Skocz do zawartości

Jakie kolumny dla Technisc SU-V45A do 2000 zł?


D-Art

Recommended Posts

Witam!

Dysponuję wzmacniaczem Technics SU-V45A. Pomieszczenie 25 m2, muzyka rockowa i elektroniczna w przewadze, budżet do 2000 zł za parę i raczej oferta MM (ze względu na ich kartę z limitem). icon_wink.gif

Do tej pory używałem głośników Tonsil Bolero 200, ale jedna padła. Poza tym niespecjalnie byłem z nich zadowolony, chociaż w miarę możliwości jeździłem z nimi po pokoju, usztywniłem subwoofery i dzięki temu przynajmniej bas był krótszy.

Byłoby dobrze, żeby te głośniki mogły dać jakąś podstawę do kolejnych zmian w przyszłości.
Muzyka to m. in. Depeche Mode, Kraftwerk, Alphaville, Pink Floyd, The Doors, Led Zeppelin, J.M. Jarre, Mike Oldfield, Sting, Yes, ale czasami też organową muzykę J.S. Bacha, Orffa, Ravela, itp. itd.
Lubię raczej detaliczne brzmienie, bardzo nisko schodzący, ale raczej krótki bas, nie wycofane, wyraźne soprany, dużo mikrodetali i przeszkadzajek i, na ile to możliwe w tej cenie, dobrą lokalizację źródeł dźwięku.

Link do oferty MM w tej kategorii cenowej dla ułatwienia:
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kino...r%5Bmax%5D=1000

Będę bardzo zobowiązany za dobre rady icon_smile.gif

Aha, a moje Bolero będę sprzedawał. Może ktoś będzie zainteresowany, bo nie chce mi się bawić w naprawianie.
Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jak jesteś z Kielc to wejdź do sklepu MM, posłuchaj. Nikt nie podejmie decyzji na Ciebie , to co dla jednych jest mdłe, dla innych jest bardzo detaliczne. Tak niestety wygląda świat icon_wink.gif
Generalnie od każdych kolumn spokojnie 10-15% utargujesz, posłuchaj Canton gle 476, lub nie co masywniej grających Magnat quantum 675, lub 677 w 1,8 tys spokojnie się z nimi zmieścisz. Skoro musisz kupić w jednym sklepie to chociaż wykorzystaj dobrze to co tam jest.
Jak lubisz sporo góry i twardszy bas, nie chce przesądzać może nawet Klipsch Ci się spodoba, choć obawiam się że z Technicsem i z muzyką elektroniczną byłaby żyletki w uszach. ale... kto wie , każdy słyszy inaczej tu masz promocje na większe w MM https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/kolu...ference-r-26f-2 może można odebrać w lokalnym MM, albo mniejsze Klipsch R24. Choć te amerykańskie propozycje to raczej z przymrużeniem oka;)
Inne propozycje z poprzedniego tematu, trzeba odrzucić ze względu na wysoką cenę, lub nie pasujące do opisu brzmienie (Diamond) .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Kielcach stoją tylko JBL-e. icon_sad.gif Dlatego raczej muszę się zdać na opinie innych.

Grunt, żeby głośniki były choć w miarę analityczne, raczej jasne i wypełnione na skrajach pasma. Lubię wyszukiwać w muzyce wszelakie drobiazgi i smaczki.
Nie przepadam za zbyt długimi wybrzmieniami i "mgłą" na dźwięku. Dlatego Bolero trochę mnie wkurzały.
Z tego też względu trochę kusiły mnie Klipsche, ale obawiam się, że przesadzę z tą ostrością brzmienia.

Czy Magnat Quantum 675 będą stanowiły dobre rozwiązanie? Patrząc tylko na parametry, wydają się interesujące. Dość wysoka efektywność, pasmo od dołu schodzi nisko, ich większe "siostry" 677 mają sporo dobrych opinii w sieci.
Mam nadzieję, że będą dobrym kompromisem dla mnie.

