Skocz do zawartości

Proszę o poradę przy ulepszeniu zestawu


krzysztof_pce

Recommended Posts

Witam!

od jakiegoś czasu zacząłem zwracać większą uwagę na to jak słucham swojej muzyki, ale jestem lekko "zielony" w temacie więc bardzo proszę o poradę icon_smile.gif

obecnie posiadam taki oto zestawik:
- wzmacniacz KENWOOD KA1010
- tuner KENWOOD KT5020L
- gramofon TECHNICS SL-QD22
- kolumny TONSIL SCHERZO 350
(posiadam jeszcze CD kenwooda DP1020 oraz korektor kenwooda GE1100 i "daniela ze wzmacniaczem" unitry czekają na serwis i są obecnie niepodpięte)

głównym źródłem jest jednak laptop, pokój ok 16 m2, fotel w odległości ok 1,5m od kolumn icon_wink.gif

wszystkie elementy zestawu, poza gramofonem technicsa, można powiedzieć że "odziedziczyłem", tak więc po prostu korzystałem z tego nie zastanawiając się za bardzo co i jak. od jakiegoś czasu jednak stwierdzam, że trzeba coś ulepszyć...

na początek planuję zakup DACa, myślałem o TAGA HARMONY DA-300...
następnie chciałbym zmienić kolumny... chciałbym słyszeć więcej szczegółów tego co słucham. tylko teraz pytanie jakie kolumny... czy lepiej kupić coś nowego w cenie do 1500zł (monitor audio?) czy lepiej pójść w używki? zwłaszcza, że bardzo podobają mi się vintage sprzęty (np grundig box)... w ostateczności w grę wchodzi również wymiana wzmacniacza - ale tutaj raczej na 100% chciałbym coś używanego, jakiegoś marantza np.

co myślicie o tym co obecnie posiadam oraz co byście zrobili na moim miejscu żeby poprawić jakość zestawu (wyrzucenie wszystkiego i kupno nowego za 80 tys nie wchodzi w grę) icon_wink.gif

ps. słucham różnych rzeczy, od starego rocka i metalu, przez kawałki bardziej jazzowe i rap - tak więc mam rozpiętość icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli laptop ma być głównym źródłem dźwięku, to na pewno trzeba kupić DAC. Czy akurat Taga Harmony, trzeba by się zastanowić.
Jak zresztą i nad kilkoma innymi sprawami. TH Da-300 jest dobrym urządzeniem w swojej cenie. Na tle tańszej konkurencji wypada dobrze.
Jest nieźle wyposażony w wejścia (o ile Ci tyle ich potrzeba). Gra dynamicznie i dość przejrzyste ale nie jest zbyt neutralny, ma trochę kłopotów z oddaniem naturalnych barw.
Myślę, że jakby poszukać używanego DACa w tej cenie, mogłoby być lepiej.

Co do wymiany kolumn i wzmacniacza, to z pewnością da to dużo. I ja zwyczajowo zaproponuję używane, ponieważ będziesz miał lepszą jakość w tym samym budżecie.
Jakie kolumny?
Gdyby wzmacniacz na razie został w systemie, byłoby łatwiej. Ale jeśli i jego myślisz wymienić, to może warto by pomyśleć już kompleksowo.
By kolumny i wzmacniacz dobrze współpracowały ze sobą a to wszystko z pokojem odsłuchowym i oczywiście Twoim gustem brzmieniowym.

Jeśli potrafisz podać sumę za jaką kupisz nie tylko kolumny ale i wzmacniacz, to można by kolumny (bo je proponuję kupić jako pierwsze) kupować już bardziej pod kontem nowego wzmacniacza.
Na koniec warto by to spiąć jakimiś uczciwymi kabelkami. No chyba, że masz jakieś niezłe?

Ale póki co, to zapytam o sprawę bardzo ważną, wręcz najważniejszą.
Wiesz coś o akustyce i jak należy ustawić kolumny w pomieszczeniu?
Bo jak napisałeś, że siedzisz w odległości 150 cm od kolumn (od każdej z kolumn, czy linii je łączącej - mierzone na wprost od miejsca odsłuchowego?)
I tu zapaliło mi się czerwone światełko. Kolumny też są rozstawione 150 cm od siebie nawzajem?
A jak daleko są od ścian tylnej i bocznych a Twoje miejsce jak daleko jest od tylnej ściany?
Ogólnie, czy znasz podstawowe zasady akustyki i ustawiania kolumn? Jeśli nie, to napisz do mnie na PW, podaj adres mailowy a prześlę Ci materiały.
Naprawdę warto znać ten temat. inaczej to możesz kupić najlepszy sprzęt i nie zagra on jak trzeba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za zainteresowanie.

