Skocz do zawartości

Sprzęt do pokoju 12M^2


KapseL

Recommended Posts

Witam, a więc tak jak w temacie poszukuję sprzętu grającego do pokoju o powierzchni 12m^2. Kwota jaką mogę przeznaczyć na ten cel to około 1200 zł ( wszystko razem, jeżeli będzie trzeba, to trochę dozbieram ). Interesują mnie kolumny z mocnym uderzeniem bassu, słucham głównie muzyki elektronicznej ( i po prostu sam z siebie kocham bass ) Myślałem o Tonsil altus 140 albo 200, lecz nie znam się an sprzęcie grającym i nie wiem czy był by to dobry wybór, Bardzo proszę o porady i jakieś propozycje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
narysuj plan pokoju jak możesz lub opisz czy masz wystarczająco dużo miejsca na kolumny, u mnie również około 12m2- stoją podłogowe Dali 104 i basu jest wystarczająco dużo nie wiem czy taka ilość tobie by pasowała bo brzmienie jest bardzo uniwersalne
tak samo można szukać kolumn podstawkowych lecz należy odliczyć około 300zł na lepsze standy i może wyjść drożej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba nieco mylne wyobrażenia co do tego że Tonsil altus 140/200 jest dobry i szybki do elektroniki, czy że ma ma dobry bas ( nie bass).
Kolumna dość szybko gubi się przy np.szybkiej perkusji, bas nie jest generalnie głęboki, masywny, czy niski.
Bardziej można go odbierać w kategoriach poza muzycznych, czasem zwyczajnie uderza wiatrem po nogach, ale nie o to chyba chodzi, czy tak ?
Chyba tak, skoro jednak planujesz subwoofer do muzyki i niedużego pokoju.

W pewnym uproszczeniu można napisać ze kolumny które produkują dużo basu( duże wychylenie membran) i jest on z tych masywnych, to nie jest ani bardzo szybki, ani wybitnie niski. Raczej efekciarski, nieco kluchowaty, wolny (np. popularne Magnat supreme 1000/2000, kinowe jamo s).
I odwrotnie kolumny z szybkim, twardym i precyzyjnym basem, schodzą nisko, ale nie jest to bas z cyklu masowanie brzucha, czy fala uderzeniowa tsunami (przepraszam niektórych forumowiczów za pewne uproszczenia).
W tym budżecie można kupić używane, ale świeże duże monitory, lub nieduże podłogówki i używany wzmacniacz, które dadzą więcej dobrego dźwięku niż tylko kupowanie na kg altusów. Pytanie słuchałeś gdzieś jakiś zestawów audio, aby móc się odnieść do ich brzmienia ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wyżej, nie znam się na tym a altusy 120 ma moj wujek u siebie w mieszkaniu od nowości i posłuchałem ich trochę, dlatego napisałem, że zastanawiam sie nad takimi, bo jak ba moje laikowe ucho brzmialy calkiem fajnie. Co do bassu, lubię gdy masuje mi siedzenie i brzuch, kiedy czuje, że jest. A z subwooferem napisalem, że jak by kolumny mialy mało bassu to żeby odstawić w razie co. Tak jak pisałem nie znam sie, moze same kolumny wystarcza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KapseL, jeśli koledzy Ci coś radzą albo pytają o coś, to czytaj uważnie a na pewno odradzam złośliwość.
Bo jak widzę na pewno występuje tu jedna z tych dwóch rzeczy.
W języku polskim jeśli mamy na myśli niskie tony (to prawidłowe określenie), piszemy bas. Natomiast bass, to co innego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bass
I nie odpowiedziałeś na kilka pytań kolegów, w tym o możliwość ustawienia kolumn, odległości od ścian tylnej i bocznych (to ja dodałem). Wystarczająco dużo miejsca, to określenie bardzo względne. Tobie może się wydawać, że postawienie dużych kolumn 40 - 50 cm od ścian to jest dużo a ja napiszę, że dość mało. Plan pokoju byłby bardzo pomocny, ale jak chcesz. To Ty możesz tu coś zyskać albo stracić. To chyba logiczne?

Co do kolumn standowych (zwanych monitorami lub podstawkowymi), to zdziwiłbyś się jak mocnym dołem, czyli niskimi tonami potrafią zagrać.
Tym bardziej do 12m2 nie pchałbym się z dużymi kolumnami podłogowymi, bo możesz zamiast dobrego dźwięku mieć bumienie, choć lubisz niskie tony.

