Skocz do zawartości

Marantz 1506 czy Yamaha RX-S601 + głośniki


Sławek

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Planuję zakup zestawu opartego na amplitunerze slim. Mój wybór to jeszcze miotanie się pomiędzy Marantz 1506 (ogólnie chwalony) a Yamaha RX-S601 (nowość, prawie żadnych opinii)
Na papierze Yamaha przy Marantzu prezentuje się nieźle, choć słyszałem też opinię, że Marantz jako jedyny podaje w miarę prawdziwe liczby przy mocach na wyjściu stąd w specyfikacjach nie epatują setkami watów.
Proszę o Wasze opinie na temat tych modeli. Sprzęt ma służyć bardziej do kina i tv (80%) i trochę do muzyki (20%).
Do tego głośniki (niestety nie kolumny, a w miarę niewielkie monitory) w systemie 5.1. Wstępnie, jeszcze bez posłuchania wytypowałem 4 zestawy:
1. Boston Acoustics A25 + A23 + A225 centralny + A250 sub;
2 Q Acoustics Q3020 + Q3010 + Q3070 + Q3090;
3. Definitive Technology ProCinema 600;
4. Definitive Technology ProCinema 800.
Myślałem też o zestawie głośników Harmana HKTS 65 i... w zasadzie cały czas chodzą mi po głowie. Czyli 5 zestawów. Rozpiętość cenowa też jest widoczna, ale w sumie to zakup na klika lat więc może warto.
Jeżeli zdecyduję się zestaw złożony z dwóch rodzajów (wielkość) monitorów to czy słuszne jest stosowanie większych jako front, a mniejszych jako tył? Czy może odwrotnie?

I oczywiście czy ktoś z Was doradzi mi coś przed odsłuchem?
Zadałem podobne pytanie na innym forum, ale temat od razu poszedł w stronę innego producenta nagłośnienia.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Biorąc pod uwagę ściśle tylko amplitunery to oba są dobre.
Marantz gra równo i sprawnie Yamaha nieco bardziej agresywnie. Do kian może lepiej? Tu nie ma złego wyboru.
Co do kolumn to z wymienionych przez Ciebie zdecydowanie zesatw QAcoustic. Potrafi zagrać na prawdę ładnie w stereo, koncertach i z dużą dynamiką w kinie.
Lepsza propozycja niż plastikowe HKTSy.
Ewentualnie możesz przemyśleć jeszcze Zensor 1 lub 3 na fronty + Zensor 1 / Vocal i Sub 9
Normalnie na fronty stosuje się większe kolumny, jednak czasem stosuje się te same. Nie mniejsze

W razie pytań i wycen zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
wybór pomiędzy amplitunerem Marantz a Yamaha jest podyktowany przede wszystkim wykorzystaniem systemu. Marantz na pewno jest lepszym rozwiązaniem do odsłuchu muzyki, serwując równiejszy, lepiej wypełniony, bardziej plastyczny dźwięk. Yamaha jest bardziej otwarta, dynamiczna, eksponując skraje pasma. W praktyce projekcje filmów lepiej wypadają na amplitunerze Yamaha, natomiast klasyczny odsłuch dwukanałowy to domena Marantz'a.
Kwestia kolumn - podaj proszę wielkość pomieszczenia odsłuchowego, niestety bez tej informacji nie jesteśmy w stanie zaproponować Ci niczego konkretnego. Kolumienki pokroju HKTS 65BQ sprawdzą się dobrze w 20m2 z naciskiem na kino domowe, w większych pomieszczeniach niestety nie dadzą sobie rady.

Czekam na szczegóły.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w ferworze walki zapomniałem napisać. Pokój to 18 mkw., o wymiarach 5 m x 3,6. Teraz głośniki wiszą w rogach pokoju, central na środku krótszej ściany ok, 0,5 metra przed wiszącymi frontami, sub w pobliżu centralnego. Taki rozkład głośników chciałbym zachować. Kwestia użycia uchwytów do powieszenie głośników to sprawa otwarta.

