Skocz do zawartości

wzmacniacz + głośniki stereo do ok 7000 zł


Barthez

Recommended Posts

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post, jednakże z porad tego forum bardzo często korzystałem. Teraz trafiłem na ścianę i w związku z tym proszę o pomoc. Poza tym witam wszystkich.

Otóż poszukuję zestawu audio składającego się z parki głośników podłogowych i wzmacniacza stereo w granicach łącznie do 7 000 zł (pomijamy kable itp).

Jeszcze posiadam zestaw:
Denon avr 1911, komplet głośników Dali Concept 6 + sub. Zestaw sprzedaje, gdyż kilka lat temu sądziłem, że kino domowe to świetna sprawa, jednakże zestaw w systemie 5.1 chodził łącznie kilkadziesiąt godzin, ja zaś doceniłem system i brzmienie stereo.

Pomieszczenie jakie posiadam to pokój ok 18 m2 (prostokąt) więc od czoła głośnika do uszu mam ok 2,7 - 3.0 m, więc duże konstrukcje odpadają, jednakże chcę podłogówki.

Mam delikatne doświadczenie w odsłuchach i moje preferencje są następujące. Lubię jak środek pasma jest słyszalny, rozbudowana scena, przyzwoita detaliczność, precyzja, basy muszą być miękkie i delikatne (żadne dudnięcia, pudełka), aczkolwiek słyszalne, górę też cenię.
Dali bardzo mi odpowiada charakterystyką (miękki bas, w miarę przyzwoita selekcja jak na cenę), długo miałem też do czynienia z Dali Zensor 7, jednakże oczekuję czegoś więcej. Muzyka jaka będzie leciała jest bardzo zróżnicowana, od klasyki po rock (często pliki flac). Jako źródło chcę wykorzystać przede wszystkim laptop (pliki flac), aczkolwiek nie tylko. Nie myślę na razie o gramofonach itp.

Bardzo dużo czytałem o sprzęcie, jeszcze na odsłuchach nie byłem, ale niebawem się wybiorę. To co wybrałem (bez odsłuchu) wstępnie ze wzmacniaczy to:

- Marantz 7005 (ma usb do kompa, omijamy kartę dźwiękową). Na allegro dosępny w granicy 3 500. (z opisów preferencja, ale nie słyszałem)

- Rotel RA 12

- Xindak XA 6800 (a może Xindak A 06 i DAC do połączenia z kompem np Dr DAC 3 ? ) (obecnie połączone mam ampli z laptopem Creative SB XFi USB po optyku)

- Arcam FMJ A19 ???????



Głośniki o których myślę:

- Dali Ikon 6 MK2 (sentyment do barwy dźwięku z Dali, dobre oceny)

- Monitor Audio Silver 6 ( ponoć klasa )

- Cabasse MT 31 Jersey (słszałem model zbliżony w parze z Marantzem budżetowym jakimś, było pięknie)

- Monitor Audio RX 8 (chyba za duże?) lub Bronze 6? ( nie za słabe?)

- Polk Audio RTi A7 ???

- Paradigm Monitor 11v7 ???

- Boston Acoustics M 340 ????



Chciałbym ,żeby jakość wzajemnie się nie wykluczała, np nie za dobry wzmak w stosunku do głośników i odwrotnie.

A może coś taniej znajdę ?? , co brzmi także bardzo dobrze? (np Denon 720 ?) Sprzęt chcę nowy, ma służyć latami.

Proszę uprzejmie o sugestię, pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dobrze że masz już utartą pewną ścieżkę. Będzie łatwiej.
Zacznę może od koncepcji łącznej budżetu. Jeśli wydasz 3500 zł na wzmacniacz zostanie 3500 zł na kolumny. Lepiej zestawić prostsza elektronikę z lepszymi głośnikami. Nie żebyśmy znowu schodzili do Denona 720 AE który jest raczej wybierany w budżecie zestawu do 3000 zł.

Czytając Twoje preferencje dźwiękowe pierwsza myśl jaką pomyślałem to kolumny Tannoy Revolution DC6T, dźwięczne z delikatnym aczkolwiek słyszalnym basem i magiczną średnica z wokalami. do tego są bardzo czyste na górze. Super opcją są także nowe Tannoy Revolution XT6F, poprawiono w nich zejście dolnego pasma i dynamikę a zachowano bardzo dobrze grające wokale i górę. Na prawdę kolumny nad którymi warto się pochylić.

