Skocz do zawartości

Jak to brzmi?


radeck

Recommended Posts

Koledzy, to może być dziwne pytanie, ale... jestem świeżym posiadaczem zestawu: NAD C356BEE, Denon DNP-730AE oraz kolumn Magnat Quantum 677. Zestaw gra dla mnie muzykę elektroniczną - w dużej części trance, oraz lata 80-90. Brzmienie zestawu bardzo mi odpowiada - głęboki, lecz nie wypełniający bas, wyraźną (być może zbyt mocno) średnią częstotliwość i wyraźne wysokie tony.

Często brzmienie określacie jako: analityczne, szczegółowe, ciepłe itd. Z czystej ciekawości, jak miałbym nazwać tymi pojęciami brzmienie mojego zestawu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie jest sprawą nieco subiektywną i każdy to trochę inaczej słyszy, określa.
Co dla kogoś jest ok, to dla drugiego będzie zbyt ocieplone a dla innego jeszcze jednak trochę zbyt chłodne.
Mowa tu o skrajnościach.
Myślę, że jak sam posłuchasz swojego zestawu wystarczająco długo i porównasz go choć z kilkoma inaczej grającymi, to sam najlepiej
to określisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę post typu " Czy ja mam dobry zestaw?"... Gdybyśmy Ci napisali, że masz fatalny zestaw, to co wtedy? Wymieniasz? Niestety, jak poprzedni forumowicze wspomnieli - kwestia subiektywnej oceny. To ma się podobać Tobie, nie nam. A jeśli Ci się podoba, to nie widzę potrzeb analizy.

Co do wspomnianej analityczności (i ogólnych opisów charakteru brzmienia), to kiedyś w jednym z miesięczników "Audio" świetnie to było opisane w jednym z artykułów pt. "Sztuka nazywania" (chyba rocznik 98, który nawet posiadam). Nie wiemy jaki jest stopień analityczności Twojego zestawu, ani też na ile on jest ciepły. Dla wielu z nas może to zagrać szczegółowo, a dla innych zaś sypać mułem. Dla jednych przykładowo Dynaudio to rewelacyjna analityczność, innym jeszcze czegoś brakuje....

Słuchaj muzyki, nie zastanawiaj się. Ma się Tobie podobać.

P.S. Wzmacniacz masz bardzo fajny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie koledzy napisali już wszystko, dźwięk, tak jak smak, zapach i inne bodźce postrzegamy czasami indywidualnie.
Co do połączenia klocków to może być tak, że pasującym nam brzmieniem wzmacniacz np. ciepły i miękki i pasujące brzmieniem kolumny np. też ciepłe i miękkie, razem dadzą już zbyt karykaturalny i przesadzony w jakąś stronę dźwięk .
Pół biedy jak będzie to zamierzone, gorzej jak ktoś przesadził z tymi wspólnymi cechami.
Powinno być raczej tak (choć nie musi), że wzmacniacz i kolumny powinny wzajemnie się uzupełniać i swoje pewne cechy wzajemnie poprawiać, uzupełniać, lub maskować.
Tu są dwa fajne klocki, jednak czy w muzyce elektronicznej brzmienie nie za bardzo "podgrzane" w zakresie basu (wyższego basu), ale to według mnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Revo, chyba mnie źle zrozumiałeś i wysuwasz zbyt daleko idące wnioski. Nie trzeba mi mówić, że mam "fajny zestaw" czy też nie twierdzę, że nie jest to kwestia subiektywnej oceny. To oczywiste. Zastanawia mnie, jak można by określić mój zestaw zbiorem pojęć, które nad wyraz często pojawiają się na forum, szczególnie w kontekście polecania poszczególnego sprzętu. I czytając odpowiedzi mam wrażenie, że system działa tak - gdy kupujesz zestaw i nie wiesz nic na temat sprzętu i jego połączenia - wtedy można zalać Cię pojęciami "dynamiczny, analityczny, ciepły" i nikt tego nie neguje. Gdy zaś chciałbym poznać Wasze zdanie na temat brzmienia post factum zakupu... wychodzi na to, że muszę się z tego tłumaczyć.

