Skocz do zawartości

Amplituner stereo + kolumny


wlosek92

Recommended Posts

Witajcie,

Ostatnio zacząłem myśleć nad kupnem głośników do tv. Zacząłem czytać itd i doszedłem do wniosku, że na moje potrzeby najlepszym rozwiązaniem będzie kupno zestawu stereo. Mam pokój dosyć mały ok. 10 m2. Na krótszej ścianie mam tv, a naprzeciwko łóżko. Za łóżkiem, na całej ścianie, półki z książkami. Pytanie do Was jest następujące. Co warto kupić z używek (amplituner i kolumny), a czego się wystrzegać? Czy lepiej kupić używki taniej czy drożej nowy sprzęt. Mój budżet to ok 1500 zł dlatego wolałbym lepszej jakości używany sprzęt. Miałby on głównie służyć do podpięcia pod bluray i tv i oglądania filmów, rzadziej słuchania muzyki.

Dodam, że lubię jak kolumny mają fajny bas.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobre zestawienie, bo Yamaha da nieco analityczności i utwardzi nieco miękki przekaz pearl 25.
Z tym że w metraż twego małego pokoju jest zdecydowanie na monitory, a nie takie podłogówki.

EDIT :Poszukałbym średniej, lub dużej wielkości używanych monitorów pokroju MA bx2, Magnat quantum 673, jbl e30, lub nawet mniejsze Dali concept 1, zensor1, Klipsch b2 ( można posłuchać wcześniej w sklepie bo są) z drugiej ręki, które będą w taki pokoik z naddatkiem, a amplituner kupił jak chcesz nowy i wyposażony w dodatki właśnie na raty .
Sporo jest dobrych i świeżych kolumn podstawkowych po ok. 500-700zł na aukcjach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym dobrze, bo w temacie jestem zielony. Dopiero ostatnie trzy tygodnie czytam o tym wszystkim. Ale mógłbyś wyjaśnić dlaczego monitory będą lepsze od podłogówek?

Ps. zależy mi na (nie wiem jak to określić) głębokim basie? I jaki amplituner np. do tych Magnat quantum 673? Zależy mi na tym, żebym mógł podłączyć mój bluray. On ma 1x hdmi, 1x Coaksjal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże kolumny będą się w takim pokoju dusiły, zamiast basu będziesz miał dudnienie, a bas będzie miał sąsiad za ścianą, a nie Ty.
Kolumny podstawkowe z tych średnio dużych, czyli na głośniku 16cm jak np quantum 673, Ma bx2, jbl e30, i temu podobne z powodzeniem nagłośnią dużo większy pokój niż Twój. Bas będzie dobry, szybki, będzie go w takim pokoju dużo, ale nie będzie dudnił i zlewał się z resztą dźwięków.
Jak ma się dobre monitory to niejednokrotnie będą lepiej grały w pokoju i nawet 20m niż jakieś kulawe podłogówki. Inna sprawa że monitory mają znacznie lepszą stereofonię i dają lepszy efekt przestrzenny, niż podobne cenowo podłogowe.
Więc tak jak nikt TIRem nie jedzie na zakupy po zatłoczonym mieście, czy po ciasnych zakrętach, nie stawia 55 LED na biurku przed oczami, tak w taki metraż więcej niż dobre ciśnienie akustyczne zrobią kolumny podstawkowe.