Może jeszcze warto zwrócić uwagę na inne modele?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Patrząc tylko na parametry, wydają się interesujące. Dość wysoka efektywność, pasmo od dołu schodzi nisko,


Oj na to, to nie patrz. Jest masa kolumn o podobnych parametrach grających zupełnie inaczej, a sporo o niby gorszych, a grających lepiej. Innymi słowy cyferki dołu i góry nic nie mówią.
Tyle że wracając do gustu- dokładnej góry, twardego basu, niedawno poleciłem kolumny które w moim i nie tylko mniemaniu, miały dokładną górę( choć nie wyeksponowaną), twardy szybki bas- całość równa i spójna, a forumowicz stwierdził, że góra jest szeleszcząca ( w dodatku z dość równo grających wzmacniaczem). A z miejsca mogę podać kilka popularnych kolumn które górę pasma miały definitywnie dużo bardziej metaliczną, ostrą i głośniejszą. Jak więc widzisz każdy ma swój gust i punkt odniesienia.
Proponuje byś posłuchał jednak nawet tych Jbli ( es, lub lepszych studio 280) na np. Pioneer A30, Denonie 720 , czy Marantz 6005 i zastanowił się czy góra i dół są ok, czy nie i wtedy wybrał, kupił inne, ale z opcją zakupu w tym sklepie. Dziwne że nie ma Klipscha, może są jakieś podpięte pod kina dom.? W Łodzi mają bardzo duży wybór kolumn w tym samym sklepie.
Teoretycznie quantumy były bezpiecznym i tanim rozwiązaniem, ale teoria często mija się z praktyką.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Po świętach przyatakuję obsługę w tym sklepie i poproszę o uruchomienie kilku głośników z moimi ulubionymi płytami. Faktycznie, chyba widziałem Klipsche podpięte do któregoś kina domowego, to pewnie i inne są przy jakichś zestawach.

Może coś wybiorę na miejscu, a jeśli nie, to chyba zdecyduję się na te Quantumy. Mniejsze prawdopodobieństwo rozczarowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze pomyślałem... i muszę zadać jeszcze jedno pytanie.

Gdybym nie był ograniczony ofertą MM, to jakie głośniki powinienem wziąć pod uwagę?

Może uda mi się jakoś inaczej rozegrać to finansowo, dlatego proszę jeszcze o przeanalizowanie mojej sytuacji bez ograniczeń ich oferty, jedynie kwotowo do 2000 zł.

Uzupełniam linkami sklepów w Kielcach:
http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wo...amp;order=price
http://hifi.kielce.com/index.php?orderby=p...mp;limitstart=0

Marzą mi się na początek Depeszki i System of a Down, wreszcie nie w słuchawkach... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

Spróbuję jednak trochę posłuchać, zanim podejmę decyzję.

Na razie nie mam tyle kasy "w skarpecie", dlatego muszę dokładnie policzyć, jakie rozwiązanie jest optymalne. W MM niby ceny wyższe, ale raty 0%. Gdzie indziej sprzęt można kupić taniej, ale kredyt oprocentowany i finalnie wychodzi sporo drożej.

Pewnie wezmę się za to dopiero po Nowym Roku, bo teraz to świąteczne sprawy na topie icon_smile.gif

Na razie Wesołych Świąt!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę jakim wzmacniaczem jest ten Technics. Jak gra i jakie ma możliwości.
Należy także wziąć pod uwagę charakter brzmienia Tonsil Bolero 200.
Łącząc dość jasny i suchy charakter brzmienia Technicsa z wybitnie mulistymi Tonsilami miałeś dźwięk może w dużej mierze pozostawiający wiele do życzenia, ale dający się jako tako słuchać.
Nie jestem pewien, czy połączenie tak grającego wzmacniacza z Magnatami jest najlepszym pomysłem.
Na pewno w szybkom odsłuchu charakter tego brzmienia może Ci się spodobać. Ale choć Magnaty nie należą do jazgotników same w sobie, to w połączeniu z nieodpowiednim wzmacniaczem mogą Cię bardzo szybko zmęczyć. A nie podejrzewam, że słuchasz w sesjach do pół godziny.

Zapytam, czy możesz sobie pozwolić na kolumny używane? Miałbyś lepszy wybór i lepsze jakościowo kolumny.
Podpowiem, że na Allegro da się kupić na raty, jeśli nie masz takiej gotówki.

