Skocz do zawartości

XVII Konkurs Chopinowski - 2015


Belfer54

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ja spodziewałem się trochę innej kolejności.
Seong-Jin Cho na pewno grał dobrze. Ale... kwestia gustu. Z pewnością jednak nie jego pierwszego miejsca.
Jeden z dwóch moich faworytów Charles Richard-Hamelin (obok wcześniej grającego Książka) zdobył wysokie drugie miejsce. Nie jest źle, choć mogło być lepiej. A dla mnie jest jednak takim małym objawieniem tego konkursu. Będę szukał płyt z jego wykonaniami.

Na pewno nie sądziłem, że Nehringa i Kobayashi zabraknie w pierwszej piątce a nawet kogoś z nich w czołowej trójce. Nie bardzo rozumiem natomiast wyższą pozycję Shishkina.
Osokins, rzeczywiście się wyróżniał i został wyróżniony, jak to ładnie napisał Wojtek.
Yike (Tony) Yang powinien chyba zająć lepszą lokatę.

A ja posłucham niebawem Koncertów fortepianowych Chopina w wykonaniu (i dyrygowanego przez) Krystiana Zimermana wraz z Polish Festival Orchestra (Deutsche Grammophon 1999).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A ja posłucham niebawem Koncertów fortepianowych Chopina w wykonaniu (i dyrygowanego przez) Krystiana Zimermana wraz z Polish Festival Orchestra (Deutsche Grammophon 1999).

Ja nie mogę się doczekać kiedy wreszcie w Koncercie Laureatów zacznie się WIELKIE GRANIE !

Niby fajnie jest obejrzeć jeszcze raz 10 finalistów i jurorów oraz zasłużonych gości ale czekam aż zabrzmi muzyka.

Swoją drogą - pojawił się m.in. profesor Kazimierz Gierżod - Prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, wieloletni dziekan Wydziału Fortepianu oraz rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie), co rok koncertujący w Łazienkach. Czasami dobrze jest mieszkać w Wwie icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę minut po 21 i "już" mamy granie... icon_razz.gif

A swoją drogą - piszę sobie na Forum i czytam, patrzę jednym okiem na przemówienia, gratulacje itd. no i jest fajnie.
Ale jak zaczęli grać to czegoś mi brakowało icon_question.gif
No ale piszę dalej - dopiero jak ruszył drugi utwór o zerknąłem pod telewizor a tam ciemno... nie włączyłem amplitunera.
No to idę, włączyłem, wróciłem do kompa - dalej cisza... znowu spacerek - a tam na żółto pali się "Mute". Chyba dzisiaj wreszcie pójdę wcześniej spać, bo najwyraźniej już mi się rzuca na uszy (i nie tylko.. icon_sad.gif ), wolę to tłumaczyć permanentnym niewyspaniem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam życie po konkursie???

W dniach 21, 22 i 23 października (środa-piątek) miały być o godz. 19 transmisje koncertu laureatów w TVP Kultura - jakoś nie widziałem tego w TVP ... icon_eek.gif

A koncert zwycięzcy Konkursu można posłuchać np. na tej stronie (jest odnośnik do 40 minutowego filmu na youtube) https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/153...e-w-to-uwierzyc

Co do podsumowań Konkursu (również nagrodowo-finansowego):
Szymon Nehring dostał nagrodę publiczności.
Ku mojemu zaskoczeniu nie przyznano Nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €).

A pozostałe Nagrody Specjalne przyznano następującym pianistom:
Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO
Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) –KATE LIU
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) – CHARLES RICHARD-HAMELIN

Poniżej jeszcze pare aktualności:

Już w niedzielę 25 października Seong-Jin Cho rozpocznie od Wrocławia ufundowaną przez NIFC trasę koncertową po Europie i Azji, w której będzie mu towarzyszyć m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Trasa zakończy się w lutym przyszłego roku.

Jak wspominałem wcześniej 6 listopada odbędzie się premiera płyty z kroniką konkursową zwycięzcy wydana tradycyjnie przez wytwórnię Deutsche Grammophon.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jak już jesteśmy przy typowaniu wyników:
to moim pewniakiem do finału jest Steinway
icon_lol.gif


Tak napisałem prawie 2 tygodnie temu - i trafiłem icon_razz.gif

A więc pierwsza trójka - a nie mówiłem, że Steiway wygra!

