
Przemyśl zatem Sonosa Play 1, Tannoy Reveal czy Dali Zensor 1 AX.

W razie pytań lub wycen pisz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli wystarczy kabel internetowy + przewód prądowy? Czy kabel RJ45 wymagany jest przez wszystkie modele głośników bezprzewodowych? Na chwilę obecną najważniejsze jest dla mnie odpowiednie przygotowanie wyjść pod głośniki, bo w środę/czwartek mam ekipę icon_smile.gif
W których miejscach mógłbyś zaproponować mi zamontowanie głośników? Myślałem o tym, żeby docelowo było ich nawet 5 lub więcej (żeby dźwięk dobiegał ze wszystkich stron będąc w pokoju), ale przy cenie tych poniższych... oczywiście mogę kupić na początek nawet ze dwa, a z czasem skompletować zestaw.
Musiałbym jeszcze te głośniki polecane przez Ciebie odsłuchać na żywo.
Czy aplikacja do Sonosów będzie działać na PC na Linuxach i Windowsach 7-10 ?

Wojtek Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie dobrej jakości dźwięk, czyli tak naprawdę wszędzie przeciętny icon_sad.gif Bo czy nie lepiej zainstalować nieduże monitory, ale tam gdzie faktycznie słuchasz muzyki, tak aby był kanał lewy i prawy jak to w muzyce, niż kilka głośników w całym mieszkaniu pod sufitem- jak w galerii handlowej, bez składu i ładu akustycznego.

Ewentualnie parę większych monitorów w cześci salonowej , a mniejsze w kuchni i przełącząć we wzmacniaczu guziczek sekacja A lub B. No tak tylko nic nie napisałeś o sprzęcie który miałby to napędzać -wzmacniacz jakiś, CD ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że muzyki będę słuchał wszędzie - w kuchni, pod balkonem, na wyrku (w każdym rogu mieszkania).
Stąd kwestia obłożenie głośnikami całego mieszkania.
Ewentualnie, tak jak piszesz, monitory można by wrzucić w pobliżu dolnej ściany o długości 380cm.
Czy te Sonosy nie mają takiej opcji w aplikacji na komputer, że każdy głośnik można zaprogramować jako lewy bądź prawy?
Muzyka będzie ze zwykłego kompa, aktualnie PC z leciwym Windows XP, także bez szału.
Wzmacniaczy, playbarów itp. na razie nie planuję - po prostu aktualnie nie będzie na to miejsca i gotówki.

Wojtek Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też lubię poleżeć, posiedzieć, choć pod balkonem przebywam krótko icon_wink.gif I mimo tylko dwu kolumn icon_smile.gif muzykę słychać wyraźnie w każdym rejonie pokoju. Tak więc wierz mi lub nie lepiej zaplanować jedno dobre miejsce dla jednej pary kolumn , niż dla kilkunastu. Przecież ten pokój jest standardowy w metrażu, to nie jest np. 100 m loft!
Jak planujesz rozmieszczenie kanałów L-P względem siebie, jak wyłączanie danego obszaru, planując przejście na balkon będziesz najpierw coś przełączał? Bo tak zewsząd będą dobiegały różne dźwięki, różne sąsiadujące kanały, dodatkowo opóźnione sygnałem i mocą względem siebie!

Edit : tanim i nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni, toalety by plumkała muzyka, jest grająca żarówka z głośnikiem na bth.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z tym balkonem, to racja - nie będę tam siedział za długo, ale górna i dolna część mieszkania, to będą główne miejscówki, w których będę się znajdował (górna - stół, kuchnia i tv; dolna - narożnik, komp).
A co do postu grzegorzp486, to właśnie też chcę wykorzystywać głośniki jak ta starsza pani icon_wink.gif
Dlatego chciałem Was zapytać co sądzicie o kompromisie, żeby zamontować dwa zestawy po dwa głośniki: jeden głośnik w lewym dolnym rogu (54cm od ściany o dł 380cm), drugi w prawym dolnym rogu (też 54cm od ściany 380cm dla symetrii) rzutu mieszkania.
Byłby to pierwszy zestaw.
Trzeci i czwarty głośnik w prawym i lewym górnym (jeżeli nie starczyłoby gotówki, to mógłbym dokupić je z czasem). I w razie czego łączyć je w czwórkę dla ww. chillowej muzyki?
Tylko te głośniki musiałyby mieć możliwość dokładania kolejnych do zestawu, tak jak Sonos Play:1.

