Skocz do zawartości

Skompletować tanio dobry sprzęt-wykonalne?


dlugi84

Recommended Posts

Cytat

Powinny być takie same długości kabla na oba fronty i centralny.

Życzę dobrej zabawy z konfiguracją sprzętu...Twoje Harmany to odtwarzacz DVD model 20 i amplituner 1500, bo już nie pamiętam...Masz odtwarzacz CD czy płyty będziesz puszczał z DVD lub z komputera?
Pozdrawiam



Mam dvd 1500 i amplituner avr 1500

Plyty na razie lecą z dvd, ale w niedlugim czasie chcialbym kupic jeszcze gramofon uzywany. Nie ukrywam ze licze na pomoc z Twojej strony przy szukaniu, bo sam pewnie wybiore coś co nie bedzie gralo.

Na razie podlaczylem front, tak na szybko. Kupilem juz korytka do kabli, musze jeszcze rozejrzec sie za uchwytami do glosnikow. Jak to zmontuje, zabiore sie za podlaczenie tylnych glosnikow, a nastpnie przyjdzie czas na gramofon. Ale powolo, wszystko w swoim czasie...

A tak to wyglada na dzien dzisiejszy.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

at #52
Byle nie być zbyt dokładnym, ale tu warto nieco rozwinąć:
Jack mini (3.5 mm) [stereo!] i para Cinch, czyli 2 razy RCA

Mogą też być inne opcje- czasami wzmacniacze mają 1 (jedno) wejście mini-Jack (np. do iPhona) lub USB A.
Wtedy odpowiedni do złącz przewód.
Korzysta się z wyjścia słuchawkowego komputera lub USB (USB A to jest to samo co USB).
Są dopasowane do wejść wzmacniacza, nic się nie stanie.
PS.
Życzę udanych eksperymentów, hehe ..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego artykułu wynika że podłączamy tym czym możemy podłączyć komputer ze sprzętem audio w zależności od jednego i drugiego. W przypadku amplitunerów wielokanałowych zwykle najlepiej jest podłączyć go złączem cyfrowym SPDiF ( coacial ), toslink ( optycznym ) lub hdmi wraz z obrazem z komputera. Oczywiście jeśli nasz komputer coś takiego posiada. Jeśli nie to należy wyposażyć go w odpowiednią kartę dźwiękowa lub jeśli jest to komputer stacjonarny w kartę graficzna z wyjściem HDMI. Część kart graficznych wymaga do tego podłączenia ich do karty dźwiękowej. Zwykle jest odpowiednie wyjście nawet z płyty głównej komputera. Zwykle takie wyjście można użyć do podłączenia SPDiF poprzez odpowiedniego śledzia z gniazdem RCA i kabelkiem do płyty głównej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche dziwne, ze poprzedni wlasciciel powiedzial, ze mam podlaczyc tv kablem euro do dvd a dvd kablem chyba optyczny, dvd do wzmacniacza i bedzie glos z telewizora w glosnikach. Nie za bardzo rozumiem, chyba cos robie nie tak.
Zaczne od tego ze sam wzmacniacz nie ma wejscia euro, wiec zgodnie z moja logika podlaczajac dvd z tv kablem euro, obraz czy dźwiek idzie tylko w jedna strone - z dvd do tv.
To jak podlaczyc rv? Na pilocie jest funkcja tv ale dla mnie czarna magia jak na razie. Na chwile podlaczylem czincze z dekodera tv do wzmacnacza przez wejscie wideo 1, ale funkcja tv też jest, wartoby jej uzywac, a wideo 1 zostawic np dla gramofonu.

I jeszcze pytanie na koniec. Czy wybór kabla (czytja: sposób podlaczenia) rzutuje na dzwiek ktory slysze? Tj, czy kabel euro, czincz, optyczny zagrają tak samo? Ewentualnie ktory lepszy?
Z laptopa mam kabel maly jack-czincz. Czy da on taki sam dzwiek jak czincz - czincz?