Edit w muzyce hdmi nie jest potrzebne bo kabel hdmi przekazuje też wizję, jak chcesz wypuścić sygnał coaxialem, lub optykiem to potrzebujesz wzmacniacza, lub amplitunera stereo z tzw. DACkiem np. Yamaha as501, sieciowa Yamaha rn 301, Onkyo 8020 , BC Acoustique EX-202.1- czyli coś co ma wejścia cyfrowe poza klasycznymi RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sprawa wiary, tylko fakt,(zwłaszcza w małym metrażu), możesz też wpisać w google frazę typu "podłogówki vs kolumny podstawkowe" i poczytać jakiś artykuł, lub inna dyskusję.
Pewnie będą Ci polecone nawet kolumny na głośniku 12-13cm , ale biorę poprawkę że nie uwierzysz icon_wink.gif . sam mam także podstawkowe missiony m31 na głośniku13cm w sypialni 12 m i bas mam ustawiony na zero, bo jest go dużo. To też sprawa solidnej budowy, a nie tylko średnicy głośnika.
Zresztą pewnie ktoś Ci tu jeszcze odpisze i śmiało pytaj jak coś icon_wink.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie raczej nieporozumienie,
bo po pierwsze jaki byś wtedy kupił wzmacniacz, lub kolumny ? No faktycznie kolumny takie co by już nie grały...
Po drugie w taką powierzchnię, subwoofer ?
Po trzecie nie znamy swoich potrzeb( Ty chyba też), a ty możliwości sprzętu.
Są co prawda osoby obstawiające się dwoma subwooferami i kolumnami wielkości szafy, ale to raczej przypadki do badań, nie ma to wiele wspólnego z fajnym brzmieniem;)
Gdyby dziwnym trafem okazało się że masz ochotę, lub masz niedosyt na tego typu dodatki to najpierw pożycz jakiś subwoofer od znajomych na próbę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę też przyszłościowo. Kiedyś ten sprzęt może znaleźć się w innym pokoju. Chodzi mi tylko o to, żebym miał taką możliwość. Teraz kupiłbym kolumny i amplituner, a w jakiejś tam dalszej przyszłości subwoofer. Ale z tego co widziałem, to amplituner z możliwością podpięcia subwoofera jest dużo droższy.

Co do moich potrzeb to hmm.. na pewno moim marzeniem jest zestaw 5.1 lub 7.1. Mam wiele frajdy siedząc w kinie i słysząc te wszystkie efekty. Na pewno lubię bas, ale słucham naprawdę różnorakiej muzyki włączając w to muzykę klasyczną. I masz rację, sam nie wiem jak mam określić swoje wymagania odnośnie dźwięku. Wiem, że raczej wielkiego szału za takie pieniądze nie będzie, ale to i tak lepsze niż słuchanie muzyki ze starej wieży lub komputera czy tv.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nie jest droższy dlatego że ma wyjście na subwoofer, po prostu jedne firmy dają takie wyjście ( SUB OUT ) inne nie . Masz takie podłączenie nawet w taniej Yamaha as300, czy jeszcze tańszej RS 300, ma też Onkyo tx 8020, a inne marki, czy też nawet droższe modele nie np. Marantz, Denon, Pioneer.

W większym salonie sub może być fajnym uzupełnieniem , zwłaszcza w czasie filmu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzę na natręta, ale wybaczcie, że tak zawracam Wam głowę. Myślę, że co do głośników podjąłem już decyzję i na 99% będą to Monitor Audio BX2. I teraz pytania kolejne.

1. Lepszy amplituner czy wzmacniacz?
2. Czy np. Amplituner musi mieć moc wyjściową na kanał wyższą lub równą w stosunku do mocy głośników?
3. Ta yamaha rs 300 teraz mi przyszła do głowy.. Widziałem ją już wcześniej ale odrzucałem ze względu na właśnie te 55W na kanał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1
Amplitunery są dość często urządzeniami nieco niższej klasy od "niby podobnie oznaczonych" wzmacniaczy, dlatego zasugerowałem takie modele jak RS300 vs AS300 , RS500, AS500 jak widzisz amplituner mimo dołożenia radia jest tańszy. Czyli włożyli radio, ale coś zabrali icon_wink.gif Niższej nie znaczy że grają spektakularnie gorzej, ale pewna różnica jest.

