Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Po wielu latach wracam do projektowania zestawów głośnikowych. Ostatnie robiłem gdy byłem w technikum, a było to parę ładnych lat temu icon_smile.gif Jestem na etapie doboru głośników i zastanawiam się, na którego producenta się zdecydować. Kiedyś dostępne były praktycznie jedynie głośniki Tonsila. Wiem, że Tonsil niedawno wrócił do gry. Jednak gdy porównuję parametry Tonsila z Monacorem to Monacor wygląda lepiej. Może tylko na papierze? Wykonanie głośników Monacor również wydaje się być lepsze. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tej kwesti? Tonsil czy Monacor?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam producenta "Monacor" aczkolwiek tonsil produkuje bardzo solidne jakościowo przetworniki, w dodatku są one w znacznej części składane ręcznie, tonsil obecnie oferuje 5 letnią gwarancję typu door to door na swoje produkty, nowe przetworniki typu gdn 15/40 to naprawdę niezłe głośniczki o zadowalających parametrach i dobrej jakości, z tego co się orientuje pylon kupował/kupuję od tonsila niektóre przetworniki icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem i Ty pewnie tym bardziej skoro projektujesz, to wiesz że same parametry nie grają. Owszem ważne są, ale nie same dla siebie, tylko gdy dobiera je się pod inne rzeczy jak obudowa, zwrotnica. Równie dobrze można brać z półki tego monacora jak i rodzimego STX, Edyton, czy tańszych modeli Visatona, Seasa, zależy co w danej chwili potrzeba. Przecież nieraz mniejsi producenci kolumn też w jednej kolumnie umieszczają głośniki od różnych producentów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównywać to trzeba konkretne modele głośników a nie ogólny przekrój.
Druga sprawa to to ze z bardzo dobrych głośników można zrobić przeciętnie grające kolumny i z tych nieco gorszych da się zrobić coś co będzie lepiej grało. Co do Monacora mam tylko uwagę że głośniki tego producenta mają z tego co wiem lekko zawyżone parametry skuteczności.
Sama sztuka budowy kolumn to nie tylko wkładani ich do jakichś skrzynek z jakimiś gotowymi zwrotnicami.
To tak jak by uważać ze gra na trąbce polega na dmuchaniu w nią.
Z grubsza tak to właśnie jest.
Jednak istotą jest co i jak się z niej wydmucha.

Jeśli chodzi o Pylon Audio to kupują głośniki od kilku dostawców. Najbardziej mnie martwi to że w trakcie produkcji jakiegoś modelu, który jest udany potrafią zmienić typ używanego w nich głośnika nie zmieniając oznaczenia tej kolumny. Uczciwie by było napisać że to np. wersja Mk II
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...