Z tą żarówką fajna sprawa, nie wiedziałem, że coś takiego istnieje icon_smile.gif A właśnie w łazience nie przemyślałem tematu i nie mam tam żadnego źródła dźwięku.

Wojtek Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

starsza pani


Nie starsza, tylko jakaś pani. Chodziło mi o osobę dla której liczy się tylko nowoczesne wzornictwo mieszkań i aby to osiągnąć taka osoba jest w stanie porzucić wszelkie inne dobra, gusty i pasje.

Propozycja na sprzęt grający do Twojej łazienki:
http://sklep.rms.pl/awox-striimlight-sl-b1...a-led-bluetooth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś inspirację do takiego rozmieszczenia kolumn, ale dla mnie to kuriozalna sprawa, jeśli lubisz słuchać muzyki i chcesz jak piszesz dobrej jakości.
W takiej konfiguracji jak proponujesz, to będzie tylko równomiernie nagłośnione pomieszczenie.
O takich rzeczach jak stereofonia (wiesz co to jest? - poczytaj) nie może być mowy a prawidłową lokalizację instrumentów i ich dobre odwzorowanie szlag trafi. Przecież przy słuchaniu Pink Floyd i muzyki filmowej stereofonia to podstawa. To tak jakbyś kupił telewizor i oglądał tylko czarno biały obraz.
Rozmieszczenie kolumn na górze, to zły pomysł. W rogach pomieszczenia następny zły pomysł. Blisko ścian, kolejny niezbyt fortunny. Poczytaj choć to na początek: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
To tylko cztery strony przystępnie napisane i dobrze zilustrowane.
Poza tym większość muzyki jakiej słuchasz, jak już pisałem nagrana jest w stereo. Czyli w prawej i lewej kolumnie masz nieco inny dźwięk.
Jak zamierzasz podzielić to miedzy głośniki? Po dwa na przeciwległych ścianach czy po dwa obok siebie? A piąty? Mix mono?
Czy może wszystkie będą pracować w mono? icon_rolleyes.gif
Oczywiście możesz sobie zrobić w domu galerię handlową czy windę, ale jak pisali koledzy szkoda kasy na coś takiego.
Ale Ty decydujesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kanał lewy i prawy rozbić zupełnie na dwie przeciwne strony ścian - np. po lewej stronie rzutu mieszkania kanał lewy, po prawej prawy.
Głośniki pojedyncze nie po dwa obok siebie. Piątego nie musiałoby być - w mojej koncepcji.
Z artykułami i pojęciami oczywiście zapoznam się, dziękuję.
Tę samą żarówkę grającą przed chwilą widziałem icon_smile.gif
Pomysł z głośnikami na ścianach stąd, że w mieszkaniu nie będzie wiele miejsca - ten pokój, to wszystko poza przedpokojem i łazieneczką.
Półka na elektronikę raczej mi nigdzie nie wejdzie - w lewym górnym rogu będzie stół, na dole meble i łóżko. Sporo miejsca zabierają drzwi balkonowe (zaznaczone na czerwono), a pomiędzy nimi grzejnik.
Gdybyś Ty urządzał takie mieszkanko, to gdzie postawiłbyś zestaw stereo? Już pal licho z tą kuchnią - może tam grać żarówka icon_smile.gif

Wojtek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdybyś Ty urządzał takie mieszkanko, to gdzie postawiłbyś zestaw stereo?


