Skocz do zawartości

Pomoc w doborze głośników (1500 zł) do muzyki elektronicznej i komputera


Łukasz Żebrowski

Recommended Posts

Cześć Drodzy Forumowicze,
Poszukuję sprzętu- głośników do komputera (gry, filmy), ale z naciskiem na słuchanie ambitnej muzyki elektronicznej- przykłady:
https://www.youtube.com/watch?v=vv4o-MvKBq4
https://www.youtube.com/watch?v=1J9l3O1jmrg
ale żeby także dobre techno z mocnym basem brzmiało bardzo dobrze.
Posiadam słuchawki Dj Hp1000 od Denona i mega mnie satysfakcjonuje słuchanie na nich takiej muzyki. Chciałbym, aby to co mi doradzicie sprawiało podobne wrażenia głębi i trójwymiarowości muzyki, ale żeby nie było za ciche.
Myślałem o gotowcach na przykład: Edifier 2.1 S330D, ale słyszałem, że lepiej złożyć coś samemu. Chciałbym, żeby był to w miarę dobrze wyglądający sprzęt- nie zalatujący komuną icon_smile.gif
Mój pokój ma 24 m2 - plan pokoju w załączniku.
Głośniki Chciałbym trzymać najlepiej na biurku.
Nie wiem co najlepiej czy wieżę, czy wzmacniacz i kolumny.
Doradźcie coś proszę do 1500 zł? Jeszcze pytanie jak jest z karta dźwiękową czy oprócz wzmacniacza trzeba mieć jakąś mega kartę dźwiękową w komputerze, bo ja mam zintegrowaną, ale podobno niezłą- płyta główna z87 extreme 4 od ASrocka?
Pozdrawiam
Łukasz

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zacznę od tego samego co u kolegi Mac'a, czyli od akustyki i rozmieszczenia kolumn. Trzymanie kolumn na biurku, to średnio dobry pomysł. Tym bardziej, że obie będą pewnie blisko ściany tylnej (jak daleko) a prawa dodatkowo w rogu pomieszczenia.
Popatrz do wątku kolegi, poczytaj, a materiały o akustyce też Ci mogę podesłać jeśli napiszesz do mnie na PW i podasz adres mailowy
http://forum.audio.com.pl/Zestaw-stereo-t42762.html

Uzyskać taki dźwięk jak ze słuchawek z zestawu za 1500 zł będzie raczej niemożliwe.
Możesz więcej napisać o dźwięku jaki lubisz, jaki chcesz uzyskać, albo czego nie lubisz.
Moim zdaniem lepiej jest złożyć samemu coś ze sprzętu używanego.
Najpierw wybierzemy kolumny (jeśli odpowiesz na kilka pytań, coś ustalimy co do ustawienia i dźwięku) a później gdy już będziesz wiedział jakie kolumny dobierzemy wzmacniacz.
Rozumiem, że muzyka/dźwięk będzie z komputera? Jeśli tak, to tymczasowo można jakąś przejściówką podłączyć komputer do wzmacniacza.
Później przydałby się DAC, do poprawy jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tak rzeczową odpowiedź. Ciężko jest mi odpowiedzieć na to jaki dźwięk lubię, ale znajomy podpowiada mi, żebym zwrócił szczególną uwagę na dobry bas i odwzorowanie syntetycznych dźwięków, bo głównie muzykę elektroniczną chcę słuchać na tym sprzęcie. Jestem w lekkiej rozterce, bo nowy sprzęt chciałem potraktować trochę jako głośniki do komputera - stąd stanowisko na biurku. Służące do wszystkiego- grania, słuchania muzyki, pracy. Może więc jakieś satelitki i subwooferna przykład http://www.ceneo.pl/4742644 ? Normalną rzeczą wydawałoby się kupno jakiegoś sprzętu od creative itp. do komputera, ale mam taki zestaw 5.1 i chciałbym na jego miejsce dać coś lepszego, co będzie dawało czystszy, głęboki dźwięk, pozwalający bardziej się cieszyć muzyką i efektami. W ta stronę bym się kierował. Więc może zamiast wspomnianego w tytule zestawu, doradziłbyś mi coś dobrego właśnie do PC i do takich warunków, a nie koniecznie za 1500 zł, tylko coś tańszego - do 1000 zł, a o osobnym zestawie typowym stereo, pomyślę już, jak będę na swoim icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Trzymanie kolumn na biurku, to średnio dobry pomysł.



