Skocz do zawartości

XVII Konkurs Chopinowski - 2015


Belfer54

Recommended Posts

Cytat

Wiesz Wpszoniak.
Ale wersji Biondiego i Europa Galante nie znam. Jeśli nie znajdę tego gdzieś do kupienia, chyba mi będziesz Waść musiał to skopiować


A nie muszę kopii robić, bo tu kupisz-http://www.cdjapan.co.jp/product/WPCS-13017
Mam po dzisiejszych wykonaniach swojego faworyta- Krzysztofa Książka
Mocno, energicznie i dramatycznie, z zachowaniem melodyki wykonany Polonez, fantastycznie skoczne na polską nutę Mazurki! Wykonania te przekonywały mnie, że chyba jednak trzeba duszy Polaka by odczytywać chopinowe kompozycje w taki sposób by stawały się i atrakcyjne i niekontrowersyjne jednocześnie.
Przy tej okazji proponuję Wam zabawę- spróbujcie stawiać swoje typy. Teraz w czasie II etapu..... Ciekawe kto z nas utrafi w gust i wyczucie jurorów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

To chyba tylko Ty Wpszoniak i F1angel, bo ja np. nie słuchałem praktycznie wczoraj, dziś też od rana nie za bardzo. Widząc natomiast jakie jest zainteresowanie wśród rodaków muzyką Chopina, to chyba sobie zabawę zorganizujecie tylko we dwóch jw.
Mimo wszystko postaram się przynajmniej z tego co usłyszałem wyciągnąć jakieś wnioski - propozycje.

Co do wielu wykonań, ja przykładowo mam ok. 5 wykonań Koncertów Brandenburskich, o innych kompozytorach i wykonawcach nie wspominam. Szkoda, że w latach 80-90 pozbyłem się dużej części winyli z wieloma wykonaniami muzyki klasycznej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pisałem o grze Japonki nie grał jeszcze Krzysztof Książek.Piękny walc, zagrane z wyczuciem formy mazurki i barwny polonez na koniec, wszystko tak jak trzeba a nawet więcej.
Jak dla mnie dziś najlepszy. I bardzo trafił w to co lubię, choć nie grał awangardowo. Ale czuć silną osobowość i ogromną wrażliwość oraz pasję.

Nie ośmielę się typować zwycięzców, ale Książek na pewno zajdzie wysoko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Ty tylko pierwszy o nim napisałeś. A ja gdy go słuchałem, to wiedziałem, że napiszę o tym jak gra.
Ale niech Ci będzie icon_wink.gif . Napisałem, że w dniu dzisiejszym najbardziej mi się podobała jego gra.
A przecież to tylko dopołudniowa sesja. I są jeszcze inne dni w których będą grali świetni pianiści.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na werdykty jeszcze za wcześnie. Obyś nie musiał zmieniać zdania. icon_cool.gif

W sesji popołudniowej wszyscy na swój sposób grali dobrze. Ale to drugi etap i raczej nie ma słabych wykonawców.
Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone) grała bardzo dobrze, ale nie porywająco. występująca po niej Kate Liu (Stany Zjednoczone)
dość, że brzmiała bardziej wyraziście, to jeszcze dużo swobodniej.
Natomiast Eric Lu (Stany Zjednoczone) rozpoczynając swój minirecital mazurkiem wywołał u mnie łzy wzruszenia. Autentycznie. Następne utwory zrobiły na mnie również duże wrażenie. Mój kolejny typ do następnego etapu.
Łukasz Mikołajczyk (Polska) zagrał świetnie, tak jak lubię zaprezentował np. poloneza. Ale niestety jakoś mnie nie porwał.
Alexia Mouza (Grecja/Wenezuela), niezwykle biegła technicznie, wyrazista, ognista. Grała mniej więcej tak jak wyglądała icon_mrgreen.gif Ale jakoś nie moja bajka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Alexia Mouza (Grecja/Wenezuela), niezwykle biegła technicznie, wyrazista, ognista. Grała mniej więcej tak jak wyglądała icon_mrgreen.gif Ale jakoś nie moja bajka.

Kolego - zainteresowałeś mnie ... icon_idea.gif
Więc chciałem zobaczyć, jak wygląda ta Twoja "nie moja bajka" icon_lol.gif
... i jak gra też!
No i jestem zdziwiony, że nie lubisz "biegłych technicznie, wyrazistych i ognistych" kobiet...
Może masz uraz do Greków (tzn. Greczynek) po kryzysie (ekonomicznym) w poprzednim roku?
No dobra - koniec żartów! Przynajmniej chwilowo.

Wywiad z pianistką
https://www.youtube.com/watch?v=7fMBKlLj-jI

utwory z I etapu (z II dostępne będą pewnie niedługo...)
https://www.youtube.com/watch?v=28hDYa3q4r8
https://www.youtube.com/watch?v=_i6S4zpL6lY

Swoją drogą: Wot tiechnika!
Niedawno grali - a my możemy to sobie na spokojnie obejrzeć i posłuchać.

Pozdrawiam
PS. Tylko proszę nie mówmy teraz o wyglądzie pianistów, bo się zrobi dziwnie icon_eek.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu mnie zaintrygowałeś...

po tym koncercie
https://www.youtube.com/watch?v=6ckQo_TKHjA
wolałem się upewnić co do płci... i "normalniejszego" wyglądu.

