Skocz do zawartości

Wybór pierwszego wzmacniacza


Barok1992

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników forum!

Niedawno się przeprowadziłem (na studia) i wszystkiego zabrać nie mogłem, więc mój sprzęt audio został w domu (pewnie nie zabrzmi to "dobrze", ale są to głośniki komputerowe 2.1 - Logitech Z4-e, uznawane w swoim czasie za jeden z lepszych zestawów komputerowych za tamtą cenę i grają nawet ok).

Teraz przyszła pora na coś nowego, a niedrogie wzmacniacze stereo oglądam od dawna (co jakiś czas), bo zawsze zastanawiałem się jakby to było icon_wink.gif Można powiedzieć, że od października zacząłem robić ponowne rozeznanie w temacie i próbowałem coś poszukać, jednak łatwiej znaleźć recenzje czy opinie o nowym i/lub drogim sprzęcie, aniżeli starszym i w dodatku "niskobudżetowym" - stąd zwracam się do Was o pomoc w wyborze wzmacniacza lub nakierowanie na właściwe tory. Rzekłbym, że nigdy nie miałem możliwości sensownego odsłuchu porządnego sprzętu - czasem gdzieś mimochodem leciało w sklepie czy u znajomego (najpierw była to jakaś Unitra, później przesiadł się na Yamahę, której nie słyszałem, ale kupił ją za ~200 zł gdzieś w komisie).

Napiszę teraz co nie co o sobie, jakichś oczekiwaniach i upodobaniach. Zacznę może od tego, że słucham muzyki z laptopa, gdyż łatwiej mi go przewieźć i zabrać w różne miejsca. Laptop posiada którąś z następujących kart dźwiękowych: IDT 92HD73C1 / 92HDW74C1 / 92HDW74C2. Posiadam jeszcze słuchawki AKG K530 LTD (zasadniczo od wersji standardowej różnią się kolorem i wkładką - tu jest welur, w zwykłej skóra) z których najczęściej słucham muzyki czy wykorzystuję je przy prowadzeniu rozmów. W sumie podoba mi się ich brzmienie, choć kiedyś się zastanawiałem czy dostają one wystarczająco dużo dobrego z karty dźwiękowej - jest fajnie, ale pewnie mogłoby być lepiej ;>

Teraz trochę o guście muzycznym. W zasadzie słucham wielu gatunków muzycznych, ale głównie jest to muzyka elektroniczna (trance, dance, dubstep, hardstyle) i hip hop. Jednak tutaj muszę zaznaczyć, że... nie słucham raczej rocka czy muzyki operowej, choć z utworów gitarowych przewijały się takie zespoły jak Disturbed czy Two steps from hell. Zasadniczo słucham też pop, r'n'b oraz innych, które wpadną mi w ucho. Może podam kilka kawałków, których lubię słuchać, aby pokazać Wam spektrum i charakter mojej muzyki, mniej więcej przyporządkowując je do kilku kategorii:
1) TRANCE:
* Armin van Buuren - In And Out Of Love (uwielbiam to połączenie wokalu i muzyki) oraz Save My Night
* Dream Dance Alliance - Shinobi
* Tiesto - Adagio For Strings
* Alex M.O.R.P.H. - Sunshine
* Dash Berlin - The Official Video Hit Mix (fajnie zebrane różne kawałki - warto się wsłuchać od początku)
2) HOUSE:[i]
* Tom Swoon - Wings
* Calvin Harris/ - Summer, I Need Your Love (ft. Ellie Goulding)
* Eric Prydz - Pjanoo
* David Guetta - The Alphabeat
* Martin Garrix & Jay Hardway - Wizard
* Florence + The Machine - Spectrum (Say My Name) (Calvin Harris remix)
* Tom Boxer & Morena feat J Warner - Deep In Love
3) [i]HARDSTYLE:

