Skocz do zawartości

Tani gramofon


Recommended Posts

Cześć!
Jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Potrzebuję taniego (około 300zł) gramofonu na prezent dla osoby niezbyt wymagającej i będącej laikiem w temacie (jak ja) icon_smile.gif
Jak ewentualny gramofon podłączyć do wieży jvc sp-uxg68 żeby to działało? Bo zgaduję że wbudowany głośniki takich sprzętów to raczej popierdówki.
Wymagania:
- wygląd nowoczesny, retro odpada
- kolorystyka ciemna
- dostępność- nie szukam czegoś co jest na drugim końcu kraju w egzemplarzu 1 sztuki
- raczej niezawodność mimo sporadycznego użytkowania

Proszę o pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę byś podłączył cokolwiek do tej wieży. Z tego co widzę to ma tylko wyjście optyczne, nawet jeśli miałbyś wejście rca to na 100 procent nie było by ono gramofonowe. W takim przypadku musiałbyś mieć przedwzmacniacz gramofonowy lub gramofon z wbudowanym przed wzmacniaczem. Kwota jaką posiadasz z całym szacunkiem ale nie wystarczy nawet na dobry kabelek do gramofonu.
Moim zdaniem jak nie ma się minimum 2 tys na brzmienie winylowe to nie powinno się nawet zabierać za czarne płyty.
Gramofon to nie jest urządzenie typu dvd itp, kupić gramofon to nie sztuka, zabawa zaczyna się później.
Sam przez to przechodziłem, za gramofon dałem 600 pln cała reszta (wkładka,preamp,slipmata,kabel,płyn do mycia płyt,szmatki, szczoteczki itp)
ok.2500 ,o płytach nie wspomnę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castelano, kolega Paul klacska, słusznie ostrzega, że zabawa w winylki lubi pochłaniać pieniądze. Ale z drugiej strony ma swój magnetyczny czar nie tylko dla tych, którzy mają zasobne portfele.

W twojej sytuacji sprawdź najpierw możliwości podłączenia. Tak na szybko nie znalazłem jednoznacznych informacji w sieci, czy wieża ma wejście AUX do podpięcia zewnętrznego źródła dźwięku. Jeśli tak, to krok do przodu. Jednak będziesz potrzebował przedwzmacniacza lub gramofon z przedwzmacniaczem, ponieważ sygnał z gramofonu różni się od sygnałów z innych urządzeń podłączanych do wejść liniowych.
Oznacza to oczywiście zwiększenie wydatków. Najtańsze przedwzmacniacze to kilkadziesiąt złotych.
Dalej, kupując używany gramofon należy się liczyć z koniecznością wymiany igły - zakładając, że wkładka będzie OK i gramofon na chodzie - to będzie kolejny koszt uzależniony od tego, jaka to wkładka i jaką igłę trzeba dokupić. Nowego gramiaka w tej kwocie nikt nie będzie miał serca Ci polecać.

Inne rzeczy związane z obsługą gramofonu można odłożyć na później. Przelicz sobie opcje i zastanów się nad nimi. No chyba, że możesz zrobić tak, że prezent w postaci gramofonu robisz Ty, a kolega sobie sam, za osobny budżet dokupuje przedwzmacniacz i igłę. To też jakieś rozwiązanie.

I na pewno będziemy Cię namawiać, by docelowo przejść z takiej wieży na porządny wzmacniacz i porządne kolumny. Nawet stare i tanie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że kupisz coś takiego:
http://allegro.pl/gramofony-gramofony-2007...50&buyNew=1
co oznacza wyrzuceniem pieniędzy w błoto. A na pewno też zrazi do słuchania winyli. Płyt też szkoda.

O używanych gramofonach nie piszę, bo pisałem o tym już wielokrotnie na tym forum, szczególnie co kupić i ile to będzie kosztowało.
Polecam poczytaj wątki dotyczące gramofonów, przedwzmacniaczy i ogólnie mówiąc akcesoriów gramofonowych. Wówczas odpowiedź przyjdzie sama.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, drodzy Państwo, że Castelanowi chodzi o "zwykły" gramofon dla osoby, która po prostu chce sobie posłuchać tych kilkunastu czy kilkudziesięciu płyt, które ma na półce pod ręką, bez wchodzenia we wkurzający fetyszyzm płynów do czyszczenia, lampowych przedwzmacniaczy i kabelków "specially designed for vinyl sound".

Inna sprawa, że ta wieża nie ma żadnego wejścia analogowego, więc podłączenie gramofonu (ani żadnego innego sprzętu analogowego) jest po prostu niemożliwe, chyba że przez mini jack* (wejście "AUX"), ale to już jest partyzantka. Więc tak czy inaczej w coś jeszcze trzeba będzie zainwestować.

*i tak potrzebny jest przedwzmacniacz gramofonowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, głośniki nie są problemem. Problemem jest to, że do tej wieży nie można (sensownie) podłączyć żadnego zewnętrznego źródła dźwięku - typu właśnie gramofon.
Jeśli ta wieża musi zostać, jedynym rozwiązaniem (poza kupnem gramofonu) jest kupienie przedwzmacniacza gramofonowego (bez niego muzyki odtwarzanej z gramofonu po prostu nie będzie słychać)

np coś takiego:
http://www.ceneo.pl/12265153#mh=x7G1tHcH43...TfpvcnoCT8LdLc1

(od razu uprzedzam, że to PRZYKŁAD).

