Skocz do zawartości

Jazz i okolice - płyty, koncerty, wydarzenia


Belfer54

Recommended Posts

Koledzy: Miles, Obas, Belfer54 oraz F1angel (kolejność zgodnie z datami Waszych postów)
proszę o wklejenie Waszych wypowiedzi dotyczących muzyki klasycznej do nowego wątku
Muzyka klasyczna, czego słuchacie i co polecacie...
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=43470

A w tym wątku zostaną te Wasze cztery wpisy dla potomności icon_smile.gif

Zapraszam jednocześnie również innych użytkowników Forum do wpisów w tym nowym wątku (nie tylko płyty, ale i koncerty na żywo).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do jazzu icon_wink.gif

Ostatnio dużo rozmyślałem o grze Charliego Hadena. Ten nieodżałowany arcymistrz miał taki dar,że szarpiąc struny kontrabasu szarpał jednocześnie duszę słuchacza...Jak dużo emocji można przekazać za pomocą instrumentu,który często pełni tylko towarzyszącą rolę!
Myśląc o Hadenie natknąłem się w Jazz Forum na recenzję płyty jego przyjaciela Darka Oleszkiewicza pt."Blues for Charlie". Muzyka zagrana na kontrabas solo,zadedykowana wielkiemu muzykowi. Mając na uwadze zawartość wydawnictwa,wykonawcę oraz jego intencję muzyczną,a ponadto będąc ostatnio pod silnym wpływem nagrań dokonywanych solowym instrumentem strunowym (skrzypce,wiolonczela) natychmiast uznałem,że muszę to mieć. No i tu jest problem,bo zdaje się,że płyty "Blues for Charlie" jeszcze nie ma... Rzeczywiście przy recenzji brak zwyczajowej informacji o wydawcy.
Może w Stanach ? Chyba nie pozostaje nic innego,jak uzbroić się w cierpliwość...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,
czy macie jakieś dokładniejsze informacje na temat wznowienia płyty Krzysztofa Komedy "Astigmatic"? Ma się ono ukazać 23 marca... Na stronie Polskich Nagrań niczego się nie dowiedziałem. Data marcowa jaką podałem wynika jedynie z daty podanej w przedsprzedaży tego wydawnictwa (allegro.pl)
Dostępna edycja z 2011 roku jest fantastycznie brzmiącą... Jaka będzie nowa? Monofoniczna? Czy wydanie pierwsze z 1966 roku było stereofoniczne? Chyba nie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dziś trochę wspomnień. Na warsztat poszła płyta Joey’a Calderazzo – Secrets. Świetna muzyka, klimatyczna, świetnie nagrana płyta z 1995 r. Można rzec wzorcowo – można na niej testować sprzęt. icon_smile.gif
Trzeba wspomnieć, że pianista ten współpracował m.in. z Branfordem Marsalisem.
Polecam wszystkim, również tym początkującym w świecie jazzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie w tygodniu dotarła ostatnia płyta jaką wydał Janusz Muniak - Contemplation. Na razie jeszcze nie osłuchałem się z nią na dobre (ach ten czas!),
pierwsze wrażenie jest takie,że tytuł albumu mówi tu wiele o jego zawartości. Spokojne stonowane granie starego mistrza...Płyta na wieczory do słuchania przy lampce koniaku,dla miłośników subtelnego piękna. Wielka szkoda,że ten muzyk pożegnał się z nami tym wydawnictwem...

Z innej beczki: czy znacie twórczość solową gitarzysty Raphaela Rogińskiego? Interesują mnie płyty "Bach Bleach" (2009) oraz "Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes. African mystic music" (2015). Najprościej było by po prostu kupić te nagrania,ale ostatnio kupowałem więcej niż mogłem przesłuchać,więc muszę troszkę zwolnić tempo,może czasem najpierw uda się podyskutować o jakiejś muzyce zanim ją kupię icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odtwarzaczu jeden z ostatnich moich jazzowych nabytków:

Satchmo at Pasadena - Louis Armstrong and The All Stars. A Jazz Concert Presented at Pasadena Civic Auditorium,January 30,1951.
Płyta wydana przez Verve w serii Originals.

Zapewne świat w 1951. nie był aż tak różowy,ale jak się słucha takich nagrań to ma się wrażenie,że to były złote czasy... Może to charyzma Satchmo,
a może to cudowne,radośnie swingujące brzmienie zespołów z tamtych lat,zabarwione słodko brzmiącym klarnetem...na półce album ten obowiązkowo zajmie miejsce w przegródce "Poprawiacze Humoru".

