Belfer54

Jazz i okolice - płyty, koncerty, wydarzenia

413 postów w tym temacie

Miłośnikom głosu znakomitej Elii Fitzgerald chciałbym przypomnieć, że 25 kwietnia br. upłynęło 100 lat od jej narodzin. Jeszcze za jej życia nazwano ją królowa jazzu.

Z tej m.in. okazji ukazała się płyta „Live At Chautauqua” vol. 1 zawierająca unikatowy, nie opublikowany dotychczas materiał muzyczny  zarejestrowany w czasie koncertu Elli, który odbył się w lipcu 1968 roku w Nowym Jorku. Płytę wydała wytwórnia Dat Time Records. Pierwotnie nie najlepsze nagrania zostały pieczołowicie zremasterowane z oryginalnej taśmy.

Specjalnie dla czytelników Jazz Forum wydany został vol. 2 – „Ladies Of Jazz”, gdzie znajdują się zapisy dwóch nagrań z tego samego koncertu. Na płycie oznaczonej vol. 2 znalazły sie tez nagrania  mniej znanych współczesnych amerykańskich wokalistek jazzowych oraz a także utwór polskiej wokalistki Moniki Lidke z jej najnowszej płyty „Gdyby każdy z nas” wydanej tez nakładem wytwórni  Dat Time Records.

Dodać należy, że w tegorocznym, majowym numerze magazynu Jazz Forum przeczytać można ciekawy artykuł Cezarego Gumińskiego na temat Elli Fitzgerald – świadka historycznego koncertu wokalistki w Warszawie w 1965 roku.

3 godziny temu, Belfer54 napisał:

Miłośnikom głosu znakomitej Elii Fitzgerald chciałbym przypomnieć, że 25 kwietnia br. upłynęło 100 lat od jej narodzin. Jeszcze za jej życia nazwano ją królowa jazzu.

Dziękujemy za przypomnienie. Z tej okazji wracamy to jednej z ulubionych płyt Pani Fitzgerald.

Ella&Basie Audio Autonomy.jpg

Przygotowałem zestawienie dotychczas wydanych reedycji albumów w ramach serii "Polish Jazz" Polskich Nagrań - na żółto zaznaczone reedycje już wydane, na biało oczekujące na wydanie (gdyby ktoś miał braki w kolekcji to łatwo się będzie zorientować co musi dokupić).

Ciekawostką jest to, że obecna seria będzie liczniejsza o przynajmniej 2 albumy (numer 78 i ostatni album na liście - Andrzeja Kurylewicza, który jest bez numeru na pudełku ) niż pierwotna (tak przynajmniej wynika z wikipedii).

Polish Jazz stan na 30.04.2017.pdf

Edytowano przez Majtek2013

Często słucham jazzu na platformie  ....    Jest tam dużo nowości muzyki jazzowej. ale też innych gatunków. Można też dowiedzieć się o twórcach oraz poczytać recenzje.

A mnie to wygląda zwyczajnie na reklamę pewnej firmy. Działanie nie zgodne z Regulaminem. Link został usunięty. Kolejne linki reklamujące spowodują usunięcie konta.

Wszystkim gorąco polecam dwupłytowe wydanie płyty genialnego duetu Miles Davis + Gil Evans. Szkice Hiszpanii (tak chyba można przetłumaczyć "Sketches of Spain") czarowały nas swoimi dźwiękami cały weekend. Oprócz utworów zawartych na standardowej płycie z 1960 roku, mamy tutaj dodatkowy krążek z wersjami koncertowymi i demo niektórych utworów. Mam nadzieję, że szerszy opis płyty pojawi się niebawem na naszym blogu.

SKETCHES No2.jpg

SKETCHES No1.jpg

Tak "Sketches of Spain" to wspaniały album. Wydany w 1960 r. tuż po tak niezapomnianym "Kind of Blue", nie mniej świetnych albumach jak "Workin' with the Miles Davis Quintet", czy "Porgy and Bess".

Jako ciekawostkę polecam płytę "Miles Espanol. New Sketches of Spain", wydaną w 2011 r. Na płycie 26 muzyków z różnych stron świata, w różnych składach pod kierunkiem znanego aranżera Boba Beldena przedstawia współczesną wersję utworów pochodzących ze wspomnianego wyżej dzieła Milesa Davisa i Gila Evansa. W nagraniu płyty uczestniczyli m.in. Ron Carter, Jhon Clark, Chick Corea, Jack DeJohnette, Eddie Gomez.