jeśli chodzi o daca to jakiego używanego mógłbyś polecić?

co do wzmacniacza to myślałem żeby jeszcze go sobie zostawić, sprawdzić jak to będzie brzmieć po podpięciu daca i z innymi kolumnami, chyba że uważasz że ten mój kenwood jest do niczego... wtedy bym rozważył kompleksowy zakup. w takim przypadku chciałbym przeznaczyć na to ok 2 tyś (dac + kolumny + wzmacniacz + ewentualnie lepsze kable + może od razu słuchawki?)

w prywatnej wiadomości podesłałem Ci dokładniejszy sposób rozmieszczenia sprzętu u mnie, brakujący mail: krzysztof.grzy@gmail.com

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DAca, to może inni koledzy lepiej podpowiedzą. Są bardziej fachowi w tym temacie. Ja na razie nie widzę nic na tyle ciekawego, by się zainteresować, ale pewnie warto szukać.

Szkoda, że tu nie zamieściłeś rysunku swojego pokoju i rozstawienia kolumn. Ale dostałeś materiały, więc sam stwierdzisz co jest nieprawidłowo, albo niezbyt dobrze w takim układzie jak pokazałeś. W razie wątpliwości pisz na forum, postaramy Ci się odpowiedzieć, pomóc.

Kolumn poszukamy. Wolałbym wiedzieć, czy da się ustawić je bardziej symetrycznie w pomieszczeniu i dalej od ścian.
Wzmacniacz oczywiście może zostać, Lepiej by było dobrać kolumny do przyszłego wzmacniacza, ale ... .

Trochę dużo tego nawet jak na sprzęt używany. Za 2 kzł tyle urządzeń? No można owszem, ale nie będą one zbyt wysokiej jakości.

Lepiej poszukaj za 1500 zł używanych kolumn. W tej cenie można już kupić świetnie grające konstrukcje.
.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za materiały, będę w weekend czytał i wyciągnę wnioski. zrobienie przemeblowania w pokoju i inne rozstawienie kolumn nie stanowi problemu więc się tym zajmę po przeczytaniu materiałów.

raczej zdecyduję się na zakup:
- używanego DACa do 700 zł, znalazłem coś takiego http://allegro.pl/musical-fidelity-v-dac-t...5805725514.html
- używanych kolumn do 1500 zł, tutaj wybór jest dosyć duży więc proszę o rady
- używanego wzmacniacza do 800 zł, bardzo podobają mi się takie oto sprzęty:

http://allegro.pl/wzmacniacz-yamaha-ca-610...5791128758.html
http://allegro.pl/yamaha-ca-400-wzmacniacz...5806466867.html
http://allegro.pl/pioneer-sa-600-0515-i5378395068.html

co sądzisz o takim połączeniu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość wiekowe te sprzęty ponad 40 letni Pioneer, pewnie podobnie ta yamaha 400 o czym świadczą wejścia audio starego typu i stare gniazda do podłączenua kolumn. Elektrolity pewnie juź nie takie jak dawniej i z dawnej i tak niewielkiej mocy , niewiele zostało. W takim przpadku to albo kasa na remont, albo zaprzyjaźniony elektronik.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za mało chcesz wydać na kolumny, za dużo na wzmacniacz i DAC.
Kolumny są najmniej doskonałym elementem toru audio a najbardziej (oprócz akustyki) wpływają na dźwięk, na jego jakość, barwę.

Ale z drugiej strony DAC bardzo dobry. Jeśli jeszcze z zasilaczem od Tomanka ( oryginalne zasilacze, to słaby punkt takich DACów), to w sumie warto.
Wzmacniacz kupiłbym jakiś inny. Z takimi faktycznie mogą być kłopoty. No, chyba, że świadomie zdecydujesz się na taki z opcją ewentualnego przeglądu i wymiany albo regulacji niektórych części.
Przede wszystkim jednak poszukałbym najpierw kolumn a dopiero do nich dobrał wzmacniacz.