Jak widać - kiedyś wyglądał ... trochę mniej awangardowo
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/detail/id/7330


A jak już jesteśmy przy typowaniu wyników:
to moim pewniakiem do finału jest Steinway
icon_lol.gif

Pozdrawiam
PS. A w wolnej chwili zapraszam do przeczytania
http://pl.chopincompetition2015.com/news/4...cf-63525f11640b
w skrócie - "wygrzewanie" fortepianu przed Konkursem trwa minimum rok (no dobra: "ogranie" murzyna)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy dzień oglądałem trochę na wyrywki. Moim zdaniem ładnie zagrali Polacy - tak po chopinowsku. Amerykanie (o ile wogóle są to Amerykanie) - muzykalnie, melodyjnie choć jakoś tak "niemrawo".

Dodam jeszcze, że irytują mnie debilne komentarze w "Wybiórczej". Ciekawostką jest to, że w drugim dniu I Etapu w "Wyborczej" skomentowano, cytat: "Konkurs Chopinowski: Dużo dobrych pianistów, a Chopina wciąż brak".
http://wyborcza.pl/1,75475,18965622,konkur...pina-wciaz.html

Brak słów, aby to skomentować, a jak z powyższego wynika kretynów nie brakuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją droga ciekawe które by zajął miejsce gdyby się faktycznie tam zjawił i brał udział w konkursie.
Charlie Chaplin kiedy brał udział w konkursie na swojego sobowtóra , wprawdzie znalazł się w czołówce . Jednak go nie wygrał icon_smile.gif
A w tym konkursie chyba nie chodzi o to aby zagrać czysto w duchu samego mistrza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A swoją droga ciekawe które by zajął miejsce gdyby się faktycznie tam zjawił i brał udział w konkursie.


Mam komplet wszystkich dzieł Strawińskiego przez niego samego dyrygowanych. Dobrze się ich słucha, jednak krytycy muzyczni wybrzydzali i przedkładali wykonania zrealizowane przez innych dyrygentów. Sam Chopin niektóre swoje utwory wolał słyszeć pod paluchami Lista... I tu masz odpowiedź na swoje pytanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była tylko figura retoryczna icon_wink.gif
Jestem tego prawie pewien że wielu jurorów by Go mocno krytykowało icon_smile.gif
W ogóle ściganie się w takiej kategorii jak muzyka jest dla mnie dość dziwaczne, bo jest to często bardzo niewymierne.
Kiedy ktoś nie trafia w nuty można powiedzieć że gra źle (czasem )
W takim konkursie kwalifikują się ludzie którzy takich błędów nie robią.
Tu można mówić o odczuciach subiektywnych lub przyjęciu jakichś kryteriów nie zawsze zbyt trafnych.
Kiedyś spotkałem się z opinią że gdyby Chopin urodził się w 20-stym wieku był by Jazzmanem icon_smile.gif
Ponoć jako muzyk miał skłonności do dość luźnych interpretacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, muzyka to nie sportowa dyscyplina. Artur Rubinstein, który w czasach swojej największej dyspozycji fizycznej był uwielbianym przez chyba wszystkich melomanów "połykał" nuty, do czego się zresztą przyznawał. On chyba również nie przeszedłby pierwszego etapu współczesnego konkursu.
Nie krytykuję koncepcji organizowania konkursu, zwłaszcza chopinowskiego... Niech se będzie, bo prawdziwi artyści i tak sobie poradzą i bez niego, czy innych konkursów. Są różne drogi do sukcesu... Jest i ta ścieżka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kiedyś spotkałem się z opinią że gdyby Chopin urodził się w 20-stym wieku był by Jazzmanem icon_smile.gif


Chopin, który cyzelował swoje kompozycje długo i cierpliwie, z licznymi poprawkami? Oj, chyba nie mógłby. To łatwiej byłoby Mozartowi się dostosować do wymogów jazzu, który kompozycje kończył zanim je napisał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę moich refleksji z końcówki przed - popołudniowej, z tego co udało mi się usłyszeć.
Japonka Onoda, piękne granie. Podobało mi się. W końcu to co lubię w muzyce Chopina.
Osokins – kolejne jego eksperymenty, co z tego wyniknie – talent, technika i poza tym pustka, brak emocji i chopinowskiego ducha. Zastanawiam się co się ludziom podoba w grze Łotysza.
Ale są gusta i ....
Koreańczyk - podobnie jak u Japonki słychać, czuć było ducha Chopina.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Osokins – kolejne jego eksperymenty, co z tego wyniknie – talent, technika i poza tym pustka, brak emocji i chopinowskiego ducha. Zastanawiam się co się ludziom podoba w grze Łotysza.


Co się babom podoba w grze Łotysza... Zaklaskałyby mnie na śmierć, gdybym w ich tłumie pojawił się z jakim pomidorem nacelowanym na tę czarną czuprynę... Cholercia!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie, że też tego nie mogę pojąć. Komentatorzy w studio w sposób delikatny, aczkolwiek jednoznaczny odnieśli się do jego gry.

Słucham sobie ciągu dalszego dzisiejszych przesłuchań i jest piknie. Podobała mi się gra Kanadyjczyka i Rosjanina, Japonka Sudo też ładnie się zaprezentowała.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...