Skocz do zawartości

Rozszerzenie KD o Stereo


chelek

Recommended Posts

Dobrej klasy używane starsze wzmacniacze często mają wejście na końcówkę mocy i nierzadko nawet lepszy pre gramofonowy.
Ale powiedzmy sobie szczerze te wbudowane są na ogół dość słabej jakości. Jeśli komuś zależy na dobrym dźwięku z gramofonu kupuje osobny przedwzmacniacz gramofonowy.
Zarówno taki pre gramofonowy jak i osobny DAC to na ogół małe gabarytowo urządzenia i można je położyć z tyłu za wzmacniaczem albo za szafką na sprzęt. Ewentualnie przymocować do tylnej ścianki takiej szafki. Nie muszą działać w poziomie.

Ale wiadomo, każdy ma inne priorytety. Moim byłby jak najlepszy dźwięk z wyższej klasy wzmacniacza. A co jest Twoim sam sobie odpowiesz i tak zrobisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ok, to może pójdę tym tropem... przedwzmacniacz gramofonowy mam - Art DJ Pre II bodajże. Tera mam podłączony do tego amplitunera KD Marantza, ale dźwięk z niego był dla mnie niezbyt satysfakcjonujący - jakby brakowało mu średnicy. Czy to wina przedwzmacniacza czy jak kupie wzmacniacz stereo to będzie ok? Bo wtedy rzeczywiście mógłbym zrezygnować z wejścia Phono. Co do DAC - jakie nieduże polecasz? Bo tu zupełnie nie jestem w temacie. I wtedy jak używany wzmak kupić do tych kolumn? (tylko, żeby można była z przedniego panelu przełączać na końcówkę mocy) Za czym się rozglądać, żeby jakość dźwięku była najlepsza w stosunku do ceny? Najlepiej by było się zamknąć w 3000-4000 za komplet (wzmak+DAC+ewentualnie przedwzmacniacz jeśli ten co mam jest słaby). A może Arcam A32? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Z tym włączaniem i wyłączaniem wejścia na końcówkę mocy to jest kłopot.
Nie mogę jakoś doczytać czy Arcam FMJ A32 ma taką możliwość?
Ale muszę Ci przyznać, że odwaliłeś za mnie kawał dobrej roboty. Naprawdę.
Ten wzmacniacz jest naprawdę dobry. Mało tego jego możliwości upgradeowania dają duże pole do popisu w systemach stereo/kino domowe.
Ponieważ wzmacniacz ten jako jednostka stereo jest co najmniej dobry. Trudno się do czegoś przyczepić.
Ponadto ma możliwość zainstalowania opcjonalnej karty 7.1. Co czyni go wzmacniaczem kolumn głównych i zarazem dobrym przedwzmacniaczem KD. Jeśli dokupimy końcówkę mocy P35 (opcjonalnie i ekstremalnie monobloki P1) , to nie straszne nam będą nawet bardzo trudne do wysterowania kolumny. Ale to niekoniecznie. Bo możemy P35 zamówić w opcji trzykanałowej i napędzać tym kolumnę centralną(dialogową) i efektowe.
Można też taniej, bo do dialogowego i efektowych nie potrzebujemy takiej mocy i kupujemy wówczas tańszą końcówkę P90 z zamontowanym opcjonalnie trzecim kanałem.
Czy to wszystko nie brzmi pięknie? Dosłownie oraz w przenośni.
Tak rozbudowując swój system stereo/KD mógłbyś z czasem zrezygnować z tego amplitunera, który masz teraz i stworzyć jedną z opcji, którą opisałem.
A wówczas zarówno w stereo jak i kinie domowym dźwięk byłby wysokiej jakości. Może warto o to powalczyć?

Oczywiście trzeba by dokupić osobny DAC.. Coś firm Cambridge Audio albo Musical Fidelity. Ewentualnie właśnie Arcam. albo jeszcze coś innego.
Można by popatrzeć, poszukać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz jest swego rodzaju legendą. Jednak to czy Tobie będzie odpowiadał to kwestia tego co lubisz. Jego zaletą jest to że ma selektor umożliwiający wiele opcji jego wykorzystania i nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza korekcyjnego dla gramofonu. Należy go wyposażyć w takie urządzeni zewnętrzne. Jest na jego temat sporo informacji w sieci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując używany wzmacniacz mam się cieszyć, że nie ma w nim preampu gramofonowego???
Zazwyczaj cena jest taka sama (albi tylko minimalnie się różniąca) niezależnie od dodanego modułu czy jego braku.
Jeżeli nie odpowiada mi brzmienie wbudowanego pre, to kupuję sobie taki zewnętrzny preamp którego brzmienie (i możliwości podłączenia) mi odpowiadają. O cenie takiego zewnętrznego pre nie wspomnę...

Sam chyba dobrze wiesz icon_lol.gif , że:
sporo wbudowanych preampów (szczególnie w lepszych wzmacniaczach) ma możliwość współpracy zarówno z wkładkami MM jak i MC


Inaczej ma się sprawa, gdy np. kupuję nowy wzmacniacz za 3 tysiące i mam dopłacić 500zł za moduł pre gramofonowego - a na razie go nie potrzebuję.
A jak kiedyś będę potrzebował gramofonu, to wtedy się zastanowię co robisz (jakie pre: wbudowane czy zewnętrzne).

Pozdrawiam
PS. Ale sprawa pre jest teraz chyba marginalna i nie ma co teoretyzować - a lepiej wrócić do meritum sprawy!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, miałem przez bardzo wiele lat kilka wzmacniaczy i pre gramofonowych, o gramofonach nie wspominam. Osobiście ze stwierdzeniem, że pre wbudowane we wzmacniacz jest gorsze o zewnętrznego 10x bym się zastanowił, aby to napisać. Ale jak widać są tacy, którzy wiedzą lepiej.

Nie wiem, czy niektórzy czytają to forum, czy może czytają tylko to co sami napisali. Pisałem w wątku, bodajże o Sansui, że porównywałem m.in. pre gramofonowy Simaudio Moon LP3 - coś koło 2 - 2,5 tys zł, z pre wbudowanym do Sansui 911. O pre w alphie 707 nie wspominam.

I to byłoby w tym temacie na tyle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wzmacniaczach wyższej klasy preampy gramofonowe zwykle są wyższej jakości niż w tych tanich. Preampy zewnętrzne buduje się czasem jako bardzo tanie i wcale nie muszą być bardzo dobrej jakości. Pozostaje tylko kwestia doboru odpowiedniego preampu do wkładki jaką mamy w gramofonie i jego cech brzmieniowych. Wymienność daje większe pole do manewru. Również możliwości regulacji w jakie wyposaża się przyzwoite preampy gramofonowe są nie bez znaczenia.
Dlatego jak najbardziej potwierdzam że preamp wbudowany może być lepszy od tego zewnętrznego. Jednak zwykle tak nie jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz DAC w amplitunerze. Teraz zastanów się co chciałbyś zmienić lub poprawić w brzmieniu z tego DACa. Obawiam się że poszukiwania wśród tanich DACów będą wiązać się bardziej z ewentualną zmianą brzmienia niż jego poprawą w kategoriach absolutnych. I tu trzeba sobie zadac pytanie ile może kosztować taki DAC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...