Widzę, że budżet zwiększył się do 3200 zł. Tak?
Popatrzę jakie kolumny można by Ci polecić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet to 3000 max przy założeniu że decyduje się na jednoczesny zakup daca, wzmacniacza i kolumn.

obecnie na allegro w przystępnej cenie nie ma dużego wyboru DACów. wezmę więc tego MF V-DAC bo i tak nic lepszego nie znajdę raczej.

teraz czas na kolumny. może faktycznie najpierw kupię dac i kolumny i zobaczę jakie będą efekty a potem ewentualnie poszukam pod to wzmacniacz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC zakupiony, teraz tylko czekać na listonosza z paczką. przejrzałem też materiały, które mi podesłałeś po czym zrobiłem lekkie przemeblowanie i słyszę efekty... jak już będę miał wszystko na gotowe to zrobię konkretniejszy plan pokoju.

poczytałem o kolumnach, które poleciłeś i wydają się ciekawe. na + jest też to, że mam blisko do katowic więc nie byłoby problemu z odbiorem. Jednak jak zaczynałem myśleć o zakupie kolumn zakładałem, że kupię kolumny podstawkowe, wydaje mi się, że lepiej by pasowały do mojego niewielkiego pokoju. Co o tym sądzisz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w 16 m2 jak najbardziej powinny sprawdzić się kolumny podstawkowe. Ale musisz doliczyć koszt zakupu przyzwoitych standów. Powinny być możliwie ciężkie, stabilne, najlepiej z możliwością wsypania do wewnątrz suchego piasku albo śrutu ołowianego.
Poszukamy. Ty też popatrz, możesz tu podrzucić kilka linków z propozycjami, Może zauważysz jakieś fajne monitory?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądałem allegro i rzuciły mi się w oczy takie oto pozycje:

http://allegro.pl/dynaudio-audience-52-kol...5823326846.html

http://allegro.pl/kolumny-stereo-triangle-...5830975581.html

pytanie, które z wyżej wymienionych kolumn podstawkowych i tych zaproponowanych przez Ciebie pozwolą na uzyskanie lepszego efektu przy spełnieniu oczywiście warunków takich jak np. standy czy odsunięcie od ścian. Chociaż z drugiej strony podejrzewam, że którykolwiek z wariantów bym wybrał to i tak przeskok będzie dla mnie porównywalny jak przeskok z Inter regio do pendolino icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie chyba nie można sensownie odpowiedzieć, ani tak naprawdę sensownie Ci pomóc. Bo tylko przypadek może sprawić, że będziesz zadowolony.
Bo jaki "lepszy efekt" ma być uzyskany? Do tej pory nie wiem jakiego dźwięku szukasz, jakie brzmienie lubisz. Muzyka jakiej słuchasz dużo o tym nie mówi.

Kolumny Dynaudio i Triangle grają bardzo różnie. I tu zależy co kto lubi, co dla kogo jest lepsze.
Dynaudio zagra bardziej miękkim, soczystym dźwiękiem, nic nie wyostrzy, nie przedobrzy w żadnym z rejestrów.
Ale te kolumny wymagają bardzo dobrego wzmacniacza. Nawet nie tyle mocnego (choć na pewno to ważne), ale bardziej w sensie jakościowym. Także wydajnym prądowo. Wiele osób wpada w pułapkę małych Dynaudio, sądząc, że napędzą je prawidłowo wzmacniaczem za kilka stówek. A tak się na ogół nie dzieje. I później opinie, że Dynki źle grają, mulą, są nijakie itp.

Z kolei Triangle grają dość specyficznie. Żywiołowo, dość mocno, przejrzyście, jasno ze szczupłymi niskimi tonami.
Tu trzeba również bardzo uważnie dobrać wzmacniacz. Jak dla mnie są to na tyle specyficznie grające kolumny, że w ciemno nikomu nie polecę. Mogą zagrać dość dziwacznie, drażniąco, męcząco nawet. Nie są tak neutralne jak Dynaudio.

Chyba muszę poszukać jakichś w miarę uniwersalnych dla Ciebie, ale naprawdę póki nie napiszesz jaki dźwięk lubisz, to będzie błądzenie w ciemnościach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i teraz jest problem - jak określić słowami tak abstrakcyjną rzecz jak odbiór dźwięku icon_wink.gif

na pewno chciałbym uzyskać większą szczegółowość, tj. żeby perkusja była wyraźna, gitary też. Ale dźwięk powinien też być "ciepły", wyważony... nie chcę takiego jednostajnego "buczenia"... trudno jest mi to opisać icon_wink.gif

postaram się umówić na odsłuch tych kolumn ESY na sobotę, może to mi jakoś rozjaśni sytuację. Na pewno ich atutem jest większa swoboda przy ustawieniu, zobaczymy.

jedno jest pewne - należy Ci się medal za wytrwałość w odpowiadaniu na posty w tym temacie! serdeczne dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi się posłuchać tych kolumn ESY, ponieważ ktoś mi je zwinął sprzed nosa i daremnie się wybrałem do sklepu...

w poprzednich postach zastanawiałem się nad DYNAUDIO AUDIENCE 52, ale napisałeś mi, że są dość wymagające pod względem wzmacniacza... czy uważasz, że np. z MARANTZEM PM-7000 te kolumny by się sprawdziły?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...