Ja aby ustawić stereo poświęciłem wejście na balkon. Zdjęcia są w wątku "wasze systemy". Oglądnij ten wątek, jest tam mnóstwo zdjęć innych osób jak słuchają i może jakieś ustawienie będzie inspiracją dla Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dobrze by było abyś Ty ustawił kolumny. Najlepiej zgodnie z wytycznymi z linku.
Z zachowaniem minimum odległości od ścian, symetrii (najlepiej, ale wiem że to może być trudne), rozstawu kolumn i miejsca odsłuchowego (zasada trójkąta równobocznego albo choć równoramiennego) i paru jeszcze innych.
My co najwyżej możemy skorygować to ustawienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
na chwilę obecną mogę powiedzieć, że mnie przekonaliście - nie będzie głośników na ścianach.
Pewnie kupię zestaw "stojący" + amplituner.
Nie czytałem jeszcze, co prawda, Waszych linków, ale na pewno to zrobię - w przyszłości, po aktualnym remoncie mieszkania.
W sprzęt zaopatrzę się pewnie w pierwszej połowie przyszłego roku, dam znać. Zresztą prawdopodobnie i tak nie będę wiedział jak go ustawić icon_wink.gif
Za sprzętem jakiej firmy rozglądać się do takiej muzyki jak pisałem - Pink Floyd, filmowa, ambient?
Za 2000zł dam radę kupić nowy względnie dobry sprzęt (kolumny i amplituner z wi-fi), czy za tę kwotę kupić głośniki i, jak odłożę, dodatkowo amplituner?

Wojtek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musi być nowy zestaw? Używany złożyłbyś dużo lepiej grający. Już wiele osób się o tym przekonało, co trochę ktoś pisze, że cieszy się iż dal się przekonać do zakupu starszego, używanego sprzętu (który często był kiedyś z dużo wyższej półki, dużo lepiej zrobiony i nieraz kilka razy droższy).
Nieraz ktoś o tym pisze, poczytaj różne wątki na forum.

Myślę, że najpierw trzeba by się zdecydować na jakieś kolumny a dopiero do nich dobrać odpowiedni napęd.
No właśnie jakie kolumny, jak grające (barwa dźwięku, jego charakter, stopień jasności, twardości, nasycenia, równowagi tonalnej góra, średnice, dół, rodzaj niskich i wysokich tonów, temperatura dźwięku itp... .)?
I czy na pewno amplituner? Na ogół wzmacniacze w podobnej cenie grają lepiej.
Jest ich także większy wybór. A wi-fi, to tylko gadżet. Starszego sprzętu z tym nie kupisz a nowszy sporo kosztuje. Płacisz za takie "diwajsy" a tracisz na jakości dźwięku. W ostateczności można kupić taką przejściówkę/konwerter i podłączyć do wzmacniacza. Albo łączyć przez kabel.

Poza tym pokaż na rysunku gdzie będziesz chciał ustawić kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe. Albo jakieś alternatywne propozycje.
Postaramy się doradzić gdzie najlepiej byłoby ustawić taki zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to koniecznie nowy zestaw, skoro można kupić używany, ale lepszej klasy. Zwłaszcza przy moim budżecie.
Jeżeli chodzi o przymiotniki dźwięku z głośników:
jasny, ciepły, miękki, delikatny, miły, dźwięczny, gładki, czysty, czytelny, nośny, przejrzysty, przestrzenny, żywy, tonalny, szeroki icon_smile.gif
Equalizer mam ustawiony na komputerze w poniższy sposób (0 oznacza środek suwaka). Pamiętam, że na komputerze w pracy jest podobnie. W komórce mam z reguły wybrany profil rock, jazz albo classic. Może będzie to podpowiedź co do równowagi tonalnej, którą preferuję.
31 Hz - -14
62 Hz - 0
125 Hz - 0
250 Hz - -7
500 Hz - 0
1 kHZ - 0
2 kHz - 7
4 kHz - 11
8 kHz - 0
16 kHz - -11
Oczywiście zamiast amplitunera może być również wzmacniacz.
Jeżeli chodzi o wi-fi to tylko w kwestii okazjonalnego podłączania zestawu do telewizora, który planuję umieścić koło kuchni.

Gdzie będzie moje miejsce odsłuchowe? Tego nie wiem. Na pewno mogę powiedzieć, że będzie to albo prawy dolny róg, albo środek dolnej ściany. Po prostu w tej chwili nie mam pojęcia jak rozłożę meble, bo to będzie kwestia prób i błędów. A zanim się wprowadzę do tego mieszkanka to pewnie miną ze dwa miesiące...

