Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

To skoro już o trafach mowa to też coś wtrące tutaj ;-) To co powiedział Wuwuzela na temat dwóch tak różnej mocy traf już daje do myślenia. Podobnie to o czym powiedział Czubsi. Zgadzam się w pełni z tym a najbardziej z opinią co do ,,ciągoty do przesady". Dążenie do dużych, przesadnych zapasów mocy w każdym powinna już wzbudzać pewne wątpliwości. Tak naprawdę wystarczy się zastanowić ile procent max. mocy naszych urządzeń wykorzystujemy w praktyce czy to ze zdrowego rozsądku, z troski o swój słuch czy z litości dla sasiadów lub  głośników w kolumnach... A przecież normalne jest że i tak kupujemy trafo z zapasem w stosunku do maksymalych obciążeń naszych systemów. 

Ale w tym wszystkim jest cos co tutaj zostało pominięte. Prąd nie popłynie lepiej i szybciej z transformatora o większej mocy. Zapas mocy to nie sprężarka pompująca pod ciśnieniem szybciej waty do urządzeń zasilających. Zapas to po prostu zapas. Potrzebny tylko wówczas gdy zachodzi potrzeba użycia większej mocy. Ale może być coś na rzeczy ze jednak większy to lepszy...  Wiecie co nie rozbierałem trafa o mocy 2000 więc mogę się mylić, ale bardzo bym się zdziwił gdyby wychodziły z niego kabelki o przekroju 1,5mm. czyli takie jak w 750. Ponieważ przekrój ich powinien być dostosowany do mocy.

Jeżeli ktoś mierzył to proszę o taką informację.

Dzięki większemu przekrojowi kabla mamy z miejsca lepszy współczynnik przewodzenia nawet po podaniu małej ilości prądu, ponieważ napotyka mniejszy opór. Z większą swobodą zastaje napędzone każde urządzenie.  Dzieki temu czas narastania amplitudy jest szybszy nawet gdy trafo nie jest nie wiadomo jak mocne. Wystarczy mu zapewnić możliwie jak najlepszy ,,odpływ" ;-))) przetworzonego prądu. A jeszcze prostszy jest ten zabieg panowie. Jak komuś nie jest potrzebne drugie gniazdo 100V. Zepnijcie dwie pary kabelków pod jedno gniazdo i usłyszycie....he he. Tak.... I zapomnicie o większym trafie może choć na chwilę.

Edytowano przez mario100007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent tych ang. traf generalnie produkuje 2 wersje transformatorów, które nas interesują. Pierwsze to standardowe, są tańsze. Drugie są dedykowane do audio i jednocześnie droższe. Urządzenia I zaczynają się od 100VA, II od 500VA,  jednak te pierwsze kończą się na 3000VA, te drugie na 2000VA.

Raczej to nie jest przypadek, że producent traf oferuje urządzenia dedykowane do audio max. 2000VA, a nie jakieś 5 czy 10 tys. VA i tym samym ucina "ciągoty do przesady".

pozdrawiam,

Edytowano przez doktormun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch tygodniach bez słuchania (ferie = narty ) przemogłem w sobie niechęć do noszenia sprzętu po schodach "z" i "na" antresolę.  Efektem jest zamiana miejscami tego i owego oraz  połączenie najlepsze z możliwych: 907 XR +917 XR. 

Jak się ma oba w/w , to one po prostu muszą stać razem.

 I jadę z trafa 2kVa :)

 

IMG_20180126_232913.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofilska latareczka jak wiesz u mnie konieczna, za szafką ciemność widzę, ciemność :)

Co do "pędzenia" Thieli to dawno nie dostały tyle prądu, i to nawet poniżej 9. Xr daje olbrzymiego kopa już od ok 8.

Trochę się obawiałem jak zagrają po zamianie z AU-07, ale niepotrzebnie. 

