Skocz do zawartości

Jakie kolumny dla Technisc SU-V45A do 2000 zł?


D-Art

Recommended Posts

Cytat

Jąk zauważyliście, strona wizualna też jest dla mnie istotna. Dla mnie sprzęt audio w domu to jak "biżuteria" pomieszczenia. Każdy zegarek na rękę pokazuje czas, wiele całkiem przyzwoicie. Ale gdy spoglądam na godzinę, miło jest patrzeć na atrakcyjny cyferblat.
Dlatego, jeżeli miałbym przed sobą urządzenia nawet dobrze brzmiące, ale wyglądające jak skrzynki po ziemniakach, to nie byłoby dobrze. Dodatkowo do sprzętu stanowiącego ozdobę głównego pomieszczenia mieszkania, będzie mi łatwiej przekonać moją drugą połówkę. Nietrudno zgadnąć, że nie podziela moich zainteresowań muzycznych.


Jeśli estetyka jest tu priorytetem co doskonale rozumiem a do tego oczekujesz dobrego brzmienia to tu zdecydowanie poleca Monitor Audio. Kwestia modelu to już zależy tylko od kasy, ale tak naprawdę dobre granie zaczyna się od serii silver

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Możliwe, że puryści brzmieniowi mnie nie zrozumieją, ale w życiu liczy się wszystko, co sprawia radość. W tym przypadku wygląd również icon_smile.gif

Znalazłem aukcję z Monitor Audio Silver 5i, faktycznie ładne:
http://allegro.pl/glosniki-monitor-audio-s...5874504683.html

Jak ma się ich brzmienie w stosunku do wymienionych Cantonów GLE409, Magnat Quantum 675 i Dali 450 (bo też je znalazłem w kilku ofertach)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D-Art, w sumie to Cię w pewnym stopniu rozumiem, jeśli idzie o stronę wizualną, choć nie do końca popieram. icon_biggrin.gif
I niestety jak napisałeś często jest tak, że ma się wrażenie obcowanie z urządzeniem zaawansowanym technicznie, choć więcej tego zaawansowania może być w tych "skrzynkach na ziemniaki"
http://theartofsound.net/forum/showthread....32069-KEF-104-2

Nad ustawieniem i akustyką jak najbardziej możesz popracować, na pewno nie zaszkodzi.
Już nie pamiętam, czy masz ode mnie materiały na ten temat? Może znasz dobrze sprawę i CI to niepotrzebne?
Jeśli nie bardzo wiesz o co chodzi, to warto poznać podstawy. napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
A na ile trzeba wysunąć kolumny, to zależy od konkretnego pomieszczenia i modelu kolumn. Często da się to ustawić po prostu na słuch (przesuwając po kilka centymetrów w przód, tył i na boki oraz dobierając kont skręcenia w osi pionowej - do środka bazy stereo).

Co do strony dźwiękowej (i brzmieniowej), to rzeczywiście trzeba dobrze ją znać, by choć w przybliżeniu dobrze wybrać kolumny (zestaw).
Tak, że kolumny z Twojego podsumowania wszystkie są na swój sposób ciekawe. Bo pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia konfiguracja.
O ile do Technicsa najbardziej pasowałyby Dali, to jeśli kiedyś kupiłbyś lepszy wzmacniacz, do każdych z nich można dobrać odpowiedni i zagrają co najmniej dobrze.

MobyDick, faktycznie przesadziłem z możliwościami "napędowymi" tego Technicsa. Ale wciąż obstaję przy tym, że bardziej wymagających kolumn z takim zasilaczem dobrze nie wysteruje.
I również pozdrawiam, wciąż jeszcze świątecznie.

Panowie. Ale rozmarzyliście się z tymi Nautilusami. Moim zdaniem, są to najpiękniejsze w formie kolumny jakie kiedykolwiek powstały, choć sam jestem fanem konstrukcji Franco Serblina.
Z tym, że takie kolumny trzeba jeszcze dobrze "zasilić", dać odpowiednie źródło, okablowanie... . O pomieszczeniu tylko wspomnę icon_cool.gif

MA RS6 znam dobrze. Moim zdaniem to są również kolumny dość wymagające, prądożerne (oczywiście nie jak powyższe icon_wink.gif) . Właśnie ze względu na metalowe membrany głośników. Kolega ma to z Cambridge Audio 840A i mam wrażenie, że chciałyby więcej.
Ale wzorniczo prezentują się naprawdę nieźle. Wyglądają na sporo droższe niż są w rzeczywistości.


I na koniec pamiętajmy. Mówimy/piszemy kolumny głośnikowe albo po prostu kolumny. Bo głośniki, to tylko część składowa kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarzyć zawsze można. Na wszelki wypadek puszczę zakład w lotto.

