Skocz do zawartości

Modyfikacja wejścia wzmacniacza CA Azur 651A


Recommended Posts

Trochę czasu minęło od mojego ostatniego wpisu i czas na małe odgrzanie kotleta icon_smile.gif
Przez ostatnie kilka miesięcy zdążyłem się przyzwyczaić do zmian wprowadzonych przez moje modyfikacje,
jednak mimo upływu tego czasu wzmacniacz nadal potrafi mnie zaskoczyć więc "testy" długoterminowe uznaje za zakończone sukcesem.

W ostatnim czasie dokonałem jeszcze jednej modyfikacji, polegającej na wymianie przekaźników wyjściowych wzmacniacza.
Okazało się, że przekaźniki zastosowane przez producenta są marnej jakości i stanowią słyszalną przeszkodę dla sygnału.
Objawem wadliwego działania jednego z przekaźników było cichsze granie prawego kanału.
Problem nie występował zawsze, czasem kanał grał dobrze, czasem delikatnie słabiej, czasem wyraźnie słabiej.
Mojemu pomieszczeniu daleko do akustycznej poprawności i zawsze miałem problem z uciekaniem sceny na lewo z powodu niewielkiej odległości prawej kolumny od ściany.
Dodatkowo z przeprowadzonych pomiarów wiem że potencjometr głośności ma trochę większą rezystancję na prawym kanale i jego wyczyszczenie niewiele w tej kwestii pomogło.
To wszystko sprawia, że za problemy z prawym kanałem nie podejrzewałem przekaźnika.
Zmieniło się to, gdy przeszedłem na bi-wiring. Tweetery podłączyłem do wyjścia A, woofery do B.
Pewnego dnia, gdy kanał prawy grał ciszej postanowiłem po-przełączać się pomiędzy A,B,A+B i zauważyłem, że znacząca różnica głośności występuje na tweeteach, a woofery grają równo.
I tak podejrzenie padło na przekaźnik od wyjścia A.

Zdecydowałem, że zakupię przekaźniki firmy RELPOL (RM84-2012-35-1012), zastanawiałem się nad wersją ze złoconymi stykami, ale z braku dostępności, kupiłem "zwyklaki" za 6,50 zł
To co usłyszałem po wymianie naprawdę mnie zaskoczyło.
Oczywiście różnica w głośności kanałów została wyeliminowana, ale najbardziej zaskoczyła mnie zmiana w brzmieniu.
Największą różnicę słychać na górze pasma. Góra jest łagodniejsza, pełniejsza, bardziej naturalna.
Obrazowo zmianę można porównać do zmiany rezystora w zwrotnicy ze zwykłego metalika na np. mundorfa mr5.

Byłem zaskoczony wprowadzonymi zmianami na tyle, że postanowiłem rozebrać i porównać przekaźniki, bo kupiłem jeden RELPOL rezerwowo.
Poniższe zdjęcia prezentują różnicę pomierzy przekaźnikiem zastosowanym przez producenta (MASSUSE ME-11 012-2z4), a RELPOLem.
Wiem że wizualna ocena często ma się nijak do walorów brzmieniowych, jednak w tym przypadku idealnie oddaje różnicę w brzmieniu jednego i drugiego przekaźnika.
Czarny to przekaźnik MASSUSE, biały to nowy RELPOL.
Oba przekaźniki były zamknięte hermetycznie, jednak ten zastosowany przez producenta wygląda tak jakby powietrza mu nie brakowało.
Jedyne logiczne wyjaśnienie to długie "leżakowanie" styków zanim trafiły do przekaźnika.
Mój wzmacniacz za miesiąc będzie miał równo 3 lata, więc jest praktycznie nowy, a styki przekaźnika wyglądają jakby był co najmniej nastolatkiem.