* Frontliner - Time
* Beethoven - Für Elise (Hardstyle Remix)
* DJ Zany - Evolution
* Headhunterz - Just Say My Name
4) DUBSTEP:
* O.A.E. - Crystal
* Lindsey Stirling - Crystallize (Dubstep Violin Original Song) [POLECAM]
* Awolnation - Sail (Unlimited Gravity Dubstep Remix)
* Adventure Club & Krewella - Rise & Fall oraz Wait
* Dash Berlin - Man On The Run (Reekon remix)
* Deadmau5 - Aural Psynapse (Mr FijiWiji Remix)
* Ellie Goulding - Lights (Dubstep Remix)
* Vonikk - And Then The Needle Dropped
* Flux Pavilion - Syndicate
5) INNA ELEKTRONICZNA:
*Jean Michel Jarre - Touch To Remember
* Blackmill - Rain (Full Version) [POLECAM, świetne]
* [Project X Movie Music] Heads Will Roll (A-Trak Remix) - Yeah Yeah Yeahs
* Swedish House Mafia - Save The World
* Bingo Players - Rattle (Candyland Remix)
6) HH / RAP:
* Sway ft. Kelsey - Level Up
* Peja - Pozwól mi żyć (Są chwile), Szacunek ludzi ulicy czy Głucha noc
* Eminem - Toy soldiers, Love the way you lie (feat. Rihanna), Not afraid
* Zeds Dead & Omar LinX - You and I (POLECAM)
7) INNE:
* Rihanna - Only girl (in the world), Unfaithful
* Ellie Gouding - Love me like you do, Lights
* Adele - Skyfall
* Mr. Probz - Waves (Robin Schulz Remix Radio Edit)
* Two Steps From Hell - Archangel
* Disturbed- Decadence
* Ennio Morricone - La Professiona
* Yiruma - River Flows In You [POLECAM - pianino]
* BrunuhVille - Farewell Symphony [POLECAM], Vampire Tales (Blood, Love and Dust) Nebula


Jak widać muzyka jest bardzo różna i szeroka, często są to remixy znanych utworów, gdzie wokal czy instrument odgrywa też ważną rolę (choć rzadko są to gitary).

Teraz KONKRET - poszukuję wzmacniacza w okolicach do 300 zł, który by mnie zaspokoił icon_cool.gif [jeśli chodzi o cenę to wolałbym się zmieścić ze wszystkim w okolicach 300 zł, choć +50 zł to max do dorzucenia, jeśli będzie naprawdę warto, lecz wolałbym ~270 zł wydać]

Podobno w moich słuchawkach (AKG K530) bas jest fajny i dobrze kontrolowany. Nie wiem jak to opisać, ale podoba mi się - nie kłuje w ucho, jest wyraźny, lecz przyjemny. Nie wiem co robi średnica, ale wokale są też ładnie podkreślone, chce się tego słuchać, ale ani razu nie miałem wrażenia, że coś mnie drażni. Ogólnie rzekłbym, że 1) bas lubię, ale nie musi kopać. Ma być zauważalny, ale kontrolowany w miarę w punkt, żwawy. Jeśli chodzi o instrumenty... fajnie jak dobrze brzmią. Lubię słyszeć detale i gdzieś tę scenę "czuć". Jeśli chodzi o wokale to lubię np. te od Ellie Gouding, Rihanny, Adelle (Starfall) czy ten z utworu "Morena" lub "In and Out of Love". Nie mogą drażnić, mają być przyjemne w odsłuchu. Jeśli w utworze "In and Out of Love" słyszę przyjemną muzykę w tle i wchodzi piękny wokal - chciałbym, by mniej więcej tak pozostało. Jeśli miałbym pomóc nieco to prócz charakterystyki (słabo opisanej, bo na jej opisie się tak nie znam) to powiem tak - podoba mi się dźwięk z AKG K530 LTD i na pewno jest lepszy niż głośników komputerowych Z4-e (w tych lubię bas, ale sub robi swoje). W reszcie raczej na pewno wygrywa AKG.

Jak widać wielu porównań nie mam i nie miałem do czynienia z wielką ilością sprzętu, ale mogłem zaoferować małe spostrzeżenia oraz pokazać "kilka" utworów - może ktoś kojarzy wykonawców/gatunki. Warto chociaż na chwilę włączyć coś z [polecam], aby usłyszeć, co mi się podoba i spróbować się we mnie wczuć.