Oczywiście kolumny lub kolumny głośnikowe, słowo "głośniki" użyłem świadomie w znaczeniu bardzo potocznym, taki 'luzaczek' ze mnie icon_wink.gif Już tak więcej nie uczynię icon_smile.gif

A te KEF-y to faktycznie straszne skrzynki. To się nazywa rozdźwięk między brzmieniem a wyglądem. Ale odsłuch w nocy, przy wyłączonym świetle, nie będzie wywoływał jakichś dysonansów słuchowo-wizualnych.

Co do kwestii związanych z akustyką, to chyba co nieco wiem, ale wiedzy nigdy dosyć i może dowiem się czegoś nowego. Maila wyślę na priv.

Zmierzam do podsumowania, bo po świętach muszę podjąć jakieś decyzje, gdyż znalezione aukcje się pokończą. Może być tak, że po prostu kupię te, które będzie mi najłatwiej skredytować, czyli nowe Magnaty. Ale...

Zastanawia mnie jeszcze kwestia otworu bass reflex, który w Cantonach umieszczony jest z przodu, w pozostałych z tyłu. Czy to pozwala na większą tolerancję względem ustawień przy tylnej ścianie?

A może Dali..., najlepiej dopasowane brzmieniowo?

Zaczyna się najgorszy moment - podjęcie decyzji... Para z uszu bucha, buch, buch!
W poniedziałek telefony do sprzedających i się zobaczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po której stronie znajduje się tunel BR nie determinuje sposobu jaki jest zalecany dla danych kolumn do ustawienia.Są kolumny które należy ustawiać bliżej tylnej ściany a inne dalej. Sporo zależy od naszych upodobań odnośnie basu. Zwykle najgorzej wpływa bliskość bocznych ścian. Sporo zależy również od akustyki naszego pomieszczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście różne kolumny różnie reagują na bliskość tylnej ściany. Dość często kolumny o tylnym otworze b-r są na to wrażliwe, ale bardziej zależy to właśnie od charakterystyki pomieszczenia i budowy (np. strojenia) kolumn.

Kupując nowe kolumny wiedz, że jeśli po pewnym czasie Ci się jednak znudzą, czy nie spodobają, nie przekonasz się do nich, to sporo stracisz na odsprzedaży.
Na kolumnach używanych możesz nic nie stracić, albo bardzo mało.
A te z Allegro można często kupić na raty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby już Was całkiem nie zatruć - jakie ostatecznie za i przeciw powinienem rozważyć w stosunku do:

- Dali 450,
- Canton GLE409.
no i jeszcze nowe Magnat Quantum 675.

Obserwuję aukcje z tymi kolumnami, ale niebawem się kończą, dlatego zbliża się koniec rozważań, a głowę mam pełną wątpliwości. Może coś przeważy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci dość perfidnie namieszam w głowie icon_wink.gif :

kolumny Canton Karat LINK, do których masz rzut beretem. Karaty to znacznie wyższa seria niż jakieś tam GLE, weź wzmacniacz i jedź na odsłuch. Na zdjęciach wspomniane skazy nie wyglądają tragicznie, może optyka Cię nie zrazi? icon_rolleyes.gif

Niedaleko masz również kolumny Heco Superior 950 LINK.

W dalszej okolicy znalazłem jeszcze 2 ogłoszenia, tylko ceny trochę zbyt zachęcające - prawdopodobnie za 1 sztukę. Jakby były za parę, to szczególnie te Tannoyki byłoby warto brać

LINK
LINK

Na allegro są też ciekawe Criteriony, ale to już są kolumny pod Twój przyszły wzmacniacz icon_biggrin.gif

LINK
LINK

Na koniec jeszcze propozycja pod kątem Twojej rychłej wygranej w lotto: zestawik MBL . Nautilusy przy tym naprawdę bledną icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie bardzo, bardzo Ci dziękuję! icon_wink.gif A już myślałem, że coś mi się wyklarowało, hi hi!

MobyDick, f1Angel, koledzy ratujcie! Co myślicie o tych kolumnach?

Na razie wrażenia wizualne:
- Canton Karat M80 DC - piękne i nowoczesne,
- Heco Superior 950 - ładne, klasyczne, obudowa zamknięta,
- TANNOY DC4T revolution - eleganckie cudeńka,
- CHARIO HIPER 1000 tower - też bardzo ładne,
- T+A CRITERION T120 - też ciekawe, choć wzornictwo z lat 80-tych
Super, że te oferty są tak blisko. Jeżeli tylko mój Technics da sobie z nimi radę, to muszę się wybrać na wycieczkę.

MBL - ups, och, ach, itp., itd., et caetera... icon_eek.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze raz namiar na te Cantony Karat, bo coś poprzedni link nie działa: LINK

Jeśli mogę uzupełnić swój poprzedni wpis: ważne, żebyś SAM podjął decyzję po odsłuchu. Brzmienie ma się podobać TOBIE, nawet jeśli będziesz grać na nieszczególnie błyskotliwym wzmacniaczu i nawet, jeśli nie będzie to jeszcze szczególnie wyrafinowane brzmienie. Każdy ma swój gust, a droga do wymarzonego zestawu często jest drogą prób i błędów. To, co podoba się mnie, niekoniecznie musi odpowiadać Tobie, dlatego zawsze zalecam odsłuch. Przygotuj swoje ulubione nagrania, jedź posłuchać, a potem pochwal się swoim nowym nabytkiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się z Tobą zgadzam.
Jednak Wasze propozycje zawężąją mi pole poszukiwań, bo przy tak ogromnym wyborze sprzętu o rozmaitych właściwościach, to jak błądzenie we mgle.

