Skocz do zawartości

Kolumny do wzmacniacza Hegel H70, pomieszczenie 16m2 - do 3,5k


Sardaukar

Recommended Posts

Witam serdecznie!
Jest to mój pierwszy post, choć od dłuższego już czasu czytam to forum. Jak większość nowych użytkowników stoję przed dylematem wyboru mojego pierwszego wzmacniacza i kolumn stereo. Mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek o kilka porad/wskazówek. Do tej pory słuchałem muzyki głównie na słuchawkach (Shure SRH 440,sygnał z karty dźwiękowej Xonar DX, pliki flac). Owszem posiadałem kiedyś zestaw stereo oparty na polskich kolumnach(jakich nie pamiętam) i wzmacniaczu Sony TA F235R...
Zdaję sobie sprawę że aby coś doradzić potrzeba więcej informacji, więc do rzeczy:
1. Muzyka będzie odtwarzana w formacie flac po optyku do wzmacniacza, CD na ten moment nie potrzebuję.
2. Planuję kupić używany wzmacniacz Hegel H70 (cena około 2800-3000zł) i z nim udać się na odsłuchy kolumn (wcześniej rozważałem zakup nowego wzmacniacza Marantz PM7005).
3. Przeważające gatunki muzyczne jakich słucham to rock, metal, jazz, elektronika (np. Dream Theater, Pink Floyd, Norah Jones, Rosin Murphy, Harbie Hancock etc etc innymi słowy czasem ma być energetycznie, a czasem romantycznie, w szczególności przy kobiecych wokalach icon_wink.gif )
4. Akustycznie sprawa wygląda następująco : pomieszczenie 16m2 (4x4) ze skosem (poddasze, ale podniesione do góry, więc skos nie jest duży) , kolumny będą ustawione na ścianie opozycyjnej do skosu (tu nie mam możliwości manewru). Będę mógł je rozstawić na około 2m (więc do bocznych ścian będą miały ok 1m), a odstawić od ściany tylnej na maksymalnie 30cm...Jako że jest to pokój dzienny postaram się naturalnie "podrasowac" akustykę tj. na ścianach położę tapetę, na suficie styropianowe kasetony, na podłodze dywan, na oknie (balkonowe)będzie zawieszona ciężka zasłona itp...
5. Uwzględniając wymogi mojej drugiej połówki poszukuję kolumn podłogowych( monitory było by ciężko przeforsować) i cóż...kolor i wygląd mają tu też znaczenie.
6. Muzyki zazwyczaj nie będę słuchał głośno. Zestaw ma również posłużyć przy oglądaniu filmów.

Moje pytania są następujące:
A. Czy wybór wzmacniacza jest trafny w tym przedziale cenowym? Jak ma się wspomniany Hegel do Marantza ?
B. Na kolumny wraz z okablowaniem będę mógł przeznaczyć około 3,5k - jakie nowe kolumny polecilibyście do odsłuchu?
Będę chciał pojechać do jakiegoś salonu audio gdzieś w pobliżu np. Warszawa , Łódź. (Jeśli chodzi o nowe to najbardziej w oko wpadły mi Pylon Audio Sapphire 25 (wizualnie faworyt żony icon_wink.gif ) oraz Audio Academy Phoebe 3 - na pewno będę chciał te kolumny usłyszeć, czy to Waszym zdaniem sensowny wybór w moim przypadku?).
C. Jakie używane kolumny w tym przedziale cenowym warto było by rozważyć?
Jak często piszecie : używka będzie lepsza od nowego głośnika, ale czy teoretycznie lepsza kolumna nie będzie sprawiała więcej problemów z akustyką pomieszczenia?
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często powtarzam (mam nadzieję, że czytasz też inne wątki) kolumny powinny być dobrze dobrane do pomieszczenia (jego wielkości i akustyki) a wzmacniacz do kolumn.
Wszystko to jednak przede wszystkim do Twojego gustu brzmieniowego (wszystkie aspekty barwy dźwięku).

Może szerzej opiszesz jaką barwę lubisz, jaki ma być ten dźwięk? Jaśniejszy, twardszy, chłodniejszy, ostrzejszy, bardziej konturowy czy odwrotnie raczej ocieplony, miększy, pełniejszy. soczystszy itp.
Poza tym ciekaw jestem na jakiej podstawie wybrałeś Hegel'a? Czytałeś czy słuchałeś go z jakimiś kolumnami?
Tak czy siak napisz co Cię do niego przekonało. Może jakieś aspekty pozadźwiękowe typu funkcje (co musi mieć Twój wzmacniacz?) albo wygląd?