A tak na marginesie, to należałoby po zakupie kolumn jak najszybciej pomyśleć o wymianie wzmacniacza, bo ten jest niestety bardzo taki sobie (najdelikatniej to ujmując icon_lol.gif)
Zestaw stereo, to jest cały system. Nie gra tylko jeden element, ale całość. Dobre kolumny wymagają niestety dobrego wzmacniacza. Ale całość, by dobrze zagrała musi mieć także dobre źródło, nie najgorsze kable a także odpowiedniej jakości nagrania.
Nie piszesz nic o źródle dźwięku jakie masz.
I na koniec, choć powinienem zapytać na początku, jakie masz pomieszczenie?
Jak daleko kolumny będą stały od ścian tylnej i bocznych? Czy Twoje miejsce odsłuchowe nie jest zbyt blisko tylnej ściany? Znasz zagadnienia akustyki? Jeśli to zaniedbasz, to nawet najlepszy system nie zagra nawet w połowie swoich możliwości. Akustyka, to bardzo ważna i niestety niedoceniana element zestawu stereo. Tu masz kilka praktycznych rad co do akustyki i ustawienia kolumn:
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę z tych kwestii, które poruszasz.
Oczywiście, wiele elementów to kwestia różnych kompromisów.
Wszystko jest trochę ciasno upakowane, odsłuch mam na kanapie przy tylnej ścianie, ale pomagają poduchy na oparciu.
Po bokach kolumn przy bocznych ścianach są regały m.in. z książkami, między nimi duża szafka RTV, kolumny stoją ok. 30 cm od tylnej ściany, ale można je nieco odsunąć.
Jutro, jeśli czas pozwoli wśród przedświątecznych obowiązków, wrzucę fotkę pomieszczenia.
Pokój ma wymiary ok. 5,5 x 5 m.

Źródła to CD Sony CDP-195 i gramofon Fonica GS-464.

Co do głośników, to zależy mi, żeby w miarę przyzwoicie grały na razie z tym wzmacniaczem, ale stanowiły przy tym bazę do dalszych zmian. Prawdopodobnie będę musiał iść małymi krokami w tych zmianach icon_wink.gif
Oczywiście nie ma problemu co do sprzętu używanego. Cała reszta też jest używana, i to od dawna, hi hi!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lekceważ sprzętu używanego, bo ten jest często dużo lepszej jakości niż nowy.
Ja i wielu moich zacnych a doświadczonych kolegów na forum od lat już kupujemy jedynie sprzęt z drugiej ręki.
Po prostu za takie same pieniądze można mieć dużo lepszy element. Szkoda kasy na nówki. Są owszem niesamowite, nowe konstrukcje, które warto kupić, ale trzeba wiedzieć które (np.Chario Delphinus).
Większość nowej produkcji w swojej cenie niestety bardzo ustępuje tym z drugiej ręki.
Do takiego pomieszczenia myślę, że znalazłyby się inne ciekawsze kolumny.

Ale póki co musisz mi także odpowiedzieć, czy Technics zostaje, czy też masz w najbliższych planach jednak jego wymianę.
Uwierz, że dobre kolumny muszą być napędzone odpowiednio przez dobry wzmacniacz.
A jeśli by Technics został, to trzeba by dobrać takie kolumny, które będą z nim w miarę dobrze grały ale też z którymi sobie poradzi.
Niestety 6800 uF pojemności w zasilaczu nie wróży dobrych osiągów tego wzmacniacza. Tyle, to mają lepsze odtwarzacze CD icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas będzie musiał zostać, bo następny zakup dopiero po spłacie kolumn icon_razz.gif Poza tym czeka mnie wiele przekonywania do celowości tego typu inwestycji. Trochę trzeba odczekać icon_wink.gif Chociaż, moja lepsza połowa lubi J. M. Jarre'a, więc jeśli zrobię wrażenie na niej, to może będzie OK, he he!