Poza tym muzyka to nie tylko niskie tony. One uzupełniają pasmo od dołu. Najwięcej przekazuje średnica (średnie tony) a całość uzupełniają wysokie tony (bardzo ważne dla odwzorowania szczegółów, wrażenia przestrzenności, świeżości dźwięku).
Monitory w podobnej cenie co podłogowe grają na ogół lepiej wysokimi i średnicą. A nawet często mają lepsze niskie tony. Co najwyżej mają je mniej potężne albo nie tak nisko schodzące.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest projekt mojego pokoju, ma on 2,80x5,20M ( pomyliłem się ma 14 m^2 nie 12 mój błąd ) Nie było, tu żadnej złości, ani nic, jeżeli tak to mogło wyglądać, to przepraszam nie miałem takiego zamiaru. Kolumny chciał bym ustawić po bokach biurka. Jeżeli będą potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe wymiary to proszę pytać śmiało, na pewno podam ( nie wiedziałem, że odległość od ściany tylnej czy bocznej ma znaczenie ) Biurko ma 150 CM. A co do " Basu " i " Bassu " to nie miałem pojęcia, dzięki, że zwróciłeś mi na to uwagę. Dodam, że dziś miałem okazję posłuchać monitorów " Paradigm Monitor Mini v.7 " brzmiały, fajnie czysto na prawdę byłem zachwycony, ale trochę wychodzą poza skalę mojego budżetu, a co do niskich tonów nie były jakieś super ( może taki model ). Słuchałem również Kolumn " Kruger&Matz KM0506 " i było słychać i czuć w nich trochę mocy, bardziej, niż w tych satelitach. Tylko, też są trochę drogie, może coś w podobnym stylu i o podobnej mocy, da się znaleźć an rynku wtórnym. Czekam an jakieś propozycje ( i w razie co więcej pytań ).

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Widzę, że rozsądny z Ciebie człowiek. Przepraszam za podejrzenia, ale spotkałem się tu z podobnymi jak pisałem reakcjami.
Ktoś o coś pyta, ale tak naprawdę wie "lepiej". Ja ostatnio bardzo szybko żegnam takich gości. Szkoda czasu.
Tobie postaram się pomóc w miarę możliwości.
Dzięki za plan mieszkania, jest bardzo dobry. 14 metrów, to trochę lepiej, ale wciąż moim zdaniem za mało na kolumny podłogowe.
Standowe jak najbardziej, no chyba że kupisz niewielkie podłogówki. Odpada poszukiwanie dobrych standów i możesz mieć głębiej schodzące niskie tony, skoro tak je lubisz.

Co do postawienia kolumn po bokach blatu biurka, to... zależy jak daleko od tego blatu. Myślę, że rozstaw kolumn powinien być co najmniej 2 metry, pod warunkiem, że Ty będziesz siedział w takiej samej odległości (albo niewiele dalej) co ten rozstaw.
Zasada trójkąta równobocznego. Zresztą poczytaj to:
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Pamiętaj, że nawet najlepszy zestaw nie zagra dobrze, jeśli poprawnie nie rozstawisz kolumn a akustyka będzie kiepska. To są podstawy. Jeśli chcesz więcej poczytać, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy. Prześlę Ci ciekawe i przystępnie napisane artykuły.
Może napisz jak szeroko maksymalnie możesz rozstawić kolumny (ile wówczas będą stały od scian bocznych?) i jak daleko odsunąć je od ściany tylnej?
Wówczas zastanowimy się jakie kolumny będą się lepiej sprawować w tym pomieszczeniu.
A jeszcze gdybyś był w stanie określić jaką barwę dźwięku wolisz ( dźwięk jaśniejszy, ostrzejszy, twardszy, bardziej suchy, konturowy, czy odwrotnie, bardziej soczysty, ocieplony, miększy, słodszy?), to łatwiej byłoby coś dobrać.

Kolumny typu K&M odpuściłbym sobie. Zdecydowanie polecam rynek wtórny. A najlepiej gdybyś znalazł jakieś kolumny blisko swojego miejsca zamieszkania i mógł posłuchać u siebie w pokoju. Nie napisałeś w swoim awatarze skąd jesteś.
Pamiętaj jednak, że nawet jeśli posłuchasz czegoś u siebie, to nie wiadomo, czy z czasem takie kolumny nie zaczną Cię drażnić.
A na przykład niskie tony, które wydawały Ci się mocne i pełne, okażą się nużące i jednostajne.
Bo do dobrego dźwięku czasem dość długo się dojrzewa.
I właśnie dlatego rzadko pierwszy wybór jest tym ostatecznym. Albo przynajmniej zbliżonym do Twojego ideału.

