Skocz do zawartości

Denon PMA 920 - Co pod to podpiąć?


Słejzi

Recommended Posts

Cześć! Jak 99% ludzi lubię słuchać muzyki i od lat przymierzałem się do tego aby wyrzucić głośniki komputerowe i zastąpić je czymś przyjemniejszym dla ucha. Ponieważ dopiero zaczynam nie chcę inwestować kilku tysięcy w sprzęt tylko powoli małymi krokami powiększać, modyfikować i wymieniać to co mam. Ale problem w tym, że nie mam praktycznie nic!

Kilka faktów:
• Zależy mi na przyzwoitym stosunku ceny do jakości. Sprzęt może być zarówno nowy jak i używany.
• W drodze do mnie jest Denon PMA 920. Innymi słowy celuję u stereo, choć bardzo powolnymi krokami będę chciał kiedyś przekształcić w zestaw 2.1 a później 5.1.
• Na głośniki chcę przeznaczyć około 1000 zł, osobiście na podstawie waszych opinii oraz opinii z innych portali planuję zakup nowych Monitor Audio BX2 (plany zawsze mogą ulec zmianie).
• Pomieszczenie w którym będzie grał sprzęt to pokój połączony z kuchnią o powierzchni około 27m2. Istnieje możliwość przemeblowania aczkolwiek strona kuchenna misi nią pozostać ;p.

• Muzyka jaką słucham… W zasadzie wszystko prócz polskiego rapu i diskopolo icon_wink.gif. Ale głównie jest to Rock, metal alternatywny, rap metal, havy metal, nu metal, Hiphop, RnB, Trance, House, Dance.
• Źródłem sygnału będzie: Laptop (stary Asus X57V), Telefon, TV Samsung LE40C650. Mam jeszcze PS3, ale Toslinkiem chyba nic nie podepnę w tym wypadku…

Kilka pytań:
1. Czy ten zestaw Denon PMA 920 + MA BX2 ma rację bytu czy proponujecie coś innego?
2. Jak podpiąć wzmacniacz z źródłem dźwięku i jakie kable polecacie? (max po kilkadziesiąt złotych):
a. Z telefonu chyba nie mam wyboru jak Jack- 2RCA.
b. Z laptopa przyszedł mi do głowy pomysł dokupienia zewnętrznej karty dźwiękowej bo jak wiadomo sygnał po Jacku jest okrojony
c. Z telewizora znajomy powiedział, że nie da rady poprowadzić 2XRCA bo telewizor nie ma „czegoś” nie pamiętam o co mu chodziło ale oglądał TV i powiedział że będę potrzebował kupić jakiś przetwornik sygnału czy cuś…
3. Czy istnieje możliwość (wiem że naślecie na mnie zaraz autokar ruskich kibiców) podpięcia pod ten wzmacniacz jak kol wiek aktywnego subwoofera? Osobiście zastanawiam się w dalszej perspektywie nad Yamahą YST-SW030 tylko nie mam pojęcia czy to w ogóle jest możliwe .
4. Czy jeśli początkowo ustawię Monitorki na szafce z TV a nieco później dokupię stojaki to świat się zawali czy „wolno” mi tak zrobić?  Obiecuję że postaram się je ustawić co najmniej z 50 cm od ściany.

Z góry dziękuję za pomoc, jednocześnie prosząc o wyrozumiałość icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zadam teraz kilka pytań i zobaczę, czy będzie mi się chciało Tobie pomagać icon_wink.gif
Chodzi o to, że lubię zaangażowanie a nie toleruję forsowania własnych teorii wyssanych z niewielewiedzącego palca icon_idea.gif .