Koledzy, ja po prostu chciałbym umieć odnieś się do tych pojęć i tego co słyszę. To tyle. Jeśli dowiem się, że mój zestaw jest dynamiczny i ciepły to słuchając sprzętu kogoś innego będę starał się poznawać i szukać różnic, gdzie ucieka to ciepło lub szczegółowość.

Revo, Twój ostatni akapit - skoro każdy słyszy co innego i na własny sposób, nie ma ogólnych ram... w takim razie jak dla mnie zabijasz sens "doradzania". Tym niemniej dzięki za odniesienie do miesięcznika, postaram się dotrzeć do niego.

f1angel, masz rację w kwestii osłuchania się z brzmieniem i wyciągania wniosków i dopasowywania ich do tych pojęć.

jacek75, niestety nie mam do czego się odnieść, bas wydaje mi się... ciekawy. Ale to temat na inną dyskusję icon_smile.gif

Dzięki reszcie Kolegów za zainteresowanie tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj radeck. Słowem wstępu - w żaden sposób nie mam nic do Twojej osoby, a już na pewno do zestawu jaki wybrałeś. Może faktycznie źle zinterpretowałem Twój post. Ze swojej strony miałem na względzie bardziej przekonanie Ciebie do nie tyle co pogodzenia się z zestawem jaki masz (a taki wybrałeś), ale do tego, żebyś słuchał jak najwięcej. A dlaczego? Masz swój gatunek muzyczny, który słuchasz i o którym napisałeś w poście #1. System gra na pewno dobrze (stawiam na to, że jest tam niezła dynamika - Magnaty) i z czasem może Twoje zdanie na temat charakteru się po prostu wypracuje samoistnie. Pamiętaj, że o tym jak gra całość, ma też duży wpływ szereg innych względów, w tym także akustyka.

Nie mam żadnych podstaw do krytykowania Twojego zestawu, podobnie jak inni forumowicze. I nigdy tego też nie zrobię. Owszem, każdy słyszy inaczej. Sens doradzania w kwestii wyboru sprzętu jest często dla niektórych dużym światełkiem w tunelu. Zwłaszcza, jeśli są nowicjuszami lub chcą wejść na "wyższy poziom". Ostatecznie najlepszym doradcą są nasze uszy. Dlatego to co napisałem w poście wcześniejszym jest pochodną tego, że uznałem, iż masz swoje ucho, które podpowiedziało Ci tak, a nie inaczej. Osobiście uważam, że z czasem, im bardziej człowiek zagłębi się w kwestii audio, tym bardziej wie czego poszukuje, a i ucho się "wyrabia". Ale zaznaczam - absolutnie nie stoję za tezą, że doradzanie nie ma sensu, raczej uzupełnia.

Co do Twojego systemu i charakteru jego brzmienia to jak wspomniałem wcześniej - masz fajny piec. Dla mnie to wzmacniacz, który gra na prawdę dobrze. Sam słucham elektroniki dość dużo, co prawda może nie trance, ale uważam, że NAD spisuje się w tym gatunku całkiem sensownie. Co do samej elektroniki - uważam, że NAD na pewno daje sporo "analityczności" w zestawie. Nadmiernie ciepłego brzmienia w tym gatunku nie ma co szukać, bo zrobi się plumkanie, a i za dużo wyrazu chłodnego też nie, bo zrobi się nam laboratorium.

I na sam koniec. Ma nadzieję, że zarówno w tym jak i wcześniejszym poście, niczym nie uraziłem, bo takiego zamiaru nie miałem. Moje spojrzenie jest bardziej obiektywne, natomiast na tym forum nikt nikogo nie krytykuje, nikt z niczego tłumaczyć się nie musi i każdy znajdzie zawsze poradę. Za pozwoleniem, piszę to także w imieniu forumowiczów starszych stażem, którzy mam nadzieję się pod tym podpisują.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cytat

Jeśli dowiem się, że mój zestaw jest dynamiczny i ciepły to słuchając sprzętu kogoś innego będę starał się poznawać i szukać różnic, gdzie ucieka to ciepło lub szczegółowość.