Prywatnie mam kolumny na biurku, dosyć szerokim (około 2m) a samo biurko stoi w stosunkowo gabinetowy sposób, czyli mniej więcej na środku pomieszczenia (bliżej jednej ze ścian, pozostawiając dużą przestrzeń za kolumnami) i bardzo dobrze słucha mi się w takich ustawieniach muzyki.

Ja tylko dodam, że chyba żaden zestaw 5.1, kina domowego, szczególnie od "creative" nie będzie pozwalał tak cieszyć się muzyką jak dobre stereo, niestety trzeba ustalić jakieś priorytety, muzyka czy filmy, na czym bardziej ci zależy icon_wink.gif bo jest takie powiedzenie - jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się okazać że dobrze dobrane monitory, acz niedrogie-używane, a dobrze ustawione w pokoju, zagrają dużo lepiej niż jakieś za 4 tys wciśnięte w biurko przy ścianie. Kreowanie szerokości sceny, uporządkowania dźwięków to w niemałej części sprawa ustawienia.
Za 1500zł spokojnie kupisz używane niezłe i pasujące Tobie monitory i wzmacniacz stereo, używany, ale i nawet nowy bo nie musi być mocny, będzie napędzał średnie monitory.
Taki komplet zagra z pewnością lepiej niż jakiś komputerowy zestaw ale i jakaś źle wybrana plastikowa mini-wieża - tam bardzo ułomne są często byle jakie kolumienki-pudełeczka. Zresztą w Twoim wypadku szkoda tracić chyba kasę na więżę z cd, tuner jak muzykę podajesz z PC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, ustawienie proponowane na grafice przez autora jest mocno nieprawidłowe, a ja tylko poczułem się urażony icon_biggrin.gif sugestią, że ustawienie kolumn na biurku, nawet kiedy samo biurko ustawione jest prawidłowo (nie przy ścianie, nie w pobliżu rogów pomieszczenia itd.) i ma dużą szerokość jest nieprawidłowe. Bo naprawdę da się to ustawić zupełnie dobrze, taka "aranżacja" sprawdza się głównie podczas korzystania z komputera icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy w tym samym czasie, więc nie chciałem urazić icon_wink.gif Są wszak grube dębowe biurka prezesa na środku gabinetu i małe biureczka w rogu ściany icon_mrgreen.gif
Sam mam monitory w sypialni ustawione na dwu komodach i tych komód nie wyrzucę na rzecz stojaków, bo gdzieś ciuchy muszę trzymać icon_wink.gif jednak te same monitory rozstawione w dużym pokoju na kolumnach podłogowych grają już inaczej, łapią oddech.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To biurko nie jest przy samej ścianie - od góry są okna i jest jakieś 60-70 cm od okien i od rogu pokoju do głośnika jest ponad metr. Chcę słuchać dobrze brzmiącej muzyki, ale głosiki muszę mieć jakoś z lewej i prawej strony biurka, bo grając w Wiedźmina, bądź inna grę nie chcę słyszeć dźwięków gdzieś z boku, tylko chce byc w centrum akcji. Zrobiłem bardziej szczegółowy rysunek, na którym widać jak do tej pory były rozmieszczone głośniki (czerwone kwadraciki). Creativy 5.1 dwa jako głośniki komputerowe (przednie), zamieniane z tymi przy telewizorze (tylne). Gdy na przykład włączam film na telewizorze z kompa, to sobie przekładam tylko wtyczkę i wtedy głośniki przy telewizorze działają, a te od komputera nie. Doradźcie coś w takim układzie proszę.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż muszę zagrać w Wiedźmina, czy Gothic III pod kolumnami, tylko co sąsiedzi powiedzą jak usłyszą te "dyskusje i teksty", aczkolwiek podkład muzyczny uroczy, a w Gothicu wręcz powalający jeśli chodzi o klimat i muzykę poważną.
Kiedyś podłączyłem kompa na godzinkę grając w Fellouta, ale chyba ostrzał i efekty rozrywanych ciałek to nie to sąsiedzi chcą słyszeć, w każdy m razie Monthy Pythonowy humor Fellouta, oraz egzystencjalno moralne problemy w Wiedźminie, jak dla mnie nie potrzebują dodatkowej super oprawy w audio , ale ok icon_mrgreen.gif .
Jak biurko duże i stabilne, odsunięte od ściany to dobrze. Natomiast na samo biurko widziałbym monitory z tych małych , tak aby nie dudniły dźwiękiem gdy siedzisz blisko i grasz. Gorzej bo takimi nie nagłośnisz super jak będziesz słuchał muzyki w innej części pokoju, bo mają niedużo basu.
Dam Ci propozycje z nowych zestawów do przemyśleń icon_biggrin.gif :