Może wydam Ci się arogancki w tym momencie, ale ... do rzeczy icon_biggrin.gif

Kto Ci polecił Denona PMA 920 i dlaczego? A może po prostu go słuchałeś i Cię urzekł, wybrałeś z pośród innych?
Jeśli ktoś Ci go polecił, to dlaczego nie dobrał do niego także kolumn? icon_rolleyes.gif

Moim zdaniem kolumny MA BX2 są bardzo dobre w swojej klasie, ale niestety za małe do Twojego pokoju.
Wiem, wiem, chcesz kupić subwoofer. I to by jakoś mogło rozwiązać problem niskich tonów i potęgi brzmienia.
Ale ja nie lubię "jakoś". Wolę dobrze, albo bardzo dobrze, nie mówiąc o rewelacyjnie :!: icon_biggrin.gif

I tu chcę zapytać o bardzo ważną sprawę. Dlaczego chcesz "rozwijać" (ja sądzę, że degradować) system do 2.1 a później do 5.1?
Dlaczego do 5.1? Dążysz do tego by mieć kino domowe? To po kiego grzyba kolego kupowałeś Denona w wersji stereo? icon_eek.gif
Uważasz, że KD jest lepsze dźwiękowo od stereo, bo ma więcej kolumn? Czy chodzi o coś innego? Wytłumacz.

1. System nie za bardzo ma rację bytu, bo jak pisałem kolumny są za małe.
2. Źródło dźwięku i wzmacniacz podpinasz tak, zgodnie z tym jakie wyjście ma źródło i jakie wejście ma wzmacniacz.
Jeśli wyjście ze źródła jest cyfrowe a wzmacniacz ma wejście tylko analogowe, potrzebny Ci będzie przetwornik cyfrowo-analogowy czyli DAC.
3. Pytam po raz kolejny po co Ci subwoofer? Lepiej kupić za pieniądze przeznaczone na kolumny i suba, kolumny podłogowe z dobrymi niskimi tonami.
4. Możesz postawić kolumny gdzie i jak chcesz. Nawet głośnikami do ściany. Jak pisałem do Twojego pokoju polecam podłogowe (bez subwoofera) i to rozwiązuje problem standów.
Ile możesz przeznaczyć na kolumny podłogowe?

A teraz najważniejsze. Kolego skoncentruj się i odpowiedz mi na wszystkie moje pytania. Jeśli nie odpowiesz, to ja nie podejmę dalszej dyskusji. Dlaczego? Bo nie mam dużo czasu na to, by kogoś przekonywać. Mam co robić (nie napiszę co, bo to moja sprawa)
i jak mnie olejesz, to ja oleję Ciebie. Więc oby tak się nie stało. Każde moje zdanie jest ważne i dobrze przeczytaj zanim odpowiesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To może ja zadam teraz kilka pytań i zobaczę, czy będzie mi się chciało Tobie pomagać
Chodzi o to, że lubię zaangażowanie a nie toleruję forsowania własnych teorii wyssanych z niewielewiedzącego palca.

Może wydam Ci się arogancki w tym momencie, ale ... do rzeczy



Po przeczytaniu przeze mnie całości nie wydałeś się arogancki, tylko perfekcyjnym zboczeńcem. Wiem o czym mówisz bo ja mam swoją branże, w której siedzę od kilku lat i uważam się za bardzo dobrego w tym co robię, tylko z czasem zrozumiałem, że jak ja jestem w czymś dobry to ten drugi nie musi się na tym znać aż tak dobrze jak i może po prostu zdać się na mnie wierząc że mu dobrze życzę i tak działa 95% moich klientów.
Wiesz jakim źródłem wiedzy są fora, ludzi potrafią pisać czasami straszne śmieci, ale to widzisz dopiero po dłuższym czasie i ja też to zobaczę ale na razie łykam większość bo nie widzę tej różnicy, A gdybym tak na każdy temat próbował zdobyć pełną wiedzę, a dopiero później szedł do sklepu to by mi kasy nie starczyło nawet po zaciągnięciu hipoteki, nie mówiąc już ile bym czasu na to poświęcił ;p. Staram się uczyć na cudzych błędach, ale nieraz warto na własnych. Widzę, że na tym forum to Ty jesteś tym doświadczonym i chętnie przyjmę wszystkie twoje rady icon_smile.gif. Przepraszam za off topic.