Dzieki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki sprzęt. Czasami przy przeciętnym źródle dźwięku jak dvd/bluray, komputer, można wyprowadzić sygnał optykiem, coaxialem, usb.
Wtedy łączysz go w ten cyfrowy sposób z wejściem DAC w amplitunerze. DVD, PC jest wtedy tylko napędem, a obróbką dźwięku zajmuje się np DAC w amplitunerze, bo ma zazwyczaj lepszy przetwornik dac, niż tani bluray wewnątrz na wyjściu typu cinch, czy PC ze integrowaną kartą.
Euro to raczej połączenie z czasów vhs i filmów. Tak więc DVD można połączyć z tv np. euro kablem(najgorzej), lepiej componentem ( 5 rca) a najlepiej hdmi. Natomiast audio(muzykę) z dvd ( jeśli na nim słuchasz płyt cd) lepiej wyprowadzić jak pisałem na początku, np coaxialem, optykiem do amplitunera. Tak samo audio z tv, kiedy oglądasz i nagłaśniasz programy telewizyjne, czy filmy z USB, wyprowadzasz do amplitunera optykiem.
W sprzęcie typowo stereofonicznym, tak średniej jak i bardzo wysokiej klasy połączeniem wzmacniacza z CD, gramofonem, jednak dominującym jest klasyczne RCA ( dobre przetworniki w pierwotnym urządzeniu źródle muzyki).


Cytat

I jeszcze pytanie na koniec. Czy wybór kabla (czytja: sposób podlaczenia) rzutuje na dzwiek ktory slysze? Tj, czy kabel euro, czincz, optyczny zagrają tak samo? Ewentualnie ktory lepszy?
Z laptopa mam kabel maly jack-czincz. Czy da on taki sam dzwiek jak czincz - czincz?


Audio po euro to porażka, najtańsze kable są podłej jakości, zresztą to wyjście wspólne sygnału video i audio i to w obie strony...nie te czasy, nawet do filmów z racji słabej rozdzielczości.
Mając możliwość testu zobacz, które połączenie amplitunera z dvd lepsze , optic/coaxial , czy RCA(cinch) w takim wypadku stawiam na cyfrowe-wracamy do początku tego co pisałem.
Cytat

Z laptopa mam kabel maly jack-czincz. Czy da on taki sam dzwiek jak czincz - czincz?


Jeśli na wyjściu urządzenia, są takiego typu dwa rozwiązania 2 RCA(OUT), i mini-jack (OUT) oba korzystają z "tej samej karty dźwiękowej" . Natomiast minijack raczej może być pomyślany pod współpracę z słuchawkami i mieć dodatkowo regulowaną systemowo siłę sygnału na wyjściu (warto więc ustwić). Mając więc do wyboru, jednak skorzystałbym z wyjścia 2RCAx2RCA, lub cyfrowego USB ( jeśli słaba karta dźwiękowa w pc) o czym pisał xetras w #54. Tak więc jak pisali przedpiszcy i ja czaeka cię kilka eksperymentów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiemy że komputer to laptop. I fundamentalne pytanie. Czy ten laptop ma wyjście HDMI ? Jakie wyjścia ma DVD ? Jakie wyjścia ( out ) ma TV ? Bo jeśli tego nie ustalimy to możemy sobie pogadać a Ty zapytasz się o coś bez sensu icon_smile.gif Zwykle można coś więcej powiedzieć jeśli jest informacja o tym jakie konkretne modele sprzętu się łączy.
DVD ma tylko wyjścia i dźwięk można z niego wyprowadzić wyłącznie tego co w nim odtwarzamy. Jeśli masz amplituner KD to zwykle do niego podłącza się sprzęt a ten do TV. Można podłączyć coś pod TV i dalej dźwięk może popłynąć do amplitunera. Wtedy źródłem dla amplitunera staje się TV. Dźwięku z TV nie da się słuchać poprzez DVD. To jakaś koszmarna bzdura. Nawet jeśli podłączymy rozgałęźnik euro i wyprowadzimy z niego dźwięk z TV ( pod warunkiem że będzie on wyprowadzony z TV , bo ostatnio eurozłącza w TV to często tylko wejścia ) to zazwyczaj będzie na nim dźwięk wyłącznie z ostatnio odbieranego programu telewizyjnego lub odbieranego właśnie w tej chwili .

Generalnie to jak podłączamy sprzęt zależy od tego w jakie wejścia i wyjścia jest wyposażony sprzęt, który łączymy.