Gramofon podłączasz do przedwzmacniacza, a przedwzmacniacz np. takim kabelkiem
http://allegro.pl/kabel-master-maly-jack-3...4949660373.html

do tego wejścia AUX z przodu wieży.

Będzie to działać, ale nie spodziewaj się, że tutejsi ortodoksyjni audiofile pochwalą takie rozwiązanie.

Innych rozwiązań tu niestety widzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

. Skoro pod ta wieze nie da sie tego podlaczyc to znaczy ze trzeba kupic oddzielne głośniki?


Nie. Bez sensu, np. czy jak masz malutkie dwu osobowe auto, a chcesz zabrać 4 pasażerów to musisz kupić tapczan, czy inne, większe auto?


Cytat

Tzn myślałem o tym żeby dokupić do tego innego glosniki zostawiając juz ta wieżę w spokoju



Castelano dopóki nie poczytasz i nie dowiesz co jest co w sprzęcie, będziesz robił nietrafione zakupy .
Kolega już pisał że głośniki to głośniki, emitują dźwięk z wzmacniacza (wieży), ale żeby podłączyć coś dodatkowego to "wieża" musi mieć wejście, czyli Audio IN RCA (popularne cinche). Tak jak, aby obejrzeć film z dvd, czy kasety vhs to telewizor musi mieć wejście na odpowiedni kabel typu Euro, lub Hdmi.

Do jakiś tam głośników od razu gramofonu nie podepniesz, musi być po drodze wzmacniacz, albo "mini wieża - ale z wejściem IN na cinche.

Najważniejsze

Gramofony dzielimy na dwie grupy, bo wysyłają one inny sygnał audio niż np. odtwarzacz CD .
1) Są gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem ( to nie to samo co wzmacniacz do podłączania kolumn głośnikowych) które można podłączyć pod wejście typu AUDIO IN (2 RCA np aux, cd) w mini wieży, wzmacniaczu.
2) Druga grupa to gramofony bez przedwzmacniacza i wtedy musisz kupić oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy .
Chyba że wzmacniacz stereo ma już wejście PHONO (wbudowany własny przedwzmacniacz dla gramofonu) ( Phono to wejście na gramofon)
Niestety mini wieże wejścia (phono) na gramofon bez przedwzmacniacza raczej nie mają.

Tak więc potrzebujesz
opcja 1 mini wieży z wejściem IN (wieżyczki są najczęściej już z małymi głośnikami) i gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem sygnału.

Opcja 2 wzmacniacza stereo, lub amplitunera stereo ( one mają kilka wejść IN, w tym dość często wejście Phono) plus dwu kolumn i gramofonu.

Niestety jak pisali koledzy kupno gramofonu to jak kupno auta, trzeba się znać, a koszty poprawnego, nawet sporadycznego używania bywają wysokie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam gramofon (znaczy ten Denon zalinkowany przez audioneta) na pewno będzie "OK", tylko w tej sytuacji, ponieważ interkonekt jest wbudowany w gramofon, bez możliwości odłączenia, do podłączenia do gniazdka aux zamiast kabelka, o którym mówiliśmy powyżej potrzebna jest o taka przejściówka:

http://porownywarka.interia.pl/sklep-kable...ne-wtyczki.html

To jest wszystko dość prymitywne, ale będzie grać. Istotne, że gramofon jest w pełni automatyczny - wystarczy położyć płytę na talerzu i wcisnąć "start".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również zamiast takiej przejściówki jak proponowali Koledzy użyć (wygodniejszego wg mnie) spełniający te same funkcje kilkunastocentymetrowy (lub dłuższy) kabel z dwoma gniazdami cinch i 1 wtykiem minijack.
Link do takiego przykładowego kabla
http://allegro.pl/adapter-wt-jack-2x-gniaz...5199188799.html

Nie wiem jak u Ciebie w miniwieży JVC jest z miejscem w gnieździe AUX (tzn. koło niego), jak jest mało - to lepszy będzie takie kabelek zamiast przejściówki (mniej wystaje).
To już kwestia co Ci bardziej będzie pasowało...

Poza tym można użyć takiej długości, jakiej potrzebujesz.


Pozdrawiam
PS. Pamiętaj jeszcze o tym, bo podłączać kable przy wyłączonych urządzeniach – minimalizujesz ryzyko wystąpienia jakiegoś spięcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelek jako przejściówka to faktycznie lepsze rozwiązanie. Mnie osobiście bardziej podoba się Pioneer ale to już kwestia gustu no i budżet prawie dwa razy taki jaki planowałeś.

P.S. w Pionieerze nie znalazłem info o przedwzmacniaczu icon_sad.gif

Nie wiem tylko czy w takim zestawieniu to lepiej zagra niż wspomniany wcześniej Medion za 100 parę zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w Niedlaidiotów i zerknąłem na tego Denona - akurat stał na wystawie.
Przykro mi stwierdzić, ale jest to bardzo smutno poskładany kawałek sprzętu. W dotyku i obsłudze wygląda i zachowuje się jak najgorsze chińskie gówno, którym niestety zapewne jest. Aż dziw, że Denon coś takiego opatrzył swoim logo. icon_sad.gif

Jeśli faktycznie miałby być używany "raz w miesiącu", to może jakoś pociągnie, ale poza tym nie wróżę mu nic dobrego.
Sorry za pesymizm w piękne wiosenne mikołajki icon_wink.gif , zwłaszcza że te propozycje od nas tu padały, ale po zaznajomieniu się organoleptycznie z tym sprzętem czuję się w obowiązku powiadomić o wrażeniach...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...