Skocz do zawartości

Pomocy: sprzęt do stereo jaki?


xymark

Recommended Posts

Witam,
Posiadam sprzęt:
TV LG 49UB850V; BluRay Sony BDP-S7200; Onkyo TX-NR646; Monitor Audio MR6 (5.0).
Wszystko jest kupione w tym roku. Generalnie jak chodzi o kino domowe (obraz i dźwięk), to jestem w pełni zadowolony.
Ale, o ile rodzina głównie korzysta z kina domowego, o tyle ja głównie słucham muzyki. Źródła: radio internetowe (z aplitunera po wifi), pliki flac (na razie odtwarzane z telefonu po bluetooth), płyty CD (odtwarzane na bluray). Gatunki: przeważnie rock oraz jazz. Pomieszczenie do nagłośnienia ok. 35 m2.
Teraz zastanawiam się czy warto inwestować w kolejne sprzęty aby poprawić jakość muzyki. Jeżeli tak, to w jakim kierunku mam zmierzać? Gdybym miał do wydania teraz 3k zł, to co najpierw miałbym kupić aby odczuć zdecydowaną poprawę jakości dźwięku stereo (wzmacniacz, końcówkę mocy, odtwarzacz CD, odtwarzacz strumieniowy etc.)?
A może w ogóle nie warto już wydawać pieniędzy bo ten sprzęt który mam już gra na tyle dobrze, że aby odczuwalnie poprawić jakość dźwięku należałoby zainwestować jakieś chore pieniądze?
Gdzieś czytałem, że w przypadku wzmacniacza musiałbym celować w cenę min. 4.000 zł abym zauważył różnicę w brzmieniu stereo które wydaje mój Onkyo-646 bo wzmacniacze za 2-3k będą brzmiały podobnie.
Czy warto kupować odtwarzacz CD (za ok. 2k zł) kiedy mam odtwarzacz BluRay?
Czy warto kupować odtwarzacz strumieniowy kiedy mam radio w amplitunerze?
W jaki sposób najlepiej odtwarzać pliki flac aby uzyskać dobre brzmienie (bo chyba z telefonu po blutooth na amplituner nie będzie miało dobrej jakości brzmienia)?
Chyba trochę chaotycznie to opisałem, ale taki właśnie mam mętlik w głowie i potrzebuję pomocy aby wybrać jakiś kierunek w jakim zmierzać, od czego zacząć i czy w ogóle warto, czy zostać przy tym co już mam.

Wiem że to głównie do mnie należy decyzja czy to co mam mi odpowiada. Ale nie będę wiedział czy mi odpowiada do póki nie porównam z czymś innym. A żeby porównać, to musiałby wypożyczyć np. jakiś sprzęt do domu i odsłuchać. Ale ja nie wiem czy mam szukać wzmacniacza, czy końcówki mocy, czy odtwarzacza CD czy strumieniowego etc. A wszystkiego na raz nie pożyczę.

Będę wdzięczny za wskazówki doświadczonych kolegów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdzieś czytałem, że w przypadku wzmacniacza musiałbym celować w cenę min. 4.000 zł abym zauważył różnicę w brzmieniu stereo które wydaje mój Onkyo-646 bo wzmacniacze za 2-3k będą brzmiały podobnie.


Zupełnie się nie zgodzę, czyli firma Onkyo z amplitunerem kinowym za 2499zł mającym 7 końcówek mocy, radio sieciowe, funkcje sieciowe, usb, DACki, karty graficzne dla obrazu HDMI itd.włożyło to wszystko za darmo, pod swój wzmacniacz klasy 2500zł ?
Dziwne, bo amplituner kinowy tej klasy ok. 2500zł to generalnie poziom dźwięku raczej podstawowych, czy średnich wzmacniaczy stereo, w każdym razie tańszych od niego, niż droższych.
Niedawno słuchałem amplitunera kinowego za ponad 3 tys , który przegrał z kretesem z tańszym amplitunerem stereo i to sieciowym.
Zresztą wcześniejsze doświadczenia wskazywały, też różne rzeczy, czasem amplitunery kinowe za ok. 2,5tys gdy grały cicho brakowało w tym jakiejś energii w muzyce, gdy musiały zagrać głośniej było znacznie gorzej co wynikało ze słabej mocy i kontroli nad kolumnami z zakresu niskich tonów.
Nawet jak jest dobrze z brzmieniem i kontrolą, to amplituner kinowy nie zawsze tworzy w stereo takiej głębi, czy szerokiej sceny jak wzmacniacz.
Dobranie według mnie amplitunera kina domowego i kolumn wymaga i dużo pieniędzy i czasu czasu na dobranie kolumn, chodzi mi o sytuacje kiedy chcemy słuchać na takim zestawie kinowym muzyki na dobrym poziomie.
Kolumny Monitor audio serii mr6 są dobre do kina, ale są średnio przejrzyste i nie zbyt szybkie w muzyce, daleko im do kolejnej w drabince serii bx5/6, czy najnowszej bronze 5/6, że tylko o tej marce.