Podsumowując ...
Znowu udało mi się poprawić trochę brzmienie mojego wzmacniacza i uważam że w cenie 13zł za 2 przekaźniki było warto.
Smutne w tym wszystkim jest tylko to, że kilka groszy zaoszczędzone przez producenta sprawiły mi tyle problemów i wiele razy odebrały przyjemność ze słuchania muzyki.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze tego producenta są właśnie w taki sposób budowane i dlatego są dobrym polem do ich tuningu. Podzespoły elektroniczne niskiej jakości kosztują grosze w hurcie i użycie nico lepszych, kosztujących znacznie więcej ( choć nadal tanich ) przy dużej ich ilości wpłynął by na ogólne koszty. Dlatego warto zwracać uwagę na to z czego jest wykonany nasz sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
jacek75 masz rację, cieszę się bardzo z tej wymiany i jej skutków, przyjemnie jest poszerzać swoją wiedzę. Jednak cały czas czyje pewien niesmak, bo uważam że w przypadku przekaźników Cambridge Audio posnęło się trochę za daleko w oszczędnościach.
Pozostałe zmiany, których dokonałem, poprawiały w mniejszym lub większym stopniu brzmienie, ale fabryczne elementy, które wymieniałem nie powodowały takich deformacji i asymetrii jak te przekaźniki.

Co do wymiany to nie była trudna, bo ten wzmacniacza ma osobną płytkę z terminalami wyjściowymi i przekaźnikami więc wystarczy zdjąć obudowę i odkręcić płytkę.
Na zdjęciach poglądowych w necie ta płytka jest zasłonięta plastikiem z napisem Cambridge Audio.

MobyDick smutne jest to że nawet w droższych konstrukcjach np. 851A Cambridge Audio nadal stosuje takie same podzespoły. Ciekawi mnie tylko czy są świadomi jaką krzywdę robią swoim konstrukcjom i czy to im się naprawdę kalkuluje :/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam wszystkich!

Od niedawna posiadam zestaw Cambridge Audio Azur 651A z kolumnami Monitor Audio Bronze 6. Ogólnie jest nieźle, ale.
No Właśnie, na chwilę obecną 3 rzeczy mnie nurtują i pozwoliłem sobie skierować moje pytania do kolegi nightrunnera, ponieważ ma ten wzmacniacz w małym palcu.

1. Co jakiś czas występuje u mnie buczenie transformatora. Jest dość głośne. Pojawia się 1-2 godziny i trwa około kilku minut z różnym natężeniem. Czy ekranowanie przewodów zasilających mogłoby na to zaradzić?
2. Po przeczytaniu opisu twojej modyfikacji zwróciłem u siebie uwagę, że faktycznie przy cichym słuchaniu prawy kanał gra ciszej.
3. Po zapoznaniu się z efektami twojej pracy wiem czego mi w tym zestawie brakuj. Dźwięk jest trochę jakby za mgłą, zwłaszcza wysokie tony.
Obecnie korzystam ze wbudowanego we wzmacniacz daca, który nie jest wysokich lotów.
Czy cambridge audio dac magic 100 zmieniłby na plus brzmienie?
Ewentualnie może pobawić się kablami głośnikowymi (obecnie jakieś sommer cable 2x2,5 mm).

Jestem zielony jeśli chodzi o modyfikacje. Jedyna jaką zrobiłem to wymiana op ampa w moim audiotraku prodigy cube icon_biggrin.gif
W cambridgu z tego co widzę tak prosto nie jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To raczej sprawa mocowania transformatora, jego dokręcenia.
2. Zamień miejscami kable głośnikowe( nich np z lewego wyjścia zasila prawą kolumnę ). Wtedy okaże się czy ciszej gra na jakimś kanale wzmacniacz, czy też któraś kolumna.
3 . Dziwne że dźwięk za mgłą bo jak dla mnie Cambridge gra twardo, precyzyjnie a w górze dokładnie, w sumie to samo można napisać o MA bronze.

Sommer to niezłe kabelki, uchodzą za dokładne ( pomijam nawet slogan firmy)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tą śrubę w środku transformatora? Nie wiem czy otwarcie wzmacniacza nie wiąże się z utratą gwarancji.
Na odsłuchu za źródło robił streamer cambridge cx-n było zdecydowanie lepiej. Dlatego zastanawiam się nad dac`iem.
Pokombinuje wieczorem ze zmianą kanałów, dla potwierdzenia tego czy to wina wzmacniacza czy kolumn.
Tego cambridga brat mi kupił nówkę na wyprzedaży w Londynie za 250 funtów. Za taką kwotę grzech było go nie wziąć.
Kolumny grają dopiero ze 100 godzin, może potrzebują jeszcze czasu na wygrzanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy nie masz jakiejś plomby gwarancyjnej,( nalepki) między pokrywą, a ściankami bocznymi. Zresztą jak gwarancja to pewnie tylko w UK.
Pewnie to śruba, śruby, ale może zaczekaj na poradę nightrunner jak się pojawi .