Ktoś mógłby zapytać "a jakie masz kolumny?", więc odpowiem - na razie nie ma. Będę próbował znaleźć coś (biurkowego, monitory) w okolicach ~200-300 zł, ale nieco później. Byłoby fajnie, jakby zakup takiego wzmaka wiązał się z korzyścią dla słuchawek, chociaż zapewne dziurka we wzmaku stereo to dodatek, więc nie jest to priorytetem.

Zrobiłem mały "research" i wypatrzyłem na pewnym serwisie aukcyjnym kilka modeli (faworyci wyróżnieni), różnych producentów, oto one:
Onkyo:
1) A-8630 (licytacja 199 zł [kup teraz: 250 zł] + 20 kurier)
2) A-8650 (licytacja 250 zł + 30 zł kurier, ale jeszcze wiele dni do końca, choć póki co bez ofert)
3) A-8830 (260 zł + 25 zł kurier)
4) A-9211 (licytacja, obecnie ~260 zł + 28 kurier [kończy się jutro]) - przeczytałem jakąś opinię o nim negatywną, ale wydawało mi się (i ludziom, którzy się w tamtym wątku udzielali) że ktoś trafił na wadliwy egzemplarz, lecz słuchałem sobie tego sprzętu na YT (https://www.youtube.com/watch?v=n1mshQJ1GKI) i wydaje się, że gra ten model nawet nieźle i nie słyszałem jakiegoś harczenia czy dziwnie brzmiących dźwięków (np. tonów niskich [o ile można mówić w ogóle o ocenianiu dźwięku na podstawie fragmentu z YT icon_razz.gif]).
Cambridge Audio:
5) A1 V3 (250 zł + 25 zł kurier) - jak pytałem o więcej info to się dowiedziałem, że sprzedawca ma ich więcej w stanie dobrym i/lub bardzo dobrym, bo podobno nabył je od szkoły w Anglii, gdzie służyły do nagłośnienia sal. Jeszcze trochę ich zostało, a w sumie cenowo i według opinii audio śmiertelników* jest to dobry starter. Zorientowałem się, że były różnie wersje (A1 V1, 2, 3 oraz mk II V1, 2, 3 i SE), ale mk II to krok wstecz, z wyjątkiem SE, a z pierwszych V1 podobno wszystkie jakiś poziom trzymają.
Denon:
6) PMA-320
Rotel:
7) Rotel RA-820 (279 zł + 16 zł kurier)
Harman/Kardon:
icon_cool.gif PM645 Vxi (249 zł + 25 zł kurier) - według opisu i zdjęć złamane jest jedno złącze RCA (Phono MC) [o, tak: http://www.aukcjoner.pl/gallery/021385694-8.html#I8]. Nie wiem czy to może mieć na coś wpływ lub jaki jest koszt naprawy, ale raczej z gramofonu nie będę korzystał.
9) PM640 Vxi (250 zł + 24 zł kurier)

Linków z portalu aukcyjnego nie podawałem, choć w dalszej fazie wybierania jeśli ktoś obeznany zechciałby rzucić okiem czy wszystko jest ok z konkretnym wzmacniaczem to podeślę link na priv.

I teraz pytanie - "co o tym myślicie?". Jakieś rady, sugestie? Wyczytałem, że CA A1 może trochę mulić, choć gra całkiem przyjemnie, a Onkyo są dosyć neutralne i "pewne" (stąd też 2 modele zostały wyróżnione, chyba nawet "dość wysokie" jak za tę cenę).

Z góry dziękuję za poświęconą uwagę i czekam na ciekawe komentarze icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Ci bardzo pogratulować wpisu i podejścia do swojego tematu, wysiłku jaki włożyłeś w opis i szukanie (w sumie dla siebie ) sprzętu. Mimo że za 300zł. Bo są niestety osoby które szukają czegoś dla siebie za 2-5 tys i potrafią napisać zdanie " szukam coś co fajnie gra "....