W przypadku wyboru Dali. Model IKON 6 MK2 to zupełnie inna konstrukcja niż koncept czy Zensor. Oprócz podobnego koloru głośników niskośredniotonowych na tym kończą się podobieństwa. Kolumny grają zdecydowanie bardziej dynamicznie ale też ostro i wyraźne na górze. Średnica jest nieco wycofana a wstęgowy wysokotonowy powoduje że na tym skupiamy uwagę. Kolumny wrażliwe na złej jakości pliki. Bardzo dobrze wykonane i ładnie komponujące się z otoczeniem. także polecam.

Ma Silver 6 nieco przereklamowane. Biorąc pod uwagę cenę można wybrać lepiej (jak wyżej). Biorąc pod uwagę że kolumny są od niedawna widać już parę ogłoszeń ze sprzedaży rynku wtórnego zarówno 6 jak i 10tek.

Co do wzmacniacza. Polecam dobrać go do pierwsze wybranych kolumn jednak konstrukcje Marantz PM 6005, NAD 356BEE, Yamaha AS700 itp.

W razie pytań lub wycen zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
jeśli zależy Ci na uzyskaniu możliwie najlepszego dźwięku, moim zdaniem zwróciłbym Twoją uwagę na urządzenia bardziej zaawansowane, marek specjalizujących się w typowych systemach hi-fi.
Na pewno spójrz na wzmacniacz hybrydowy Vincent SV-500. To świetne połączenie mocy, dynamiki, szybkości tranzystorowej końcówki mocy z ciepłem, plastycznością lamp, zastosowanych w przedwzmacniaczu. Drugą opcją jest wzmacniacz Rega Brio-R. To szybki, bardzo muzykalny dźwięk. Nie jest to wzmacniacz idealnie neutralny i kierowany do audiofila, który będzie analizował każde nagranie. To wzmacniacz, który daje niesamowitą przyjemność z odsłuchu.
Kwestia kolumn - jeśli stawiasz bardziej na czystość dźwięku, świetny środek pasma i plastyczną górą, spójrz proszę na podłogówki Kudos X2, które teraz są w bardzo atrakcyjnej ofercie cenowej. Warto posłuchać polską konstrukcję Audio Academy Phoebe III oraz kolumny Rega RS3.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza wymienionymi powyżej, myślę że znajdziemy jeszcze kilka innych, równie ciekawych opcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja podpowiedź jest taka, że w budżecie który posiadasz możesz kupić zestaw zdecydowanie lepiej grający niż te wszystkie nowe urządzenia.
Nie napisałeś w swoim profilu skąd jesteś.
Jeśli gdzieś z większej aglomeracji mógłbyś szukać takiego sprzętu w okolicy i odsłuch także pewnie byłby możliwy, u sprzedającego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś z (rejonu) Olsztyna, to wpisz to pod awatarem. Nikt już nie będzie musiał pytać (za jakiś czas).

Co do środków na audio, tu jakby nie ma zbędnych wydatków, jeśli komuś zależy na jakości dźwięku.
Zazwyczaj coś lepiej grającego więcej kosztuje. Oczywiście nie zawsze, bo można znaleźć rzeczy tańsze i nie gorsze, ale trzeba się znać na tym,
potrafić dobrać kolumny do pomieszczenia a wzmacniacz do kolumn i do tego źródło a całość dopełnić odpowiednim okablowaniem.
Poza tym system musi trafić w gust słuchacza.
Kompletowanie zestawu zazwyczaj można zacząć od kolumn, bo najbardziej oprócz pomieszczenia wpływają na dźwięk.
A dopiero do nich dobierać resztę.
Czasami jeśli zna się swój gust brzmieniowy (jaki rodzaj dźwięku się lubi), można kupić wzmacniacz. Szczególnie jeśli się trafi dobry w okazyjnej cenie.
I później jeździć z nim na odsłuchy, w poszukiwaniu kolumn.

Nie wiem, czy się jasno wyraziłem, ale chodzi mi o to, że dużo lepiej, może nawet rewelacyjnie, zagra sprzęt używany.
W takim budżecie można by już znaleźć taki w bardzo dobrym stanie wizualnym i oczywiście technicznym.
No to jak, szukamy używanego? Choć pewnie z okolic Olsztyna nie będzie zbyt wielkiego wyboru.

Na odsłuch warto się jednak wybrać do kilku salonów, Utwierdzisz się w przekonaniu jaki dźwięk Ci odpowiada a jaki nie bardzo.
Zabierz ze sobą kilka zróżnicowanych i doskonale znanych Ci nagrań i tych słuchaj,
A zestawów radzę odsłuchać 2 - 3 razy droższych niż wynosi Twój budżet, bo taką jakość dźwięku będziesz miał jeśli kupisz używany i dobrze dobrany.

