Skocz do zawartości

Dobór audio i głośników / soundbar


adner

Recommended Posts

Witam,

proszę doświadczonych audio-maniaków o dobór głośników (może soundbar)... a może całego zestawu. Lubię posłuchać muzyki, czasami radio, od czasu do czasu film. Mam telewizor na ścianie i... dość nietypową szafkę z rurą od przodu (zdjęcie w załączniku). TVk to jakiś standardowy LG. Amplituner Onkyo ht-r518.

Ze względu na umiejscowienie i nietypową szafkę... niestety kolumny stojące odpadają. Zastanawiałem się nad małymi stojącymi lub soundbar... ale mam sport wątpliwości, czy rura od szafki nie będzie przeszkadzała. Wieszać na ścianie nie bardzo mogę - bo położony jest tynk ala-beton, przewody by brzydko zwisały... nie mogę dziurawić ściany. W pomieszczeniu można postawić gdzieś subwoofer (bezprzewodowy). Teoretycznie z tylu można postawić dwie małe satelitki na stojaczkach... ale kanapa jest przy samej ścianie, więc średnio. Pokój ma około 35m2.

Założenia: wzmacniacz może zostać, ale mogę też wymienić. Budżet "rozsądny". Kilka tysięcy... może trochę więcej (tak pod 10k). Powinno być radio, super jeśli w przypadku wymiany amplitunera byłby sprzęt z radiem internetowym. Na pewno możliwość podłączenia satelity, konsoli, DVD (hdmi).

Liczę na Wasze doświadczenie i pomoc,
Piotr

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ze względu na umiejscowienie i nietypową szafkę... niestety kolumny stojące odpadają.
Zastanawiałem się nad małymi stojącymi lub soundbar... ale mam sport wątpliwości, czy rura od szafki nie będzie przeszkadzała.

To w końcu stojące (czytaj: podłogowe) kolumny mogą być czy nie?

Powierzchnia 35metrów to sporo jak na soundbar.

Więc albo jednak kolumny podłogowe, albo podstawkowe umieszczone na podstawkach stojących na szafce (wtedy ominiesz problem rur - bo zrobisz podstawki które będą frontem wchodziły pod te rury).

Jest też możliwość inna - system oparty o dobry subwoofer oraz wyższej klasy satelity (czyli komplecik za minimum 5 tysięcy za sam zestaw kolumn 5.1).
Jednym z lepiej grających w tej cenie (i bardzo ładnym) jest zestaw Tannoy Arena
http://allegro.pl/tannoy-arena-5-1-gratis-...5299195660.html
występuje w dwóch wariantach - z różnymi subwooferami (TS-300 oraz TS-500) i różnymi kolumnami
http://allegro.pl/tannoy-arena-highline-50...5740206643.html

Budżet jest fajny, więc warto też wymienić amplituner - bo Twoje Onkyo jest dość prostym modelem.
No i kupując komplet amplituner + kolumny można liczyć na niezły rabat icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe odpadają... bo po prawej stronie ścianki z TV wchodzi się do kuchni a po lewej jest przedpokój. Od TV do kanapy jest jakieś 3,5 m.

Patrzyłem na kilka zestawów, np. Bose 135... albo same kolumienki na przód KEFa... tylko kompletnie nie mam pojęcia jak to wszystko podobierać, żeby efekt był dobry icon_smile.gif

Subwoofer OK, ale satelitki ustawione z tylu - przy kanapie mogą nie spełnić roli - bo kanapa jest podsunięta pod samą ścianę. Chyba, że myślałeś o satelitach z przodu. Patrzyłem na KEF T301... tylko jaki subwoofer? Bo musi być bezprzewodowy - nie mam jak położyć przewodu.

P.S.
Dodałem plik z rzutem pomieszczenia.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satelitki z tyłu możesz przymocować do ściany - poniżej masz fotki jak to wygląda
http://allegro.pl/tannoy-arena-set-czarny-...5741683983.html

Masz położone kable na tył albo korytka na kable by nie dziurawić ścian?
Bo podejrzewam ze nie chcesz kłaść kabli albo dziurawić ścian...

Sub możesz postawić także z przodu przy szafce.

Bezprzewodowy sub też może być - ale w tej chwili nie podpowiem Ci jaki.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub bym postawił po prawej przy ścianie okiennej. Z przodu będzie przeszkadzał przy przechodzeniu z kuchni do korytarza. Satelitki mogę powiesić na ścianie... chociaż wolałbym na stojakach.