Może moja rada cię nie ucieszy, ale w tej klasie zapewne niemłodego sprzętu szukaj czegoś w mieście gdzie mieszkasz, lub studiujesz, aby sprawdzić czy w ogóle działa... bo to nie zawsze oczywiste. Szkoda kupować w ciemno i płacić a wysyłkę zwłaszcza że stanowi ona tu znaczną część wartości wzmaka... Lub chociaż gdzie sprzedawca nawet prywatny daje możliwość zwrotu .
Druga rzecz to o ile dana marka, gra powiedzmy przewidywalnie i jakimś tam swoim stylem ( choć są czasem wpadki) to z wejściem słuchawkowym bywa czasem też różnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem jeszcze słówko z Jackiem na priv, chociaż ostatni przegląd pola skłonił mnie do pewnej refleksji i dalszego poszukiwania, a zakończyło się to tak:

W weekend robiłem dalsze rozeznanie i nawet była aukcja Denona (model 920), lecz z wysyłką wyszło jakieś ~500. W ogóle mało informacji o nim znalazłem, a jak już to były pozytywne, lecz podobno model 920 nadawał się lepiej do muzyki klasycznej i instrumentalnej, choć z drugiej strony wyczytałem, że większość Denonów to bezpieczny zakup "w ciemno" i do wielu gatunków będą pasować. W każdym razie model ten wyszedł ponad podwyższony budżet, więc musiałem obejść się smakiem, a i licytacja cieszyła się nie najgorszą popularnością. Dodam jeszcze, że przeglądałem Allegro, OLX I Gumtree. Próbowałem na forach audio na "giełdzie" coś znaleźć, ale nie widziałem nic takiego (lub droższe).

Generalnie stwierdziłem, że mogę nieco zwiększyć budżet. Rozejrzałem się też za kolumnami. Byłoby fajnie, jakby w ~500-550 wyszedł komplet, tj. wzmacniacz + kolumny, choć najwyżej kolumny dokupię nieco później, ale za wzmak 400 zł to max. Przy okazji jeszcze uzupełnię kilka informacji. Po pierwsze brzmienie - jak wspomniałem moje AKG K530 odpowiadają mi, a wybrałem je również na podstawie wielu recenzji, ale nie ukrywam, że przekonała mnie głównie jedna z innego forum [nie mam zamiaru reklamować innego forum, lecz chcę tylko przekazać opis dźwięku, który mi odpowiada], a mianowicie -> http://forum.mp3store.pl/topic/40243-akg-k...e-aurvana-live/. Z tego linku można dowiedzieć się nieco więcej o moich upodobaniach icon_wink.gif Z drugiej strony mógłbym się zgodzić z tym, że bas jest świetny i w punkt oraz że scena jest szeroka, a góra przyjemna. Szkoda byłoby to psuć, ale pewnie bas "ciut lepiej" by szło zrobić. Wiem, że słuchawki to nie to samo, co głośniki stereo, ale jakaś namiastka porównania jest, prawda? icon_smile.gif-_-

Teraz do rzeczy, czyli wygooglowanych i poprzeglądanych przeze mnie wzmacniaczy. Ciężko jest mi oceniać niektóre, gdy nie mają opinii i nie mam możliwości odsłuchu, a podobno nawet dźwiękowo i jakościowo różnice są znaczące, np. wśród serii A-5xx Yamahy oraz AX-5xx, z czego podobno taki AX-596 czy 8 (jakiś najwyższy z tej "nowszej linii") są w środku wykonane dość słabo i bardziej awaryjne. Jak przyglądałem się tym Yamahom i po rozmowie ze znajomym dowiedziałem się, że dynamiki i basu im nie brakuje, a i ogólny odsłuch jest przyjemny. Najpierw podam modele wzmacniaczy z Allegro (mam nadzieję, że nikt pod wpływem impulsu nie skusi się od razu, bo może podsyłam okazję icon_cool.gif ), a później poproszę o skomentowanie lub wrażenia:

1) Yamaha A-520 (link: http://allegro.pl/wzmacniacz-yamaha-a-520-...5786817577.html -> jest jeszcze model czarny, ale nieco droższy, a i ten wygląda na zadbany, prawda?) - w porównaniu do modelu A-500 podobno bardziej łagodna góra, a także ciut nowszy. Niektórzy napisali, że nieco bardziej awaryjna od A-500 (starszego), ale nie spotkałem wiele takich opinii. Zastrzeżenia były również do funkcji loudness, że słychać zniekształcenia, ale... hmm. Spotykam się z wieloma opiniami, szczególnie na polskich forach, gdzie najlepiej jest na wzmaka wydać dużo, na kolumny jeszcze więcej, a i nowe, bo starsze niż 10 lat to są bee i kondy słabe, no i w ogóle żal. Na zagranicznych forach ludzie chwalą np. Denona PMA-920, którego nabyli za... ~30 dolarów lub funtów na jakiejś garażowej wyprzedaży... Ale do tematu Yamahy z serii A-5xx. Jest jeszcze w dobrym stanie A-560, lecz ma mało opinii i jest starsza oraz nie znalazłem porównania i odniesienia do dźwięku między tymi modelami, więc uszeregowałem je jako 520>500>560,
2) Yamaha A-700 (http://allegro.pl/yamaha-a-700-gigant-630-watts-gwarancja-vintage-i5790964249.html ~400 zł - coś tanio, nie? Inne takie są ~+150 wzwyż, a ten podobno ma tylko nieoryginalny przycisk mute) - cóż... opinii też dosyć mało, ba nawet dziwnie mało, ale jak są to raczej chwalą... za co? Cóż, za dźwięk o bliżej nieokreślonej dla mnie charakterystyce, ale niby przyjemny, a i znalazłem odniesienie do wzmaka A-720, gdzie było napisane, że A-700 gra bardziej naturalnie, a basowo też potrafi zagrać dynamicznie i zejść nisko (pytanie czy tak jest w rzeczywistości?). Ktoś wie czy ta seria była awaryjna lub coś w ten deseń? Czytałem o niektórych wzmakach Yamahy z lat jakoś < '83, że na dłuższą metę zasilacze mogą być wadliwe i Yamaha zaoferowała nawet ich darmowy przegląd (serie A-760 i II, A-960 i II i jakieś jeszcze),
3) i niewiadoma dla mnie -> Yamaha AX-570 (http://allegro.pl/yamaha-ax-570-ceniony-model-legnica-i5791646641.html) - widziałem zdania, że gra lepiej niż poprzednicy (wymienieni przeze mnie) oraz że jest dużo lepiej wykonania niż model np. AX-592, chociaż sporo osób twierdziło, że z serii AX to dobre i niezawodne były tylko serie AX-x00, czyli 500, 700, 900, więc stąd reszty trochę się "boję", chociaż mimo to dystyngowałem AX-570, bo jeśli jego budowa >AX-592 to może coś z tego jednak jest nieco trwalszego..? Chociaż kiedyś to się podobno porządne rzeczy robiło, a w latach '90 wyczytałem, że był "kryzys branży audio" i jakość poszła w dół.

Co myślicie o tych Yamahach i czy charakter ich brzmienia mógłby mi odpowiadać? Ten znajomy, który polecił mi Yamahy, obecnie posiada takiego Kenwooda (tymczasowo, bo Yamaha poszła do renowacji, a ten Kenwood to ten model -> https://www.youtube.com/watch?v=suBqzzxR-lo [filmik znajomego]) powiedział, że jego brzmienie na jego potrzeby wydaje się dziwne w odbiorze i raczej by polecał mi Yamahy, gdyż według niego są dosyć uniwersalne i przyjemne w odbiorze.

Z drugiej strony podam może wstępne propozycje głośników (monitorów), które by weszły na moje biurko, które nie są jakieś drogie, ale w miarę znanych firm:
* GALE Moviestar 3S (http://allegro.pl/gale-moviestar-3s-angielskie-monitorki-okazja-i5784004084.html) - nie wiem jak grają, opinii nie widziałem - może jedna na jakimś forum ,ale tylko w stylu "u mnie grają całkiem fajnie",
* KEF Cresta 10 (http://allegro.pl/kef-cresta-10-stan-bdb-i5784721768.html) - nie ukrywam, że te chyba do mnie przemawiają, ale nie wiem za jaką cenę pójdą i czy warto, choć ogólnie KEF wyczytałem, że pod moją muzykę mogą ładnie podpasować, choć nie wiem z jakim wzmacniaczem by grały dobrze,
* Yamaha NX-M5 (http://allegro.pl/kolumny-yamaha-dwudrozne-ladne-i5786295408.html) - to chyba jakieś kolumny z jakiejś mini wieży, ale są małe i wyglądają nieźle, ale nie wiem co i jak z nimi - info na necie nie znalazłem, nawet porządnej specyfikacji.