Jeśli laptop nie posiada wyjścia HDMI wskazane jest dokupić do niego kartę dźwiękową pod USB z wyjściem cyfrowym. Wyprowadzanie dźwięku przez wyjście słuchawkowe jack 3,5mm to ostateczność. Nie otrzymamy tą drogą zbyt dobrego dźwięku i ten zwykle będzie musiał zostać poddany przetworzeniu na postać cyfrową do obróbki w amplitunerze i potem znowu do analogowej do wyprowadzenia go na wzmacniacz. Dlatego do amplitunera KD lepiej jest doprowadzać dźwięk w postaci cyfrowej. Eliminujemy niepotrzebne dwie konwersje CA i AC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Audio po euro to porażka, najtańsze kable są podłej jakości, zresztą to wyjście wspólne sygnału video i audio i to w obie strony...nie te czasy, nawet do filmów z racji słabej rozdzielczości.

Niekoniecznie porażka...
Dobra przejściówka (czyli firmowy kabel) euro - 6x cinch daje niezły dźwięk (o obrazie nie wspominam, bo słusznie stwierdziłeś że to stare czasy i są lepsze połączenia).

Taka przejściówka miała sens wtedy, gdy telewizory (kineskopowe albo LCD/plazmy na początku) nie miały innego wyjścia poza słuchawkowym i właśnie euro (dwukierunkowe). Dzięki temu sygnał z tv miał odpowiednią głośność (nie była powiązana z głośnością telewizora, jak to ma miejsce w przypadku wyjścia słuchawkowego).

Dlugi84
przede wszystkim daj znać, jaki masz model telewizora - a najlepiej daj fotkę jego złącz (oraz tyłu amplitunera i DVD), to będzie czytelniej dla wszystkich.
Również zrób fotkę pilota - bo wspominałeś o przycisku TV (może on służyć nie tylko do wyboru jakiejś funkcji, ale również do zmiany tryby pilota - i korzystanie z kodów telewizora na pilocie DVD i/lub amplitunera). Sporo pilotów miało miało również możliwość sterowania innym sprzętem (np. właśnie telewizorem), również innych firm niż amplituner i DVD.

Najlepiej, jakby Twój TV miał wyjście optyczne, wtedy dźwięk z TV wchodzi na amplituner i dalej na kolumny.

Niektóre karty dźwiękowe mają oprócz wyjścia słuchawkowego również wyjście na zewnętrzny wzmacniacz - i wtedy warto z takiego wyjścia skorzystać (ma lepsze parametry niż standardowe wyjście słuchawkowe). No ale to raczej w komputerach stacjonarnych, a nie w laptopach.

O konieczności sprecyzowania informacji o złączach w Twoim sprzęcie pisali już przedmówcy...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie wrzucam zdjecie pilota, amplitunera, który jest akurat przelaczony w tryb tv i wejścia w komputerze. Trzba zauwazyc, ze wlozony jest mini jack. Sa jeszcz dwa wejscia, mysle ze jeden z nich to na mikrofon, ale pewnosci nie mam. Co to jest ten trzeci? Mam hdmi i usb w komputerze ale nie ma hdmi w amplitunerze ani w dvd. W telewizorze mam hdmi i usb. I euro. Co tam dalej siedzi nie wiem na razie bo nie mam sil sie do tego zabierac dzis. Zamontowalem glosniki do scian wraz z listwami maskujacymi kable i postawilem choinke. Na dzis wystarczy. Jutro zrobie kilka zdjec tv i maplitunera z tylu ok? Na pewno mam jedno wejscie optyczne w amplitunerze (o ile dobrze kojarze) i podlaczony jest przez to dvd, wiec tv musi isc czyms innym.
Pytanie czy sa jakies trujniki zeby przez jedno wejscie optyczne podlaczyc tv, dvd i komputer? Chyba nie da rady, bo jesli dzwiek bedzie szedl z tv i dvd jednoczesnie to sie na siebie naloza, ale wole zapytac.[attachment=6151:image.jpeg]

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer musialem wyslac drugim postem, bo za duzy tozmiar plikow.

Wrzucilem jeszcze na szybko zrobione zdjecie tylu amplitunera. Przepraszam ze takie malo czytelne, ale w salonie mam dzis sajgon, wszystko jakos porozgrzebywane, rownież amplituner podlaczony na szybko, za bardzo nie mam teraz dostpu do jego tyłu. Mam nadzieje ze cos tam zobaczycie.
Wejscie z dvd do amplitunera jest przez coax kabel. (I tu moje pytanie-czy koax to inna nazwa optycznego ? Czy to dwa inne wejscia).

