Skocz do zawartości

Mini wieża czy prawdziwy Hi-fi


Łukasz Reynewar

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie icon_smile.gif

Proszę o rade w doborze audio do pokoju o wymiarach 5,2x4,14, uwielbiam muzykę wykonywaną przez orkiestry symfoniczne jak i pewne odłamy trance i dubstepu opierające się na pianinie i skrzypcach, również kawałki U2, The Clash, Roxette są świetne.
Byłem na paru już odsłuchach i sprzęty pokroju sony CMT-SBT300WB poległy nie powiem są dobre a na tym się kończą..

W salonie w Zduńskiej Woli polecono mi Marantz MCR 611 z głośnikami Dali zensor 3 świetne zestawienie jednak brakowało mi pełnego brzmienia kontrabasu jak i kotłów. także przydał by się i subwoofer. Świetnie też wypadły Wharfedale 10.6 choć to już podłogówki

W salonie w Pabianicach polecono mi Onkyo TX-8150 i tam miałem Indiana Tesi 550 (brzmienie bardzo ciepłe i wygładzone jak dla mnie ale i tak słaby dół) dali zensor 5 odpadły z powodu ostrej góry jak i wykładały się na gitarach, nie wiem ale U2 mnie męczyło na nich... i w końcu Tannoy mercury V4i chyba najbardziej neutralne, wyrazista góra ale nie tak ostra jak w zensor 5 i świetny dół. Niebywale czułe albo wydajne, były wyraźnie "głośniejsze" niż indiana tesi 550

to są moje odczucia po odsłuchach ale większym dla mnie problemem jest pomysł na ustawienie takiego zestawu w pokoju

amplituner chciałbym postawić na barku, z racji małej odległości od ściany mam problem jak ustawić głośniki w takim pokoju. Czy postawić na monitory czy podłogówki

jak i sprawy czysto techniczne od strony podłączenia kolumn do amplitunera.
Marantz jak i Onkyo mają po 4 wyjścia głośnikowe średnio rozumiem czemu to służy.. spotkałem się z zagadnieniami bi-amping bi-wiring. mam rozumieć że np można rozdzielić np. z lewego kanału dwa kable (jeden z syg. średnio-tonowym a drugi z nisko-tonowym ?
czy na amplitunerze można zmostkować te wyjścia uzyskując tym samym większą mocą na kanał?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do technicznych spraw. 4 wyjścia głośnikowe, a zasadzie dwie pary to w sumie standard. Służą do np. Podłączenie drugiej pary kolumn w drugim pokoju, lub by właśnie nie kupować kolejnego wzmacnacza, przełączasz tylko które kolumny mają grać.
Dwie pary wyjść mogą służyć do połączenia biwire jeśli kolumn ma dwa wejścia i ktoś ma kaprys eksperymentów.
Moc się nie sumuje dzięku mostkowaniu drucikiem wyjść wzmacniacza.
Co do U2 to niestety ich płyty są zwykle bardzo kiepsko zrealizowane i nagrane, nie dają poglądu na jakość kolumn i reszty.
W ponad 20 m. pokoju lepiej sprawdzą się kolumny podłogowe, nawet nieduże, ale jednak.
Posłuchałbym innych kolumn bo dali 5 , tannoy v4 nie są ciekawe, wybitne, czy uniwersalne, mimo że nie tanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś gdzie zamierzasz postawić kolumny. Chyba nie na barku (to ten mebel o szerokości 150cm, jak sądzę)?
A nie dało by się barku ustawić przy innej ścianie (może z tyłu po prawej - choć nie wiem gdzie są drzwi?) a pod oknem postawić stolik audio na wzmacniacz i po dwóch jego stronach symetrycznie rozmieścić kolumny.
wiesz coś o akustyce i ustawianiu kolumn? Jeśli nie poczytaj a po więcej możesz zgłosić się do mnie na PW, podając adres mailowy.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Chcesz kupić amplituner czy wzmacniacz stereo? Na ogół w takim samym budżecie wzmacniacze grają lepiej. Poza tym jest ich większy wybór.