Seong- Jin Cho (Korea Południowa) – Steinway & Sons
Charles Richard-Hamelin (Kanada) – Yamaha
Kate Liou (USA) – Yamaha

Oprócz tego "zaginiona" dwójka (bo wg mnie powinni być w pierwszej szóstce):
Szymon Nehring (oczywiście Polska ) - Steinway & Sons
Aimi Kobayashi (Japonia) - Steinway & Sons


**************
A skoro trochę ucichło... więc może małe podsumowanie, a właściwie pare informacji dodatkowych (cytat ze strony http://pl.chopincompetition2015.com/ )


W nocy z 20 na 21 października 2015 roku poznaliśmy zwycięzcę 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zmagania uczestników oceniało siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w składzie: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Philippe Entremont, Akiko Ebi, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Andrzej Jasiński, Yundi Li, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son oraz Dina Yoffe.

Jury oceniało grę uczestników Konkursu w I, II i III etapie w dwóch systemach: punktowym i „tak-nie”. W obu systemach Juror nie oceniał występu swojego „studenta”, wpisując na karcie ocen wyłącznie symbol „S”. System punktowy polegał na ocenie występu uczestnika w liczbach całkowitych w skali 1–25 (przy czym 1 oznaczało ocenę najniższą, a 25 najwyższą). W systemie „tak-nie” Juror wyrażał swoją opinię dotyczącą promocji danego uczestnika do następnego etapu.

Po występach finałowych Jurorzy oceniali uczestników w liczbach całkowitych w skali 1–10 (przy czym 1 była oceną najniższą, a 10 najwyższą). Podobnie jak w poprzedzających etapach, juror nie oceniał swojego „studenta”. Najwyższą ocenę juror mógł przyznać tylko jednej osobie, a suma przyznanych przez Jurora punktów nie mogła być większa niż 55 (pełny regulamin Jury jest dostępny tutaj).


Dzisiaj poznaliśmy jak głosowało jury w finale – i w każdym etapie.
Na poniżej stronie są zamieszczone szczegółowe informacje.
http://pl.chopincompetition2015.com/news/2...84-072a54ab58dc
i można ściągnąć w pdf wyniki tych czterech głosowań

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie na Tobie jak zwykle można polegać. Pięknie podsumowałeś XVII Konkurs Chopinowski. Mamy pełne zestawienie wyników. Na pewno wśród zgorzałych miłośników tego wydarzenia znajdą się tacy, którzy będą analizowali wyniki głosowania poszczególnych jurorów. Ja wymiękłem przy pierwszym podejściu. icon_mrgreen.gif
Liczę na to, że mimo, że Konkurs mamy za sobą a następny za 5 lat temat ni e umrze śmiercią naturalną.

Dobrze byłoby aby miłośnicy muzyki Chopina i nie tylko nadal kontynuowali ten temat. Wszak muzyki Chopina można słuchać i mówić o niej w nieskończoność. Wielki kompozytor, wielka muzyka, wiele wspaniałych wykonań, które można polecić tym, którzy go kochają, albo tym którzy jeszcze się nie przekonali do jego muzyki.
Może to wyżej brzmi pompatycznie, ale czy nie jest to prawdą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedzieć/ napisać. Szkoda, że Kolega nie dzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami wcześniej. Sądzę, że takich co słuchali jest na tym forum więcej. Niestety jak trwał Konkurs - jeden z najważniejszych na świecie - tylko 4-5 osób zabierało głoś w tym temacie.
Ciekawi mnie co też Kolega chciał zasygnalizować, czy wyrazić swoim wpisem? Podziw dla kompozytora, uznanie dla komentujących przebieg Konkursu, czy coś jeszcze ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ciekawi mnie co też Kolega chciał zasygnalizować, czy wyrazić swoim wpisem? Podziw dla kompozytora, uznanie dla komentujących przebieg Konkursu, czy coś jeszcze ?

