Skocz do zawartości

Kolumny ścienne, czy to w ogóle możliwe?


Paweł Baranowski

Recommended Posts

Na dzień dobry chciałbym wszystkich przywitać.
Dzień dobry icon_smile.gif

Mam taki a nie inny układ mieszkania, do którego poszukuję nagłośnienia. "salon" w kształcie litery L z częścią telewizyjno-odsłuchową o pow. 10m2 icon_mrgreen.gif



Ze względu na obszerne icon_mrgreen.gif wymiary pomieszczenia wstępnie myślałem o kolumnach podstawkowych, tyle, że własnie te podstawki nie bardzo mi pasują. Wolałbym powiesić kolumny na ścianach (zaznaczyłem zielonymi strzałkami ew. miejsca montażu). Coś a'la



Tylko czy w takim układzie możliwe jest uzyskanie dobrej jakości dźwięku? Nie potrzebuję megabasów, nie jestem też audiofilem. Chciałbym jednak uzyskać w miarę czysty dźwięk, bez dudnienia, itp.

Szukam oczywiście zestawu stereo. Wstępnie myślę o amplitunerze NAD C725 no i własnie jakichś kolumnach do tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak powieszone kolumny standowe, jak na zdjęciu dadzą w miarę dobry dźwięk, jeśli nie masz szczególnie wysublimowanych wymagań.
Byle by były powieszone nie w samych rogach pomieszczenia i symetrycznie względem telewizora i przede wszystkim Twojego miejsca odsłuchowego. No i powinny wisieć na takiej wysokości, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz słuchając.
Zresztą podstawy tego masz tu, poczytaj: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Akustyka to podstawa dobrego dźwięku.
Kolumny do tego powinieneś wybrać z otworem b-r z przodu obudowy albo konstrukcje o obudowie zamkniętej (bez otworów).
Za kolumnami oraz w miejscach pierwszych odbić dźwięku proponuję powiesić jakieś elementy silnie pochłaniające dźwięk (np wełna Isover PT80 czy lepiej wełna owcza).
Mogą być zakamuflowane pod płótnem obrazów by zachować estetykę pokoju.

Te zielone strzałki oznaczają miejsca powieszenia kolumn? Jeśli tak, to tylko koło telewizora. I na pewno nie cztery kolumny ale dwie.

Bierzesz pod uwagę kolumny używane? Polecam ze względu na dużo lepszy współczynnik jakość/cena.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałki pokazują dwie możliwości; albo w okolicach tv albo pośrodku pokoju. Rozumiem, że przy tv będzie lepiej (tego się w sumie spodziewałem).
Co do samych kolumn to zdecydowanie używane. Kupowanie nowych nie znając akustyki pomieszczenia to chyba nie najlepsze Kung-fu.

Budżet to powiedzmy 2k zł na kolumienki z uchwytami sciennymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie bliżej TV będzie bardziej symetryczne akustycznie. Jednak głowa powinna tworzyć z głośnikami trójkąt równoboczny i z tym będzie spory problem kiedy będą tak daleko od słuchacza. Do tego położenie kolumn będzie wtedy najprawdopodobniej mocno wciśnięte w naroża pokoju.
Ciężko będzie dobrze ustawić kolumny w tym pomieszczeniu i w tych miejscach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...