Jutro zrobie wejscia w tv i w dekoderze tv. Wydaje mi sie ze lepiej jest puscic dzwiek bezposrdnio z dekodera tv a nie z telewizora, nie?

Dzieki i pozdrawiam.



Wiem, wiem, na zdjeciu amplitunera nic nie widac. Przepraszam, nie mam dzis dobrego podejscia do niego. Jutro odlacze kable i go wyciagne.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście w DVD to koaxial czyli inaczej SPDiF jest to wyjście cyfrowe elektryczne. Masz jedno wejście tego typu w avr 1500 i jedno optyczne ( inaczej Toslink ). Złącza optyczne łączy się światłowodem zamiast przewodem. Takie wejście masz również tylko jedno w amplitunerze. Dobrze by było gdybyś miał wyjście w TV optyczne . Przy takim złączu będzie zwykle pisać optical. Wtedy łączysz DVD z amplitunerem coaxialem a TV mógłbyś podłączyć do tego amplitunera przewodem optycznym. Jeśli jednak masz również w TV wyjście coaxial , potrzebujesz konwertera z coaxial na optical. TV możesz podłączyć z komputerem przy użyciu hdmi. Dalej dźwięk pójdzie przewodem cyfrowym do amplitunera. Obraz z dźwiękiem do TV możesz podłączyć eurozłączem. Jeśli potrzebujesz dźwięku z komputera bez pośrednictwa TV pozostaje podłączyć jego wyjście słuchawkowe do wejść w amplitunerze. Lepszym rozwiązaniem była by jakaś karta dźwiękowa podłączana pod port USB komputera o lepszej jakości niż ta z wyjścia słuchawkowego laptopa. Nie można podłączać równocześnie więcej niż jednego urządzenia pod jedno wejście cyfrowe.
Masz kilka wejść analogowych i tylko 2 wejścia cyfrowe w amplitunerze po jednym w dwóch standardach. Aby podłaczyć więcej przewodów do jednego wejścia potrzebne są do tego specjalne urządzenia. Aby podłączyć wyjście hdmi komputera do Twojego amplitunera bez pośrednictwa TV lub karty dźwiękowej można użyć takiego urządzenia http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1XF_1HVXXXXa...io-Splitter.jpg które podłącza się pomiędzy wyjście hdmi a wejście cyfrowe w amplitunerze.
Z przodu amplitunera po lewej stronie mas wyjście słuchawkowe. Po prawej stronie masz 3 złacza RCA 2 z nich to wejscie stereo audio. Zółte to wejście video Composit. Obok niego masz wejście S-Video z rozdzielonymi sygnałami chrominancji i luminancji.

http://cache.osta.ee/iv2/auctions/1_1_2709572.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250137.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250136.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250138.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250134.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250131.jpg
http://audiozavar.com/wp-content/uploads/2...07/p1250135.jpg

Dekoder powinieneś podłączyć do TV za pomocą hdmi. Zapewne nie używasz go bez włączonego TV. Gdybyś miał więcej wejść w amplitunerze i jego mógłbyś podłączyć do amplitunera złączem cyfrowym. Jednak ilość wejść tego typu masz bardzo ograniczoną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlugi84,
Kabel coaxialny to po prostu pojedyńczy kabel cinch (ale w opisach jest zazwyczaj stwierdzenie "digital").
Możesz na początek to podłączyć zwykłym cinchem i będzie grało, natomiast docelowo lepiej wykorzystać kable (tzn. pojedyńczy kabel) przeznaczone do przesyłu cyfrowego (mają trochę inną charakterystykę).

Pozdrawiam
PS. Chyba w swoich ustawieniach "Panelu sterowania" wyłączyłeś możliwość pisania do Ciebie komunikatów na PW (być może zaznaczyłeś "tak" przy opcji Zablokować prywatny komunikator.
Dostałem taką informację "Użytkownik postanowił być niedostępny z poziomu prywatnego komunikatora
Prywatna wiadomość NIE została wysłana
"gdy chciałem odpisać Tobie na PW.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...