1) Denon pma 520 ( 800zł ) ) plus kolumny Monitor Audio BX1 ( 599zł para) razem 1400zł ( ciepły masywny dół od denona, sporo detali w górze od BX1, dodatkowo bardzo ładne wykonanie-klasa sama w sobie )

2) Yamaha RS 300(z radyjkiem ok 950zł ) plus kolumny Magnat supreme 101, lub nr. większe 202 ( 500zł) ( detaliczna yamaha z klasycznym designem i ciepłe brzmienie magnatów ) razem 1400zł

3) Pioneer A-10 ( 600zł) plus Wharfedale Diamond 10.1 ( ok. 650zł) raczej zrównoważony, dokładnie grający zestaw.

4) Skoro ma to stać na biurku niezły może być Amplituner Denon DRA-F109 za 1050 zł dostajesz nieco mniejsze wymiary niż standardowe 43cm, oraz dodatkowo ten sprzęt ma wejście optyczne icon_cool.gif plus do tego jakieś jakieś kolumienki..

5) 5) Denon M39 dobra mini-wieża z wejściem optycznym icon_wink.gif , cd i usb i nie najgorszymi firmowymi głośnikami ( jak na tą cenę ) ok. 1200zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dobre ustawienie, akustyka mogą pokazać jak dużo zalet mają nawet niedrogie a dobrze dobrane zestawy.
Malipczuk, nie bierz mnie "pod włos" z takim ustawieniem biurka, bo wiesz dobrze że to raczej rzadkość. icon_biggrin.gif
Wiesz także, że nie chodziło mi tu o samo biurko i postawienie na nim kolumn, ale o to konkretne biurko (jak również większość tego typu biurek)
i jego złe pod względem akustycznym ustawienie.
Ale mimo wszystko samo biurko też nie jest dobrym "standem" dla kolumn. Bo najlepsze są jednak podstawy z prawdziwego zdarzenia.
Trochę nie chce mi się tu rozwijać tematu dlaczego takie standy są lepsze. I tak Ci "wiszę" odpowiedź w temacie kabli sieciowych. Napiszę, tylko nie wiem kiedy icon_cool.gif
Krótko tylko napomknę, że blat biurka i cała jego konstrukcja (typowego, współczesnego biurka) jest podatna na drgania/rezonanse.
Nie dość tego kolumna prawa zakłóca drganiami stabilność nie tylko swoją ale i lewej. I na odwrót.
Ponadto znaczna część blatu z przodu i jednego boku kolumny powoduje odbicia dźwięku, co też przyczynia się do zwiększenia zniekształceń i co za tym idzie gorszej jakości dźwięku (jednak :!: )

Biurko jakby się dało przesunąć maksymalnie w lewo. Może przesunąć wówczas i telewizor? Albo ustawić przy krótszej ścianie z prawej strony.
Światło słoneczne wówczas padałoby na biurko z lewej strony (prawidłowo). Ponadto biurko i krzesło zwrócone "plecami" do wejścia może powodować poczucie nerwowości, zagrożenia, niepewności. Nie powinno się siedzieć tyłem do wejścia. Tu działa psychika, pewne uwarunkowania, które trudno na zdrowy rozum sobie wytłumaczyć.
Jesli biurko zostanie tu gdzie stoi, warto by było prawą ścianę wytłumić materiałem silnie absorbującum dźwięk.
Do pewnego stopnia stabilność kolumny i zmniejszenie drgań można poprawić podkładając pod nią gumowe, korkowe, czy filcowe podkładki albo najlepiej podkleić Blu Tackiem (nie niszczy forniru, da się odkleić, użyć wielokrotnie, bo nie zasycha - taka plastelina - do kupienia w sklepach dla plastyków i na Allegro). Ja używam między kolumnami a standami i polecam.