W tym przypadku zakładam, że będę miał możliwość posłuchania kolumn, dlatego kilka różnych, a dobrze mi znanych płyt mam w pogotowiu.
Jutro zadzwonię i postaram się umówić. Wtedy ze wzmacniaczem pod pachą jadę i sam ocenię, jak się sprawy mają.
Podejrzewam jednak, że przypuszczalnie i tak będzie lepiej, niż ze ś.p. Bolero.

Potem ewentualnie pomyślę o wzmacniaczu, żeby o kolejny krok zbliżyć się do stanu nirvany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem, posłuchałem, zakupiłem.
Cantony już stoją obok choinki i grają. Przy tym wyglądają naprawdę nieźle i zajmują mniej miejsca.Oczywiście to moja opinia icon_smile.gif

DSC01446.jpg


Okazało się, że mój Technics lepiej z nimi współpracował, niż wzmacniacz sprzedającego. Zapewne dlatego sprzedał.
Jeszcze dostałem od sympatycznego pana całkiem przyjemne kable do kompletu, sporo lepsze od tych, które miałem.

Na razie wstępnie ustawiłem i pierwsze wrażenia są takie, jakich się spodziewałem. Grają zdecydowanie lepiej, niż Bolero 200. Przy Bolero musiałem regulować soprany na max i również trochę podbijać basy, bo było strasznie mdło.

Przy Cantonach na razie odtwarzam "na płasko" i nie ruszam żadnych regulacji, bo wszystko słychać bez problemu. Być może po jakimś czasie nieco podbiję soprany, ale niskie tony to chyba raczej wręcz trochę wycofam. Przy CD basu w tych kolumnach zdecydowanie nie brakuje. No, ale przy CD mam lepsze interkonekty. icon_smile.gif Ciekawe, że dźwięk z tunera z tanimi cinchami, jest całkiem wyważony i klarowny.

Prawdopodobnie muszę nieco pokombinować z ustawieniami i zapewne z urządzeniem pokoju, bo w pewnym zakresie niskie tony trochę przesadzają i buczą (okolice dołu gitary basowej). Ale centralka jest jak trzeba, krótka i efektywna.
Muszę poczytać otrzymane materiały i zastosować wiedzę w praktyce. Poza tym, jest o wiele bardziej klarownie i czytelnie, niż było.

Może poszukam jaśniejszych, z lepszą górą interkonektów (srebro?), no i za jakiś czas wzmacniacz. Jak dla mnie z jeszcze trochę mocniejszą i jasną górą (chociaż sporo zależy od realizacji płyty), no i ma być to "wzmak detalista".

W każdym razie zakup mi się udał - dzięki Wam. Serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc i poświęcony czas oraz życzę wszystkiego najlepszego w Nowym 2016 Roku! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużej mierze pomogła lokalizacja miejsca odsłuchu. Zamiast siedzieć na kanapie przy tylnej ścianie, pożyczyłem z pokoju dziecka icon_smile.gif fotel biurowy i postawiłem go przed kanapą.
Jeszcze zmieniłem sposób podpięcia kabli: wcześniej przewody głośnikowe były podpięte do basu, a potem mostek do wysokich-średnich, a ja podpiąłem przewody do wysokośredniotonowej sekcji, a do basu poszedł mostek.

No i wszystko się wyjaśniło, wow! Jest dobrze!

Po kilku różnych płytkach CD, zapodałem sobie dość głośno "Derniere danse" Indili (tego też słucham, a jakże) i prawie się popłakałem icon_wink.gif. Świetne są tam partie rytmiczne i kotły, po francusku wokal rewelacyjny (znów polubiłem ten język, po angielsku byłoby tylko cukierkowo) i ogólnie realizacja płyty taka, jak lubię, z dużą ilością elementów na dole i na górze.
A wcześniej był m.in. "Zoolook" Jarre'a z winyla. Super, ale już widzę, że czeka mnie przeróbka Foniki i montaż lepszych kabli.

Będzie się słuchało, oj będzie!

Jeszcze raz dzięki! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat można by stwierdzić dopiero przy bezpośrednim porównaniu tych kolumn albo gdyby autor wątku był bardziej osłuchany, miał porównanie choć z kilkoma dobrymi modelami kolumn. Być może Dali spodobałyby mu się jeszcze bardziej?
A tak, to można tylko przeczytać, że te, które kupił podobają się.
Ale w sumie dobrze, oczywiście icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...