Tak, czy inaczej polecam mimo pewnych niedogodności sprzęt używany. Kupisz lepszy, nieraz dużo lepszy a przy odsprzedaży nie stracisz dużo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc f1angel, to tak kolumny będą rozstawione około 160-170 cm od siebie, ja maksymalnie mogę usiąść metr od kolumn ; / no jak usiądę na kanapie to 2 metry icon_biggrin.gif. Pierwsza kolumna będzie od ściany bocznej 2m, a druga od ściany bocznej będzie 130, ale na tej ścianie stoi szafa 2,4M ( na planie dobrze nie widać, gdyż nie mogłem dopasować takiej szafy, ale między ścianą a szafą jest odstęp 30 centymetrów
Kolumny od ściany tylnej będą około hm 30-40 centymetrów. Co do barwy dźwięku, poszukałem trochę w google, ale nie znalazłem żadnego sensownego artykułu, może byś miał podrzucić jakiś dobry opis , gdyż nie potrafię określić jaką barwę lubię, ( na oko wydaje mi się, że soczysty, cieplejszy). I od początku myślałem tylko i wyłącznie o rynku wtórnym, gdyż nowy sprzęt jakiejś lepszej klasy niestety w obecnej chwili, nie jest na moją kieszeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widziałeś w materiale o akustyce (z linku). ważne jest by siedzieć tak, aby stworzył się z kolumnami trójkąt równoboczny czy ewentualnie równoramienny. Można siedzieć trochę dalej, ale raczej nie bliżej niż rozstaw kolumn.
No i bardzo ważna jest symetria (prawo-lewo, choć nie tylko) w rozmieszczeniu i otoczeniu kolumn. Podobne odległości (puryści mierzą co do centymetra a nawet kilku milimetrów) i podobne otoczenie kolumn, choć nie tylko. Im bliżej symetrii, tym lepiej.
Myślę, że to jasne? Jeśli nie a chcesz więcej poczytać o akustyce, to jednak skrobnij do mnie na PW. Ale jak chcesz.
Prostych rzeczy nie będę Ci tłumaczył, bo nie mam na to czasu.

Co do barwy dźwięku, to chyba nie ma takiego artykułu. Wiesz, być może to jest pomysł na nowy wątek na forum?
Ale temat dość trudny dla kogoś nieosłuchanego a w miarę oczywisty dla doświadczonego.
Dlatego warto by było odwiedzić salon audio i poprosić o podłączenie do w miarę neutralnego wzmacniacza (może być drogi) kolumn o chłodnej, twardej i jasnej, może nawet wyostrzonej charakterystyce oraz takich ocieplonych, miękkich, soczystych, z pełną średnicą a nie wyeksponowanymi wysokimi i niskimi tonami.
Taki odsłuch da Ci więcej niż dziesiątki stron opisów na forum.

Jeśli jak piszesz wolisz dźwięk soczysty, cieplejszy, to Tonsil Altus jest jego przeciwieństwem, bo gra w sposób jasny i wyostrzony a soczystości i słodyczy tam tyle, co w wyschniętej cytrynie icon_wink.gif

No i przegapiliśmy temat źródła dźwięku. Co nim będzie? Masz coś, czy zamierzasz kupić?
Jeśli będzie nim komputer i pliki, to z czasem warto dkoupić DAC, by poprawić dźwięk.
A jeśli CD, to na początek można kupić jakiś niedrogi. Da radę już od 50 - 60 zł. Ale można oczywiście dużo lepiej i sporo drożej.
Jak na razie, rozumiem, zę za 1200 zł chcesz kupić kolumny (podłogowe?) wzmacniacz i pewnie jakieś podstawowe kable.
Myślę, że w tej cenie da się znaleźć fajne kolumny i wzmacniacz. Na pewno nowe w tej cenie nawet w połowie tak dobrze nie zagrają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do źródła dźwięku to tak do 1200 zl chcial bym znalesc kolumny wzmacniacz i kable. No moze uda mi sie okola 1300 wyskrobac a puszczac pewnie bede z komputera aczkolwiek mam tez DVD i co do dzwieku to mysle ze taki jak napisalem wyżej ze bedzie soczysty i cieply. Co do trojkata rownobocznego to u mnie w ppkoju nie da sie go raczej stworzyc :/ ( sorrki za zla interpunkcje itp ale pisalem szybko na telefonie )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką długość ma biurko ?