I taka refleksja. Biorę tu pod uwagę to co pisałeś o dźwięku.
Dlaczego kolumny podłogowe? Słuchałeś dobrych monitorów, czy to raczej obawa, że mniejsze dobrze nie zagrają?
A to błąd w myśleniu, ponieważ kolumny standowe w podobnej cenie jak podłogowe na ogół w większości aspektów grają lepiej.
Niskich tonów i tak nie chcesz mieć jakichś potężnych, mocnych. Choć naprawdę zdziwiłbyś się jak niektóre dobre monitory radzą sobie z niskimi tonami, jak mogą mocno zagrać i dość nisko zejść.
Oczywiście być może są inne przesłanki, dla których wybierasz podłogówki. Napisz coś o tym.

Mam nadzieję, że czytałeś o akustyce i ustawianiu kolumn. Jeśli nie, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to podeślę Ci ciekawe materiały.
Akustyka pomieszczenia odsłuchowego to bardzo ważny a jakże często lekceważony temat. Bez tego nawet najlepszy zestaw może zagrać dużo poniżej swoich możliwości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że żadna kwota nie będzie za mała, jednakże ja umiar chciałbym zachować.
Na pewno dobrym wyjściem jest poszukanie czegoś używanego, jednakże ja chcę sprzęt nowy, no nie ufam w używki, nigdy nie wiadomo co się z nimi działo wcześniej. Używki wykluczam, nawet kosztem dźwięku (niestety).

Co do wielkości kolumn, hmm
wiem, że dobre podstawkowe zagrają ładnie,jednakże także kwestie wizualne mają znaczenie ( podłogówki świetnie pasują mi do wnętrza). A jakiś przykład dobrych podstawkowych ?

O akustyce za dużo nie czytałem, z chęcią poproszę o tą lekturę, zaraz na PW podam adres.

Wspomnę jeszcze, że byłem w kilku salonach audio, sprzedawcy bardzo zachwalali głośniki Klipsch (R-26F, RP 250F), co o nich sądzicie?
Bardzo odradzali Marantza, Xindaka, polecali takie jak Atoll, C Audio.

Jasne, że na odsłuchy się wybiorę, jednakże warto uszczuplić listę życzeń myślę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czytając o Twoich preferencjach muzycznych, wielkości pomieszczenia oraz o kwocie budżetu, polecam poniższe modele wzmacniaczy (kolejność dowolna):
- Marantz PM7005,
- Creek Evolution 50A,
- Music Hall a35.2,
- Audiolab 8200A.

Do ww. wzmacniaczy proponuję na odsłuch dobrać:
- Dynaudio DM 2/7(kolumny podstawkowe),
- Dynaudio DM 2/6 (kolumny podstawkowe),
- Bowers & Wilkins CM1 S2 (kolumny podstawkowe).

P.S.
Według mnie Atoll (przynajmniej model 100) nie gra zbyt rozdzielczo.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthez nie chcę Cie namawiać na Marantz-a, bo nie jest to w mojej intencji, ale moim zdaniem uwzględniając Twoje preferencje powinieneś wziąć go pod uwagę. Słuchałem tego modelu w zestawieniu z dwoma różnymi parami kolumn i wypadł za każdym razem dobrze. Na pewno jest to sprzęt rozdzielczy. Z moich doświadczeń wynika, że również dość "przezroczysty" tj. podatny na pozostałe elementy toru audio.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za namowa f1angel udalo posluchac mi sie glosnikow podstawkowych B&W CM5

Fakt, bylem pod wrazeniem tak niepozornego wygladu w stosunku do tego jak zagraly.
Absolutnie basu nie bylo malo, szczeolowosc zwrocila moja uwage oraz odwzorowanie instrumentow. jednym slowem bardzo dobrze to zagralo.

