Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo i kolumny podwieszane


maels

Recommended Posts

Witam wszystkich. Święta już za nami, portfele schudły w przeciwieństwie do ich właścicieli, a ja sobie jednak myślę o kolejnych wydatkach. Potrzebuję zestawu stereo do nowego mieszkania i chciałbym Was poprosić o porady w wyborze sprzętu. Mój budżet to 2000 zł. Sprzęt może być używany lub z ekspozycji.

Zdjęcia i schemat pokoju (wybaczcie niefortunne ujęcia, ale na razie nie mam innych):



przed remontem


w trakcie remontu, bez półki w miejscu kolumny


Zestaw ma się znaleźć w pokoju przechodnim (niestety) 15 m2. W poprzednim mieszkaniu korzystałem z kolumn Edifier R2600 z wbudowanym wzmacniaczem, do których podłączyłem telewizor na jednym wejściu i laptopa przez DACa Creative (nie zmieniałem go z uwagi na pilota) na drugim. Z takiego rozwiązania byłem zadowolony, ale niestety muszę dokonać zmian. Z uwagi na brak miejsca i małego szkraba kolumny muszą być podwieszone, a przez to potrzebuję osobnego wzmacniacza żeby mi wszystkie kable nie zwisały z sufitu. Laptop nie będzie już źródłem dźwięku, za to będzie Spotify o czym poniżej. Liczę też oczywiście na skok jakościowy odtwarzanego dźwięku.

Co chciałbym osiągnąć?
- sprzęt będzie używany głównie do słuchania muzyki (ok. 80%), czasami do oglądania filmów z 42 calowego telewizora podwieszonego pośrodku na ścianie, może od święta gierka na padzie, więc szukam raczej solidnego wzmacniacza stereo aniżeli amplitunera na takich sobie podzespołach
- korzystam ze Spotify i potrzebuję rozwiązania na tyle intuicyjnego do jego obsługi, żeby żona się połapała (na razie przekonuje mnie Chromecast Audio z obsługą Spotify Connect, bo nie wymaga ograniczania się tylko do wzmacniaczy z tą usługą, chociaż minusem jest, że sygnał leci po minijacku)
- słucham rocka, grunge i post-rocka (God is an Astronaut, Tool, Kings of Leon, Porcupine Tree, Dave Matthews Band, Soundgarden), elektroniki, trip-hopu (Daft Punk, Amon Tobin, Archive), trochę metalu (Opeth)
- jestem perkusistą i melomanem, ale nie audiofilem, ważna jest dla mnie uwypuklona sekcja perkusyjna (zwłaszcza talerze i inne cykacze), bas kontrolowany, miękki, ciepły, nietechniczny, wokale mniej istotne, średnica słyszalna a nie gdzieś z oddali.
- kolumny muszą być podwieszane i szukam rozwiązania estetycznego, solidnego i zarazem jak najmniej inwazyjnego dla kolumn. Czytałem osobne wątki z podwieszaniem na hakach, łańcuchach, ale bardziej przekonują mnie np. OMB Punto (link). Pytanie tylko czy to się sprawdza w praktyce. Nie chciałbym półek, bo kolumny mają być w rogach pokoju.
- nie chcę problemów z basem, więc pytanie czy kolumny z bassreflexem z przodu lub z tyłu nadają się do podwieszania?. Konieczne będzie odwracanie kolumn do góry nogami żeby wysokotonowy głośnik był na wysokości uszu czy wystarczy ich nakierowanie?

Dotychczas zainteresowałem się używanymi kolumnami Dali Zensor 1 (700 zł), ale nie wiem czy nie będą za małe i czy BR z tyłu to nie problem. Co do wzmacniacza słyszałem dobre rzeczy o Rotelach, pasują do rocka, ale trudno je dostać w dobrej cenie.

Proszę o pomoc w wyborze wzmacniacza i kolumn. Z góry dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu braku odzewu sam coś napiszę i może się dyskusja rozkręci. Poczytałem i obecnie jestem zainteresowany następującym zestawem:

- amplituner stereo Yamaha R-N500: http://www.ceneo.pl/26314711
- kolumny podstawkowe Monitor Audio BX2: http://www.ceneo.pl/8504225
- uchwyty głośnikowe B-Tech BT77: http://www.ceneo.pl/9933761

Zacznę od końca, bo jest to element do którego jestem najbardziej przekonany. Uchwyt mnie przekonał, bo nie jest inwazyjny dla kolumny, wytrzymuje kolumny 25 kg, jest dobrze wykonany, możliwość regulacji w pionie i kolumna jest montowana wszerz (montowane wzdłuż podobno bywają za krótkie).

Jeśli chodzi o kolumny, poczytałem, że Dali Zensor 1 to tak naprawdę dodatkowe kolumny do już istniejącego zestawu. Sama wysokość (25 cm) już mówi, że są za małe. Bolączką w nich jest słaby bas jak można się domyślić. Poczytałem dalej i znalazłem Monitory Audio BX2 - polecane u nas i za granicą. Na hi-fi.com.pl dostały maksymalne oceny prawie w każdej kategorii. Podoba mi się też bass reflex z przodu.

Co do wzmacniacza padło na multimedialny amplituner stereo. Funkcje sieciowe mnie przekonują, nie będę musiał wydawać kasy na Chromecasta do Spotify i dźwięk jest realizowany bezpośrednio we wzmacniaczu a nie leci po różnej jakości kablach. Charakterystyka tej Yamahy też mnie przekonuje, zgodnie z recenzjami bardzo dobrze odwzorowuje wszystkie pasma dźwięku i także ma dynamikę, której oczekuję od zestawu. Dodam, że ma sporo możliwości podłączania innego sprzętu cyfrowo, analogowo, przez USB no i jest estetycznie wykonany.

Co sądzicie o takim połączeniu? Całość, jeśli kupię używki, wyjdzie mnie 2500 zł, ale sądzę, że warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pytanie z poprzedniego posta nieaktualne - Monitory odpadają, bo w połączeniu z Yamahą generują ostre dźwięki z górnych partii, które nie są wcale przyjemne.

Byłem w Bydgoszczy na odsłuchach w TopHifi i Elektropunkcie. W TopHifi testowałem Yamaha R-N500 + kolumny ELAC 260. Rewelacja, małe kolumienki, a z pazurem. Dźwięk pełny, wyraźny, dynamiczny, bas kontrolowany, ale nie techniczny. Nie mam się do czego przyczepić. Niestety nawet w promocji zestaw kosztuje 3600. Nic taniej nie mają tam i nic, co mnie interesowało poprzednio.

W Elektropunkcie odpalili mi Onkyo TX-8130 dla porównania. Grał z MA Bronze 2 (dowiedziałem się, że BX2 już nie produkują...) i Dali Zensor 3. MA wygrały rześkością i jakby szerszą sceną.

Porównując te dwa zestawy Yamaha lepiej mi brzmiała z uwagi na wyraźne partie perkusyjne (granie na kopułce, hihacie). Faktycznie słyszalna jest większa dynamika i atak, Onkyo jest jak często piszą neutralne. Niektórzy takie wolą, zresztą w sklepie sprzedawca mi powiedział, że klienci po odsłuchach częściej wybierali Onkyo niż Yamahę, którą zazwyczaj kupowali w ciemno przez internet.

Także zostaje przy Yamaszce, do niej chciałbym dobrać Magnat Quantum 673, ale ze zdjęć wynika, że mają one zaokrąglone boczne ściany.

Pytanie: czy Magnat Quantum 673 nadają się do montażu na wybranych przeze mnie uchwytach B-Tech BT77?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...