Skocz do zawartości

Zastosowanie korektora graficznego w torze audio


Xylo

Recommended Posts

Witam. Moj zestaw sklada sie z podzespolow: Pioneer a 858 , Denon dcd 720, Denon dcd 520, Klipch R-26F. Muzyki jakiej slucham to ciezki rock przede wszystkim , ale tez w 15% calej reszty gatunkow.
Moj problem polega na tym ze polowa moich plyt jest z lat 80 z gatunkami Rocka, Metalu. Tak jak wiekszosc nowych realizacji jest bardzo ladnie nagranych , tak wiekszosc z lat 80 to niestety nie za ciekawie. Mianowicie nie ma tej dynamiki , basu , dociazenia , energii , ktora w tych gatunkach niestety jest potrzebna, muzyka brzmi po prostu szaro i plasko.
Rozwiazalem ten problem dokupujac korektor graficzny Kenwood Ge 7030 i musze powiedziec , ze jestem bardzo zadowolony z manualnych ustawien jakie zastosowalem i muzyka zaczela nabierac kolorow (chodzi mi o te zle nagrane plyty)

Przechodze teraz do sedna

Chce sie dowiedziec czy korektorem w moim przypadku moge uszkodzic glosniki?
Mianowicie jak slucham bardzo glosno ( od czasu do czasu , wtedy galka glosnosci jest na poziomie 10:30 - 11) to korektor wylaczam ze wzgledu na powyzsze ryzyko , ale czy sluchajac np. kiedy galka glosnosci jest na poziomie 9 - 9:30 (umiarkowanie glosno) jest jakies ryzyko uszkodzenia glosnikow?
Korektor ma ustawienia 14 czestotliwosci +- 12db. W moim przypadku czesc z tych czestotliwosci ustawione mam na +6 db, to sa maksymalne wartosci jakie ustawilem.
Czy sluchajac na takiej glosnosci jak pisalem i przy takim podpiciu cos sie moze stac z glosnikami ? Szczegolnie wysoko tonowymi?
Oczywiscie wszystko gra dobrze , ale wole sie upewnic co i jak, "aby pozniej nie plakac nad rozlanym mlekiem".

Korektor posiada analizator widma , wiec jezeli ustawie jakies swoje manualne ustawienie widze jak "slupki" nie mieszcza juz sie na wyswietlaczu, wtedy sciszam w korektorze wyjscie tak aby te slupki miescily sie na wyswietlaczu. Rozumiem ze w ten sposob nie podam za mocnego sygnalu , czyli nie powinienem tez nic przesterowac .

Dodam ze korektor mam podpiety pod adpt1/tape3 wiec wylaczam go z toru kiedy nie jest mi potrzebny.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie pokrętła potencjometru określa obecne wzmocnienie. Jednak nie jest ono przyporządkowane do mocy wyjściowej w danej chwili. Jesli korektorem ujmiesz poziom pozostałych pasm zamiast podbijać te obecne sygnał wychodzący , problem przestanie istnieć bo dla zachowania tejsamej głośności będziesz musiał zrobić głośniej na wzmacniaczu. Najlepiej jest po prostu oscylować wokół zera ( położenia neutralnego. Część pasm na korektorze w dół i część w górę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...