Co do kolumn to graja już sporo, jednak w kwestii ich wygrzania to zazwyczaj zmienia się prezentacja basu i średnicy. Robi się ciut gładszy, pełniejszy ( w nowych bywa twardo ) . Góra raczej się nie zmieni.
Także jak czujesz zamgloną górę to raczej taka zostanie, nie wiem z czego wynika to co pisałeś, bo jak dla mnie to duet ekspansywny w górze pasma, ale może masz gust lubiący naprawdę duużo góry icon_confused.gif: .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do buczenia transformatora to niestety ten typ tak ma.
U mnie również występuje buczenie raz większe raz mniejsze i już się z tym pogodziłem.
Niestety nie jest to kwestia mocowania transformatora, bo sprawdzałem to u siebie.
CA niestety nie grzeszy jakością elementów, ale za tą kasę, którą zapłaciłeś to nie masz co narzekać icon_wink.gif
Ekranowanie przewodów niestety nie pomoże na to buczenie, bo to jest już fizyczna ułomność transformatora.
Jeśli chodzi o wbudowany dac w tym wzmacniaczu to podłączyłem go raz dla sprawdzenia i pograł dosłownie 1-2min i powiedziałem sobie dość icon_smile.gif
Ten dac jest bardzo słaby jakościowo i to raczej gadżet, a nie poważny interfejs. Różnica pomiędzy wbudowanym dackiem a EMU 0204 jest ogromna, a do Asusa Xonara STU to już przepaść.
Tak więc w zasadzie ciężko będzie znaleźć gorszy dac od tego wbudowanego, a w cenie 300+ raczej wszystko jest już lepsze.

Co do wspomnianej mgły to napiszę tak ... 651 fabrycznie gra naprawdę przyzwoicie i sam cieszyłem się tą gra przez dłuższy czas i gdybym nie przeprowadził modyfikacji to pisał bym teraz jak jacek75, jednak modyfikacja pokazała mi że można mieć jeszcze więcej i to sporo więcej.
Dopiero po usłyszeniu tego co dała mi modyfikacja doszedłem do wniosku, że to co było wcześnie było takim małym ciemnym wiekiem w historii mojego audio icon_smile.gif

Co do przewodów to jedyne co mogę Ci doradzić to bi-wiring. Wzmacniacz ma 2 pary wejść i wykorzystanie obu par ma pozytywny wpływ na jakość, bo powierzchnia styku przekaźników wzrasta 2-krotnie.
Rożnica jest spora nawet przy tych słabych fabrycznych przekaźnikach.
Nie jestem w stanie doradzić Ci konkretnych przewodów, bo po modyfikacji to już inny wzmacniacz ...
Np aktualnie mam tweetery połączone przewodem QED RUBY ANNIVERSARY i sprawuje się on świetnie.
Jednak przed modyfikacją wzmacniacza uważałem ten przewód za wielką pomyłkę. Był ziarnisty ostry, równowaga tonalna szła ku górze, dół był wycofany, po prostu nie miałem ochoty tego słuchać.
A teraz po modyfikacji wzmacniacza to super przewód, gra szeroko daje dużo powietrza, góra jest pełna, naturalna, łagodna, praktycznie żadnego ziarna.
Ten sam przewód, a dwa oblicza z powodu modyfikacji wzmacniacza.

Co do asymetrii kanałów to przyczyn może być wiele, ja u siebie sprawdziłem to dokładnie miernikiem, ale jeśli mimo testów sugerowanych przez jacka75 będzie to samo to bardzo nie fajnie...
Podejrzewałem że mam problem ze swoim potencjometrem i planowałem zakup nowego, ale jeśli masz taki sam problem to może oznaczać że tak jak podejrzewałem konstrukcja tego potencjometru jest do D.
Problem polega na tym że jest tam jedna bieżnia. Jeden kanał poruszą się po promieniu zewnętrznym, a drugi wewnętrznym (rozbierałem go do czyszczenia więc wiem) i to może powodować rozbieżności.
Droższe konstrukcje ALPS (niebieskie) mają osobne bieżnie dla każdego kanału, jednak w 651 jak zwykle CA przycięło koszty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za odpowiedź i wyjaśnienia.