Generalnie lepiej jest wybrać dobre odpowiednie kolumny i dopiero do niego dopasować wzmacniacz. Ale jeśli wybór wzmacniacza jest już ustalony, bo to wybitne albo bardzo pasujące do Twojego gustu urządzenie, można szukać odpowiednich kolumn.

Z podłogowymi trzeba uważać w tak niedużym w sumie pokoju. Pylon Audio Sapphire 25 dedykowane są do pomieszczeń od 15 do 35 metrów.
Czyli istnieje spore niebezpieczeństwo, że będą za duże.
W tych warunkach i patrząc na konstrukcję bardziej odpowiednie wydają się AA Phoebe III.
Wiadomo, najlepiej byłoby wypróbować u siebie.
Rozglądałbym się również za dobrej jakości niewielkimi kolumnami podłogowymi z drugiej ręki. W budżecie jaki posiadasz jest szansa na przeskoczenie półkę wyżej jeśli idzie o jakość dźwięku. A chyba jest to dla Ciebie ważne? Choć Phoebe III mimo stosunkowo niewielkiej ceny
są naprawdę dobre.
Lepsze kolumny nie sprawią więcej problemów z akustyką. Większe mogłyby to zrobić. Te wyższej klasy mogą wymagać jedynie wyższej klasy wzmacniacza, albo lepszego źródła i okablowania.
Oczywiście na DAC planujesz przeznaczyć jakąś nie najmniejszą sumę?

Co do akustyki, to trzeba będzie jak najbardziej o nią zadbać, bo to podstawa dobrego dźwięku.
Zasłony i dywan jak najbardziej. Tapeta da niewiele (jest zbyt cienka i mało zróżnicowana fakturalnie). Ale nie zaszkodzi.
Kasetony ze styropianu dadzą tym więcej im bardziej będą różniły się między sobą jego skrajne wymiary wgłąb (w grubości). Coś w tym stylu 9to typowe panele akustyczne:
http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?name=...e&artid=755
Albo takie kasetony:
http://allegro.pl/panele-scienne-kasetony-...5415041184.html
http://allegro.pl/show_item.php?item=5359238873

Napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to wyślę Ci ciekawe i przystępnie napisane artykuły o akustyce i ustawianiu kolumn. O ile oczywiście nie znasz tego zagadnienia.

EDIT: jeśli możesz to wklej tu zdjęcia (panorama) swojego pokoju albo lepiej rysunek z uwzględnieniem ważnych elementów w pomieszczeniu.
Pokaż wymiary. Ciekawe gdzie staną kolumny, gdzie Ty będziesz siedział. Jak daleko od tylnej ściany i jak są umiejscowione te skosy.
Na nich warto by dać panele silnie pochłaniające dźwięk albo choć rozpraszające.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię dźwięk detaliczny, jednakże jeszcze bardziej nie lubię gdy muzyka przesadnie "kłuje po uszach" i męczy po 30 minutach słuchania. Szczegółowo, ale raczej ciepło i melodyjnie - bardziej ku przyjemności słuchania niż ku analizowaniu nagrań z chirurgiczną dokładnością. Heh ciężko przychodzi opisać swój wymarzony dźwięk icon_wink.gif

Hegla wybrałem przyznam na podstawie opinii i artykułów w necie - wykoncypowałem że jest to najlepszy wzmacniacz do 3k z wbudowanym DAC (muzykę chcę przesyłać z odtwarzacza multimedialnego przewodem optycznym). Na pewno nie jest to wybór ostateczny raczej punkt wyjścia do rozważań, szczególnie że...do rozważań dołączam kolumny podstawkowe zarówno nowe jak i używane.

Dzięki za linki - sprawa do przemyślenia i obgadania z kierownikiem budowy (czyt. żoną) icon_wink.gif

Co do akustyki pomieszczeń już zapoznałem się z tymi materiałami - dużo zagadnień rozświetlają przyznaję - na tyle na ile będę mógł sobie pozwolić postaram się je uwzględnić. Jutro postaram się też wrzucić poglądowy rysunek pokoju.

Phoebe III wciąż pozostają więc na radarze.

Głównie jednak rozglądam się za monitorami, standami, wzmacniaczem+DAC+kablami : łącznie do max 7k...ehh dlaczego decyzja nie jest taka prosta ? icon_wink.gif

Oczywiście dodam, że będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do optymalnego zestawienia kolumn i wzmacniacza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, a ja zrozmiałem, że monitory raczej odpadają. W 16 metrach ze skosami, to bardziej właśnie proponowałbym kolumny standowe.
Ale podłogowe AA mogą być jak najbardziej. Jeśli potwierdzisz, że jednak poważnie bierzesz monitory pod uwagę, to poszukamy takich.

