Skocz do zawartości

Prośba o dobór kolumn do Yamahy A-S501


Frantic

Recommended Posts

Witajcie.

Nowy jestem na tym forum, ale muzyki na sprzęcie stereo słucham od lat więc od razu zaznaczam, że nie przesiadłem się dopiero co z komutera i mp3 icon_smile.gif

Obecnie szukam kolumn (najlepiej podłogowych z uwagi na małe dzieci) w budżecie do max 3000 zł (żona mówi o 2500 zł ale to się da przejść icon_wink.gif

1. Salon ma 20m2
2. Kolumy będzie napędzał zestaw Yamaha A-S501 + Atoll CD50Se-2
3. Muzyka jakiej słucham to Rock, Metal, Blues, Pop itp...(Metallica, Deep Purple, Pearl Jam, AC/CD ale tez Sting, Diana Krall, Bruce Springsteen....) jak widać sporo różnorodnej
4. Nie mam możliwości odsunięcia kolumn od ściany tylnej dalej niż 50 cm

Zdaję sobie sprawę, że najlepiej i nic tego nie zastąpi to posłuchać samemu. Ale nie każdych kolumn mam możliwość, a druga sprawa już nie raz się przekonałem, że to co urzeka w salonie audio, nie koniecznie urzeknie już w swoim pokoju.
Proszę o podpowiedź czym najbardziej się zainteresować.
Na mojej liście są:

Audio Academy Phoebe III
Tannoy Mercury V4i
Indiana Line
Q Acoustic 3050i
Melodika BL40
Pylon Audio Topaz 20
KEF Q700

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi oraz opinie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzekły mnie jakis czas temu Castle Knight 4...słuchałem ze znajomym w salonie audio...Cudne brzmienie, nie męczące ale wystarczająco detaliczne a w szybszej muzyce rockowej również dawały fundament basowy, który nie buczał a był mocny i rytmiczny.

Kupił te kolumny i u niego nastał problem...o ile góra i środek pasma dalej urzekały o tyle bas w jego przpadku zmienił się diametralnie...rozlewał się... nie było tej dynamiki. Ale zaznaczam , że to nie było w połączeniu ze wzmacniaczem Yamahy. Nakreslam tylko jak odsłuch w sklepie różnił się od tego później u siebie w pokoju odsłuchowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko jest nieco subjektywne, te propozycje kolumn są ciekawe. Słuchałeś ich? Chyba najmniej atrakcyjna jest tannoya v4i, poprzednik tzn, v4 jest tańszy...
Świetną kolumną jest. AA phoebe, pytanie czy nie za detaliczną, bo słuchałem na pioneerze i denonie, które są ciut mniej dokładne w górze, a i tak miałem wrażenie że muzyka rozłożona jest na czynniki pierwsze, aczkolwiek melodyjnie.
Złotym środkiem moze być melodika bl 40- , energetyczny dźwięk, solidne niskie tony, moze tez q acoustic( choć znam model 2050i), jak rowniez indiana line nota 550( bez konkurencji jak dla mnie w cenie kolo 1600)
W tym budżecie spokojnie znajdziesz Monitor audio RX6( fornir), lub model niższy BX 6 , a może wystarczy bx5 bo to ta sama klasa co ten tannoy, melodika bl 40 ?
Jak nie lubisz ostrej góry , a dobrą kontrolę i zróżnicowanie brzmienia polecam też Elac, czasem za 3 tys trafia się elac Fs147( wstęgowy jet), lub 68.2 , ciężko te kolumny zaskoczyć jakimś utworem.
Z detalicznie grającą yamahą nieźle zgrywa się dość łatwo dostępny magnat quantum 675 - ma niezłą podstawę basową.
Choć za 3 tys można poszukać lekko używanych frykasów po ogłoszeniach i portalach, a czasem trafia się coś blisko domu!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Sądzę że warto rozważyć Pylon Audio Sapphire 25 . Te kolumny powinny sprawdzić się na muzyce której słuchasz i do tego są przewidziane do ustawienia dość blisko tylnej ściany. Do tego dobrze powinny się zgrać z wzmacniaczem który masz. Dla siebie wybrał bym KEF Q700 tyle że je można kupić jako nowe po 3tyś za sztukę. Dlatego jesli masz możliwość kupić 2 w cenie jednej to może warto spróbować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Indiana Line Nota 550 słyszałem ostatnio wiele dobrego, za brzmienie jak i również wykonanie.
Ostrej góry nie lubię, ale lubię przestrzeń, lubię słyszeć niuanse.
Pylon Sapphire 25 tez mi się spodobały z wyglądu i musze posłuchać. Miałem okazdję posłuchać Pearl 25 ale nie do końca pasowało mi ich brzmienie. Jednak to tez inna półka cenowa.
Poczytam i poszukam tez tych Elaców. Do tej pory nie mialem z nimi styczności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego opisu wynika, że szukasz kolumn o dobrym wypełnieniu, plastycznej górze oraz dobrym, dynamicznym, szybkim i odpowiednio kontrolowanym basie. To dużo czynników, których połączenie w jednej kolumnie w zadanym przedziale cenowym może być trudne,
Wydaje mi się, że sprawdzą się u Ciebie kolumny Pylon Audio Sapphire 25, moze byc jedynie zbyt mało ciepła, wypełnienia środka. Jeśli niezbyt wyeksponowany dół pasma odpowiada Ci, to koniecznie odsłuchaj Audio Academy Phoebe III, to bardzo dopracowana konstrukcja, chociaż konkurencją może okazać się wspomniana przez Ciebie kolumna Q Acoustics QA3050. Z mojej strony do listy dopisałbym jeszcze Cambridge Audio Aero 6.
Jeśli budżet udałoby sie jeszcze trochę zwiększyć, na pewno świetnym wyborem byłby Audiovector X3.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiscie służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poczytam i poszukam tez tych Elaców. Do tej pory nie mialem z nimi styczności.