Dlatego Technics będzie musiał sobie jakiś czas radzić z tymi głośnikami, a one z nim. Oczywiście następnym zakupem będzie wzmacniacz, więc kolumny też muszą być "perspektywiczne".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonuje mnie to icon_smile.gif

Zatem zaczynam się rozglądać za Dali 505.
Na Allegro znalazłem 1 ofertę: http://allegro.pl/kolumny-dali-505-vifa-i5871817963.html
Trochę sfatygowane.
I jeszcze kilka na olx:
http://olx.pl/i2/oferty/q-Dali-505/

Czy jest jeszcze coś używanego "wartego grzechu"?

Nie porzucam też Magnatów, bo nie wiem, czy uda się dostać Dali w przyzwoitym stanie. Tak się składa, że oczami też kupuję. Najwyżej szybciej będę zbierał na wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Dali 505 to one w kategoriach absolutnych nieco bardziej pasują do Twojego Technicsa. Jednak są to mniej analityczne kolumny o łagodniejszym brzmieniu góry i generalnie to są moim zdaniem gorsze kolumny ( chyba pod każdym względem brzmienia ) od Quantum 675. Jednak ich znacznie niższa cena pozwoliła by zapewne wcześniej kupić inny wzmacniacz.. Jednak wśród kolumn używanych przy wyższym budżecie niż 800 zł znalazło by się wiele lepszych kolumn.
Warto zaznaczyć że kolega f1angel reprezentuje gusta bardziej pastelowych i łagodnych brzmień. Brzmienia gęstsze i ukierunkowanie na słodki środek pasma. Dali 505 tu oferuje dobry, dość zwarty bas. Jednak niekoniecznie za bardzo głęboki. W stosunku do Bolero powinien być jednak postęp in plus.
Jeśli chcesz pomocy w poszukiwaniach kolumn używanych ,to rozumiem że pułap cenowy byłby niższy. Powinieneś zdecydować jaki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na nowe kolumny (na raty 0%) byłbym skłonny wydać do 2000 zł, to na używane mogę przeznaczyć ok. 1200 +/- cośtam zł.
W ofertach Dali 505 występują w cenach ok. 850 zł.

Co do brzmienia, to jednak po doświadczeniach z mdłymi Bolero potrzebuję trochę więcej atrakcji i wyraźniejszych doznań.

Nawet jeżeli brzmienie z Technicsem nie będzie idealne, to i tak będzie zapewne progres w stosunku do Bolero. Potem przyjdzie czas na wzmacniacz, dlatego chciałbym kupić kolumny najlepsze, jak to możliwe w tej cenie, żebym potem mógł wykonać kolejny wyraźny skok jakościowy icon_smile.gif

Obiecałem fotkę pomieszczenia, proszę bardzo.
Zdjęcie zrobione od strony miejsca odsłuchowego.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Magnat Quantum 675 są pod każdym względem lepsze od Dali 505, to można by oczywiście podyskutować. Ale faktycznie co kto lubi.
Jednak jak widzę Ciebie D-Art stać na sporo lepsze Dali 400 (wolałbym) lub 450 (też dobre). I tu już wybór byłby jednoznacznie lepszy.
"Od bidy" Technics tymczasowo by je napędził. A jak pisałem wcześniej warto by składać na dużo lepszy, dość analityczny i dynamiczny wzmacniacz.
Nawiązując do linków z propozycjami MobyDicka, to zdecydowanie najlepsze moim zdaniem są KEFy. Klasa kolumny.
Ale cóż. W tym przypadku Technics nadawałby się chyba tylko do napędzenia kopułek wysokotonowych w tych kolumnach icon_mrgreen.gif
Tu już potrzeba kawałek pieca by konstrukcje pokazały klasę.
A Cantony podobają Ci się ze względu na ilość głośników w obudowie czy smukłość (słupkowatość)?
Może to nie są złe kolumny, ale tu także trzeba by kawałek niezłego wzmacniacza by ruszyć (prawidłowo) tę masę membran. Mimo niezłej skuteczności Cantonów.
Teufel ze względu na obudowę zamkniętą może Ci się nie spodobać ze swoimi może i mocnymi, ale dość krótkimi i dość sucho brzmiącymi niskimi tonami.
Infinity i Technics? Znów bym się obawiał zbytniej jasności, suchości barw, może nawet drażniącego charakteru dźwięku.