Niewątpliwie jest słyszalnie "jaśniej" ale też jakby więcej szczegółów się pojawiło. Zresztą, jak sam powiedziałeś kiedyś: XR to mój najlepszy Sansui :) i coś w tym jest.

Ale mimo wszystko przyzwyczaiłem się do ciepła, które daje AU-07. Ten wzmacniacz ma coś, co sprawia, że niebywale jego brzmienie mi się podoba.

Edytowano przez Samcro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2018 o 20:06, doktormun napisał:

Producent tych ang. traf generalnie produkuje 2 wersje transformatorów, które nas interesują. Pierwsze to standardowe, są tańsze. Drugie są dedykowane do audio i jednocześnie droższe.

Wersje transformatorów dedykowanych do audio też są dwie. Jedna nazywana kondycjonującą/kondycjonowaną(?) (Conditioning Balanced Power Supply), druga określana jako standardowa (Standard Balanced Power Supply). Na stronie producent tak opisuje różnicę: "Nasz standardowy zbalansowany zasilacz przejmuje zasilanie z sieci zasilającej i wykorzystuje toroidalny transformator mocy z wyjściem centralnym, równoważy napięcie sieciowe z napięciem ziemi (0 V). Zbalansowany zasilacz kondycjonujący ma dodatkowo trójstopniowy filtr tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) pomiędzy wejściem liniowym a transformatorem zaprojektowanym do tłumienia zarówno zakłóceń zwykłych, jak i różnicowych. Oba rodzaje zasilania mają ekran elektrostatyczny z wzajemnym zwijaniem, który pomaga zatrzymać zakłócenia wysokiej częstotliwości przed osiągnięciem mocy wyjściowej, a tym samym przedostaniem się do podłączonego sprzętu. Filtr sieciowy redukuje zakłócenia o wysokiej częstotliwości z sieci zasilającej". 

Ale to standardowy jest prawie dwa razy droższy.

Na pytanie do Airlinka o różnice, odpisano: "Standardowy zrównoważony zasilacz ma transformator równoważący z siatką foliową pomiędzy pierwotnym i wtórnym uzwojeniem, aby tłumić każdy szum wysokiej częstotliwości, który może być przenoszony przez zasilanie sieciowe."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W języku polskim słowo standardowy znaczy o dziwo: standardowy i jako takie jest rozumiane.

W razie jakby ktoś miał problem to małe wyjaśnienie. Dla uproszczenia skoncentruję się na trafach o takiej samej wartości 2000VA. Piszę o trafach angielskich, wiadomej firmy, 230V na 100V.

I grupa: Japanese Voltage Converters
Trafa najtańsze, zwykłe, nazwałem je standardowymi, ponieważ są standardowym produktem w ofercie.

2000VA kosztuje 121 funtów. Te trafa w standardowej ofercie dostępne na 3kVA.

 

II grupa trafa do audio i tutaj występują 2 podgrupy:

1. Conditioning Balanced Power Supply

Te trafa są dedykowane do audio i trafo 2000VA kosztuje 320 funtów. W ofercie na stronie kończą się właśnie na tej wartości.

2. Standard Balanced Power Supply

Tu występuje tylko jedno trafo 2000VA, także wyboru nie ma. Kosztuje 605 funtów i wygląda tak.

image.png.ab20c55fc70476e4a878faea067b6c35.png

Z racji tego,że przerabiałem trafa z grup I i II.1 nie interesowałem się tym trafem z grupy II.2 Nie wykluczone, że to trafo jest najlepsze skoro jest najdroższe. Ja miałbym ogromny problem, żeby znaleźć miejsce na trafo o takich gabarytach, gdyby nawet. Także tylko na oglądaniu się skończyło.

Te trafa z grupy najtańszej też dają rade i są naprawdę w porządku, zważywszy na stosunek jakość /cena względem droższych produktów.