Tak w ogóle, to nie podałeś budżetu na zestaw a ni nie napisałeś co ma wchodzić w jego skład. Że kolumny i jakieś urządzenie wzmacniające, to wiem. ale co będzie źródłem dźwięku?

Jeśli Twoim priorytetem jest jakość dźwięku, to proponuję elementy zestawu używane. Może to być przeskok jakościowy o umowną klasę.
Ale tu musiałbyś bardziej zaufać nam, bo takiego sprzętu często już nie ma w salonach. aby wiedzieć jak taki zagra w salonie musiałbyś posłuchać zestawów dwa, trzy razy droższych niż wynosi Twój budżet.

Zdublowane wyjścia głośnikowe we wzmacniaczach/amplitunerach służą do podwójnego połączenia, czyli bi-wiringu. Rysunki poniżej wyjaśnią Ci jak to zrobić.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż budżet to żelazna granica 5 tyś, źródła to laptop/smartphone za pomocą wi-fi czy Bluetooth, dysk usb, radio internetowe jak i FM z czasem może pojawi się TV.
Tak od łóżka do szafy są drzwi których nie zaznaczyłem a zestaw według mnie powinien składać się z amplitunera all in one i dwóch głośników/kolumn.

Cytat

Chcesz kupić amplituner czy wzmacniacz stereo? Na ogół w takim samym budżecie wzmacniacze grają lepiej. Poza tym jest ich większy wybór.

Szczerze nie zastanawiałem się nad taką możliwością ale czemu nie Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

a zestaw według mnie powinien składać się z amplitunera all in one i dwóch głośników/kolumn.


Co do dwu głośników z pewnością tak, nic lepszego nie ma icon_wink.gif
Natomiast że z amplitunera all in one to już kwestia bardzo indywidualna.
Jeśli pliki masz na dysku, dużo słuchasz radia www, potrzebujesz wejść cyfrowych, chcesz mieć w jednej obudowie, to tak.
Natomiast są wzmacniacze stereo ( lepiej grające niż amplitunery) z wejściem usb np. asynchronicznym B ( i dobrym wewnątrz Dackiem), a mając komputer też masz dostęp do tysięcy stacji radiowych , więc koncepcja takiego all in one jest już mniej sensowna .
W sumie dobrze że teraz pojawia się coraz więcej taki urządzeń jak wspomniane Onkyo , czy Yamaha RN500,602. Poza dobrą jakością ( lepszą niż w ampli kinowym ) oferują cyfrowe opcje, niezłe DACi, odczyt plików z usb, radio www, w droższych modelach "bezprzewodowość". Oddzielny wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy lepszy, ale podniósł by cenę całości zestawu. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Kupując np. Marantza mcr trzeba brać pod uwagę jego niedużą wydajność prądową, tak więc dobierać raczej kolumny podstawkowe, lub nie duże podłogowe.
W przypadku dorosłych amplitunerów, a tym bardziej wzmacniaczy takich ograniczeń nie ma, kolumny można wybierać dość swobodnie.
Nie dziwię się że brakowało mocnego basu, czy był nadmiar góry w zestawieniach które opisałeś. Zestawy kolumn i piecyków są raczej jasno grające , detalicznie, co się dodatkowo nałożyło. Choć trzeba zaznaczyć że z dobrą stereofonią, głębią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż kombinowałem z tym ustawieniem np monitorków i wymyśliłem że jeden by stał na barku od lewej strony a drugi na podstawce albo zawieszony mniej więcej na tej samej wysokości przy oknie po prawej strony.. co do podłogówek mniej więcej też by tak wyglądało.

Myślałem też nad np. Dali zensor 1 i dobrać do nich nieduży amplituner np. wspomniany marantz 611 czy też wyszukany Denon RCD-N9 lub wzmacniacz z odtwarzaczem sieciowym ale tu nie mam pomysłu jaki..
Ale znowu by to zamroziło mi taki zestaw tylko w tym pokoju i raczej bez perspektyw na późniejsze przekształcenie go w baze kina domowego.