Cytat

Kto Ci polecił Denona PMA 920 i dlaczego? A może po prostu go słuchałeś i Cię urzekł, wybrałeś z pośród innych?
Jeśli ktoś Ci go polecił, to dlaczego nie dobrał do niego także kolumn?


Raczej chodzi o to, że nikt mi go nie odradził. Chciałem wzmacniacz który będzie miał stosunkowo dużą moc, będzie stereo, w rozsądnych jak na początek pieniądzach i cenionej marki.

Cytat

Moim zdaniem kolumny MA BX2 są bardzo dobre w swojej klasie, ale niestety za małe do Twojego pokoju.
Wiem, wiem, chcesz kupić subwoofer. I to by jakoś mogło rozwiązać problem niskich tonów i potęgi brzmienia.
Ale ja nie lubię "jakoś". Wolę dobrze, albo bardzo dobrze, nie mówiąc o rewelacyjnie :!:



I tu chcę zapytać o bardzo ważną sprawę. Dlaczego chcesz "rozwijać" (ja sądzę, że degradować) system do 2.1 a później do 5.1?
Dlaczego do 5.1? Dążysz do tego by mieć kino domowe? To po kiego grzyba kolego kupowałeś Denona w wersji stereo? icon_eek.gif
Uważasz, że KD jest lepsze dźwiękowo od stereo, bo ma więcej kolumn? Czy chodzi o coś innego? Wytłumacz.



Dlatego, że chcę doświadczyć wszystkiego. Stąd moja chęć degradacji. Często, nawet na tym forum czytałem, że przy niskim budżecie wzmacniacz (nie amplituner i nie 5.1 a) stereo będzie najlepszym wykorzystaniem funduszy szczególnie kiedy nie do końca wiemy czego oczekujemy. Mam na tą chwilę słaby telewizor na którym dość często szczególnie w sezonie zimowym oglądam filmy, lubie to robić a wiem jak duża jest różnica między systemem 2.1 a 5.1. Miałem ostatnio okazje słuchać zestawu Arcan AVR 600 + zestaw 5.1 B&W który w trakcie filmu wciskał w fotel a po przełączeniu na stereo grał "tylko" fajnie (nie wiem, może to kwestia wystrojenia). Podsumowując nie każ mi podejmować już decyzji o tym czego chcę bo jeszcze nie wiem icon_smile.gif, zdecyduje za jakiś czas a i tak pewnie za 10 lat oboje zmienimy zdanie.

Cytat

1. System nie za bardzo ma rację bytu, bo jak pisałem kolumny są za małe.
2. Źródło dźwięku i wzmacniacz podpinasz tak, zgodnie z tym jakie wyjście ma źródło i jakie wejście ma wzmacniacz.
Jeśli wyjście ze źródła jest cyfrowe a wzmacniacz ma wejście tylko analogowe, potrzebny Ci będzie przetwornik cyfrowo-analogowy czyli DAC.
3. Pytam po raz kolejny po co Ci subwoofer? Lepiej kupić za pieniądze przeznaczone na kolumny i suba, kolumny podłogowe z dobrymi niskimi tonami.
4. Możesz postawić kolumny gdzie i jak chcesz. Nawet głośnikami do ściany. Jak pisałem do Twojego pokoju polecam podłogowe (bez subwoofera) i to rozwiązuje problem standów.
Ile możesz przeznaczyć na kolumny podłogowe?




1. Ok wybiłeś mi z głowy MA BX2.
2. Czyli to "coś" to DAC. Który podpinam na lini TV-wzmacniacz. Pytałem jeszcze o źródło Jack które jest chyba analogowe z tego co kojarzę ale może powodować straty, czy więc pomysł z kartą zewnętrzną (bo nie ukrywam że głównie będę słuchać muzyki z komputera, która następnie przez DAC i wzmacniacz puści sygnał do głośników) jest dobry?
3. Z góry wydał mi się ten pomysł głupi, ale chciałem żebyście mi to potwierdzili. Tak poważnie to po te niskie tony o których pisałeś.
4. Koszt BX2 1000zł + subwoofer 500zł + Stendy (używane) 200zł = 1700zł totalnie maksymalnie jestem w stanie przeznaczyć na kolumny podłogowe icon_smile.gif Tymbardziej że jeszcze muszę kupić kable i DAC.