Raczej na tym typie glosnikow sie skupie i stad prozba, co warto dorzucic do porownania w podobnym budrzecie?
Jako wzmacniacze wstepnie wybralem:
rotel ra12, C A Azur 651A, moze NAD. a moze i do tego jakies sugestie ? sprzet chce nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Cambridge audio 651 mnie uprzedziłeś, bo skoro bierzesz pod uwagę Marantza 7005 warto CA posłuchać bo jakoś się wpisuje w to co oczekujesz. Z racji że tańszy więcej zostanie na kolumny.
Natomiast wspomniany Xindak A06 nie wpisuje się w to co chyba chcesz, w każdym razie daleko mu do brzmienia wymienionych i nie chodzi o cenę.
Z wymienionych kolumn to Monitor audio RX6, sugeruję też odsłuch niedużych podłogowych ElacFS-147 ( masz salon w mieście) kosztowały koło 5 tys http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...kowe/476-fs-147 , a teraz są czasem za niewiele ponad 3 tys są do wyrwania.
Oczywiście dobre podstawkowe, jak np te wspomniane, też warto posłuchać o ile masz w planach też standy .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthez jeśli podoba Ci się dźwięk Bawers-ów, to moim zdaniem jeżeli docelowo chcesz mieć dźwięk rozdzielczy ze swego systemu stereo, powinieneś zainteresować się CA 651. Co prawda tego modelu nie odsłuchiwałem, ale słyszałem model Azur 851, więc może 651 zachowuje namiastkę tej rozdzielczości co flagowy model.
Natomiast biorąc pod uwagę Twoje preferencje, raczej odradzał bym parowanie NAD-a i B&W CM5. Uważam, że w tej konfiguracji nie uzyskasz dużej rozdzielczości dźwięku, co najwyżej mocno zaakcentowane niskie tony. Słuchałem B&W CM5S2 z NAD C375 BEE i NAD C546 BEE (CD) i myślałem, że bas wybije mi zęby icon_mrgreen.gif .

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin B. dzięki za radę.
Na razie tylko tego udało mi się posłuchać, było przyjemnie jednakże nie mam punktu odniesienia.

Kompletując listę do odsłuchania mam na niej na razie

B&W CM5
Kef R300
Monitor Audio Gold 50
XAVIAN NEOX 1
Dali Ikon 2 MK2 Lub Opticon 2
Focal Aria 906

Myślę, że powinienem z nich coś wybrać. Dźwięk jak najbardziej rozdzielczy, detaliczny, średnie, wyższe pasma szczegółowe.

Znajomy amator stereo bardzo mnie namawia na wzmacniacz Atoll "setkę", jednakże wzmacniacz to jeszcze wielka niewiadoma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, lecz zasięgnąłem opinii u znawców. Mówią, że dac w tych urządzeniach jest kiepskiej jakości, azur puszcza tylko 16 bit i 44 .
coś kosztem czegoś.

wg opinii lepszym rozwiązaniem jest tańszy wzmak bez dac plus dac zewętrzny, separacja układów lepsza, jednakże to tylko wyczytane przeze mnie, nie wiem czy tak jest w rzeczywistości.

Marantz ma też wejście usb, więc też pasuje Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dlatego napisałem że Marantz ma lepszej klasy DAC ( faktycznie jest też usb).
Jednak obawiam się że nieco lepszy DAC nie nadrobi "gorszej" jakości wzmacniacza i nie wyniesie podstawowego modelu wzmacniacza, na poziom czy dwa wyżej, bo podstawowy wzmacniacz ma też inne ograniczenia. Oczywiście gdybyś planował, a nie sądzę, zastąpić wspomniane marki ich podstawowymi wersjami .
Tu faktycznie należałoby samemu posłuchać i zastanowić się co ważne, a co ważniejsze.
Zresztą pomijając już tę kwestię proporcji klasa DACa i klasa wzmacniacza, przecież nie masz chyba całej muzyki tylko na komputerze, masz lub planujesz odtwarzacz do CD i wtedy można ( choć można też nadal przez dac) puszczać muzykę z CD kabelkiem rca bezpośrednio do wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, odtwarzacz planuję. Jednakże z tego co wyczytałem dobrym rozwiązaniem może być puszczanie płyt cd z poziomu kompa przez właśnie dac, jednakże nie mam pojęcia jak w praktyce się sprawdza.

Podstawowego wzmacniacza jasne że nie chcę, chrapkę mam posłuchać Atoll 100. Wychodzę z założenia, że kupić raz, ale na lata. Temu jestem także i tu. Wobec czego wdzięczny jestem za wszelkie sugestie i podpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer szczególnie dobrze sprawdza się przy odtwarzaniu plików bezstratnych. Można wtedy uzyskać lepszą jakość niż wtedy gdy odtwarzamy płyty z CD. Płyty odczytywane w czasie rzeczywistym w którym jest odtwarzana muzyka obarczone są sporymi ilościami błędów odczytu. Przy odczycie CD normalne jest to że ilość błędów w ciągu sekundy przekracza setkę. Śledzenie ścieżki o szerokości 1 mikrona nie jest łatwe. Dopuszczalne bicie osiowe sięgają wielu szerokości takiego rowka na którym są pity. Płyta CD do dobrego zgrania powinna być odczytywana trzyprzebiegowo. Przy takim zabiegu eliminowane są bity różniące się i w ten sposób eliminuje się ich zdecydowaną większość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...