Skocz do zawartości

Wzmaniacz + kolumny stereo do 4000zł


radeck

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze,

Pragnę się z Wami przywitać, zaś co do mojego problemu, proszę Was o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu do moich wymagań.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że jestem dość wybredny w stosunku do dźwięku. Oczywiście bez przesady - nie doszukuje się dziur w całym, jednak nieodpowiednia jakość dźwięku - spowodowana czy to błędami w usytuowaniu kolumn, złym zaprojektowaniu pokoju, czy po prostu kaszaniastym sprzętem (którego nie potrafiłbym odpowiednio dobrać) jest mi w stanie popsuć wrażenia.

Planuję zakup wzmacniacza stereo oraz kolumn do pokoju o wymiarach 6m x 6m. Pokój w dużej części jest pusty i będzie przystosowany do "wyluzowywania się" na fotelu przy muzyce. Mój budżet to 4000zł.

Trochę o profilu muzycznym. Słucham przede wszystkim muzyki elektronicznej o dynamicznym brzmieniu, która potrzebuje stosunkowo głębokiego niskiego zakresu częstotliwości. Nie chciałbym jednak by "zapychał mi" pokój, dudnił i przytłaczał tony średnie i wysokie, które często są bardzo ważnym elementem głównej linii melodycznej utworów. Muzyki słucham dość głośno, ale mam czasem napad by włączyć ją ciszej i wsłuchiwać się w poszczególne instrumenty. Aby unaocznić nieco mój gust w stosunku do dźwięku powiem, że korzystam ze słuchawek Sennheiser HD 25 II (zresztą kupione w innym celu niż odsłuch w fotelu) i ich brzmienie raczej mi odpowiada - choć mam wrażenie, że niskie częstotliwości w pewnym stopniu przytłaczają. Swoją drogą, nie pogardziłbym wzmacniaczem, który dobrze radzi sobie ze słuchawkami.

Źródło dźwięku. W 80% źródłem dźwięku będzie komputer. Tu również prosiłbym o jakieś sugestie, w jaki sposób otrzymać najlepszą możliwą jakość dźwięku - mam na myśli w kontekście karty dźwiękowej, DAC czy innych elementów, o których nie mam pojęcia. W przyszłości zaopatrze się w CD, choć mimo to nadal pewnie pozostanie on tymi 20%.

Moje typy... brak icon_smile.gif Nie dlatego, że liczę na gotowca - nie umiem na podstawie parametrów technicznych wybrać poszczególnych elementów, a również niestety nie mam wystarczająco dużo czasu, aby zagłębiać się w przyswajanie testów i recenzji poszczególnych modeli. Proszę zatem, abyście zawęzili mi pole poszukiwań i podpowiedzieli na jakie modele zwrócić uwagę w moim budżecie.

Z góry dziękuję,
Radek K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacznijmy od akustyki i możliwości ustawienia kolumn. Może narysujesz jakiś plan pomieszczenia z uwzględnieniem mebli i pokazał wymiary pokoju? Napisz jak daleko od ścian tylnej i bocznych mogą stać kolumny, jak daleko od nich Ty będziesz siedział i jaka będzie odległość od Twojego miejsca do słuchania do tylnej ściany.
A pokój jakiego typu ma akustykę? Jest goły jak święty turecki, ma sporo dużych, twardych i płaskich powierzchni, czy jest tak sporo mebli, zróżnicowanych, także miękkich, sporo różnych rzeczy przy i na ścianach. generalnie wszystko co przełamuje twardość, płaskość i jednorodność.
Znasz tematykę akustyki, czy podesłać Ci odpowiednie materiały byśmy mogli poważnie o tym dyskutować?
Jeśli chcesz, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to podeślę Ci ciekawe artykuły.