Czy różnica w stereo pomiędzy Marantzem i Yamahą jest bardzo wyraźna? Teraz mi gra Sony STR-DE475 z jakimiś systemem 5.1 na małych satelitkach i w sumie... oby nie było gorzej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Twoich propozycji wybrał bym jedną którą opisałeś

Boston Acoustics A25 + A23 + A225 centralny + A250 sub; lub Q Acoustics Q3020 + Q3010 + Q3070 + Q3090;
Mój pokój to 23 m2 i miałem A25 w domu jednak zostały Q 2020i a 3020 to kolejny etap do zmiany . To za jakiś czas .

Co do amplitunera - wybór pozostawiam Tobie . Ja mam Yamahę ale jest do zmiany . Na razie szukam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i tak planujesz wydać na kino domowe np. 3 tys. To warto dołożyć 300zł i zamiast na przód kupować model A25 warto kupić A26, tak samo MA BX2 zamiast MA BX1. Zazwyczaj ( nie w każdej marce) dopłata do oczko większego monitora średniej klasy jest symboliczna, a większy model nie chodzi że gra głośnej, tylko gra zdecydowanie lepiej, przyjemniej. Zwłaszcza że 18m to nie tak mało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze opinie. W sumie wybór A25 na front to już krok do przodu w stosunku do A23. Wiem, że przy A26 w kosztach różnica jest niewielka i przy takich zakupach jak najbardziej do ogarnięcia. Bardziej chodzi mi o wymiary. Im większe tym gorzej mi będzie je umieścić. Najchętniej widziałbym podłogówki, ale brak miejsca.
A o doświadczeniach z Definitive Technology nikt nic nie powie? Chyba są mało popularne w Polsce bo materiałów malutko. Można spotkać bardzo pozytywne opinie na stronach zagranicznych, ale kto by tam Panie Amerykanom wierzył - oni zawsze zadowoleni. W sumie wydają się ciekawe, ale czy to nie jakaś plastikowa tandeta za furmankę pieniędzy?

DUDUK, jak rozumiem łaskawiej patrzysz na Q Acoustics niż Boston.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz Slima więc jako pierwsze pytanie na Twoim miejscu zadałbym: który mniej się grzeje?
W meblach masz pewnie otwór poniżej 15 cm. Pamiętaj, że wysokości sprzętów podane w tabelkach zwykle liczone są bez nóżek a na te trzeba liczyć dodatkowo minimum 1 cm. Jeśli wstawisz amplituner w półkę na styk to zrobisz sobie mały piekarnik a żywotność samego grajka mocno się skróci.
Dodatkowo nikt nigdy nie pisze o wygodzie użytkowania i sposobie komunikowania się z TV. Pewnie będziesz chciał użyć ARC i CEC a mimo jakiegoś stopnia uniwersalności tych rozwiązań nie wszystkie urządzenia dogadują się wzajemnie (TV plus ampli). To powinieneś sobie sprawdzić.
Różnica w dźwięku nie będzie duża ale np. możliwość obsługi jednym pilotem większości funkcji może przeważyć na korzyść któregoś z amplitunerów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, slim, bo szafki RTV coraz niższe. Zawsze można było wybrać innego kloca, znaczy szafkę, ale cóż miejsca jest tyle i już. A konkretnie to 17 cm i mam nadzieję na chłodzenie slima to wystarczy. Tył też jest otwarty. Przy montażu mebla jak zobaczyłem tylną płytę z dwoma małymi otworami na kable to od razu powędrowała na strych.
Jako amlituner bardziej przekonuje mnie chyba Marantz, ale opinie, że kino domowe bardziej wyraziste będzie z Yamahy też daje argumenty. Myślę, że ostatecznie zdecyduję po odsłuchu i mam nadzieję, że uda mi się zorganizować odsłuch w jednym miejscu do porównania na świeżo. Głośniki tez już ograniczyłem do produktów Q Acoustics, Boston i dla porównania HKTS65 - z ciekawości czy usłyszę różnicę.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w temacie, jeżeli ktoś dorzuci coś nowego to chętnie, a sam sprzęt powinien zagościć w domu jako mój prezent Gwiazdkowy - taki ze mnie samolub icon_smile.gif . Na pewno pochwalę się wynikiem poszukiwań.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...