Tu taka dygresja: czemu to klarnet na przestrzeni lat stracił na swojej popularności jako instrument jazzowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Louis Armstrong to jedna z moich pierwszych jazzowych fascynacji. Obecnie mam nie wiele płyt Satchmo. Niestety przez lata zbierania i tzw. niezbierania wiele płyt z jego muzyką rozeszło się po znajomych i bibliotekach szkolnych.
Nadal jednak jego muzyka podobnie jak i Tobie Miles poprawia mi humor. icon_smile.gif
Faktycznie klarnet jako instrument muzyczny stracił na popularności. A przecież przed laty porywał swoją wirtuozerią Benny Goodman. Kto dziś ze współcześnie słuchających jazz pamięta tego świetnego muzyka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ktoś nie słyszał? Szczególnie młodsi melomani mogą nie znać.
Z innej działki, to pytałem moich młodych znajomych o filmy typu "Miś", "Kingsajz", "Konopielka", "Siekeierezada",
seriale: "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Wojna Domowa", "Do przerwy 0:1". Nie znają icon_sad.gif

A Gene Krupa świetny. Choć ja wolę Buddy Rich'a.
https://www.youtube.com/watch?v=v-GoQWjH56k...G84R6OYIaAMaajQ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku latka nam biegną, oj biegną. icon_smile.gif Oni też, czyli Ci młodzi będą mieli swoje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości. A na marginesie to dziwi mnie, że polskie stacje telewizyjne tłuką w kółko "4-pancernych" (chyba lecą po raz 1000), czy "Stawkę..." natomiast seriali i filmów, o których wspominasz nie uświadczysz lub pojawiają się sporadycznie. Chodź coś mi się wydaje, że "Stawiam na Tolka Banana", "Konopielka", "Podróż za jeden uśmiech" ostatnio były emitowane, "Pan samochodzik" też. icon_smile.gif

Buddy Rich przed wielu, wielu laty był moim idolem perkusyjnym. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płyt Benny'ego Goodmana to Sony Music z serii 3 płytowych składanek "The Real..." wydało m.in. tego artystę (w 2012 roku). Ceny są bardzo przystępnej, więc jakby ktoś chciał się zapoznać z jego twórczością to zapraszam icon_smile.gif
https://www.sonymusic.pl/albumy/benny-goodman-the-real
Spokojnie nożna ją trafić w sklepach MMarkt czy Saturn (również internetowo).

Pozdrawiam
PS. To już się uzbierało 4 tysiące pancernych- więcej niż było naszej husarii nie tylko pod Kircholmem icon_wink.gif , ale i pod Wiedniem (a dokładniej to nawet łącznie w obu bitwach)!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany dziś trochę orientu, muzyki klasycznej i tanecznej w jazzie. Polecam płyty libańskiego trębacza Ibrahima Maalouf, urodzonego w Bejrucie, mieszkającego w Paryżu. Szczególnie ciekawa jest płyta Illusions. Muzyka Maalouf tworzą specyficzny klimat, czaruje, w miarę słuchania wciąga i porywa swoją dynamiką a zarazem lekkością, nie można się od niej oderwać.
Nawiasem mówiąc trębacz koncertował w Polsce m.in. w ub. roku w warszawskiej Stodole.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Tak sobie wpisałem na znanym portalu hasło "Bogdan Hołownia" i opłaciło się,bo płyta pianisty na której brak narzekałem wcześniej w tym wątku pojawiła się u jednego sprzedawcy w cenie 20 pln. Było dostępnych 5 sztuk,już są 4 icon_biggrin.gif
Chodzi o nagrany w trio album "Carissima". Muzykę Bogdana Hołowni mogę kupować w ciemno - estetyka jego gry w pełni mi odpowiada. Tak na marginesie: ciekawe,że łączy mnie z tym muzykiem jeszcze inna pasja - szachy. Może jakbyśmy mieszkali bliżej siebie miałbym szansę na ciekawą znajomość....