Bardzo dziękuję za pomoc f1angel i konstruktywną odpowiedź łącznie z ochrzanem icon_biggrin.gif . Teraz pytanie więc co z tymi kolumnami, mam sam szukać na forum czy też mi coś podpowiesz? icon_smile.gif. I jeszcze raz co zrobić z źródłem z laptopa.

Na koniec dodam, że ani przez moment nie chciałem Cie obrazić icon_smile.gif.

Pozdrawiam!

Edit:

2. Małe sprostowanie, faktycznie chodziło o DAC z tym, że kolega za sugerował aby złączem optycznym Toslink poprzez DAC przerobić sygnał na analogowy i kablem RCA do wzmacniacza. Nie ukrywam, że z racji i tak już planowanych wydatków szukał bym budżetowego przetwornika za powiedzmy 100 zł i teraz czy jest w ogóle szansa, że usłyszę różnice czy poprowadzić sygnał bezpośrednio z Jack'a w TV do wzmacniacza?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast monitorów i subwoofera, kupić od razu średniej wielkości podłogówki ? Bo za cenę tego 2+1 czyli 1700zł jak się postarasz to można kupić dobre.
W muzyce takie klasyczne stereo jest lepsze od 2.1. Z czasem, jak lubisz kinowe doznania dokupisz sobie sub.
Napisałeś że źródłem jest komputer, hmm, ale czy to znaczy że masz tam pliki, czy masz jednak krążki ?
Bo za 150-200zł można kupić środkowy model odtwarzacza cd Technicsa, co wydaje się mimo wszystko lepszą i wygodniejszą opcją niż Komp + tani Dac+kolejne kable.

Cytat

Dlaczego do 5.1?

Dlatego, że chcę doświadczyć wszystkiego. Stąd moja chęć degradacji. Często, nawet na tym forum czytałem, że przy niskim budżecie wzmacniacz (nie amplituner i nie 5.1 a) stereo będzie najlepszym wykorzystaniem


Są dwie szkoły : 1) sam doświadczam wszystkiego, wyciągam wnioski ( lub nie) i ponoszę koszty
2) uczę się na błędach i doświadczeniu innych, nie zbieram może wachlarza własnych doświadczeń, ale jest taniej.
Piszesz że wyczytałeś jakoby przy niskim budżecie wzmacniacz był lepszy niż ampli KD. Zgadza się zestaw kina domowego to przynajmniej trzy razy wyższy koszt niż w miarę analogiczne stereo. Na forum były też osoby które świadomie rezygnowały z wcale nie najtańszych amplitunerów KD, na rzecz stereo. Oczywiście nie kinomaniacy, czy fani efektów, ale ci co zdali sobie sprawę że wydając na amplituner 2,5-3 tys to to samo co wzmacniacz za 2 tys. dodatkowo sami nausznie się o tym przekonali i bardziej kręciła ich muzyka od efektów w filmach.
To czy ktoś ma kino, czy stereo to jego sprawa, świadomy, lub nie, wybór zaspokojenia własnych potrzeb i zainteresowań.
Jednak śmieszy mnie czasem wybór amplitunera kinowego jako "lepszego" rozwiązania nad klasycznym wzmacniaczem, bo KD ma więcej nowoczesnych wejść. Potem okazuje się że wystarczyłoby w sumie jedno wejście optyczne dla sygnału np. z tv, a pojawiają się problemy z dobrym dźwiękiem, wysterowaniem dużych kolumn, zawiłą obsługą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest tak jak napisał Jacek75 do słuchania muzyki nie ma niczego lepszego niż dobre stereo. Czyli wzmacniacz stereo i dwie kolumny. A ja niestety nie będę tak optymistyczny i napiszę, że moim zdaniem aby amplituner kina domowego dorównał jakością dźwięku wzmacniaczowi za ok. 2kzł powinien kosztować 5 - 8 kzł. Muszę tłumaczyć dlaczego? Jeśli muszę, to daj znać.
Być może słuchałeś dobrego zestawu kina domowego, ale uwierz mi gdyby za takie same pieniądze kupić zestaw stereo, to dźwięk pokazałby jak marny w stereo jest taki zestaw kina domowego.
Rozumiem, że pewnie podobały Ci się efekty przestrzenne serwowane przez KD i masaż żołądka subwooferem.
Ale jest to dźwięk tyle efektowny (efekciarski), co mało naturalny.