Napisałem, że według mnie, to zestawienie ma nieco ocieplony bas, wyższy bas, jest nieco zaakcentowane w tym zakresie, bo tak trochę grają obydwa elementy. Nie odbieraj tego jako coś negatywnego, tylko jako pewną cechę takiego zestawu. Dynamika z pewnością jest mocnym punktem tego zestawu. Ja w muzyce elektronicznej wolałbym może więcej kontroli szczegółowości, głębi sceny, ale Ty słuchasz trance, więc oczekujesz pewnie więcej energii i siły.

Cytat

jacek75, niestety nie mam do czego się odnieść, bas wydaje mi się... ciekawy. Ale to temat na inną dyskusję icon_smile.gif


Jednak mam wrażenie że przymiotnik typu "ciekawy" jest nic nie mówiące i niczego nie określające, ot takie określenie politycznie poprawne.
Co mówi określenie typu : ciekawa uroda dziewczyny, ciekawy samochód, świeży i stary ser w sumie też ma ciekawy smak...
Połączenie quantum 677 z wzmacniaczem np. Yamaha a-s1000, czy Marantz pm 7004 też było by ciekawe, mimo zapewne innych cech.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revo, dzięki za odpowiedź i przepraszam jeśli również zbyt ostro odpisałem na Twojego posta. Nie obraziłeś mnie w żaden sposób, cieszę się że włączyłeś się w dyskusję. Co do tematu, stosuje się do Twojej sugestii i słucham gdy tylko mogę. Szczerze powiedziawszy muzyką, jako taką interesuje się od bardzo długiego czasu, miałem kilkuletnią przygodę z miksowaniem, ale dopiero teraz zaczynam odczuwać, że w całej mojej historii muzycznej brakowało wielu szczegółów. Nie raz już na tym forum czytałem takie wypowiedzi, ale dopiero teraz rozumiem co ludzie mieli na myśli pisząc, że odkrywają na nowo utwory, które znali tyle czasu.

jacek75, Tobie z kolei muszę się przyznać, że pisząc "ciekawy" na temat basu spłyciłem temat, bo myślałem że to nie miejsce na rozpisywanie się na ten temat (chyba powinienem zmienić dział tego posta). A w rzeczywistości bas nie jest dla mnie ciekawy - jest zupełnie inny niż na sprzęcie na którym odsłuchiwałem muzykę do tej pory (Polaris i Diora). Do tej pory uzyskanie basu wiązało się z nastawą +15 na wzmacniaczu i... był zawsze taki sam - walił po wnętrznościach, a ja myślałem, że tak już jest świat zbudowany i tak ma być. Otóż zmieniłem zdanie. Mogę śmiało powiedzieć, że zmienia charakter w każdym utworze. To już nie jest jedynie "walenie" - raz schodzi nisko i przeciąga, mocno podkreśla, raz uderza dynamicznie, ale krótko w wyższym zakresie niskich częstotliwości, a raz bywa tak wysoko, że dziwie się, że Polarisy "dudniły" w takim nadmiarze. Sens dźwięków zmienił się dla mnie zupełnie.

Co do reszty spostrzeżeń (może komuś się przydadzą) - mam wrażenie że środek jest dość agresywny, szczególnie przy głośniejszym odsłuchu. Nie wiem, czy dobrze kombinuje, ale mam wrażenie że jest stosunkowo zimny. Ogólnie jednak, mając na uwadze to, co Revo napisał mogę chyba powiedzieć, że całość jest raczej stonowana i nie ucieka ani w ciepła, ani w zimną skrajność.

Swoją drogą (przepraszam za skakanie z tematu na temat)... Michael Jakcson - coś cudownego.

Dzięki za odpowiedzi!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to dziwi. Również uważam że Twój system musi się podobać Tobie i jeśli jesteś zadowolony to pełen sukces. Zawsze może okazać się ze może być lepiej. Sadze że chciałeś się po prostu cokolwiek dowiedzieć na temat zdania innych o tym systemie. Jak widzisz zdania nie są jednoznaczne. Zawsze można pomyśleć o jakiejś zmianie. Wtedy warto jest właśnie posłuchać co sądzą inni i chyba o to chodziło. Wcale nie trzeba być niezadowolonym z tego co się ma aby poeksperymentować przy jakiejś okazji aby było jeszcze lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...