Pomieszczenia w kształcie kwadratu jest na ogół dość niekorzystnie akustycznie, ponieważ nakładają się tu podobne wymiary, co może znacznie podbijać albo wygaszać pewne podpasma dźwięku (w zależności od ustawienia kolumn.
Nieraz pomaga ustawienie kolumn diagonalnie czyli w tzw. karo (by róg pokoju znalazł się dokładnie na środku, pomiędzy kolumnami a drugi za Twoim miejscem odsłuchowym.

I jeszcze pytania.
Sprzęt musi być nowy, czy może być używany? Na pewno wówczas masz szansę na dużo lepszą jakość dźwięku.
Te 4000 zł są na wzmacniacz i kolumny, czy też na DAC? Bo jeśli słuchasz z komputera, będzie Ci on potrzebny, a w miarę dobry, nawet używany, to kilkaset złotych. Odtwarzacz CD, jeśli nie masz dużo płyt i będziesz używał go rzadziej, może być tańszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłamałem, bo myślałem, że mam sprawniejsze oko. Pokój, jak się okazało po przemierzeniu ma wymiary 5m x 4,3m, co daje nam lekko powyżej 20m2. Wklejam plan pomieszczenia. Jest ono w dużej części puste, a cztery ruchome elementy, które aktualnie mogą wpływać na akustykę to telewizor powieszony na ścianie (kolor żółty), sofa (kolor zielony) oraz komoda i wysoka szafa (kolory czerwone). Za sofą znajdują się otwór drzwiowy (jest takie słowo?) w ścianie (bez drzwi) do sporej kuchni. Pomieszczenie jest surowe, wszystkie kąty proste, niezagospodarowane połacie ścian, które są twarde i podatne na odbijanie dźwięku.

Pojmuję podstawy akustyki i wiem, że będę musiał zadbać o kilka elementów w celu przystosowania pokoju, chociaż nie pogardzę sugestiami.

I rzecz jeszcze jedna. Z zamiarem zakupu wzmacniacza i kolumn noszę się już dłuższy czas. Niedawno nadarzyła mi się okazja (która była wtedy jeszcze niepewna) zakupienia w dobrej cenie kolumn Magnat Quantum 677. Dziś sytuacja jest klarowna i... jestem ich posiadaczem. Proszę nie odebrać tego, jako brak szacunku, gdzie pytam o pomoc w doborze, po czym sam podejmuję decyzję - bardzo liczę na pomoc, tutaj jednak górę wzięła zwykła kalkulacja.

Pozostaje wzmacniacz. Może zabrzmi to trochę schizofrenicznie, ale czy pomimo iż pytałem o wzmacniacz mogę rozważać zakup amplitunera stereo, takiego jak Onkyo TX-8050, Yamaha R-N500 czy Harman Kardon 3770? Przemyślałem kilka spraw i po pierwsze - CD to zakup bardzo odległy (jeśli w ogóle się zdecyduję - znam siebie i wiem, że jeśli będę zadowolony z efektów uzyskanych ze źródła komputerowego to zakup CD może pójść w odstawkę). Po drugie, mimo wszystko chciałbym chyba wyważyć uniwersalność z jakością, a ww. amplitunery pozwoliłyby mi korzystać z dobrodziejstw DLNA, USB czy połączenia z siecią bez konieczności zakupu dodatkowych elementów. Jestem świadom, że różnica jakościowa pomiędzy amplitunerem a wzmacniaczem w tej samej kwocie, może być duża. Jednak rozsądek i doświadczenie nakazuje mi spytać, czy w tak niskim przedziale cenowym jak kwota do 2300zł i wymaganiom kogoś, kto zwraca dużą uwagę na dźwięk, lecz nie rzuci się do palącego domu by ratować sprzęt różnica będzie warta włożenia dodatkowej pracy?

Chciałbym skupić się na sprzęcie nowym i mając na względzie fakt, że kolumny już mam, pozostała do wydania kwota to 2300zł - na wszystko czego trzeba mi do spięcia zestawu.

Nie przedstawiam na rysunku odległości od poszczególnych elementów, gdyż rysunek dość dokładnie przedstawia usytuowanie elementów (które, swoją drogą można dowolnie modyfikować).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...