Co do Ibrahima Maalouf to oczywiście zielonego pojęcia nie miałem dotąd o jego istnieniu,więc chętnie rozejrzę się za jakimś jego albumem. Uff,lista muzyków i ich twórczości wartej poznania wydaje się nie mieć granic...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy jazzie polskim to pragnę Wam zwrócić uwagę na zestaw 5. płyt "Komeda w Polskim Radiu" http://sklep.polskieradio.pl/Products/1566...iu-vol-1-5.aspx
Ten fantastycznie nagrany materiał przenosi wiarygodnie (celowo użyłem tego określenia) w lata 50'te i 60'te ubiegłego wieku. Po przesłuchaniu tych nagrań nawet się zacząłem zastanawiać czy aby polscy producenci (klasyki i jazzu, a nie rocka) nie należeli do czołówki tej profesji, a nawet nie bałbym się napisać tak- gdyby każda płyta (nieistotne czy LP, czy CD) świata była tak nagrana to nie byłoby głupich dyskusji na temat wyższośći winyli nad innymi formatami... W każdym razie tak idealnie oddaje klimat nagrań żywych- klubowych i koncertowych, że widzę estradę otuloną brudnymi pluszowymi kotarami, a powietrze oświetlone punktowcami z unoszącymi się drobinam kurzu i dymem papierosowym gęstnieje zmieszane falą dźwiękową jak łyżką (w tamtych latach palenie tytoniu nie było zwalczane, co można zaobserwować na archiwaliach filmowych lub telewizyjnych).
Jeśli nie macie tych arcydzieł, to kupcie! A jeśli nie macie pieniędzy to ukradnijcie, bo będzie Wam wybaczone, jak kradzież chleba przez wygłodniałego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka wydawnictw Polskiego Radia z nagraniami Komedy. Tego nie mam, ale niechybnie zamówię.
Co do jakości polskich nagrań z lat 50-60, to mam podobne spostrzeżenie. Moim zdaniem zawsze mieliśmy świetnych specjalistów w tej dziedzinie. Niestety żyliśmy w trudnych czasach. Duża grupa świetnych specjalistów od nagrań, dźwiękowców i nie tylko wyemigrowała z kraju w latach 60-70.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam powyższe wydawnictwo na liście priorytetów od kiedy wspomniał o nim...kolega Belfer icon_biggrin.gif
Tak więc Belfrze, zanim zamówisz sprawdź co masz,bo zdaje się,że vol.3 z opisywanego pakietu już posiadasz (post 90.) icon_wink.gif
Oglądałem te płyty w MM,nawet poukładałem na półce żeby sprawdzić czy mają wszystkie pozycje (były wymieszane z innymi),ale postanowiłem jeszcze chwilę "wytrzymać",bo nie nadążam z przesłuchiwaniem zakupionych płyt.
Tak czy siak zakup to będzie obowiązkowy,tyle że najlepiej upolować w zestawie - to tańsza opcja. W sklepie Polskiego Radia dostępności brak póki co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miles masz rację vol. 3 mam. icon_smile.gif
Niestety zdarza mi się kupować po raz drugi te same płyty. icon_redface.gif
Jest to też wynikiem tego, że przez cały okres swojego życia audiofilskiego rozstawałem się na krótko z audio i z płytami, szczególnie winylami. Od dawna nie mam też skatalogowanych płyt, owszem przed laty miałem katalog.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę rano zastanawiałem się,do jakiej płyty zacząć dzień,by było miło,rześko,odprężająco...jeden wolny dzień w tygodniu trzeba celebrować icon_smile.gif
Wiecie co? Tyle miesięcy nie miałem w odtwarzaczu Kind of Blue...nudy? Nic z tych rzeczy! Magia tych pięciu utworów polega na tym,że nigdy,nawet gdy słucham tego po raz 100 000,nie jest nudno. Może to mój sentyment,a może faktycznie jest coś w tym albumie?

Następnie przez większość dnia "łoiłem" prog-rockowo,lecz na koniec dnia znów poszukałem ukojenia w jazzie - tym razem sięgnąłem po album Kuby Stankiewicza nagrany w trio z Darkiem Oleszkiewiczem oraz Peterem Erskinem "The Music of Victor Young". Co tu dużo mówić,fachowa robota.
Ogólnie odpowiada mi formuła jazzowego tria,zwłaszcza że często jest to forma wyrazu prawdziwych mistrzów jazzu...
W przypadku Kuby Stankiewicza było jak to się czasem zdarza,że najpierw wysłuchałem recitalu tego pianisty na żywo,a dopiero potem zapoznałem się z jego dorobkiem płytowym. W sumie prawidłowa kolejność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tym razem zaproponuję coś z pogranicza folku norweskiego, jazzu i klasyki. Świetna płyta norweskiej piosenkarki Elisabeth Karsten - "Flux" z 1999 r. Płyta świetnie nagrana, można ją zaliczyć do tzw. audiofilskich realizacji. Gorąco ją polecam, warto ją włączyć do swoich zbiorów. Płyta świetnie nadaje się do testowania sprzętu. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...