Nie wiem prześpie się jeszcze z tym i chyba jeszcze przemyśle pare kwestii

Jacek wspomniałeś o oddzielnym wzmacniaczu i odtwarzaczu miałeś na myśli np taki zestaw Denon DRA-F109 z DNP-F109 ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu, pisałeś wcześniej, że Zensor 3 Cię nie zadowoliły, a teraz wspominasz o Zensor 1. Do twojego pokoju, który ma +20m2 oraz przy upodobaniu do symfoniki, te kolumienki będą za małe. W ogóle nowe monitorki w tej cenie racze będą kulały przy odtwarzaniu dużej orkiestry. Koledzy słusznie podpowiadają, byś rozważył zakup sprzętu używanego. Przykładowo, jeśli chcesz Dali, to w cenie jednego Zensora 1, ostatnio można było kupić na alle Dali 103, albo Dali Concept 2. Jedne i drugie to kolumny podstawkowe, ale już zdecydowanie większe i w twojej przestrzeni zagrają. Nie wiem, czy brzmienie kontrabasu Cię na nich zadowoli, ale przypuszczam, że w twoim pokoju będzie z nim lepiej niż na Zensor 1. A przecież szukałbyś chyba pośród używek w kwocie takiej, jaką chciałeś przeznaczyć na nowe.

Nie wspominałeś też chyba wcześniej o planach rozbudowy stereo do systemu kina domowego. W dziale stereo, podzielamy opinię, że jeśli sprzęt ma być przede wszystkim do słuchania muzyki, a przy okazji do filmów, to stereo nic nie zastąpi. Z kolei przyzwoite nawet kino słabo wypada, gdy ma służyć jedynie do słuchania muzyki. Pod tym względem po prostu musisz jasno postawić sprawę.
Pozdrawiam i życzę owocnych przemyśleń icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dali 1 są średnio ciekawe i za małe.
Problem jest taki że kupując większy amplituner ma większe pole manewru z kolumnami, natomiast kupując mini wieżę mniejszy bo mini wieża da radę sobie bardziej z monitorami niż podłogowymi, choć to kwestia przetestowania.
Druga rzecz to to, że oferowane mini wieże są czasami same w sobie ok., ale strasznie marnie grają z dołączonymi kolumienkami-pierdzidełkami. podłączając normalne markowe monitory grają o klasę lepiej. Słuchałem bardzo ciekawy i "modnie wyposażony" model PIONEER X-HM72, ale grał dopiero z innymi głośnikami podobnie jest niestety z wieloma podobnymi mini wieżami. Dobrze że takie maluchy od Denona czy Marantza są bez kolumn, to szansa na lepsze dopasowanie.

Co do Denon DRA-F109 z DNP-F109 jest to jakaś bardziej klasyczna alternatywa, ( choć ma wejście optyczne ) podobnie jak midi wieża Pioneer P1 w obu przypadkach możesz podpiąć średnie wielkością podłogówki bo wzmacniacze nie są bardzo słabe.

Musisz się zastanowić czy potrzebujesz czegoś bardziej klasycznego ( jw ), czy coś już funkcją radia www, wejść cyfrowych w stylu Yamaha RN500 , tańszej RN301 , czy pełnej bezprzewodowości bth i wif i wybierać wśród Marantza mcr 610,611 Yamaha RN602, Onkyo tx 8150.

Upieranie się na amplituner z bluetooth za wszelką cenę jest czasem bezsensu. Mając w amplitunerze wejście USB , oraz radio www możemy słuchać muzyki z internetu, lub wpiętego pendraiva, po co dopłacać za BTH i łączyć się z np. smartfonem ?
Ciekaw jestem czy jeśli ktoś ma na PC pliki hires, dsd może je wysłać bluetooth'em na te droższe modele 602 i 8150 jeśli tak to ok, czy jednak i tak konieczny kabel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć icon_smile.gif Postanowiłem i w Pabianicach kupiłem Onkyo tx-8150 z racji możliwości bezprzewodowego strumieniowania jakie ma i kolumny Indiana line Tesi 560. Kolumny ustawiłem możliwie po rogach pokoju a barek jeszcze trochę przesunąłem do okna robiąc miejsce na kolumnę, amplituner wylądował na barku. Estetycznie nie najgorzej to wygląda za to stereofonia zachowana przestrzeń wyraźnie zaakcentowana i co najważniejsze brzmi niemal jak w pokoju odsłuchowym icon_smile.gif Brzmienie piękne, czyste nie za jaskrawe jak w wypadku Dali zensor 5 ale nie przesadnie ocieplone jak przy Indiana line nota 550, jak na moje ucho jest wszystko czego potrzebowałem.
Onkyo świetnie sprawuje się łącząc z lapkiem za pomocą bluetooth pozostało mi jeszcze pokombinować czy da rade sparować za pomocą wi-fi w celu eliminacji dziwnych szumów przy głośniejszym słuchaniu