Tannoy wyglada niezłe (standard bo highline ma wolnostojące głośniki przednie). Tylko kolor nie brąz ale szary / czarny (http://allegro.pl/tannoy-arena-5-1-gratis-podstawki-eisa-okazja-hit-i5299195660.html) . Pytanie czy glosniczki i centralny bedą ponad "rura" wystająca z blatu (jakieś 8cm). Nie odczytałam tez czy sub jest bezprzewodowy.

A jakieś inne propozycje? Soundbar nie da rady?

Mam się przejmować "rura" z szafki, czy nie będzie miała znaczenia w rozchodzeniu się i jakości dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jesli głownie słuchasz muzyki to przemyślał bym zakup monitorow lepszej klasy np. Sonus Faber Venere 1.5 koniecznie wymienił amplituner. Nie przystoi w tym budżecie a reszte dobrał w zależności od pozostałego budzetu.

Alternatywą na małe głosniki faktycznie mogą byćTannoy Arena które potrafią zaskoczyć. Jednak przede wszystkim lepsze fronty.

W razie pytań zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ty na to, by z przodu były postawione na szafce (jak wcześniej pisałem) spore kolumny podstawkowe na odpowiednich (czyli nie za wysokich) podstawkach?

Chociażby takie SF Venere 1.5, choć bardziej bym tu widział większe (ale nadal podstawkowe) Venere 2.0
http://allegro.pl/sonus-faber-venere-2-0-p...5726420677.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem icon_lol.gif

Zmodyfikowane (bo są zbyt wysokie) podstawki np. VAP
http://allegro.pl/podstawki-pod-kolumny-va...5718913279.html
dolna podstawa powinna być niżej niż rura...

Albo bez problemu zrobią Ci podstawki na zamówienie (choćby na allegro jest parę firm które robią zarówno standardowe, jak i pod wymiar podstawki).
Kolumn podstawkowych masz sporo - na SF świat się nie kończy!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na Tannoy Arena (na stronie producenta już są jako archive). Z podstawka niby maja wysokość 276 - sama satelitki 187 to daje na podstawkę 9 cm... wiec powinien wystawiać nad rurę. Ale centralny ma podstawkę tylko 6 cm wiec kawałek będzie przesloniety rura... to jeszcze jest OK. Ale sub jest na kabel - on i dupa icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można delikatnie umieścić je na półeczkach powyżej rurki.
Sonus Faber zarówno model 1.5 jak i 2.0 to na prawdę dobre urządzenia. Grają bardzo dobrą przestrzenią i powietrzem. Musieli byśmy dobrać do tego ciekawy wzmacniacz i będzie ok.

Jako alternatywę do tych kolumn podał bym Tannoy Precision 6.1 icon_smile.gif

I będzie na prawdę dobrze.

Zapraszam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw Tannoy Arena MUSI mieć subwoofer!
Są to niezłe kolumienki - ale małe i z założenia wymagają dostosowanego do nich subwoofera!

Podobnie jak wiele innych zestawów 5.1 opartych o nieduże kolumny - najniższe tony "idą" przez subwoofer który jest nieodłącznym elementem zestawu.

Cytat

Patrzyłem na Tannoy Arena (na stronie producenta już są jako archive). Z podstawka niby maja wysokość 276 - sama satelitki 187 to daje na podstawkę 9 cm... wiec powinien wystawiać nad rurę. Ale centralny ma podstawkę tylko 6 cm wiec kawałek będzie przesloniety rura... to jeszcze jest OK.

Żaden głośnik w kolumnie nie może być przesłonięty rurą albo innym elementem.
O tym, że w takim wypadku można zastosować małą podstawkę pisał już przedmówca.
Poza tym "mniejsza" Arena może stać samodzielnie, na małych podstawkach (które można również przymocować do ściany) albo na dużych standach. Wszystko to jest pokazane na aukcjach, do których linki podałem wcześniej.

Pozdrawiam
PS. Jak załączyłeś zdjęcie rzutu pomieszczenia - to czemu dałeś je "do góry nogami"?
Przecież w takim stanie przyjrzenie się rysunkowi jest wyjątkowo niewygodne. Może być odwrócił zdjęcie i zamieścił ponownie już poprawione?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączyłem rzut salonu tak, żeby po wyświetleniu "na wprost" była ścianka z audio. Dolna krawędź to ściana z kanapą.

Znalazłem jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/focal-bird-2-0-gwarancja...5721146221.html lub zestaw http://allegro.pl/-40-wyprzedaz-focal-bird...5694099474.html

Focal Bird. Oryginalna podstawka daje wysokość taką, że rura nie przesłania... macie jakieś doświadczenia z tymi zestawami? Czy lepiej 2 + sub czy 3 + sub?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...