Skocz do zawartości

zestaw stereo


boozecruise

Recommended Posts

cześć,
od jakiegoś czasu zbieram pieniądze na zestaw stereo. Chciałbym się zmieścić w kwocie ok 5000 zł.
Zestaw będzie grał w pokoju 5x6m. Słucham wszystkiego, ale głównie muzyki jazzowej.
Obecnie muzykę głównie puszczam z komputera (flack).
W związku z tym, że mam jeszcze trochę czasu, to proszę o podlinkowanie wartościowych artykułów, które mogłyby pomóc podjąć decyzję.
Jeżeli ktoś podlinkowałby jakieś konkretne zestawy, to będzie mi bardzo miło.
Do tej pory byłem tylko w jednym salonie na słuchaniu sprzętu. Co jakiś czas mam zamiar wygospodarować trochę czasu na takie wizyty.
Dziękuję za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przede wszystkim napisz jak trzeba pierwszy post, bo za mało wiemy by Ci pomóc. Jak to zrobić masz tu napisane:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Musimy znać pokój (akustyka, możliwość ustawienia kolumn, odległości od ścian, miedzy kolumnami i twoje od nich oraz od tylnej ściany).
Znasz temat akustyki? jesli nie bardzo napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy. Podeślę ciekawe i przystępnie napisane artykuły.
Bez respektowania praw akustyki nawet najlepszy zestaw może zagrać słabo, albo wręcz źle.

Opisz swoje upodobania co do dźwięku (jego barwa, stopień jasności, ostrości, twardości, temperatury, wypełnienia średnicy, plastyczności, lub konturowości itp.)

Czy zestaw musi być nowy? A może zdecydujesz się na używany, co polecam. Bo wówczas uzyskasz dużo lepszą jakość dźwięku a słuchając jazzu (też dużo go słucham) to jest bardzo ważne. Większość starszych stażem forumowiczów kupuje sprzęt z drugiej ręki, bo za stosunkowo niewielkie pieniądze można się przenieść z jakością dźwięku o wiele wyżej. Więc na ogół szkoda nam kasy na nówki.

Linków chyba nikt Ci nie podeśle. Bo wybór sprzętu to bardzo indywidualna sprawa. A dywagacji "mistrza" Reduktora Szumu nie polecę, bo są tyle dobre, co złe. Po prostu musisz słuchać, słuchać, słuchać, czytać, czytać, czytać, porównywać, porównywać, porównywać icon_biggrin.gif
Nawet sposobów wiązania krawata jest co najmniej kilka a co dopiero dobór sprzętu. To sprawa bardzo indywidualna.

Jeśli zatem zdecydujesz się na zestaw używany (raczej kompletowany osobno, rzadko kto sprzedaje wartościowe, gotowe zestawy), to odwiedzaj salony z własnymi nagraniami (kilka dobrze znanych z różnorodną muzyką) i słuchaj zestawów powyżej 10 - 15 tys. zł. bo taką jakość dźwięku masz szansę uzyskać.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Gdańsku w bloku z wielkiej płyty M3. Zestaw ma grać w dużym pokoju. W załączniku rozrysowany pokój.

Nie potrafię opisywać dźwięków w taki sposób jak podałeś.Mogę opisać co słuchałem np. przez ostatni tydzień i co szczególnie sprawiało mi przyjemność. Nie wiem czy to może być pomocne.

O używkach nie myślałem - jak wspomniałem w pierwszym poście, nie znam się wcale na sprzęcie audio i dopiero mam zamiar zdobyć elementarną wiedzę (cokolwiek to znaczy icon_smile.gif )

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan ładny, ale niewiele nam to mówi, gdzie będziesz chciał postawić kolumny i elektronikę ani gdzie chcesz siedzieć podczas słuchania.
Proponuję nanieść te informacje na plan wraz z wymiarami.
Jeśli masz jakąś koncepcję ustawienia kolumn, to opisz jak daleko będą stały od ścian bocznych i tylnej, na jaką odległość będą rozsunięte oraz jak daleko będzie od linii kolumn (czy od kolumn) do Twojego miejsca odsłuchowego. A tego miejsca do tylnej ściany.
Dlaczego to ważne i jak rozstawić kolumny oraz jak, co powinno być urządzone w takim pomieszczeniu przeczytasz w materiałach, które otrzymasz ode mnie.