Czy to co powyżej napisałem o charakterystyce dźwięku wystarczy Wam do nakierowania mnie na producenta sprzętu albo konkretne modele, których szukać na odsłuch?
Poniżej nieco więcej z rodzajów muzyki, której słucham:
- Pink Floyd,
- ambient (np. w stylu Selected Ambient Works vol. 2),
- filmowa (James Horner, Hans Zimmer),
- z gier komputerowych (np. Baldur's Gate),
- indyjska (Ravi Shankar - The spirit of India),
- okazjonalnie coś w stylu Iron Maiden, Manowar.
Mogę podać linki do ulubionych kawałków z wymienionych grup, jeżeli to w czymś może pomóc.


Cytat

A musi być nowy zestaw? Używany złożyłbyś dużo lepiej grający. Już wiele osób się o tym przekonało, co trochę ktoś pisze, że cieszy się iż dal się przekonać do zakupu starszego, używanego sprzętu (który często był kiedyś z dużo wyższej półki, dużo lepiej zrobiony i nieraz kilka razy droższy).
Nieraz ktoś o tym pisze, poczytaj różne wątki na forum.

Myślę, że najpierw trzeba by się zdecydować na jakieś kolumny a dopiero do nich dobrać odpowiedni napęd.
No właśnie jakie kolumny, jak grające (barwa dźwięku, jego charakter, stopień jasności, twardości, nasycenia, równowagi tonalnej góra, średnice, dół, rodzaj niskich i wysokich tonów, temperatura dźwięku itp... .)?
I czy na pewno amplituner? Na ogół wzmacniacze w podobnej cenie grają lepiej.
Jest ich także większy wybór. A wi-fi, to tylko gadżet. Starszego sprzętu z tym nie kupisz a nowszy sporo kosztuje. Płacisz za takie "diwajsy" a tracisz na jakości dźwięku. W ostateczności można kupić taką przejściówkę/konwerter i podłączyć do wzmacniacza. Albo łączyć przez kabel.

Poza tym pokaż na rysunku gdzie będziesz chciał ustawić kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe. Albo jakieś alternatywne propozycje.
Postaramy się doradzić gdzie najlepiej byłoby ustawić taki zestaw.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś, jawią mi się tu kolumny Castle Acoustic. Podłogowe. Ewentualnie Chario albo Monitor Audio z serii B.
Może jeszcze coś innego. Jeśli zobaczę, to Ci tu podeślę typy.
Wzmacniacz wybierzemy później a moduł wi-fi naprawdę radzę dokupić osobno albo dać sobie spokój. Ewentualnie inaczej podłącz telewizor.

Co do ustawień korektora, to o ile to się sprawdzało na głośniczkach komputerowych, na poważnym zestawie stereo proponowałbym ustawić wszystko na zero. Nie psuj sobie gustu brzmieniowego. Złe przyzwyczajenia później trudno wykorzenić.
No chyba, że coś Ci będzie później w dźwięku doskwierało, to możesz sobie delikatnie skorygować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzięki za rady, teraz pozostaje mi wybrać się na odsłuchy.
Widzę, że kolumny, o których piszesz są do odnalezienia w salonach we Wrocławiu.
Zanim się za to zabiorę - pewnie minie z półtora miesiąca, aktualnie 90% czasu zajmuje mi wykańczanie mieszkania.
Te grające żarówki wspomniane wcześniej odpuszczę sobie. Do łazienki pewnie kupię jakiś głośnik aktywny, może tego Sonosa. Ale to wizja jeszcze bardziej odległa niż wyprawa na odsłuchy.
Pewnie będę jeszcze pisał, chociażby ws. ustawienia kolumn czy oceny tych, które odnajdę w Internecie. No i na pewno odezwę się odnośnie doboru wzmacniacza.
Czy przyszły Ci do głowy jeszcze jakieś pomysły na modele głośników dla mnie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, możesz posłuchać w salonie/salonach kolumn ww marek. Ale np. Castle Acoustic to już trochę inaczej grające kolumny niż kiedyś.
A Ty chyba będziesz szukał używanych. Choć ogólna koncepcja brzmieniowa pozostaje, więc możesz posłuchać.
Na Allegro widzę bardzo fajne Castle
http://allegro.pl/castle-severn-i5732698873.html
http://allegro.pl/castle-acoustic-kendal-j...5725104618.html
Albo trochę mocniej ale wciąż bardzo muzykalnie i dość miękko grające Dali
http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-400...5733927302.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...