Cytat

Czy warto kupować odtwarzacz CD (za ok. 2k zł) kiedy mam odtwarzacz BluRay?


Raczej nie. Możesz użyć blureya tylko jako transportu, więc wyprowadzić sygnał np. coaxialem, lub optykiem do wejścia DAC w Onkyo. który jest dobrej jakości.
Równie dobrze kupić inny sporo tańszy odtwarzacz Cd, lub używany i tak się pobawić. Zmiany brzmienia będą minimalne, choć będą, odtwarzacz cd jest jako źródło dość doskonały i wnosi najmniej z całego sytemu audio( dużo mniej niż wzmacniacz, o kolumnach nie wspomnę).
Cytat

co najpierw miałbym kupić aby odczuć zdecydowaną poprawę jakości dźwięku stereo (wzmacniacz, końcówkę mocy, odtwarzacz CD, odtwarzacz strumieniowy etc.) ...........wybrać jakiś kierunek w jakim zmierzać


Pytanie co chcesz poprawić, system gra mało detalicznie, mało precyzyjnie, za ciepło, za zimno ? Generalnie odtwarzaczem strumieniowym raczej nic nie ugrasz więcej tutaj.

Cytat

Czy warto kupować odtwarzacz strumieniowy kiedy mam radio w amplitunerze?
W jaki sposób najlepiej odtwarzać pliki flac aby uzyskać dobre brzmienie (bo chyba z telefonu po blutooth na amplituner nie będzie miało dobrej jakości brzmienia)?


No właśnie . Sam odpowiedziałeś sobie. Muzyka oczywiście we FLAC ( flac jest trendy) tylko że z telefonu przez bth do amplitunera kinowego i oczekiwanie że ma być miód na uszy. A nie można tej muzyki zgrać na pendriv i włożyć na stałe w gniazdko na froncie Onkyo, dużo prościej , wygodniej i omijasz mało doskonały jako sprzęt audio - smartfon i opcje bth.

646 ma raczej wyjście PRE OUT na wzmacniacz, szukałbym raczej detalicznie grającego, ale nie koniecznie za tyle kasy co piszesz.
I raczej inne kolumny, pytanie czy nagłaśniasz całe 35m , czy obszar gdzie słuchasz muzyki jest mniejszy ? Wtedy kupić kolumny nieco mniejsze, na front, ale lepszej klasy i dokładniej grające. Co wybrać na 1 ogień zależy od Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, dużo się rozjaśniło w mojej głowie.
W zestawie który obecnie mam najbardziej mi brakuje detaliczności i chyba sceny. Być może jeszcze basu, ale takiego naturalnego, sprężystego. W KD basu nie brakuje, nawet bez amplitunera kanapa się trzęsie:) Ale w muzyce nie o taki bas mi chodzi.
Kolumny raczej wymieniał nie będę. Muszę poszukać wzmacniacza który zagra przyzwoicie z tymi kolumnami. Myślę o CA Azur 651A, można go teraz jeszcze dorwać za 2k nowy. Byłem swego czasu na odsłuchu i było nieźle. Teraz musiałbym go wypożyczyć do domu i porównać brzmienie z amplitunerem, czy warto wydać te 2k.
Onkyo 646 niestety nie ma pre out, ma tylko zone2. Więc musiałbym pokombinować z jakimś dzielnikiem sygnału żeby to połączyć bo przpinać kabli nie chcę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proszę. Dziwnie się poczułem, bo nie wszystkich stać na takie jedno słowo icon_wink.gif


Ja jestem starej daty;)


Tylko jak to teraz najlepiej pożenić (połączyć) żebym nie musiał przepinać kabli? Czy to coś się nadaje? http://hifijaity.pl/produkt/beresford-tc-7...elacznik-audio/ Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...