Dzięki że polecaliście mi pozostać przy wyborze dorosłego amplitunera icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz komputer i ampli pod jednym gniazdkiem, czy siecią kup listwę zabezpieczająco - filtrującą (z emi/rfi koło 70-120zł) , komputer i inne urządzenia lubią siać szumem w sieci energetycznej i może to słyszysz icon_cool.gif .
- Zrób też test włącz oba urządzenia ( ampli i PC) puść muzykę z PC, zrób potem pauzę i daj na 3/4 głośność posłuchaj czy szumi . Potem zaś wyłącz komputer całkowicie i posłuchaj czy nadal szumi w kolumnach.

- Jak ustawiłeś kolumny po rogach, to tak średnio, bo może być podbity bas i są odbicia fal.

Jak masz możliwość to zgraj muzykę z kompa na pendriva i niech leci bezpośrednio z usb onkyo. Może się okazać że nie potrzebnie włączasz komputer, mając takie onkyo icon_wink.gif
Ciekaw jestem czy opcja bth ma taką słyszalną gorszą jakość, czy to kwestia kompa bez listwy ?

Zobacz i opisz nam potem może co było lub jest tego źródłem u Ciebie ?

EDIT : Stała się ciekawa rzecz, bo w tym samym czasie ( wczoraj, dziś ) dwie osoby z forum kupiły te same amplitunery ONKYO tx 8150 z mocno innymi w brzmieniu kolumnami i w sumie świeżym podejściem do tematu . Może wykażcie się teraz Wy i opiszcie w dziele "WASZE SYSTEMY " swoje spostrzeżenia z odsłuchów i już na spokojnie te z domu icon_biggrin.gif
To w sumie może być interesująca dla wielu poszukujących i forumowiczów sprawa !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cytat

EDIT : Stała się ciekawa rzecz, bo w tym samym czasie ( wczoraj, dziś ) dwie osoby z forum kupiły te same amplitunery ONKYO tx 8150 z mocno innymi w brzmieniu kolumnami i w sumie świeżym podejściem do tematu . Może wykażcie się teraz Wy i opiszcie w dziele "WASZE SYSTEMY " swoje spostrzeżenia z odsłuchów i już na spokojnie te z domu icon_biggrin.gif
To w sumie może być interesująca dla wielu poszukujących i forumowiczów sprawa !



Powiem tak od dobrego miesiąca testowałem mój nabytek we wszystkie możliwe mi sposoby i:
Brzmienie: Wydaje mi się neutralne nie za ciepłe i nie za ostre dla mnie w sam raz, dźwięki trąbki na której grywam są w pełni odwzorowane (taki punkt odniesienia), jak na mój pokój strzał w dziesiątkę icon_smile.gif
Funkcjonalność: również spełnia oczekiwania co do komunikacji jakość audio prze bluethoot czy wi-fi nie jest wcale gorsza jednak są pewne opóźnienia podczas seansu filmowego czyli zgodzę się do stwierdzenia że póki co połączenie z lapkiem wyłącznie przez kabel.
Polecam dokupienie listwy przepięciowej, ja akurat mam ups i elektronika faktycznie spokojniejsza

A tak na boku jak już mam ten sprzęcik i spróbowałem kawałków w wysokiej jakości to audio w aucie, moje słuchawki i kawałki w podstawowym mp3 aż kłują mnie w ucho icon_razz.gif polecam to zestawienie

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...