Skocz do zawartości

Jazz i okolice - płyty, koncerty, wydarzenia


Belfer54

Recommended Posts

Flagowy zespół Bernarda Maseli, trio MaBaSo (Bernard Maseli-mallet kat, Michał Barański-el.bass, Daniel Soltis-drums) wyrusza w trasę koncertową, podczas której zostanie zarejestrowany materiał na drugą płytę zespołu. Nagranie będzie miało miejsce 6 grudnia w katowickim klubie Old Timers Garage, czyli w tym samym miejscu, w którym trio zarejestrowało swoją pierwszą płytę. To rzadko spotykana sytuacja, którą dodatkowo podkreśla fakt, że nowa płyta, podobnie jak jej poprzedniczka będzie płytą „live”.

Plan trasy wygląda następująco:

6.12. - Katowice Old Timers Garage - nagranie płyty
7.12 - Warszawa 12on14 Jazz Club
8.12 - Strzelce Opolskie Cafe Kultura
9.12 - Tarnów TCK
10.12 - Kędzierzyn Koźle DK "Koźle" koncert+warsztaty instrumentalne

Trio zadebiutowało 19 lipca 2012 roku podczas krakowskiego Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.Od tego czasu muzycy spotykają się regularnie, chociaż ich działalność mocno ogranicza fakt że są jednymi z najbardziej zapracowanych instrumentalistów na rynku jazzowym.Michał Barański jest stałym współpracownikiem Adama Bałdycha, Piotra Wojtasika, Adzika Sendeckiego, Agi Zaryan i wielu innych.Daniel Soltis jest perkusistą zespołów IMT Smile, minus123minut oraz od wielu lat prowadzi autorską formację Vertigo, której płyty dwukrotnie zdobyły nagrodę „Złotego Anioła” czyli słowackiego odpowiednika naszego „Fryderyka” w kategorii Jazzowy Album Roku.Bernard Maseli właśnie zakończył trasę zespołu Dean Brown Band.Podczas 14 koncertów w sześciu europejskich krajach zespół promował najnowsze wydawnictwo amerykańskiego gitarzysty „Rolajafufu” a transmitowany w sieci koncert zespołu w słynnym londyńskim klubie, Ronnie Scott's Jazz Club został obejrzany przez ponad 12 tysięcy widzów.

Niech zachętą to spotkania z trójką niezwykłych wirtuozów będą słowa recenzentów ich pierwszej płyty:

„Panie i Panowie! Płyta Sunshine Of Your Love miażdży! Nie słyszałem ich dotąd na żywo, jestem sceptykiem,jeśli chodzi o płyty live, a tej płyty słuchałem przez kilka dni z rzędu! Fusion najczystszej wody: harmonie, melodyjność, improwizacje, brzmienia,time, lekkość, energia, humor!”


przekopiowałem z JazzPRESS; polecam i ja koncerty tych wybitnych muzyków jazzowych, szczególnie młodym - zaczynajacym słuchać JAZZ !!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiesz, ja kupiłem ostatnio Stańkę z serii remasterów Gawłowskiego... Szukam po prostu lepszych. Poczekam na Twoje "zeznania"



Dziś tylko rozpakowałem otrzymane właśnie paczuszki z płytami, zajrzałem do pakietu albumów Tomasza Stańki i widzę, że za mastering ww. wydawnictwa odpowiada pan Marcin Mikulski. Posłuchać nie zdążę bo trza szybko zjeść śniadanie i iść spać.
Załączam link do strony gdzie pan Marcin przedstawia się.
cdn.

http://www.acousticity.pl/referencje/rekom...marcin-mikulski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę zmienię klimaty.
Nie mogłem się oprzeć i tak jak by mi nie wystarczyło, że mam Kind Of Blue Milesa Davisa wydane na winylu przez Columbia w 1977 r. (wersja stereo) i na CD w 1997 zapragnąłem mieć wydaną w 2015 r. dwupłytową edycję Kind Of Blue na winylach – 180 gram. Pierwsza płyta zawiera materiał nagrany w wersji stereo. Na drugiej jest materiał w wersji monofonicznej wydany w 1959 r. Muzyka została nagrana na taśmie trzyścieżkowej w dwóch sesjach.
Wspomnieć trzeba, że jest to jeden z najlepiej sprzedających się od przeszło 50 lat albumów. Zajmuje 12 miejsce na liście wszechczasów magazynu Rolling Stone w gronie innych 500 wybranych do tej listy albumów. Jest na 1 miejscu listy 100 najlepszych albumów jazzowych. W 2002 r. umieszczony został na liście pięćdziesięciu nagrań wybranych przez Bibliotekę Kongresu USA i dodany do Krajowego Rejestru Nagrań USA. Dodać trzeba, że w 2009 r., w 50 rocznicę nagrania wydana została limitowana edycja albumu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę godzin zostało, ale też przed chwilą się dowiedziałem.