Jeśli w pokoju trudno o symetrię, to jedynym wyjściem jest umieszczenie kolumn podstawkowych na skrajach biurka jeśli jest wystarczająco długie lub przedłużenie jego powierzchni w potrzebnym kierunku. Można położyć coś estetycznego np. jakiś fragment blatu na biurku ale tak by pogodzić jego obecność z funkcją jaką musi spełniać mebel. Druga opcja to pułki na ścianę i kolumny z bass-refleksem do przodu.
Dzięki temu można dokładnie wycentrować pozycję kolumn względem miejsca odsłuchu.

Trzecie wyjście radykalne, to tak przemeblować pokój żeby można było ustawić system zgodnie z zasadą trójkąta.

Trzymam kciuki

Pygar

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pygar, wyżej pisałem, iż biurko ma 150 cm ^.^. przemeblowanie nie wchodzi w grę absolutnie, półka na ścianie też tak 2/10, gdyż mam zamówiony obraz na całą ścianę, który dostanę w styczniu, co do ustawienia czegoś na biurku, to też średnio bo robiłem je an zamówienie i mam dokładnie zaplanowane, gdzie na co jest miejsce. Eh coś mi się zdaje, że u mnie w pokoju nie da się takowego trójkąta stworzyć icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka par takich kolumn, które mogłyby zagrać w Twoim pokoju. Oczywiście jeśli byłoby za dużo niskich tonów można zatkać porty b-r gąbkami. Piszesz, że kolumny mogą stać od tylnej ściany ok. 30 - 40 cm. Myślę, że może da się jednak trochę więcej.
http://allegro.pl/kolumny-dali-505-i5841608765.html Te Dali 505 byłyby bardzo dobre, ale obawiam się zbyt obfitych niskich tonów.
http://allegro.pl/kolumny-stereo-tannoy-me...5830977158.html Tannoy m3 powinny dać się łatwiej ustawić.
Są bardziej miękkie, trochę łagodniejsze w brzmieniu.
http://allegro.pl/mission-m73i-i5823168923.html
http://allegro.pl/mission-702e-i5823168042.html
O kolumnach Mission i innych możesz poczytać w necie, tu także: http://www.audiostereo.pl/kolumny-podlogow...=100&st=500.
Zastanowisz się jakie Ci bardziej odpowiadają.

Twierdzisz, że w Twoim pokoju nie da się uzyskać trójkąta równobocznego albo choć równoramiennego? Jeśli proporcje na Twoim planie są prawidłowe, to jednak się da. Popatrz na rysunek.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli usiądę na kanapie, to nie będzie z tym problemu aby stworzyć takowy trójkąt. Te wszystkie kolumny które podesłałeś, te Dali 505 oraz Tannoy Mercury M3 na prawdę mi się spodobały, wygląd iwgl. W poprzednim poście zapomniałem podać miejsce zamieszkania. Są to okolice Olsztyna ( warmińśko-mazurskie). teraz jeszcze pozostaje jedna kwestia, czym je napędzić + jakie kable itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 505 zdecydowanie, jakoś najbardziej do mnie przemówiły : D tylko będę musiał poczekać na jakąś okazję, może coś niedaleko mojego miejsca zamieszkania się pojawi, to kupię. Na pewno nie będę na "łapu capu ". To prosił bym o wzmacniacz/amplituner, oraz kabelki pod te kolumienki :3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć ja ciągle mam obawy, że w 12 metrach takie kolumny, w takim ustawieniu zagrają za bardzo podbitymi niskimi tonami.
Idealnie byłoby sprawdzić u siebie w pokoju. Czyli patrz na oferty w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Choć jeśli znalazłbyś Dali 350, mniejsze gabarytowo a lepsze jakościowo kolumny, to w Twoim pomieszczeniu zagrałyby prawdopodobnie wystarczająco dużymi niskimi tonami. Bo cała reszta pasma na pewno jest lepsza.

Tak więc dopiero jak kupisz kolumny, wybierzemy wzmacniacz. Aby jego charakterystyka brzmieniowa nie blokowała Ci ewentualnego wyboru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...