Jak więc widzicie to by było tyle w zasadzie. Postęp jakiś jest, tak myślę, więc może i teraz może otrzymam dalszą pomoc i ktoś się wypowie na ten temat. Doceniam dotychczasową pomoc, doceniam również wszystkie komentarze, ale poszukiwań ciąg dalszy jak widać trwa i poszedł chyba nieco w innymi kierunku icon_wink.gif Nie wiem czy to dobrze, czy nie, ale obecnie selekcja zeszła na Yamahę (nawet dość sprecyzowane modele) oraz Denona, choć ten "fajny" model zszedł, a nie wiem jakby odnieść serie niższe do czegokolwiek, choć raczej zdążyłem zauważyć, że w Denonie poniżej 5xx (czy PMA-520) nie warto schodzić, a i chyba modele z -R się gorzej mają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły wpis, gratuluję solidnego podejścia do tematu.


Cytat

3) i niewiadoma dla mnie -> Yamaha AX-570



Nie wiem czy to wiele pomoże ale od miesiąca z kawałkiem jestem posiadaczem takiej Yamahy i muszę powiedzieć że jestem zadowolony z zakupu. Nie mam co prawda odniesienia do innych wzmacniaczy i nie mam jeszcze docelowych kolumn ale dźwięk jaki się z niej wydobywa wydaje mi się szczegółowy niezależnie od gatunku odtwarzanej muzyki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niezły wpis, gratuluję solidnego podejścia do tematu.


Cytat

3) i niewiadoma dla mnie -> Yamaha AX-570



Nie wiem czy to wiele pomoże ale od miesiąca z kawałkiem jestem posiadaczem takiej Yamahy i muszę powiedzieć że jestem zadowolony z zakupu. Nie mam co prawda odniesienia do innych wzmacniaczy i nie mam jeszcze docelowych kolumn ale dźwięk jaki się z niej wydobywa wydaje mi się szczegółowy niezależnie od gatunku odtwarzanej muzyki.



Dzięki icon_wink.gif

To może i ja przy okazji się pochwalę (a może i nie icon_razz.gif ). Zamówiłem Yamahę A-520 i kable. Ba, jeszcze dzięki uprzejmości nowego kolegi, poznanego na jednym z for audio, przybędzie do mnie wzmacniacz Cambridge Audio A5. Wprawdzie będę miał wtedy 2, ale dzięki temu będę miał 2x większe osłuchanie ze sprzętem niż do tej pory icon_razz.gif Ponadto będę mógł wybrać lepszy, a ta A5 jest naprawdę zadbana (właściciel bardzo dba o sprzęt i zna się na elektronice).

Kolejna kwestia to nabyłem kolumny, choć nieco zwiększyłem budżet na kolumny, ale kilka ciekawych rzeczy wpadło mi w miedzy czasie. Stwierdziłem, że nie pójdę w to, co wszyscy, a poszukam czegoś "egzotycznego". Trafiłem na znanym portalu na 2 aukcje - kolumn Mission Cyrus 780 oraz Celef Domestic II Super. Mój wybór padł na te drugie. Wizualnie, jak na swój wiek, prezentują się ładnie. Ściągnąłem maskownice i samym głośnikom (jak na laika) w zasadzie nie mam co zarzucić. Dziur nie ma icon_razz.gif Wszystkiego będę mógł posłuchać jakoś w przyszłym tygodniu, ale jak wszystko będzie to jakieś foty czy amatorski komentarz mogę zamieścić (w wolnej chwili).

PS. W sumie ciekawi mnie jeden aspekt - czy ktoś coś wie o moich głośnikach lub tamtych drugich? ;> zapewne u nas raczej niespotykane lub zapomniane konstrukcje, a i na necie już wiele śladów zostało zatartych icon_wink.gif Prócz tego, że Celef jest na (ponoć bardzo dobrych) głośnikach marki SEAS.
PS.2. Tutaj jakieś stare ogłoszenie, ale widać te kolumny -> http://www.audiostereo.pl/ogloszenia_sprze...u-os102600.html.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...