Zapewne chęć zaistnienia na Forum - niestety icon_mrgreen.gif

A z aktualności "pokonkursowych" to we wtorek (17 listopada) w Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 20/22) wystąpi Charles Richard-Hamelin, laureat II Nagrody tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać głównym problemem może być chęć pisania na siłę - dwa posty z ostatnich 24 godzin z których nic nie wynika. W stylu "bardzo mi się podoba" albo "nie jestem pewien, ale..." icon_eek.gif

Kiedyś jak ktoś nie miał nic do powiedzenia to się nie odzywał.Teraz zaś - pisze ...
Albo "marzyciel" albo "niefachowiec", a w dodatku jeszcze często są to wypowiedzi w odgrzewanych po latach wątkach.

Pozdrawiam
PS. Kolejne posty w tym wątku (i nie tylko...) które nic nie wnoszą będą kasowane...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,
jeszcze w uszach nam brzmią- Steiway, Kawai i Fazioli (jeno raz zabrzmiał, jeśli mnie pamięć nie myli). No to, proszę Was, przenieście się wyobraźnią w czas Fryderyka (tego z czasu paryskiego) wprawiając w obroty płyty z pakietu "The Real Chopin" gdzie pianiści odtwarzają kompozycje chopinowe na dwóch instrumentach- Erardzie z 1838 roku i Pleyelu z 1848 roku. Dla zainteresowanych XVII konkursem, a nie posiadająjacym tych wydawnictw podpowiem, że jest nić wspólna, a mianowicie na starych instrumentach grają między innymi Nelson Goerner, Janusz Olejniczak, Dang Thai Son, Wojciech Świtała... Jeśli dobrze pamiętacie członkowie jury XVII konkursu.
Wrócę do płyt- są audiofilsko nagrane (ostatecznie piszemy w forum audio dlatego zwracam na to uwagę) i cudownie zagrane (dla wspólczesnego pianisty trudność niebywała zagrać na starym instrumencie gdy uszy oswojone są z brzmieniem wspólczesnych).
Jeśli macie te płyty to (proszę) podzielcie się swoimi odczuciami....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego posta wkradł się błąd. Zamiast napisać "nie mam" napisałem "nie ma". Oczywiście można te płyty nabyć. Wolałbym w całości. Ba nawet widziałem ogłoszenie prywatne w dobrej cenie. Nie mam jednak jakoś zaufania do takich ogłoszeń.
Na alledrogo są w cenie przewyższającej inne oferty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena pakietu waha się od ok. 380 do 410 z przesyłką. czy to drogo, zapewne nie. Choć jest to też pojęcie względne. Dla jednego będzie tanio, dla innego drogo. Oczywiście można rozłożyć wydatek na raty, kupując jak wspomniałeś na sztuki.
Do zakupu mnie nie trzeba przekonywać. Na pewno tak, czy inaczej nabędę to wydawnictwo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście można rozłożyć wydatek na raty, kupując jak wspomniałeś na sztuki.


Oczywiście można i tak... Zresztą niekoniecznie trzeba mieć wszystkie sztuki. Gdyby ktoś chciał "drogowskazu" mogę zarekomendować ten czy inny tytuł z tego pakietu. Rzecz jasna moja opinia będzie subiektywna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszej pozycji bym się bał. Znalazłem tylko jedno nazwisko znane mi- Ivana Moraveca (fantastyczny pianista o pięknym brzmieniu). Nie znaczy to jednak, że to złe wydanie.
W edycji drugiej są same znakomite nazwiska ze stajni Deutsche Grammophon, więc pewniak (choć ja nie kupię, bo są tam uznani artyści co prawda, których ja nie lubię. Dla przykładu-Argerich, Zimerman).
Belfrze, piszesz- "nie mogę w tej chwili znaleźć w sieci w sprzedaży pojedynczych płyt". Zapewne szukałeś tytułu The Real Chopin...
Jeśli chodzi o pojedyncze egzemplarze The Real Chopin są wszystkie do kupienia w sklepie internetowym Narodowego Instytutu Chopina (adres podałem tu: post #194), a taniej to jedynie na allegro. Szukać można tak- w sklepie NIChopina zapoznać się z tytułem i opisem a szukać na allegro (tak najczęściej robiłem, najczęściej z powodzeniem).
Na allegro znalazłem to na przykład http://allegro.pl/chopin-goerner-bruggen-n...5756666537.html
Płyta, z wczesnymi kompozycjami Chopina bardzo rzadko wykonywanymi, została nagrodzona- Diapason d'Or.... Wspaniale nagrane i orkiestra i pianista!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...