Co do paneli akustycznych, to oczywiście można znaleźć także inne, może bardziej estetyczne. Ale na ogół niestety kosztują dużo więcej niż te kasetony. Ale też są dużo bardziej skuteczne.
https://www.google.pl/search?q=panele+akust...QIVinAaCh3DwQDt
Można zrobić tak, ze w miejscach pierwszych odbić dźwięku dasz lepsze ustroje akustyczne a na reszcie powierzchni, lub jej części takie kasetony.

Co do wzmacniacza Hegel, jeśli musisz mieć wbudowany DAC, to chyba jeden z najlepszych wyborów.
Oczywiście można by szukać wzmacniacza pure stereo i do tego patrzeć za osobnym DACem, ale pewnie wyszłoby drożej.
Chyba, że wzmacniacz byłby dobrej klasy, używany i taki też DAC.

Ale ogólnie chyba nie ma co za bardzo kombinować. Całość brzmienia można będzie jeszcze trochę dopracować kablami.

Tymczasem czekam na rysunek, może coś jeszcze będzie Ci można podpowiedzieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę jak najbardziej biorę monitory pod uwagę (nie bardzo mogłem przekonać żonkę do takowych, ale w końcu się udało..), spokojnie mogą być to używane głośniki byle by były w dobrym stanie nie tylko technicznym ale i wizualnym.

Dzięki za podpowiedzi odnośnie paneli akustycznych. Niestety na ten czas na ścianie skośnej musi pozostać tapeta :/ (już zakupiona), na sufit póki co wybiorę jakieś tańsze kasetony (postaram się wybrać maksymalnie nierównomierne). Za jakiś czas jeśli będę odczuwał potrzebę a i gotówka pozwoli, będę mógł je zrzucić i zastanowić się nad lepszym rozwiązaniem pod względem akustyki i estetyki. Dorzucam rysunek poglądowy planowanego ustawienia. Dodam, że za stolikiem RTV i TV (na szerokości ok. 2m) chcę wyłożyć kamień dekoracyjny (również postaram się wybrać jak najbardziej nierównomierny wzór). Mam nadzieję, że takie rozstawienie w pokoju będzie w miarę ok, choć podejrzewam że mogą być konieczne dodatkowe zabiegi wygłuszające odbicia, aby uzyskać zadowalający efekt. Z tego co słyszałem są kolumny bardziej i mniej wymagające co do pomieszczeń..i tu jest też zagwozdka.


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim rozstawie kolumn miejsce nr 2 będzie lepsze. A to nr 1 może być opcjonalnie, ale musisz dać na ścianę za głowę jakiś panel akustyczny mocno pochłaniający dźwięk. Bo inaczej ten odbijając Ci się bezpośrednio za głową może spowodować spory chaos w odbiorze muzyki, pogorszy się jakość wielu aspektów prezentacji.

Kolumny stoją jednakowo daleko od ścian bocznych? Bo na rysunku nie wygląda to symetrycznie.
Dywan posunąłbym bardziej w kierunku kolumn. Nawet pod same podstawy.

Jeśli okno będzie zakryte zasłoną, to na ścianę koło drzwi (można i na drzwi) trzeba by dać jakieś dyfuzory, najlepiej coś w miarę strukturalnie zbliżonego do zasłon.
A zasłony powinny być w miarę grube, mięsiste i nawet maksymalnie rozciągnięte (zasłaniające szyby) powinny być w dalszym ciągu mocno pofałdowane.

Na stolik, jeśli musi tam stać połóż jakiś gruby o mocnej fakturze splotu jakiś "bieżnik". Cokolwiek (gazety, kubki, wszelkie gadżety itp.) dodatkowo przełamujące dużą, płaską, twardą powierzchnię blatu będzie tam pożądane.

Jeśli zdecydujesz się na kolumny standowe, to pomiędzy standy a kolumny podłóż po 4 kulki ulepione z Blu Tack'a i mocno dociśnij kolumny od góry.
http://allegro.pl/bostik-blu-tack-masa-kle...5672056351.html
Używam i polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolumny planuję ustawić w jednakowej odległości od ścian bocznych.

Dzięki za kolejne podpowiedzi (tak myślałem właśnie czy nie kupić szerszego dywanu).

Co do ściany opozycyjnej do okna balkonowego to pomyślę w takim razie nad zasłoną którą bym rozstawiał sobie na stojakach na czas słuchania, a na pozostały czas składał - stosunkowo nie drogo ,a może nie było by to takie złe rozwiązanie..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...