Gdyby ktoś jednak zainwestował, bądź posiadał tą skrzynkę z obrazka i najlepiej mógł porównać z innymi trafami to niech pisze jak wrażenia. Ja nie znam nikogo kto by miał to trafo, natomiast znam osoby które mają trafa z pozostałych grup. Te trafa z grupy I i II.1 wizualnie są do siebie podobne.

Oczywiście zawsze można zgłosić się do producenta w sprawie oferty niestandardowej, na indywidualne zamówienie i pewnie producent za extra kasę zrobi co chcemy.

Należy pamiętać również o pewnym fakcie. Podane ceny na stronie są cenami netto. Czyli doliczamy VAT + koszt wysyłki i wtedy dopiero mamy pełna kwotę (niektórzy mogą się mocno zdziwić jak zobaczą finalną sumę).

Oczywiście jak już zdobędziemy wymarzone trafo, nikt nikomu nie broni wrzucić w nie extra 10k pln, aby cieszyć się jeszcze bardziej.

Na tych droższych trafach względem tych tańszych dźwięk jest jednym słowem "lepszy" i to zbadałem osobiście.

Prościej o tych trafach już się nie da.

pozdrawiam,

 

 

 

Edytowano przez doktormun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kiedyś wrzucałem te zdjęcia chyba, ale odpowiadając na pytanie @mario100007  o grubość przewodów w std i audio wersji  niżej zdjęcie wersji normalnej i audio od Airlinka które kiedyś zrobiłem. Oba trafa 1500W.

5a78b2a7243d6_1500STDVSAUDIO2.thumb.jpg.0f6db83e386223877ae24a58175bb12d.jpg

Główna różnica to rozmiar uzwojenia przede wszystkim, oba 1500W

To jest taki standard, który robią. Czyli 2 lub 3 gniazda z jednej strony i jedno sieciowe z drugiej. Jak chce się to jakoś sensownie postawić, to zawsze gniazdo zasilające jest z przodu. Słabo. Ale kto pyta nie błądzi :) Okazało się, że można zamówić "swoją" wersję, która ma gniazda z jednej strony a na płycie czołowej tylko włącznik zasilania. I takich używam, gdzie w dwóch zostały dokonane małe "czary mary".  Drugie zdjęcie to jak wygląda std audio i "moja" wersja. Kilku kolegów juz skorzystało z tej specyfikacji.  Zdjęcie mocno stare :) 

5a78b36bd0299_AUDIO1500CS2000.thumb.jpg.eb5e14f2545315eaab12a74b199b85c4.jpg

Ale ostatnio pozmieniałem kolumny i zostały mi się standy z JBL, i tak dla hecy na jednym postawiłem trafo. Warto było.

Drugie wylądowało zaraz po tym na kolcach antywibracyjnych, które były w szufladzie.

Największa zmiana na plus nastąpiła natomiast tam, gdzie listwę zasilającą Xindak postawiłem na półce mebla z "pływającym" blatem.

Tak to więc czasem niewinne chwilowe przestawianie sprzętów przynosi zaskakujące efekty...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samcro

Mi to wygląda na zwykłą prowokację :-).

Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby wzmacniacz z połowy lat 70' mógł zagrać lepiej od wzmacniacza z lat 90' i w dodatku, gdy tym drugim jest Sansui z serii 907.

Pytanie co dla tej osoby znaczy lepiej, bo jedyne co mi przychodzi do głowy, to  "bardziej kolorowo", bo wtedy tak grało 99% sprzętu.

Na 200% ten Accu nie napędzi tak dobrze kolumn 4 Ohm, jak nowoczesna konstrukcja. 

DF = 50,  moc 100 W przy 8 Ohm, zniekształcenia 0,1% oraz całe wnętrze w wieku 44 lat .

 

Pozdrawiam

Pygar

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że ten Accu E-202 nie jest najlepszą konstrukcją wśród innych Accuphase :|
Poza tym - jakie były pozostałe elementy toru?