Podaję po raz kolejny przykład redaktora naczelnego pewnego znanego pisma o tematyce hi-fi. Człowiek ten słuchał wielu zestawów kina domowego, w tym bardzo drogich. A jeszcze więcej zestawów stereo. I stać go na super system kina domowego, jednak filmy ogląda/słucha na zestawie stereo. Nie sądzisz chyba, że się nie zna?

Wiesz KD i stereo jest niby w podobnej dziedzinie, ale jednak nie jest tym samym. To tak jakbyś jednym motocyklem chciał opędzić wyścigi na torze i cross. Trzeba się na coś zdecydować. A, że piszesz w dziale stereo, to trafiłeś na fanów stereo, nie polecimy czegoś, do czego nie mamy przekonania. No, co po prostu gorzej gra.

Można by owszem połączyć stereo i KD, ale trzeba by mieć dobry amplituner KD z wyjściem z przedwzmacniacza i tam dopiero podłączyć zintegrowany wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę mocy (taki jest Twój Denon), lub końcówkę mocy stereo. I dopiero do tego podłączyć parę kolumn stereo.
A amplituner obsługiwałby resztę głośników potrzebnych do kina domowego wraz z subwooferem.

Co do podłączenia telewizora lub laptopa za pomocą DACa, to owszem warto. Rzecz jasna jakiś tani DAC da niewielką poprawę jakości dźwięku. Bardziej należy go wówczas potraktować jako przejściówkę cyfra-analog.
Jeśli masz trochę płyt na krążkach a resztę na twardym dysku w plikach, możesz robić tak, że zgrywasz te płyty na CDRy i słuchasz na niedrogim nawet odtwarzaczu CD. Będzie lepszy dźwięk niż z najtańszego DACa czy adaptora mini jack - 2xRCA.

Jeśli chodzi o to jakie kolumny można Ci polecić, to dobrze by było gdybyś wiedział jaki rodzaj dźwięku wolisz.
Bardzie chłodny, jasny, twardy, ostry, konturowy, czy wręcz przeciwnie? I jaka ma być równowaga tonalna? W miarę neutralna, czy podkreślone wysokie albo niskie tony? Możesz opisać własnymi słowami.

A wzmacniacz kupiłeś dobry. Czy można było lepszy? Zależy za ile go kupiłeś.
Jeśli ma być jak piszesz stereo, mocny i znanej firmy, to wszystko się zgadza.

Przede wszystkim należy jednak zadbać o akustykę i prawidłowe ustawienie kolumn. wiesz coś na ten temat?
Jeśli nie, napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to wyślę Ci materiały, które pomogą Ci wszystko dobrze zaaranżować i ustawić.
Jak na razie, to widzę, że przydałoby się wszystko symetrycznie ustawić i niektóre miejsca (szczególnie pierwszych odbić dźwięku) odpowiednio te miejsca zaopatrzyć w panele akustyczne (lub naturalne odpowiedniki).

I na koniec. Jeśli Ty się nie gniewasz, to ja tym bardziej, bo i za co? A to co napisałem, nie było ochrzanem. No, może dostało Ci się trochę za innych . Tak profilaktycznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...