Co do zestawu, to oczywiście w takim budżecie można kupić używany. Zagra pewnie (jeśli się dobrze dobierze) dużo lepiej niż nowy.
Ale to już Ty Łukasz musisz zadecydować, czy wolisz nowy, czy lepiej grający zestaw.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby na statywach dać kolumny za biurkiem, jakieś nie za duże? Napiszcie proszę jakieś propozycje używanego sprzętu, ale o nowoczesnym designie. Z podanych zestawów, który będzie najlepszy pod elektronikę? Radio mi niepotrzebne. Jak tez wygląda podłączenie takiego sprzętu pod kompa? Karta dźwiękowa jak pisałem, jest podobno niezła jak na zintegrowaną (Płyta główna ASRock Extreme 4 z87- układ dźwiękowy: Realtek ALC1150)

To co ktoś doradzi, może coś z ofert na Allegro czy innych portali?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakich statywach chcesz dać kolumny i dlaczego za biurkiem?
Biurko by wówczas stało tak jak stoi, czy inaczej?
Jeśli tak jak stoi, to kolumny będą w jeszcze mniej korzystnym miejscu niż na biurku.
Może to wytłumaczysz, narysujesz ?

Pytałem, czy masz jakieś pojęcie o akustyce, czytałeś coś na ten temat?

Komputer do wzmacniacza podłącza się z wyjścia cyfrowego poprzez DAC (czyli trzeba by mieć jeszcze to urządzenie) albo z wyjścia słuchawkowego (chyba, że masz inne wyjście analogowe) przejściówką typu mini jack - 2 x RCA. do jakiegoś wejścia (np. CD, Tuner, AUX - byle nie Phono) wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pojęcie o akustyce. Proszę zatem o poradę najlepszej opcji dla mnie do 1500 zł.
Z opcji, które podał Jacek75 (za co bardzo Mu dziękuję), co byście najbardziej polecali pod elektroniczną muzykę?
Interesuje mnie szczególnie opcja 1 i 4 (tylko jakie kolumny najlepiej). Może możecie także doradzić coś ze sprzętu używanego dostępnego obecnie na portalach znalazłem na przykład taki wzmacniacz http://allegro.pl/wzmacniacz-denon-pma-710...5736134665.html.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest bardzo dobry i uniwersalny wzmacniacz. Do tego nie jest stary. Główny problem to kolumny które będą Ci odpowiadały w takich warunkach akustycznych jakie masz. Na biurko do komputera mogły by się nadać jakieś monitory bliskiego pola. Takie konstrukcje są zwykle aktywne. Wtedy nie jest potrzebny osobny wzmacniacz.
Pozostaje sprawdzić jakieś konkretne kolumny.
Sądze że z nowych kolumn z tym wzmacniaczem mogą się sprawdzić Taga Harmony Platinum v.2 B-40.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba się nie dogadamy.
Piszesz, że nie znasz się na akustyce. Ale jak proponowałem pomoc w tym temacie, to się nie odezwałeś.
Nie odpowiedziałeś mi także na kilka pytań z poprzedniego postu.
Myślisz, że zadałem je tak, ot bez sensu, bo mi się nudziło?
To, że ignorujesz moje wpisy, może Ci wybaczę icon_wink.gif . Ale akustyka Ci nie wybaczy icon_idea.gif .
Koncentrujesz się nie na tym co trzeba.
Zestaw stereo i jego dobór to ważna sprawa, ale jeśli nawet najlepszy zestaw umieścisz w fatalnych warunkach akustycznych, to może zagrać
gorzej niż dużo gorszy w optymalnych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...