Ciekawy koncert jazzowy w Piec' Art Acoustic Jazz Club

Szewska 12, Kraków, dziś o 21 (około)

Płużek/Pawlik/Heller & co

Zagramy w składzie:
Kuba Płużek - p
Marian Pawlik - b
Michał Heller - dr
Bartek Noszka - ts

ZAPRASZAMY!!!

I ja zapraszam fanów jazzu z Krakowa i okolic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metka, jak dla mnie film bdb. Byłem pod wrażeniem po seansie.

Ooo, zobaczcie na nagrody i nominacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Whiplash_(film)

Audiofile nie będziecie zawiedzeni. Czy ktoś przewidzi co stanie się z bohaterem, młodym perkusistą który dostaje swoją szansę?

"Pot, krew i drzazgi" to tytuł recenzji do której link chciałem zamieścić ale..., jednak nie. Obejrzycie i później czytajcie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Mr.Pboczek.

Co do stopniowania czy film genialny? Dla mnie nie, na pewno bardzo dobry, czy jest coś pomiędzy: b.dobry a genialny ??

W domu mam ten instrument, i jest też perkusista; z krwią to efekt wizualny; w rzeczywistości raczej nie spotykany;

bąble i owszem; pot i drzazgi też;(połamane pałki do kominka)...szczególnie na początku edukacji, mogą się przydażyć

Audiofile i nie tylko powinni oglądnąć, warto.

Pozdrawiam.

M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie brac po uwagę przesadzonych scen (ćwiczenie blastów aż do krwi raczej nie daje aż tak pozytywnych efektów) to film naprawdę niezły. Postać nauczyciela zagrana wzorowo icon_biggrin.gif
Muzyka super a co najważniejsze - film bardzo spopularyzował bigbandy co widac często, gdy takie koncerty mają miejsce (tłumy młodziezy od 15, 16 roku zycia na samych próbach big bandów - widziane na własne oczy m.in w klubie we Wrocławiu).
Jak najbardziej na plus! icon_smile.gif icon_smile.gif icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zapraszam na koncert ciekawej formacji jazzowej: DZIEDZIC.

Po wielu latach współpracy z wybitnymi artystami takimi jak: Nigel kennedy,Richardo Galliano,Jarosław Smietana,Tomasz Szukalski,Janusz Muniak,Wojciech Karolak.Henryk Miśkiewicz ,Sławek Jaskułke, Józef Skrzek SBB jak i ostatnio GOORAL
Krzysztof Dziedzic powołuje do zycia swoją grupę, pod nazwą _ DZIEDZIC _
Nagrywa swój autorski a zarazem debiutancki album i rusza w trase koncertową.
Album TEMPO zawiera muzykę improwizowaną, sam tytuł jest również głównym motywem przewodnim i rozważaniem artysty nad wyrażaniem go w grze na perkusji. Członkami grupy DZIEDZIC są światowej klasy, polscy muzycy Robert Kubiszyn, Piotr Wyleżoł mr.Krime oraz gość specjalny Apostolis Anthimos - to nazwiska nie wymagajace rekomendacji a dajace gwarancje najwyższej jakości.


Koncert odbędzie się w Bielsku-Białej w jazz clubie METRUM

o 20:00

Zapraszam serdecznie.

P.S.

Początkiem przyszłego roku pojawi się album pt. TEMPO
Będzie to debiutancki album Krzysztofa Dziedzica jako lidera własnego zespołu
Premiera albumu planowana podczas Zadymki Jazzowej 2017.

...ja nie mogę się doczekać...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla miłośników jazzu;

Mateusz Smoczyński powraca ze swoim kwintetem! Jest to formacja, z którą dokładnie 10 lat temu nagrał swój debiutancki album. Po kilku latach dzielenia czasu między kontynentami - pobyt Mateusza w Stanach Zjednoczonych i współpraca m.in. z Turtle Island Quartet, nadszedł czas, aby zebrać swoje dotychczasowe doświadczenia i ponownie wydać autorski projekt.
Na 3 płycie kwintetu znajdują się kompozycje lidera, oraz jego brata - Jana Smoczyńskiego. Album zawiera wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku oraz muzyki klasycznej. Mateusz wykonuje swoje partie na skrzypcach oraz na instrumencie bardzo wyjątkowym i w Polsce praktycznie nieznanym - skrzypcach barytonowych. W skład zespołu wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi - Konrad Zemler na gitarze, Jan Smoczyński na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie oraz Michał Miśkiewicz na perkusji.
Płyta została zarejestrowana w grudniu 2016 roku, kilka miesięcy po wygranej Mateusza Smoczyńskiego w Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Premiera albumu przewidziana jest na 28 kwietnia i odbędzie się podczas festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.


Ja nie moge się doczekać...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt późno się dowiedziałem, więc nie dojadę, ale może ktoś zdąży, kto blisko...''Harrisa"...

Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28

g.21.30

Serdecznie zapraszamy na noworoczne jam session z Bartkiem Przytułą!

Skład prowadzący jam:

Bartek Przytuła - vocal
Jasiek Kusek - piano
Damian Skóra - guitar
Maciej Kudła - drums

WSTĘP WOLNY

Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28

g.21.30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz zapraszam fanów jazzu z Krakowa i okolic na ciekawy koncert:

MARIAN PAWLIK QUARTET "OLD BASS LINE''


Marian Pawlik Quartet w składzie:

Marian Pawlik - bass
Kuba Płużek - piano
Bartek Noszka - saxophone
Michał Heller - drums


12 styczeń – 14 styczeń

JAZZ CLUB U Muniaka
FLORIAŃSKA 3 godz. 21.30

Polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Klasycznie, klimatycznie, bez zbędnego patosu. Marek Napiórkowski i Artur Lesicki na Trójkowej scenie zagrają utwory ze swojej najnowszej płyty "Celuloid". Zapraszamy 15 stycznia o godzinie 19.05. Nowa płyta gitarzystów to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki filmowej. Zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie."

http://www.polskieradio.pl/9/200/Artykul/1...y-Mysliwieckiej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tym razem ośmielę się zaprezentować Kolegom słowo drukowane. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla początkującego jazz fana jak i doświadczonego miłośnika jazzu.
Książka „Złote lata jazzu”, piękne wydanie albumowe poświęcone genezie i historii jazzu w USA w pierwszych czterdziestu lat XX wieku.
Książka, a właściwie album zawiera dwie płyty CD, na których zgromadzonych zostało 41 standardów w oryginalnych wykonaniach, najczęściej koncertowych lub wykonywanych „na żywo”. Album jest opracowaniem zbiorowym pod przewodnictwem Mateusza Kurka, opatrzony jest słowem wstępnym – wstępem napisanym przez Marka Niedźwieckiego.
Polecam ze swojej strony książkę. Jest to świetne opracowanie, jak wspomniałem dla zaawansowanego słuchacza amerykańskiego jazzu i elementarz dla początkujących.
I coś dla Kolegi Wpszoniaka. Album zawiera dużo ciekawych fotografii prezentujących muzyków i instrumenty. icon_smile.gif
Gorąco polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, parę linków z dobrymi cenami:
http://www.gandalf.com.pl/b/zlote-lata-jazzu/
https://madbooks.pl/zlote-lata-jazzu
https://www.poczytaj.pl/ksiazka/zlote-lata-jazzu,339467
http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/zlote-l...iorowa-4905842/

No tak dzięki temu, że publikacja zawiera 2CD mogłem ją przemycić w tym wątku. icon_smile.gif
Choć z drugiej strony zachęcam innych do prezentowania ciekawych publikacji, wydawnictw związanych z tematem wątku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielce ciekawa propozycja Kolegi Wszponiaka, też polecam z całego serca.

Jak już jesteśmy przy słowie drukowanym, to przypominam i polecam ważną pozycję dla polskiego jazzu międzywojennego pióra Krzysztofa Karpińskiego: "Był Jazz - krzyk jazz - bandu w międzywojennej Polsce". Książka jest pierwszym wydawnictwem,w całości poswięconym narodzinom jazzy w Polsce. Zrywa z mitem, ze jazz w Polsce zaczął się od "katakumbowych jam sessions na przełomie lat 40 i 50 XX wieku. Był w Polsce znacznie wcześniej - przed drugą wojna światową.
Do książki dołączona jest płyta zawierająca archiwalne nagrania orkiestr Ady'ego Rosnera, Jerzego Gerta, Henryka Warsa, Iwo Wesby'ego i Michaela Jary,ego.

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazk...sztof-Karpinski
tu w miękkiej oprawie
http://www.gandalf.com.pl/b/byl-jazz/
W wielu miejscach pozycja już nie dostępna.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...podpowiem, jeśli jeszcze tego nie wykryliście- pojawiła się legenda wśród autobiografii



Przy okazji zamawiania innych książek z chęcią dorzuciłem do koszyka autobiografię Billie Holiday.

Jednocześnie od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zgłębienia twórczości Lady Day, lecz ciągle natrafiam na same wydawnictwa płytowe prezentujące twórczość ww.artystki w formie składanek typu "The Best Of", "Essential", "The Real..." itp,co z resztą jest typowe dla nagrań artystów
z dawniejszych czasów. No a ja nie cierpię jak "największe hity" są upchnięte na hura! na jeden krążek.
Zatem czy możecie polecić mi jakieś wydania bardziej albumowe niż składankowe? Wiadomo, że z uwagi na inną technologię wydawania muzyki, na jednej płycie cd z nagraniami dawnego artysty i tak będą 2,3 a może i więcej albumów zgranych ze starych płyt czy taśm. Jednak co innego kilka płyt na jednym krążku, a co innego kompilacja utworów bez ładu i składu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...