Co do pokoju i ustawienia, to widywałem gorsze.
Telewizor nawet fajnie, dość wysoko powieszony (ponad linią głośników). I duży dywan też na plus. Nie gołe ściany z boków również.
Że nic nie stoi na środku pokoju, pomiędzy kolumnami a Twoim miejscem odsłuchowym (ufam, że jest w prawidłowym miejscu), też dobrze.
Szkoda, że nie pokazałeś gdzie siedzisz i słuchasz, bo to także bardzo ważne.
Można by bardziej urozmaicić tylną ścianę. Te przeszklenia z lewej strony i akwarium (szyba) z prawej akurat chyba w miejscu pierwszego odbicia dźwięku, to nie najlepiej.
No i kolumny powinny być chyba bardziej wysunięte do przodu. Przy dobrych konstrukcjach i prawidłowym zestawieniu z elektroniką to daje dużo lepsze efekty niż zbyt bliska obecność ścian. Bo to oznacza podbarwienia, zniekształcenia dźwięku, sceny stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już nie przesadzaj icon_smile.gif ten Technics do ułomków nigdy nie należał i raczej był adresowany do napędzania kolumn większych niż mniejszych icon_smile.gif .
A te KEFy mimo że potencjalnie najlepsze, to sam oceniłem, że chyba się nie spodobają wizualnie.
Cantony są najbardziej podobne do Magnatów 677.
Te co nieco starsze Dali z niższych pułapów cenowych były znane z dość oszczędnego prezentowania górnego skraju pasma i to w dość matowy sposób. Dlatego połączenie takich kolumn z Technicsem o dość mycom i agresywnym zakresie wysokich tonów wydaje się dobre. Jednak niekoniecznie , jeśli ktoś che odważnej góry i do tego najprawdopodobniej za jakiś czas chce zmienić wzmacniacz.
Pozdrawiam Cie f1angel icon_wink.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w świąteczne południe!

Bardzo się cieszę, że mój temat tak ładnie się rozwija, oczywiście dzięki Wam. Fakt, że już spora ilość zaproponowanych kolumn zapewne nie ułatwi mi sprawy, ale najważniejszy jest kierunek i to, że mam wybór.
Co do pokoju, rzecz jasna to wynik różnych kompromisów. Kolumny mogę jeszcze wysunąć o 10 cm, ale będę miał trudny dostęp do regałów. Dobrze, że są tam moje rzeczy icon_wink.gif
Akwarium na czas odsłuchu mogę przysłonić poduchą. A może córka chciałaby mieć rybki w pokoju, hi hi?

Jąk zauważyliście, strona wizualna też jest dla mnie istotna. Dla mnie sprzęt audio w domu to jak "biżuteria" pomieszczenia. Każdy zegarek na rękę pokazuje czas, wiele całkiem przyzwoicie. Ale gdy spoglądam na godzinę, miło jest patrzeć na atrakcyjny cyferblat.
Dlatego, jeżeli miałbym przed sobą urządzenia nawet dobrze brzmiące, ale wyglądające jak skrzynki po ziemniakach, to nie byłoby dobrze. Dodatkowo do sprzętu stanowiącego ozdobę głównego pomieszczenia mieszkania, będzie mi łatwiej przekonać moją drugą połówkę. Nietrudno zgadnąć, że nie podziela moich zainteresowań muzycznych.

Cantony są smukłe, połączenie kolorów obudowy i aluminiowych membran daje wrażenie obcowania z urządzeniem eleganckim, nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie. Oprócz walorów akustycznych śmiało mogą stanowić ozdobę mieszkania. Zauważyłem, że wiele bardzo dobrych głośników ma problemy że wzornictwem, bo są po prostu wizualnie nijakie, bez wyrazu, nawet "smutne". Ale to kwestia gustu, potrzeb i priorytetów. Dla mnie to dodatkowy problem, bo zawęża mi pole poszukiwań.
Dlatego, nie znając "nausznie" różnic brzmieniowych tych wszystkich kolumn, wybrałbym na razie Cantony. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...