Skocz do zawartości

XVII Konkurs Chopinowski - 2015


Belfer54

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Słucham właśnie (jak i Wy) allegro z e-mollowego koncertu w interpretacji Osokinsa i... Dość mroźno, drzewa bez liści i wiatr niewielki, trochę leniwy...
Gdy Aimi Kobayashi grała była słoneczna, też jesienna, ale z całą paletą barw... To był raj prawie. Świat Osokinsa to opustoszały krajobraz po katakliźmie, bez dramatu bo któż miałby dramatyzować? Ten krajobraz przecież bez ludzi....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W studio TV Kultura spodobało mi się stwierdzenie o Łotyszu: za mało Chopina w Chopinie.
Oraz opinia, że w ten sposób to można grać paru innych kompozytorów - ale nie Chopina.
Albo że jak już by chciał grać w ten sposób - to na pewno nie na Konkursie, ale na jakimś recitalu.

A faktycznie było sporo krytycznych uwag pod jego adresem - choć zdarzały się korzystne komentarze internautów na jego temat (tzn. raczej w stylu "a ja go lubię/podoba mi się jak gra").

Więc ja się pytam: w jaki sposób dotarł tak daleko w tym Konkursie?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam Panowie, zejdźcie już z Agerich, bo jej duszno icon_wink.gif
Ja myślę, że Osokins zaszedł tak daleko, bo jest medialny, ciekawy na swój sposób. Oblicze współczesnego świata muzyki zmienia się i nawet Watykan muzyki poważnej musi złagodzić doktrynę. A przynajmniej robić takie wrażenie.
Łotysz grał nieźle, ale niestety wypadł blado przy Nehringu, Lu i Kobayashi. Dziś musiał utemperować swoją indywidualność, bo grał z orkiestrą.
Tu już nie da się tak gwiazdorzyć.
Ja jutro czekam na Richarda-Hamelina. Tony Yang też na pewno zagra pięknie.
Myślę, że ktoś z tej piątki znajdzie się w czołowej trójce. Ale oczywiście trzeba jeszcze posłuchać trzech osób, które zagrają jutro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się przypomniało w związku z CHARLES RICHARD-HAMELIN'em, a to mianowicie, że dla wytwórni Hyperion komplet (prawie) utworów fortepianowych Charlesa-Valentina Alkana (dla niewtajemniczonych napiszę- kumpla Chopina) nagrał znakomity kanadyjski pianista MARC-ANDRE HAMELIN
Przy okazji polecam te nagrania. Mam, więc wiem co piszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak różnie może brzmieć Yamaha pod różnymi palcami. Shishkin powoduje, że instrument upodabnia się momentami do klawesynu (i to nie jest komplement). Oczywiście są bardzo ciekawe i pięknie zagrane frazy, ale jak włącza tego swojego "kałasznikowa", wszystko za szybko idzie.
Świetny technicznie, wyrazisty, ale momentami nierówny. Jakoś nie wciągnęła mnie całościowo jego gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy...czekamy...czekamy...

Konkurs Chopinowski się skończył - czekamy na werdykt.
Konkurs 20lecia Audio się skończył - czekamy na wynik ostatniego dnia.

A jutro (tzn. dziś) jeszcze tylko koncert laureata.
To co będzie pojutrze i jeszcze później? Smutno... aż do AudioShow będziemy czekali na ciekawe wydarzenia...

Dobrze, że relacje z Konkursu (już jako archiwalne) są dostępne w sieci i w każdej chwili można będzie posłuchać i obejrzeć. icon_razz.gif

Pozdrawiam
PS. Za lat kolejny Konkurs Chopinowski - a może również będzie coś ciekawego na 25lecie AUDIO???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...orbraziłeś się na wykonawców, że nie słuchasz koncertów?


Nie, nie obraza jakimś powodem, że "odpłynąłem" w inną muzykę. Raczej bałem się przesytu,- wciąż Koncert E-moll!

Belfrze, zapomniałeś o Karlheinzu Stockhausenie, który w utworze "Gruppen" rozmieścił 3 orkiestry wokół publiczności, dyrygowane przez trzech dyrygentów grające również równocześnie w różnej konfiguracji. Niestety, gdyby Twoją propozycję zrealizować to byłaby to kopia tylko, jednak sądząc po pierwowzorze- pomysł znakomity.

Teraz, jak Wy, czekam na wyniki.....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stało się.
NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO
II nagroda (25.000 €) i srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN
III nagroda (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU
IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU
V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG
VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN

WYRÓŻNIENIA (4000 €):
ALJOŠA JURINIĆ
AIMI KOBAYASHI
SZYMON NEHRING
GEORGIJS OSOKINS

Czy tego się spodziewaliście?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie wybór jury (wg mnie) powinien satysfakcjonować, bo złe tendencje do zbyt dowolnego interpretowania Chopina nie zostały nagrodzone. Owszem, Łotysz wyróżniony został bo się wyróżniał... Ja spokojnym, bo nie muszę kasy przeznaczać na nowe edycje Chopinowych kompozycji. Objawienia nie było, więc z przyjemnością posłucham n'ty raz ulubieńców- Rubinsteina i Blechacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy tego się spodziewaliście?


Nie do końca...

Miałem nadzieję, że w pierwszej piątce znajdzie się zarówno Szymon Nehring, jak i Aimi Kobayashi.
Ale to, że pierwsza trójka będzie wysoko nie jest chyba zaskoczeniem - po ich wykonaniach finałowych...

W każdym razie taka dokładnie kolejność medalistów była mimo wszystko trudna do odgadnięcia.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...