AD2 i AD3
Moc na kanał 2x55W ( jak w rs300) na kanał nie jest mała, jest w większości więcej niż wystarczająca. Jednak wzmacniacz z podobną mocą, a takich jest wiele, zagra zwykle nieco głośniej i lepiej(to ważne). Wzmacniacze mają po prostu wydajniejsze zasilanie, dlatego zdarza się że amplitunery (także kinowe) grają szczupło w basie ( wspomniany problem z wydajnym zasilaniem).
Przeciętny wzmacniacz o mocy 2x65W 8ohm z efektywnymi kolumnami podłogowymi wystarczy jak gra na 25%-30% skali mocy by było bardzo głośno w sporym pokoju, z mniejszymi kolumnami (a więc ciut mniejsza efektywność) trzeba odkręcić na powiedzmy na 50-60%, aby zagrało podobnie.
Wiele osób myśli że jak na ich "mini wieży" jest napisane 2x100W to muszą mieć taki sam mocny klasyczny wzmacniacz stereo icon_rolleyes.gif .
Prawda jest taka że ta mini wieża ma max 2x10W i max pobór z sieci 30W, a wzmacniacz ma moc 2x60W i pobór z sieci 200-400W, wiec realna różnica mocy i siły to jak porównać malucha z hammerem. icon_wink.gif

Gdybyś poczytał zakładkę testy zorientujesz się ile jest prawdy w tym że np. amplitunery kinowe mają niby moc 5x110W( zwykle połowa mniej) icon_confused.gif . Natomiast wzmacniacze odwrotnie mają tak naprawdę zwykle więcej mocy i lepszą wydajność z trudnymi kolumnami (4 ohm) .
Z amplitunerami bywa różnie np. sieciowa yamaha RN301ma sporą moc, wyższą niż podaje instrukcja, co nie znaczy że ma taki sam dźwięk jak czysty wzmacniacz nawet tej samej marki.

EDIT: MA BX2 to fajne kolumny, trochę inaczej grają niż quantum 673. MA bx2 ma nieco mniej wypełnienia w basie zwłaszcza wyższym basie, ale większa detaliczność, to według mnie i kolegi jak słuchaliśmy razem, wiec może subjektywnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co od siebie polecasz do tych głośników? Chodzi mi o bx2 bo szczerze mówiąc ostatnio przyjmuje tyle informacji, że sam nie wiem co wybrać. Czy onkyo tx8020 byłby odpowiedni? ja wiem, że wzmacniacz jak pisałeś wyżej będzie lepszy, ale chciałbym mieć to wyjście na sub. Chyba, że jest jakiś wzmacniacz z tym. No ale dochodzi też opcja, że chciałbym podłączyc bluray.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha tak sieciowa np. RN301, jak i zwykła rs 300, jak te Onkyo 8020 mają wyjście na subwoofer. Yamaha gra bardziej skrajami pasma, Onkyo 8020 bardziej równo.
Plusem 301 i 8020 jest wejście optyczne. Plusem rs300 jest regulowany pokrętłem loudness-wiem że niektórzy go lubią.
Nie potrafię już na tym etapie ci doradzić ,chyba sporo napisałem, ale do tych dość analitycznie grających amplitunerów ( bo te takie raczej są ) nieco lepszy byłby quantum 673, ale to tylko subiektywna opinia.
Możesz napisać maila do jakiegoś z sklepów które udzielają się na forum s4home, czy salonu Q21, czy innego, aby potwierdziły moje sugestie. Najlepiej jakbyś się przejechał i ocenił sam, bo to obecny i popularny sprzęt w sklepach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Obiecałem, że napiszę jak gra cały zestaw i moje wrażenia z odsłuchu.

A więc, zestaw to Magnat Quantum 673 + amplituner Yamaha RN 500. Nie jestem audiofilem i opiszę moje odczucia bardzo ogólnie i nieprofesjonalnie. Jestem bardzo zadowolony. Dźwięk z głośników wydobywa się czysty (przynajmniej na moje ucho) da się wyłapać każdy dźwięk. Ładnie oddzielone są wysokie i niskie tony. Lubię dużo basu i w tym aspekcie też nie mam zastrzeżeń. Wydaje mi się on głęboki i pełny. Gdy włączyłem film to bardzo przyjemnie słuchało mi się dźwięku uderzających o posadzkę monet. Było to o tyle fajne, że w tle działy się jakieś wydarzenia podbite basem.

Prawdą jest, że nie mam porównania z innymi zestawami, ale żebym ja (zwykły zjadacz chleba) mógł wyłapać pewne różnice między moim, a innym zestawem, to musiałby on grać pewnie o kilka klas lepiej. Chyba tyle. Jak ktoś by miał jakieś pytania do mnie to piszcie śmiało.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...