Też nie znałem, ale jeszcze nie zdążyłem jej odsłuchać. Eehh ten ciągły brak czasu...

Trochę późno, ale przypomnę o koncertach:

Pat'a Metheny w Polsce: 14 maja 2017 Warszawa, 15 maja 2017 Poznań.

Informacje z Jazz Forum - "Giganci polskiego jazzu". Pod tym tytułem odbędzie się 15 maja 2017 r. w teatrze Roma w Warszawie pierwszy koncert z cyklu zaplanowanych 5 koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia polskiego jazzu. Wystąpią m.in. Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, grupa Laboratorium & Bernard Maseli. Kolejne koncerty 10 sierpnia - Sopot, 1 października Poznań, 22 października Zabrze, i 9 listopada Kraków.

Płyta poznana przeze mnie zupełnie przypadkiem. Wczoraj wpadłem do jednego z Wrocławskich salonów ze sprzętem audio, posłuchać jakiegoś ciekawego nowego sprzętu, a tam jakże miły i sympatyczny Pan puścił mi z tabletu muzykę Pana ظافر يوسف, czyli Dhafera Youssefa z płyty electric sufi. Przyznam, że nie słyszałem wcześniej o tym artyście, a wielka szkoda bo dwa lata temu można było się wybrać na jego koncert we wrocławskim NFM'ie. Bardzo ciepła, subtelna i przyjemna muzyka. Płyta pochodzi z 2001 roku i została wydana przez monachijską wytwórnię Ejna Records, co jest jednocześnie pewnym znakiem jakości nagrania.

AUDIO AUTONOMY- DHAFER YOUSSEF.jpg

Tym razem Kolegom posiadającym gramofony polecam ciekawe wydanie na winylu Dave Brubeck - Time Out!

Ale uwaga nie jest to często spotykane wydanie jedno płytowe, lecz wydanie zawierające dwa czarne krążki. Pierwsza płyta zawiera materiał nagrany w wersji stereo, druga w wersji mono. Jestem ciekaw waszych wrażeń po wysłuchaniu wersji mono. O podobnym wydaniu pisałem już w tym wątku.  

brubeck.jpg.16eb5cd6a4b68b2fe9224b8ecf4ae972.jpg

Miłośnikom jazzu na winylu polecam kolejną płytę, nowe wydanie dwupłytowego albumu „Ahmad Jamal Trio Complete Live At The Pershing Lounge 1958”. Nagrania znane, zatem tylko przypomnę, że pochodzą z koncertu Trio w składzie pianista Ahmad Jamal,  basista Israel Crosby i perkusista Vernell Fournier. Koncert miał miejsce 16 i 17 stycznia 1958 roku w Pershing Lounge w hotelu Pershing w Chicago. Muzyka z płyty była wielokrotnie wznawiana.  Na ostatniej płycie (str. D) tego wydania znajduje się bonus w postaci utworu nagranego w studio w Nowym Jorku w 1955 roku. Wspomnieć należy, że Ahmad Jamal (prawdziwe nazwisko Frederick Russell Jones) był ulubionym pianistą Milesa Davisa.

ahmed.jpg

Trochę ryzykowałem kupując ostatnią płytę Diany Krall, szczególnie, że jej ostatnie płyty nie należały do udanych. Wspomnieć należy też opisywany przez Kolegę Milesa koncert Diany Krall w Polsce.
Można rzec, że na ostatnio nagranej i wydanej płycie "Turn Up The Quiet" spełniła oczekiwania swoich fanów. Płyta zwiera to za co najbardziej ją jej fani kochają, czyli standardy jazzowe, swing  i jej fortepian.  Płyta jest nostalgiczna, refleksyjna, rzekłbym pełna zadumy. Nie chcę więcej przynudzać. Gorąco ją polecam, bo warto. Będziecie mieli do czynienia z Dianąa Krall, którą pamiętamy z lat jej wspaniałości. Wspomnieć należy, że producentem płyty jest a raczej był Tommy LiPuma, który zmarł tuż po nagraniu płyty. Wielokrotnie zdobywał on z Dianą Krall nagrody Grammy.

Krall.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się