Inne posty użytkownika zdradzają wyraźne nakierowanie na sprzęt mający co najmniej 40 lat i przekonanie, że wszystko co było później jest gorsze (oraz upodobanie do krótkich i niezbyt szczegółowych wypowiedzi).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie można sobie odpuścić polemikę na powyższy temat.
Miłośników sprzętu vintage jest wielu, ale to "coś" w nastawieniu do sprzętu i innych oraz doświadczeniu robi różnicę xD i to dużą.

 

Dnia 2.03.2017 o 08:42, Chlorofil napisał:

Powiedzie mi, czy wy tak naprawdę słuchacie muzyki czy tylko słuchacie sprzętu i porównujecie bez końca? Bo przeglądam to całe forum i nikt nie pisze o muzyce, tylko o przesłuchiwaniu sprzętów w wielu zestawieniach ? Czyli właściwie nie ma czasu na słuchanie muzyki, bo zawsze można coś ulepszyć i być może wyjdzie lepiej, niż to sobie założył wokalista czy kompozytor.icon_smile.gif)) icon_biggrin.gif ?

Czy po 11 miesiącach od Twojego ostatniego postu coś się zmieniło w Twoim nastawieniu do innych użytkowników naszego Forum?

Pozdrawiam
PS. Witek - nie po raz pierwszy, a zapewne i nie po raz ostatni się zgadzamy :-)
No chyba że jeden z nas nagle przestanie słyszeć różnice między wzmacniaczami, odtwarzaczami, kablami... i dołączy do "nielicznego aż głośnego tercetu potencjalnych miłośników jamników i kiepsko grających miniwież" (brrr - aż się przeraziłem tego co napisałem) i zacznie śmiać się z drugiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, RoRo napisał:

Faktycznie można sobie odpuścić polemikę na powyższy temat.
Miłośników sprzętu vintage jest wielu, ale to "coś" w nastawieniu do sprzętu i innych oraz doświadczeniu robi różnicę xD i to dużą.

 

Czy po 11 miesiącach od Twojego ostatniego postu coś się zmieniło w Twoim nastawieniu do innych użytkowników naszego Forum?

Pozdrawiam
PS. Witek - nie po raz pierwszy, a zapewne i nie po raz ostatni się zgadzamy :-)
No chyba że jeden z nas nagle przestanie słyszeć różnice między wzmacniaczami, odtwarzaczami, kablami... i dołączy do "nielicznego aż głośnego tercetu potencjalnych miłośników jamników i kiepsko grających miniwież" (brrr - aż się przeraziłem tego co napisałem) i zacznie śmiać się z drugiego.

Czy ktokolwiek z was słuchał Accuphase e-202? Krytykujecie moja opinie a ja słuchałem zarówno Accu 202 i dokładnie na tym samym systemie Sansui 907MR, mogę powiedzieć że Sansui zniekształca wokale, bas jest mułowaty i gra jak napompowany balon. A Accu zagra neutralnie i realistycznie, gitara jak na żywo, lampowo, dlaczego produkowano go przez 7 lat? Sansui tylko do elektroniki w miarę Ok. Piszesz o doświadczeniu  RoRo a jakie to doświadczenie masz jak nie miałeś okazji nawet posłuchać?

Edytowano przez Chlorofil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samcro i Koledzy: czy u Was trafa oraz wzmacniacze Sansui (i inny sprzęt) jakoś mocniej się nagrzewają?
U mnie po kilku godzinach normalnego grania w temperaturze pokojowej (22stopnie) wzmacniacz ma 30 stopni. Nie da się ukryć, że to mi odpowiada :D Jak chcę mieć piecyk to włączam inny sprzęt...

 

21 godzin temu, Chlorofil napisał:

A Accu zagra neutralnie i realistycznie, gitara jak na żywo, lampowo, dlaczego produkowano go przez 7 lat?. Sansui tylko do elektroniki w miarę Ok. Piszesz o doświadczeniu  RoRo a jakie to doświadczenie masz jak nie miałeś okazji nawet posłuchać?