W serwisie mówili mi, że takie buczenie to wina niestabilnego napięcia w sieci elektrycznej. Cambridge ma duży transformator i potrzebuje dużo "dobrego" prądu. Marantz PM 6005, którego wcześniej użytkowałem tego problemu nie miał.

Odnośnie daca. Zastanawiam się nad wypożyczeniem cambridge audio dac magic 100, albo nostromo 5. Z tych tańszych to chyba najlepsze opcje.

Potencjometr tylko przy cichszym słuchaniu daje odczucie słabszej głośności na prawym kanale.

Nightrunner tak czysto hipotetycznie jeśli kiedyś zapragnie mi się lepszego dźwięku z tego cambridga, to podjąłbyś się modyfikacji. W sumie mam do ciebie około 100 km. (mieszkam koło Stargardu). Ewentualnie, które zmiany byłyby niezbędne i jaki byłby koszt z twoją pracą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robix1 jeśli chodzi o DACa to powinieneś pamiętać o przyzwoitym przewodzie USB.
Słabej jakości przewód USB może sprawić że dać za 600 zł zagra gorzej niż DAC za 300zł z porządnym przewodem.
Niestety w świecie audio (i w nie tylko) panuje przekonanie że „przecież to sygnał cyfrowy”.
Ale takie przekonanie wynika z niewiedzy o naturze sygnału cyfrowego.
Tak więc weź pod uwagę że do DACa będziesz musiał dorzucić te min 50 zł za przyzwoity przewód USB.

Co do modyfikacji wzmacniacza to chętnie się podejmę zadania.
Jak się zdecydujesz to daj znać na priv-a.
Co do zakresu zmian to polecam wszystkie opisywane przeze mnie zmiany.
W zasadzie nie ma sensu oszczędzać na którychś zmianach, bo koszt jakość ogromny nie jest.
Wymiana opampów i kondensatorów to podstawa, a cała reszta to w zasadzie już „groszowe” sprawy, więc jak wzmacniacz jest już na stole to lepiej zrobić wszystko za jednym razem.
Koszty są orientacyjnie podane w moim dokumencie na końcu, ale na pewno będą większe bo np. nie podałem tam kosztu podstawek pod opampy, a jest ich tam 6 każda po 2,5 zł, no i przekaźniki wyjściowe to dodatkowe ok. 15 zł i bardzo polecam je wymienić icon_smile.gif
Podstawki są bardzo przydatne, bo pozwalają żonglować opampami, a to daje ogromne możliwości.
Ale jak będziesz już zdecydowany to napisze dokładnie co i ile będzie kosztować …

W sumie na swoim koncie mam już 2 kolejne wzmacniacze: Helix P400 i JL Audio XD600
Właśnie jestem na etapie tworzenia opisu modyfikacji Helixa, bo efekty są naprawdę zaskakujące icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Cześć wszystkim! 
Nightrunner szukam ostatnio rozwiązania problemu, który opisałeś. Tzn lewy kanał czasem sichnie, czasem odłącza sie całkiem, po podkreceniu głośności wskakuję i gra normalnie, po  pewnym czasie znowu gaśnie. Czy przekaźniki które opisałeś RELPOL (RM84-2012-35-1012) nadadzą się również do modelu Azur 540A ? 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wprowadziłem wszystkie modyfikacje wzmacniacza z wyjątkiem opampów przy potencjometrze głośności. 

Dźwięk poprawił się diametralnie, cieszę się z tego jak dziecko i na nowo mam przyjemność słuchania znanych już kawałków.

Dziękuje koledze nightrunner, za ten opis i za podzielenie się  nim oraz wsparcie na PW.

Edytowano przez Rsxx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam. 

Wiem ,ze temat juz wygaszony ,ale mam tylko jedno pytanie . 

 Czy ktos wie ,  jaki powinien byc prad spoczynkowy -bias , w CA 651A ?

Mam caly schemat wszystko co znalazlem w necie ,ale wartosci mV -ile ma byc na kanal nie widze nigdzie .  

Sorki za brak Polskich znakow.

Pozdrawiam wszystkich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...