Co do sprzętu używanego, to naprawdę warto pomyśleć. A my tu jesteśmy po to by Ci pomóc wybrać odpowiedni.
Teoretycznie jeśli będziesz kupował w salonie, to wybierzesz taki, jaki Ci się podoba brzmieniowo.
Ale z moich doświadczeń wynika, że to niekoniecznie jest gwarancją sukcesu.
Bo w salonie podczas dość krótkiego odsłuchu można się zauroczyć jakimś mocno, energetycznie i wyraziście grającym elementem/zestawem.
W domu po dłuższym słuchaniu okazuje się często, że taki typ prezentacji coraz bardziej męczy, denerwuje.
I trzeba myśleć o sprzedaży. Choćby jednego elementu. A to już spora strata. Średnio 25 - 50 % ceny.
Sprzęt używany, nie dość, że prezentuje na ogół dużo lepszą jakość dźwięku (za takie same pieniądze), to często w przypadku odsprzedaży nie tracisz dużo albo wręcz nic.

Oczywiście dobrze jest wiedzieć choć w przybliżeniu jakiego dźwięku się oczekuje, co się w nim lubi a co nie bardzo.
Na pocieszenie dodam, że rzadko komu udaje się wstrzelić od razu w swój gust i wymiana elementów jest na ogół czymś normalnym, powszechnym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boozecruise, nie dostaniesz materiałów o akustyce, póki nie podasz mi na PW swojego adresu mailowego. Na poczcie Audio te pliki nie przejdą, są za duże.
A warto poczytać, bo widzę, że próbujesz ustawiać kolumny wbrew podstawowym zasadom.
Przykładowo. Nie ustawia się kolumn w rogach pomieszczenia. Ani zbyt blisko ścian. Pomiędzy Tobą a kolumnami (w trójkącie równobocznym lub równoramiennym), nie może być żadnych mebli, czy innych przeszkód dla dźwięku. Również Twoje miejsce odsłuchowe nie może być bezpośrednio przed Tylną ścianą. A jeśli już... .
Dlaczego? Poczytasz w materiałach.
Jeśli się po nie nie zgłosisz będziemy tu rozmawiać jak gęś z prosięciem.

Grzegorzp486, nie wchodzisz w słowo. To jest forum i każdy ma możliwość wyrażenia swojej opinii, byle sensownie i bez obrażania innych.
Tak, że Twoja uwaga jest jak najbardziej sensowna i na miejscu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Boom....nekromancer

Moja ponowna propozycja rozmieszczenia kolumn po zapoznaniu się z otrzymanymi materiałami. Na dywan na podłodze ani na ścianie żona się nie zgodzi icon_smile.gif Mam wstępną zgodę na czas odsłuchów odsunięcia trochę tapczanu od ściany. Najbardziej korzystne wydawało mi się rozmieszczenie kolumn na ścianie z oknami (mam ciężkie zasłony). Niestety nie byłem w stanie wykombinować jak ustawić amplituner aby nie mieć problemu z kablami (dzieciaki, wieszanie prania na balkonie etc.) Pod drzwiami balkonowymi mam listwy, które są wmurowane w stopień - podczas któregoś z remontów musiałbym je wyrwać i wstawić takie gdzie będę mógł ukryć kable.

Co do dźwięku zestawu grającego, to mam za sobą już kilka odsłuchań i zauważyłem, że najbardziej odpowiada mi "miękkie" i ciepłe brzmienie.
Zestaw, który na chwilę obecną najbardziej przypadł mi do gustu to:
YAMAHA MUSICCAST R-N602 (muzykę będę puszczał głównie z komutera, zalezy mi na wi-fi)
Kolumny Heco music style 500 - te kolumny, może nie mają takiego brzmienia, którego szukam ale jest ono dla mnie najlepsze z tego co słyszałem do tej pory.

Chciałbym zmieścić się finalnie w ok 4k pln. Wyżej podany zestaw kosztuje troszkę więcej.
Mogę prosić o sugestie, którymi konfiguracjami powinienem się zainteresować?

Ogólnie plan mam aby jeszcze trochę pochodzić po salonach a potem poszukać jakiejś używki.
Na jakich forach najlepiej szukać używanego sprzętu?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...