No i nadal nie napisałeś z czym słuchałeś obu sprzętów i w jakich warunkach. W jakim stanie były oba sprzęty, było w nich coś robione?
Sansui tylko do elektroniki? Kiepski to żart, bo Sansui (i to nie tylko wzmiankowany model 907) gra wyśmienicie w bardzo zróżnicowanym repertuarze i z bardzo dużą gamą różnorodnych kolumn (od małych po wymagające "szafy").

Poczytaj może dokładniej ten wątek

Pozdrawiam
PS. Akurat trafiłeś kulą w płot - bo słuchałem E-202 i innych Accu również :-)
Zaś o 907MR w różnych konfiguracjach nie wspomnę xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlorofil

Podzieliles sie swoja opinia, ktora podejrzewam wiekszosc juz zapomniala wiec odpusc sobie, bo wiesz na jakim watku piszesz i czego mozesz sie tu spodziewac.

Ps. Jupitery ruszyly i lzy ciekna po lokciach tak to gra. 

 

Post do moderacji ( kasacji) 

Dzieki kolego Chlorofil.

Edytowano przez Wuwuzela
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w temacie starych Accu to jedynie E302 coś tam sobą prezentuje ale porównywać to z 907 i do tego MR ??? Cóż wszystko wolno nawet sprzedawać bilety na rejs statkiem dookoła Słowacji ...Z drugiej strony kolega ma ciśnienie na przeczenie oczywistemu ... Jeśli faktycznie gra mu lepiej to zdradza w zasadzie jego takie a nie inne upodobania co do brzmienia i niewiele ma wspólnego z rozumieniem cech jakich my szukamy w dźwięku wysokiej klasy ... Cóż ma prawo -tyle , że wystarczy napisać - nie moja bajka bo gra tak i tak i wszystko a nie cisnąć temat i oświecenie ludziom którym ten świat dźwięków odpowiada .... Cóż tak już jest, że na ryj padło rozumienie wśród społeczeństwa prostych rzeczy , oczywistych i nie wymagających w swej jasności żadnych polemik ... Dziś analizujemy nawet to czy oddychanie jest niezbędne bo .... męczy ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego chlorifil, nie ma się co obrażać :)

Nikt tutaj nie ma nic przeciwko temu, że masz inne preferencje co do dźwięku.

Jak Czubsi napisał " Jeśli faktycznie gra mu lepiej to zdradza w zasadzie jego takie a nie inne upodobania co do brzmienia i niewiele ma wspólnego z rozumieniem cech jakich my szukamy w dźwięku wysokiej klasy ... Cóż ma prawo" .

Bo każdemu coś innego się podoba. Ale jak ktoś pisze farmazony to na każdym forum swoje usłyszy :) i dostanie taką nie inną odpowiedź. Życie.

I nie każdy od razu trafił na Sansui... u mnie przed było wiele sprzętów : Kenwood, Hitachi, Sony, Pioneer.

DSC02817.thumb.JPG.aa88f20bb2bcc9a8e28f1e4e58acfd50.JPG

proton.jpg.5b84f97bc4cd5a7ab3c6e29613fc0f34.jpg

5a7b1a51680ba_hitachiG2pioneerprotonhitachiHT.jpg.7193a067c1eb2a6774b77b2742530b0b.jpg

20160216_224416.thumb.jpg.1f029f1e07b955bfe18adb45c8a2597f.jpg

DSC02960.thumb.JPG.f609f623cadeda301a8350dc550d6999.JPG

Ile na wypożyczenie do odsłuchów na tydzień dwa to nie zliczę... Każdy z nich był na swój sposób ciekawy, dobry, ale w każdym coś mi brakowało. Pierwszym moim Sansui był ampli G-9700. Miał woje wady i zalety, ale  jemu też daleko od najwyższych modeli. Ale taki był początek z Sansui. Później pojawił się 707 XR i już poszło.... Tak więc każdy wybiera własna drogę.

 

 

Edytowano przez Samcro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...