Najtańsze serie Elac bywają w MM ( niemiecka marka) tak jak Canton, jednak serii elac 57.2 / 58.2 nie polecam bo jest trochę drogawa względem tego co oferuje.
Natomiast 68.2, czy FS 147 z wstęgowym jetem ( i droższych) można posłuchać np. w Top HiFi w różnych miastach i raczej warto w kontekście tego co piszesz, zwłaszcza że podłączą Ci tam Yamahę bo są jej dilerem.
Masz kolejną sugestię od forumowiczów co do AA Phoebe III i Pylon Saphire , wiec chyba też warto, tak jak inne wspomniane Melodika Bl 40, Monitor Audio. Przydałaby się wycieczka do sklepu aby znaleźć punkt odniesienia, zaczepienia, to się opłaca na przyszłość, nie kupujesz na miesiąc przecież .
Cytat

O Indiana Line Nota 550 słyszałem ostatnio wiele dobrego, za brzmienie jak i również wykonanie.


Słuchałem jej z trzy razy na różnym sprzęcie, ostatnio kupił je mój kumpel ( po odsłuchu) i zawsze robią dobre wrażenie, pozytywne, niemniej jak masz do wydania tysiaka więcej i masz sporawy pokój, możesz nie iść nawet na małe kompromisy i kupić lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja trochę ukierunkowana ze względu na Twój wzmacniacz.
Chodzi o to, że gra on dość specyficznie. A także o to, że za te pieniądze (o ile kupiłeś nowy) można by wybrać starszy i dużo lepiej grający.

To samo tyczy się kolumn. Byłoby pewnie trochę ciekawych propozycji w okolicach 3 kzł, jak Castle Chester czy Ruark Prologue II, ProAc Studio 125, ale obawiałbym się ich podłączać do tego wzmacniacza. Nie ze względu na moc, ale na jakość, sposób grania wzmacniacza, jego klasę.

Można by się zastanowić jeszcze nad Audio Academy Hyperion IV (lepsze niż Phoebe III).
Chodzi o to, że jak jakieś kolumny są lepsze, grają bardziej rozdzielczo, precyzyjnie, czy w sposób lepiej odwzorowujący inne aspekty dobrego dźwięku, potrzebują wsparcia elektroniki. A przynajmniej by nie przeszkadzała w osiągnięciu dobrego brzmienia icon_wink.gif

Może rzeczywiście PA Sapphire 25?
KEFów Q700 dla siebie bym nie wybrał. Są bardzo poprawnie grające, teoretycznie lepsze niż Pylony czy Indiana Line, ale nie mają tego "czegoś"
Co wybrałbym dla siebie w tym budżecie, to nieistotne, ponieważ takie kolumny raczej nie leżą w kręgu Twoich zainteresowań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...